ساخت آلاچیق چوبی

0
2129
ساخت آلاچیق چوبی
ساخت آلاچیق چوبی

یک روز خوب در صبحی روشن، سرشار از امید و انگیزه، صبحانه ای مفید در دقایقی سبز کنار کانون گرم خانواده زیر آلاچیق چوبی خانه مان لحظه ها را زندگی کنیم.

ساخت آلاچیق چوبی : آلاچیق چیست؟ آلاچیق یک سازه چوبی یا فلزی مسقف است که در گوشه باغ‌ها، پارک‌ها یا باغچه‌ها قرار داده می‌شود و به عنوان سرپناهی برای نشستن در هوای باز استفاده می‌شود و انسان را از گزند عوامل جوی، مانند باد، آفتاب و باران، حفظ می کند. آلاچیق ها معمولاً دارای کنبد هستند و اطرافشان باز است. متریال های متنوعی مانند چوب، شیشه و فلز در ساخت آلاچیق کاربرد دارند که شما می توانید مناسب با شرایط جوی و سلیقه تان، هر یک از آنها را انتخاب کنید. آلاچیق ها در مدل ها، شکل ها و طرح های متنوع ساخته می شوند.

قدیمی ترین نوع آلاچیق ها ،آلاچیق های چوبی هستند که در طرح ها ی مختلف ساخته می شوند. امروزه علاوه بر چوب از فلز نیز می توان در ساخت آلاچیق بهره برد در گذشته سقف های گنبدی شکل در ساخت آلاچیق استفاده می شد ولی امروزه از طراحی های متنوع و شکل های متفاوت برای سقف استفاده می کنند. اگر یک آلاچیق باکیفیت انتخاب کنید متوجه خواهید شد چه مزایای چشمگیری دارد. آلاچیق های چوبی بسیار به زیبایی ساختمان کمک می کند و برای انواع ساختمان های مدرن و سنتی متناسب است.

انواع آلاچیق

آلاچیق ها در انواع مختلفی چون آلاچیق چوبی ، آلاچیق فلزی، آلاچیق سیمانی، آلاچیق شیشه ای و یا آلاچیق هایی ساخته شده با ترکیب این سه است. همچنین آلاچیق هایی به صورت پیش ساخته و آماده در بازار وجود دارند که کافی است شکل و اندازه آن را با محیطی که قرار است در آن نصب شود تطبیق دهید و پس از خرید، آن را در محل مورد نظر نصب کنید.

آلاچیق چوبی

همانطور که از نام این نوع آلاچیق‌ها مشخص است ، جنس مواد مورد استفاده شده در آن‌ها چوبی می‌باشد . آلاچیق‌های چوبی معمولاً در جنگل‌ها و سواحل دریا مورد استفاده قرار می‌گیرند تا با محیط همخوانی داشته و احساس بهتری به ساکنین آن انتقال دهد. به دلیل داشتن رطوبت بالا جنس چوب از نوع درختان جنگلی مورد استفاده قرار گرفته و با استفاده از لایه‌های پلاستیکی که به صورت بی رنگ روی آن‌های قرار می‌گیرد، محافظت می‌شوند.

ساخت آلاچیق چوبی
ساخت آلاچیق چوبی

سازه های چوبی را می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

آلاچیق چوبی : که سقف آن پوشیده است و فضای کنار آن کاملا باز است یا به صورت نیمه باز توسط نرده پوشیده شده است.

پرگولا :  که به سقف آن نیمه پوشیده است و روی آن الوارهای چوبی ریخته می شود.

کلبه چوبی : که دور تا دور آن کاملا پوشیده می شود و کاملا مانند یک اتاقک می شود.

آلاچیق، محلی سرپوشیده در یک فضای باز و سرسبز است که محل مناسبی برای استراحت و کسب آرامش در فضایی آزاد و هوای پاک می­باشد و سرپوشیده بودن آن مانع از باران و آفتاب مستقیم خواهد بود.

نکاتی در باره ساخت آلاچیق چوبی ، فلزی و انواع دیگر

اگر با جمع دوستان یا کنار خانواده خود در حیاطی زیبا و سرسبز در زیر آلاچیق ساعاتی را به خوشی گذرانده باشید و با نوشیدن چای و قهوه یا خوردن کباب، زمانی را سپری کرده باشید حتماً خاطره خوش آن همچنان در ذهن شما باقی خواهد ماند. محل آلاچیق، لزوماً می­بایستی مناسب و مشرف به فضای سبز و آبشار و مناظر زیبای موجود در حیاط احداث شود، و به گونه­ای باشد که از لحاظ جغرافیایی محل، حائز کلیه امتیازات باشد آلاچیق علاوه بر زیبایی خاص خود، مزایای دیگری دارد که در حین استفاده از آن مشهود می­گردد. اگر حیاط منزل ویلایی شما وسیع است می­توانید یک آلاچیق جداگانه برای استخر تعبیه کنید که مخصوص استخر باشد.

☆ آلاچیق های ساده باغی که از جنس طبیعت اجرا شده اند از آرامش و صفای خاصی برخوردار هستند ولی اگر میخواهید آلاچیق مدرن و مجللی اجرا کنید  می بایستی در طراحی خود چند نکته را مد نظر داشته باشید این نوع آلاچیق در دو منطقه اجرا میگردد  یکی متصل به ساختمان  در محیط تراس و دیگری در محوطه باغ که کمی از ساختمان فاصله دارد  ولی آنچه در این دو نوع آلاچیق مشترک است امکانات رفاهی آن است  اجرای باربیکیو و کباب پز در همین آلاچیق که یکی از ملزومات آلاچیق محسوب می گردد اگر این باربیکیو  طبق اصول اجرا شود که در مقاله های سایت خودم  شرایط و اصول ساخت آن را توضیح داده ام  می تواند محیط ایده ال و مطلوبی به شما ارائه دهد و دود هیزم و ذغال مزاحمتی برای شما نخواهد داشت و لازم نیست باربیکیو در فاصله دورتری از آلاچیق ایجاد گردد.

ساخت آلاچیق چوبی
ساخت آلاچیق چوبی

☆ مهم نیست سقف آلاچیق را از چه جنسی انتخاب نمائید  ولی آنچه امروزه متداول شده سقف شیبدار و چندضلعی از سفال قهوه­ای رنگ می­باشد آلاچیق می­تواند از جنس فلز یا آجر، کامپوزیت باشد ولی آنچه لذت حضور را دوچندان می­نماید آلاچیق طبیعی است که از شاخه و برگ و تنه درختان درست میشود. شما میتوانید با سیمان آلاچیقی از درخت را به صورت مجازی ساخته و استفاده نمایید برای این منظور باید اسکلت آلاچیق را از فلز بسازید و روی آن را با توری و یا رابیتز بپوشانید، سپس با ترکیب ۶۰ درصد سیمان و ۴۰ درصد پودر سنگ ملاطی ساخته و بوسیله ابزاری روی محلی که توری کشیده­اید بکشید به گونه ای که توری زیر ملاط محو شود مجدداً ملاطی به صورت خشک ترکیب نمایید که مخلوطی از ۴۰ درصد سیمان و ۴۰ درصد پودر سنگ و ۲۰ درصد پودر رنگی (ترجیحاً قهوه­ای) باشد مقداری از آن ملاط را با آب مخلوط کرده و روی محل قبلی بکشید در حین کشیدن این ملاط میتوانید قسمت­هایی را برجسته کنید تا به شکل، قسمت بریده شده شاخه­ های درختان بشود این عمل را با دستکش انجام داده و بوسیله چنگالی روی ملاط رنگی که کشیده­اید فشار دهید و شیارهایی ایجاد نمائید. توجه داشته باشید که هم، ملاط طولی زیادی مصرف نکنید که سریع خشک شود که در این صورت نمی توانید شیارهای مورد نظر را اجرا نمائید و هم شیارها را به صورت بی­قاعده و نامنظم ولی به صورت یکطرفه باشد بکشید. ضخامت این ملاط رنگی می­تواند چند سانتی­متر باشد. دقت نمائید که اگر میخواهید تنه درخت مجازی را بزرگ جلوه دهید می بایستی از چنگال بزرگتر استفاده نمایید.

امتیاز این روش اینست که ضمن تشابه زیاد به پوسته درخت، در صورت وارد شدن ضربه و آسیب به قسمت­های این آلاچیق هرگز، آسیب نمایان نخواهد بودزیرا مغز ملاط یکدست می­باشد و هیچگاه نیازی به نقاشی سالانه بر روی آن نخواهد بود. در قسمتهایی که به عنوان برش شاخه مشخص کرده اید با ملاطی به شیوه قبل ولی به رنگ کرم یا زرد یا نارنجی روشن درست نمایید و با کاردک بکشید و با لبه چنگال یا چاقو شیارهایی به صورت دورانی داخل محل خش بیاندازید.

قیمت آلاچیق چوبی

قیمت آلاچیق چوبی با توجه به نوع چوب به کار رفته و ابعاد آن تعیین می شود. با توجه به اینکه چوب و مصالح مورد استفاده باید جنسی مرغوب داشته باشند تا در برابر عوامل جوی و محیطی آسیب نبینند نیازمند هزینه ی بالایی می باشد.

مراحل ساخت آلاچیق چوبی

۱- در مرحله نخست باید مکان ساخت آلاچیق را مشخص کنیم و سپس شروع به ساخت فنداسیون جهت ساخت آلاچیق کنیم.

۲- ساخت ستون های آلاچیق برا اساس اندازه ای می باشد که برای آلاچیقتان در نظر گرفته اید. قرار گیری ستون ها، برای مهار سر ستون های آلاچیق از تیرهای پهن با ضخامت زیاد استفاده می کنیم تا با استفاده این تیر ها در اندازه مناسب بتوانیم استحکام لازم را برای پیاده سازی خرپای سقف ایجاد کنیم. برای آلاچیق کوچک تر از تیری به عرض ۱۵ سانتی متر و ضخامت ۵ سانتی متر استفاده می کنیم که تیری قوی برای آلاچیقی با این اندازه محسوب می شود. این ابعاد سطح مقطع برای تیر اصلی را می توانید به راحتی از یک الوار به عرض ۲۰ سانتی متر و ضخامت ۶٫۳ سانتی متر و طول ۶۰۰ سانتی متر به دست آورید.

۳- نصب تیرکهای کوتاه سقف، کوتاه و از پیش برش خورده قرار دارد و زاویه آن‌ها به گونه‌ای می‌باشد که بر تیرک‌های دیگر مماس می‌شوند. بر روی هر یک از تیرک‌های کنج ٢ تیرک کوتاه مطابق آنچه در تصویر مشاهده می‌کنید، قرار می‌گیرند. منقار این تیرک‌ها بر روی کلگی سقف چفت می‌شود. تیرک‌های کوتاه را با پیچ به تیرک‌های کنجی متصل کنید.

۴- نصب تخته لب بند : پس از آن که تمامی تیرک‌های سقف را در جای خود ثابت کردید، می‌بایست از قبل از هر اقدامی از تراز و مربعی بودن دیوارهای آلاچیق اطمینان حاصل کنید. سپس تخته‌های لب بند را به انتهای تیرک‌ها، دور تا دور آلاچیق علم کنید. این احتمال وجود دارد که تخته‌ها بلندتر از حد نیاز باشند که شما می‌توانید بخش‌های اضافی را ببرید تا دقیقاً به همان اندازه‌ای درآیند که شما می‌خواهید.

ساخت آلاچیق چوبی
ساخت آلاچیق چوبی

۴- نصب توفال کوبی و یا الوارهای نازک:

از پایین آلاچیق و با بزرگ‌ترین توفال (الوارهای نازک و باریکی که به سقف می‌کوبند) شروع کرده و کار خود را به سمت تاج سقف ادامه دهید. توفال‌ها را باید یکی یکی بر روی سقف نصب کنید و برای اتصال آن‌ها می‌توانید از قطعات چوبی سه گوش (گوه) استفاده نمایید و مطمئن شوید سطح بیرونی این توفال‌ها با سطح خارجی تخته لب بند‌هم تراز است. دور تا دور سقف را توفال کوبی کرده و توفال‌ها را به تیرک‌های میانی و کنج متصل کنید.

۵- چیدن شینگل ها بر روی سقف : از پایین شروع کرده و شینگل‌ها را یکی یکی در جای خود قرار دهید. برای آن که شینگل‌ها زاویه و شیب مناسبی داشته باشند می‌بایست نخستین ردیف شینگل‌ها را دوبل کنید. کار شینگل چینی را به همین منوال ادامه دهید تا به تاج سقف برسید. ایرادی ندارد اگر نخستین بخش سینگل‌ها از تیرک‌های کنج بیرون بزند. یک گچ بردارید و در راستای تیرک کنج و از بالا به پایین روی شینگل‌ها خط بکشید و بخش‌های اضافی را با اره ببرید. در سایر بخش‌ها می‌بایست شینگل‌ها را به گونه‌ای ببرید که متناسب و همسوی زاویه سقف باشند. نکته کلیدی و مهم: ١٥ ستون ردیف کنید و در هر ستون ٤ شینگل بگذارید. یکی از شینگل‌ها را برداشته و به سایز مناسب درآورید، سپس بر روی ستون‌ها قرار داده و دور آن را علامت بزنید و با یک اره هر چهار شینگل را در آن واحد ببرید و به همین منوال ادامه دهید تا تمام شینگل‌ها‌هم اندازه شوند.

۶- پوشیدن درزهای سقف : درز میان توفال‌ها را با استفاده از شینگل‌های خرپشته‌ای بپوشانید. در ردیف اول از شینگل‌های دوبل استفاده کنید. به سمت تاج سقف پیش روید و دور تا دور سقف آلاچیق را با شینگل بپوشانید تا دیگر هیچ درزی باقی نماند.

۷- سقف گنبد سقف : این گنبد شامل ٦ بخش پیش ساخته است که برای علم کردن آن کافی ست این بخش‌ها را به‌هم وصل کنید. حال روی زمین بایستید و گنبد را بررسی کنید تا مطمئن شوید درست در مرکز سقف قرار گرفته است.

۸- نصب ستون های نرده ای سقف : بخش انتهایی ستون نرده‌ای را به کلگی سقف متصل کنید، برای این کار کافی ست سه عدد پیچ به بخش فوقانی سقف و دو عدد پیچ به بخش تحتانی بزنید. تکیه‌گاه کنج را با دستگاه منگنه کوب به سقف متصل سازید. در هر یک از این تکیه‌گاه‌ها چهار سوراخ ایجاد کرده و آن‌ها را با پیچ در جای خود محکم کنید. در نهایت نوبت به نصب تخته‌های ضربه‌گیر می‌رسد. ابتدا در هر تخته ٤ سوراخ ایجاد کرده و سپس پیچ کنید.

▪▪▪ امیدواریم در آلاچیقی که میسازید لذت کافی را ببرید و به خاطر داشته باشید اگر آلاچیق شما برای ساختمان مسکونی است، با مشارکت ساکنین مجتمع مسکونی می­توانید حیاطی زیبا و سرسبز احداث کرده و آلاچیقی را در درون آن محیط بسازید تا همگان از شیرینی لحظات حضور در آن بهره مند گردند. با ذهن خلاق خود میتوانید دیوار کوتاه آلاچیق را به شکلهای گوناگون طراحی کنید و نشیمنگاه آن به هر صورت که سلیقه دارید طراحی نمائید. ▪▪▪ سپاس از نگاه سبزتان

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید