خدمات معماری داخلی

0
740
خدمات معماری داخلی
خدمات معماری داخلی

کاش همه معماری بیاموزیم؛ بله بنظر می آید ما نمیدانیم با داشته های اطرافمان از محیط سبز گرفته تا منزل کوچک خودمان چطور رفتار کنیم، بله من بر این باورم باید این هنر را آموخت. تا معماری به ما بیاموزد که چگونه داشته هایمان را حفظ کنیم و به جای کوتاه کردن عمرشان بر آن بیفزاییم.

خدمات معماری داخلی: تعریف معماری : هنر معماری به معنای طراحی ساختمان‌ها و فضای بین آنهاست. البته در عمل باید به تعریف معماری نگاهی پیچیده‌تر داشت. معماری فراتر از دانش نقشه کشی و طراحی نقشه ساختمان، خلق فضا با استفاده بهینه از فضا، خلاقیت، شناخت نیازهای انسان و… است؛ تا در نهایت محیطی برای توسعه زندگی و بهبود شرایط آن برای انسان فراهم کند.

خدمات معماری داخلی
خدمات معماری داخلی

تفاوت معماری داخلی با طراحی داخلی در چیست؟ معماری داخلی به علم طراحی فضای داخلی یک ساختمان گفته می شود که بر اساس استانداردهای موجود انجام می شود. امروزه معماری داخلی تلفیقی از هنر، روانشناسی، توسعه اقتصادی، جامعه شناسی و محیط زیست می باشد. طراحی داخلی به هنر طراحی زیبا و کاربردی فضا گفته می شود. فضای داخلی تاثیری مستقیم بر کیفیت زندگی افراد دارد. طراح با استفاده از علم طراحی داخلی سعی دارد تا عملکرد کاربردی فضا را بهبود بخشد. برای داشتن طرحی مطلوب طراح داخلی با بررسی ویژگی های رفتاری کاربران به انجام امور می پردازد. در طراحی داخلی جنبه زیبا شناسی بصری و کارکردی بودن فضا مدنظر قرار می گیرد. دکوراسیون داخلی به معنای آراستن فضا با عناصر مختلف می باشد. دکوراسیون داخلی بیشتر مربوط به علم آراستن ظاهری فضا مرتبط می باشد. طراح داخلی با توجه به پوشش های اصلی فضا مانند کف، سقف، دیوار و دربها و لوازم دکوراسیون اعم از مبلمان، پرده، فرش، تابلو، کاغذ دیواری، پارکت، لمینت، کابینت و … سعی در ایجاد شرایط مناسب در فضا دارد.

خدمات معماری داخلی
خدمات معماری داخلی

مسئولیت و وظایف یک معمار داخلی چیست؟  تفکیک فضاهای داخلی به خرده فضاها یی همچون اتاق خواب، آشپزخانه، اتاق کنفرانس، اتاق انتظار و…..در حوزه عمل معماری داخلی قرار می گیرد به طور کلی معماری داخلی فضای داخلی را به شیوه کاملا فیزیکی  از طریق کف، سقف، دیوار، رنگ، نور و بافت سازماندهی می کند این مرحله از سازماندهی فضا گام اول به شمار می آید و گام های بعدی به ترتیب با “طراحی داخلی” و “دکوراسیون” داخلی برداشته می شود ویا می تواند تکمیل شود.خدمات معماری داخلی در تقاطع معماری داخلی و طراحی تجربه ، خدمات معماری داخلی درواقع رویکرد هایی هستند که برای نظم و انضباط بخشیدن به فضا و مکان های موجود برنامه های اصولی همراه با تجربه ارائه می دهند. در محیط های شهری که به طور فزاینده ای در حال گسترده شدن است، تأکید بر طراحی داخلی ساختمان اهمیت فوق العاده ای کسب کرده است.  این برنامه بر بررسی ساختارهای موجود و تبدیل فضای داخلی آنها از طریق مداخلات مربوط به طراحی و نوسازی که به ساختمانهای موجود زندگی جدید می بخشد تمرکز دارد.

خدمات معماری داخلی
خدمات معماری داخلی

هنر معماری داخلی : معماری داخلی را باید هنر آفرینش فضای داخلی دانست. فضایی که باید منتقل کننده احساسات گوناگون بوده، محیطی دلنشین و جذاب را برای ساکنان فراهم کرده و در عین حال بتواند بیشترین کارایی، راحتی و اثرگذاری را برای ساکنان ایجاد کند. معمار می‌کوشد با بهره بردن از علوم گوناگون و ترکیب ذوق و قریحه شخصی با آن، به فضایی که مطابق با توصیف گفته شده، نیاز ساکنان ساختمان را از نظر زیبایی شناسی و کاربردی بودن برطرف کند، برسد. مجموعه راهیل هنری با ترکیب هنر معماری با روانشناسی، موسیقی، نقاشی و سایر هنرهای مرتبط، می‌تواند آثاری بدیع را در زمینه معماری داخلی ارائه دهد؛ آثاری خاص و ویژه خاص پسندان، که به فضای زیست شخصی و اجتماعی خویش اهمیت می‌دهند. بنابراین خدماتی که معماری به ما میدهد، می تواند خیلی ارزشمند باشد.

خدماتی که معماری داخلی به ما میدهد

خدمات معماری داخلی بر خلاف دوره های دیگر دکوراسیون داخلی بیشتر بر طراحی و جزییات فضایی  داخلی ساختمان تمرکز دارد و نگاه ریزبینانه تری نسبت به آن دارد، استفاده مجدد از سازگار و مقاوم سازی و همچنین اضافه کردن و بهسازی و بازسازی از جمله عنوانهایی است که معماری داخلی به آن می پردازد.  این خدمات و برنامه های کاربردی طیف گسترده ای از فضاها ، از جمله فضاهای داخلی از خرده فروشی  گرفته تا نهادی ، تجاری و طراحی مجموعه ای و از تولید گرفته تا موضوعات مربوط به حفاظت را در بر می گیرد. این معمار داخلی است که چه طراحی یک ساختار ریز باشد یا یک واقعه ی بزرگ ساختاری هر دو را به نحو احسن انجام و به آنها پاسخ خواهد داد.

خدمات معماری داخلی
خدمات معماری داخلی

معماری داخلی و محیط زیست : محیط زیست ساخته شده بخشی ذاتی از زندگی ما است.  برنامه ها و خدمات معماری داخلی با هدف درک ذاتی این محیط که در اشکال مختلف آن در سرتاسر دنیا وجود دارد برای حفظ آن  انجام می شود.  این برنامه با فراهم کردن مهارت های تخصصی برای درک اصول ، فرایندها و عملکردها در زمینه معماری و طراحی داخلی ، از پیشرفت دانش آموزان به عنوان متخصصان موفق و اخلاقی طراحی شده است.

درک محیط زندگی با برنامه های معماری و فوایدی که می تواند داشته باشد : دوره معماری داخلی امروزه در مدارس و دانشگاه ها خوشبختانه جا افتاده است، تا دانش آموزان و دانشجویان بتوانند با فراهم آوردن یک محیط محور چند نظم ، و فضای فکری دقیق و یادگیرنده محور ، به متفکران انتقادی و متخصصان طراحی خود را نشان بدهند. طیف وسیعی از استراتژی های تدریس و یادگیری در این محیط ها انجام می شود تا دانش آموزان و دانشجویان بتوانند مهارت های تخصصی و دانش مربوط به این رشته را توسعه دهند. درک عمیق از محیط ساخته شده ، آن اصول اساسی مانند فناوری ، تاریخ ، سیاست ، فرهنگ ، مردم ، هویت و مهمتر از همه  اقتصاد ، همراه با جنبه های فنی خدمات و ساخت و ساز در هسته اصلی این برنامه باید باشد، این تأکیدات بر درک جامع این رشته و به عنوان بخشی از یک سیستم دانش بزرگتر است.  یادگیری مبتنی بر پروژه بیشتر به بینش در شیوه های صنعت و قرار گرفتن در معرض گفتمان های معاصر در این زمینه می پردازد.  دانش آموزان و دانشجویان بیشتر تشویق می شوند تا یک فرایند طراحی قوی را بسازند که این جنبه ها را در بر بگیرد و بر روی سیستم های دانش خود بنا نهند. بنابراین خدمات معماری داخلی می توانند بسیار برای جامعه و فضای درونی زندگی ما مفید باشد.

چیدمان مناسب برای منزل : یکی از خدمات معماری داخلی چیدمان وسایل منزل بر اساس اصول است که همین امر باعث می شود که کار برای  طراح دکوراسیون داخلی آسانتر شود، تا بتواند یک دیزاین خوبی را به مشتری ارائه دهد. چییدمان منزل اگر بر اساس اصول استاندارد به انجام نرسد بدون تردید نتیجه دلخواهی حاصل نمی شود. در چیدمان منزل سبک های متفاوتی در زمینه دکوراسیون داخلی منزل وجود دارد. از سبک کلاسیک، سبک مدرن و سبک های تلفیقی برای دکور کردن خانه می توانیم استفاده کنیم. استفاده از تم های رنگی متفاوت ، برای نمونه تم رنگی، تم ساده سفید، تم سیاه و سفید و بسیاری سبک های دیگر که به راحتی می توان از آن ها برای دکور منزل استفاده کرد.

خدمات معماری داخلی
خدمات معماری داخلی

هنر طراحی بنا : این ویژگی به اثر هنر در طراحی بنا اشاره دارد. طراحی معماری داخلیبدون توجه به هنر و اثر آن بر روح آدمی، چیزی فراتر از تخصیص کاربری به فضاهای گوناگون نیست. در حالی که طراحی داخلی بیش از اینها نیازمند به کار بردن هنر در تمامی بخش‌ها و فرایندهای خود است. استفاده از هنر کمک می‌کند طراحی داخلی ساختمان‌ها به آنچه انسان برای کسب آرامش و لذت از زندگی نیاز دارد، دست یابد.

توصیف درونی بنا : یکی از خدمات معماری داخلی، توصیف درونی ساختمان است. این توصیف دو جنبه دارد. در درجه اول باید تصویر درستی از نتیجه نهایی کار در اختیار مشتری بگذارد؛ و در درجه دوم باید بتواند این توصیف را در عمل در طراحی معماری داخلی بیافریند. معمار می‌کوشد فضای طراحی شده دارای تعریفی مشخص و ملموس باشد. تعریفی که از طریق انتقال احساس شکل می‌گیرد؛ و تصویر و واکنشی یکسان را در ذهن ساکنان بنا ایجاد می‌کند.

معمار داخلی به مباحث مهم می پردازد : مباحث مرتبط با معماری داخلی مباحثی چون روانشناسی رفتار، ساختارها و مواد و مصالح ساختمانی، ارگونومی، طراحی مبلمان و المانهای خاص و طراحی سه بعدی رایانه ای و شناخت و عملکرد صنعت ساختمان سازی شامل می شود.

خدمات معماری داخلی
خدمات معماری داخلی

ارتباط انسان با فضای بیرونی : معماری داخلی در ارتباط با فضاهای عمومی و در مقیاس انسانی است. در واقع بیان کننده‌ی ارتباط انسان با محیط بیرونی است. متخصصان و مهندسان معمار باید علاوه بر تخصص داشتن در زمینه‌ی معماری، به توسعه و بهبود حس دریافتی از فضاهای معمارانه بپردازند طوری که یکپارچگی را در فضا ایجاد کند. معماری داخلی هر اندازه که با هنر و روانشناسی سر و کار داشته باشد، به همان میزان هم با معماری و طراحی در ارتباط است. یک کارشناس معماری داخلی بر تمامی جنبه‌های فرهنگی و اقتصادی و بومی فضاهای معماری تمرکز دارد و همچنین باید شناخت کاملی از ساختار ساختمان و کاربرد آن داشته باشد.

کیفیت کار معمار داخلی : معماری داخلی، توصیف درونی ساختمان و مرتبط با کیفیت‌های فیزیکی آن است. معماران داخلی هنر طراحی کل ساختمان را دارند که مرتبط با مسائل سازه‌ای و نقشه است معماران داخلی هدف استفاده و قابل سکونت کردن مکان را طبق معیارهای انسانی اجرا می کنند .

حرف آخر

▪▪▪▪ مهم ترین بخش حرفه ی یک طراح داخلی، داشتن هنر و علم درک رفتار مردم به منظور ایجاد فضاهای کاربردی خلاقانه درون ساختارهایی ست که معماران داخلی طراحی کرده اند. معماران داخلی علاوه بر داشتن دانش کافی در زمینه معماری به توسعه و دریافت حس دریافتی از فضاهای معمارانه می پردازند به گونه ای که حس تعلق و یکپاچگی را در فضا به وجود می آورد و به عبارت دیگر به معماری فضا از نقطه نظر ساکنان یا استفاده کنندگان آن می پردازد. ▪▪▪

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید