بهترین دکوراسیون منزل

0
656
بهترین دکوراسیون منزل
بهترین دکوراسیون منزل

چقدر دلچسب است وقتی در خانه ات  روی مبلمانی که همیشه دوست داشته ای می نشینی ، یا وقتی از دور به خانه ات می نگری احساس رضایت و آرامش داری از دکوراسیونی که آرام و زیباست و از هنری که در آن ساخته ای.

بهترین دکوراسیون منزل : دکوراسیون داخلی چیست؟ دکوراسیون (Decoration) در فارسی به معنی چیدن، آراستن و مرتب کردن است. تعریف دکوراسیون داخلی در واقع به طرز چیدن و انتخاب متناسب اسباب و وسایل داخلی خانه، اتاق ها، آشپزخانه، اتاق پذیرایی، حمام و دستشویی است. دکوراسیون داخلی تنها برای خانه های مسکونی مورد توجه نیست و به مغازه ها، دفاتر کاری، کارخانه ها، فروشگاه ها، هتل ها، بیمارستان ها، ایستگاه های مترو، اتوبوس و … هم رسیده است. دکوراسیون داخلی امروزه یک علم محسوب می شود. از این علم در زمینه های مختلف و برای مقاصد مختلف استفاده می شود. از دکوراسیون داخلی برای جذب مشتری در فروشگاه ها و مغزها، برای راحت بودن کارمندان و ایجاد فضایی امن برای کار کردن، در بیمارستان ها برای ایجاد احساس همدلی و همراهی با بیماران، ایجاد یک فضای گرم و صمیمی پر از محبت در خانه ها و آپارتمان ها، برای کاربردی کردن فضاهای عمومی مانند ایستگاه های اتوبوس و مترو و حتی برای فضاهایی مانند کابین خودرو ها هم استفاده می شود.

بهترین دکوراسیون منزل

برای رسیدن به بهترین دکوراسیون منزل باید بهترین وسایل را به کار گرفت. شما با استفاده از یک سرویس مبل لوکس و لوازم جانبی همراه آن می توانید به یک ایده پردازی متفاوت دست پیدا کنید. البته باید به هارمونی رنگ حاکم در فضا و سبک دکوراسیون نیز به خوبی دقت شود. به عنوان مثال برای یک دکوراسیون مدرن شما باید از لوازم رنگ تیره با ترکیب وسایل دکوری طلایی استفاده کنید. یا اینکه برای یک دکوراسیون کلاسیک به شما استفاده از وسایل چوبی را پیشنهاد می دهیم. در نهایت ایده پردازی به سبک سلطنتی نیاز به دقت نظر بسیار در رنگ و طرح دارد که سبب مجلل تر جلوه دادن دکوراسیون می شود.

بهترین دکوراسیون منزل
بهترین دکوراسیون منزل

چگونه بهترین دکوراسیون منزل را داشته باشیم؟  اگر می خواهید برای ساختمان خود یک طراحی حرفه ای و با رعایت اصول کامل معماری طراحی کنید باید همه چیز را دست مهندس معمار بسپارید. بعضی از معماران به خوبی روی همه عناصر تمرکز می کنند و جزئیات دکوراسیون منزل را نیز طراحی می کنند. ولی بعضی از معماران دیگر دخالت خود را در این امر محدود می کنند. جزئیات طرح های مبلمان و طرح های تزئینات داخلی که همگی نقش بسیار زیادی برای اینکه بهترین دکوراسیون منزل را داشته باشید دارند تا در واقع بهترین دکوراسیون منزل و معماری داخلی را با توجه به سلیقه خود خلق کنید معماران داخلی عموما نگران ساختن سازه های موجود و اصلاح آنها با توجه به ویژگی های جدید هستند. توجه زیادی به مدت زمان ساخت ساختمان و نحوه ی ساخت آن دارند که به ارائه ارتباطی میان ساختار و ساختمان جدید ایجاد می کند.

خلاقیت در دکوراسیون منزل : خلاقیت بخشی از روان انسان است که همین یکی از آن صفات است که ما را از دیگر گونه های حیوانی جدا می کند. خلاقیت سبب می شود با استفاده از قدرت فکر ایده های جدید به ذهنتان برسد که دکوراسیون منزل شما را زیبا کند. شما با استفاده از خلاقیت خود در دکوراسیون نیز می توانید هزینه های خود را کاهش دهید و با ساده ترین وسایل زیباترین دکوراسیون را برای اتاق خود درست کنید. یکی دیگر از مزیت خلاقیت در دکوراسیون منزل این است که چیزی که شما خلق می کنید از روح و روان شماست و شما با آن به آرامش می رسید و اینکه این طرح مختص شماست و در هیچ جای دیگر نمونه مشابه آن وجود ندارد. و این یعنی تک بودن و خاص بودن نمونه ی شما.

ایده پردازی در دکوراسیون را فراموش نکنید. گاه استفاده از ایده های ساده محیط منزل را متحول میکند :  امروزه ایده پردازی یکی از سخت ترین کارهای دنیا به حساب می آید. اینکه ایده ناب و دست اول در زمینه خاصی وجود داشته باشد میتواند به ما این کمک را کند که متفاوت باشیم. یکی از کاربرد های مهم ایده پردازی در زمینه دکوراسیون منزل میباشد. اگر توجه کرده باشید دکوراسیون منزل ها به طور کلی از یک الگو و ایده پیروی می کنند و دارای نقاط مشترک زیادی هستند. اما باید گفت که واقعا در زمینه دکوراسیون داخلی به دلیل استفاده از  جزئی ترین ابزارها میتوان به سادگی ایده پردازی کرد. مثلا تصور کنید یک ساعت دیواری در اختیار دارید . خب همین ساعت دیواری را میتوان به شکل های مختلف تزئین کرد و به تزئینات داخلی منزل کمک کرد.

۹ فاکتور مهم برای اینکه بهترین دکوراسیون را داشته باشیم

با انجام 9 فاکتور مهم و تاثیر گذار در طراحی دکوراسیون داخلی منزل و با انتخاب مناسب این فاکتورها میتوان با کمترین هزینه و گاهاً کمترین دردسر تغییرات زیادی در منزل خود ایجاد کنید، تغییراتی که باعث زیبایی بیشتر خانه شما می شود و فضای مورد غیر قابل استفاده را در منازل کوچک تا حد قابل قبولی بهینه می کند. البته فاکتورهای مهم دیگری نیز در دکوراسیون داخلی تاثیر دارند که در مقاله هاییدیگر آن را با شما در میان خواهیم گذاشت. در صورتی که تجربه ای در دکوراسیون داخلی منزل خود دارید با ما به اشتراک بگذارید تا از تجربه های شما برای کمک به دیگران استفاده شود.

۱- نقش مبلمان در دکوراسیون داخلی : مبلمان در دکوراسیون داخلی نقش پر رنگی را ایفا می کند. مبلمان به تمامی اجزایی که برای نشستن مناسب هستند گفته می شود؛ به این معنی که میز ناهار خوری، مبل پاف، چهارپایه ها، صندلی بار و صندلی های میزبان هم جزئی از مبلمان به حساب می آیند و نقش آن ها در دکوراسیون داخلی غیر قابل انکار است. رنگ مبلمان، رنگ ۳۰ درصد از فضای داخلی را شامل می شود که باید با دقت انتخاب شود تا همخوانی آن با رنگ دیوار ها و  اکسسوری ها رعایت شود. سبک مبلمان هم باید با سبک سایر اجزائ دکوراسیون داخلی مانند اکسسوری، طرح دیوارها، کف و … هماهنگ باشد.

بهترین دکوراسیون منزل
بهترین دکوراسیون منزل

۲- استفاده از قاب عکس و تابلو : قاب عکس و تابلو روح زنده هر خانه است. و باعث می شود، بهترین دکوراسیون منزل را داشته باشید استفاده از آن با رعایت تناسب آنها با روح و سبک کلی خانه می تواند زیبایی و صمیمیت فضای خانه را چند برابر کند. تابلو های نقاشی، عکس های معروف، تابلوی خطاطی و تابلو فرش ها از مواردی هستند که می توانید برای تزیین دیوار ها در دکوراسیون داخلی از آنها استفاده کنید.

۳- نور و روشنایی : نور و روشنایی همیشه یکی از فاکتورهای مهم در دکوراسیون داخلی است. محل قرارگیری لوستر ها، آباژو ها و دیگر المان های نوری؛ همچنین تناسب سبک آنها با سبک کلی دکوراسیون داخلی خانه، شدت و رنگ نوری که استفاده می شود همگی در ایجاد یک فضای زیبا و دلفریب نقش دارد. به یاد داشته باشید روشنایی در کنار تاریکی زیباییش چشم نواز است پس در استفاده از المان های نوری زیاده روی نکنید.

۴- پارتیشن بندی فضا در دکوراسیون : تقسیم کردن فضاهای بزرگ به فضاهای کوچکتر کار را برای پرداختن به اینگونه فضاها را راحت تر می کند. پارتیشن یکی از راه های تقسیم بندی فضا است که انواع ثابت و متحرک آن وجود دارد. برای جدا کردن فضای ورودی از پذیرایی، آشپزخانه از ناهار خوری، راه رو و اتاق ها از پذیرایی می توان از انواع پارتیشن ها استفاده کرد. با تقسیم کردن فضا ها می توان از سبک های مختلف دکوراسیون داخلی برای جاهای مختلف استفاده کرد که زیبایی و تنوع را به همراه دارد.

۵- رنگ آمیزی یک اصل است : رنگ و طرح قسمت های بزرگ فضای داخلی مانند دیوار ها که ۳۰ درصد فضا را شامل می شود، امری مهم است و باید در انتخاب آن نهایت دقت و سلیقه را به کار برد. رنگ دیوار ها و سقف در خانه های کوچک در بزرگ تر نشان دادن ابعاد آنها بسیار تاثیر گذار است. رنگ روشن دیوار ها و همرنگ بودن سقف و دیوار ها با هم می تواند فضا را بسیار بزرگتر از آنچه هست نشان دهد.

۶- با کفپوش مناسب دکوراسیون داخلی منزل خود را متحول کنید : کف فضای داخلی یا بهتر است بگویم خانه، بخشی است که ما در هر لحظه با آن در تماس و ارتباط هستیم. انتخاب آن متناسب با سبک دکوراسیون داخلی بسیار مهم است. استفاده از کفپوش مناسب می تواند ارتباطی را که ما به دنبال آن هستیم ایجاد کند. اگر مهمان نواز و گرم هستید از چوب پارکت و اگر برخورد سرد و خشک را می پسندید از سنگ و سرامیک روشن استفاده کنید.

بهترین دکوراسیون منزل
بهترین دکوراسیون منزل

۷- شومینه متحول کننده دکوراسیون داخلی  : بهترین دکوراسیون منزل با شومینه همراه است، قلب دوم هر خانه، شومینه است. خانه هایی که شومینه دارند همیشه پر محبت تر از خانه هایی که از وسایل گرمایشی دیگر در دکوراسیون آنها استفاده شده، هستند. شومینه نقش یک عنصر طبیعی را در خانه بازی می کند. دیدن شعله های آتش قلب هر بیننده ای را گرم می کند و چشم ها را مجذوب می کند. از این عنصر طبیعی برای گرمی و صمیمیت بیشتر استفاده کنید.

۸- کتابخانه یک فاکتور لاکچری : کتابخانه و شلف محلی در خانه است که شما در آن فرهنگ و نگرش خود را به نمایش می گذارید. استفاده از کتابخانه و پر کردن آن با کتاب ها، اشیاء، تابلو ها و جام های افتخاری که دارید نه تنها برای پر کردن فضاهای خالی و بی استفاده مفید است؛ بلکه این می تواند محلی برای نمایش شما، اخلاق و روحیاتتان باشد. علاوه بر این استفاده از اکسسوری های متناسب با سبک کلی خانه می تواند روحی تازه به فضا بدهد.

۹- با گلهای آپارتمانی خانه خود را زنده تر کنید : گل و گیاه یکی دیگر از عناصر طبیعت است که می توانید آن را به خانه ببرید. رنگ سبز گیاهان به گرمی فضا می افزاید و رشد آنان می تواند در روحیه افراد تاثیرگذار باشد. استفاده از گل و گیاه در سبک های ساحلی زیاد است ولی در دیگر سبک ها هم به چشم می خورد. لازم به ذکر است که هر گیاهی برای نوع خاصی از سبک دکوراسیون داخلی مناسب است پس در انتخاب آنها دقت کنید. علاوه بر زیبایی گیاهان می توانند به بهبود کیفیت هوایی که تنفس می کنیم، کمک کنند.

سبک های دکوراسیون داخلی منزل

▪ سبک مدرن : سبک مدرن معمولا ما را به یاد خانه های خشک، بی روح و تمیزی می اندازد که در ساخت آن از فلز، شیشه و سنگ استفاده شده است و اکسسوری کمی در آن به چشم می خورد. سبک مدرن در همه زمان ها وجود داشته است فقط با گذشت زمان و پیر شدن استایل مدرن یک زمان نام آن تغییر کرده است. به این معنی که سبک دکوراسیون داخلی سنتی فرانسوی هم زمانی مدرن محسوب می شده است ولی در حال حاضر جزء دکوراسیون سنتی است.

▪ سبک صنعتی : این سبک دکوراسیون داخلی پس از انقلاب های صنعتی در کشور های پیشرفته به وجود آمد. این سبک امروزه برای دکوراسیون خانه ها هم استفاده می شود ولی در گذشته این سبک در دفاتر کاری، کارخانه ها و مراکز صنعتی مورد استفاده قرار می گرفت. این سبک با رنگ های گرم و تیره نمود پیدا می کند. فلز، شیشه و چوب در این سبک کاربری زیادی دارد و اکسسوری کم و ساده در این سبک از دکوراسیون داخلی استفاده می شود.

▪ سبک مینیمال : سبک مینیمالیست ده سالی است که رواج پیدا کرده؛ سبک مینیمالیست همانطور که از نامش پیداست به کمترین چیز از هر المان دکوراسیون داخلی بسنده می کند. دکوراسیون داخلی مینیمالیست در واقع فنگ شویی قناعت پیشگی را به نمایش می گذارد. به بیان دیگر سبک  مینیمالیست در مقابل سبک های ماکسیمالیست مانند سنتی ایستاده است و تجمل را نمی پسندد.

بهترین دکوراسیون منزل
بهترین دکوراسیون منزل

▪ سبک سنتی : سبک دکوراسیون داخلی سنتی در هر کشور متفاوت است. مثلا سبک سنتی فرانسوی، ایتالیایی، بریتانیایی در یک گروه از سبک دکوراسیون داخلی به نام سنتی اروپایی قرار می گیرند. در ایران دو سبک سنتی وجود دارد که به پیش از ورود و پس از ورود اسلام به ایران تقسیم می شود. سبک دکوراسیون داخلی بوهمیان هم جز سبک های سنتی به شمار می آید که به منطقه شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا تعلق دارد.

▪ سبک ترانزیشنال : ترانزیشنال به گذار سبک دکوراسیون داخلی سنتی و مدرن بر می گردد. این سبک برای زمانی که ازدواج می کنید و یا به خانه ای بزرگتر می روید می تواند کاربردی باشد. مبل های ساده در کنار فرش های با طرح شلوغ و رنگ های پر تحرک، دیوار های با رنگ ساده با تابلوهای پر طرح و شلوغ، استفاده از چوب، فلز، شیشه و سنگ در کنار هم حس انتقال و گذر را در این سبک تداعی می کند.

طراحی دکوراسیون منزل زیر مانند هر فرایند هنری دیگر دارای نکات و ریزه کاری های خاص میباشد که با رعایت اصول تزئین میتوان تغییراتی فوق العاده را ایجاد نمود.

▪▪▪ طراحی دکوراسیون داخلی را میتوان هماهنگ سازی اجزای داخلی منزل برای بهبود زیبایی و دلنشین شدن فضای خانه و همچنین بهینه سازی فضا به صورت هنرمندانه معنا نمود. که اگر همه ی آنها به نحو احسن انجام شود بهترین دکوراسیون منزل را خواهیم داشت . ▪▪▪ پایان

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید