نصب و برش hpl

0
586
نصب و برش hpl
نصب و برش hpl

اگر کمی به اطرافمان توجه کنیم، رنگین کمانی از رنگ ها و طرح های زیبا را می بینیم ، کمی بنگریم آن وقت میدانیم برای زیبایی و زیباتر شدن فضای زندگی مان هیچ وقت دیر نیست.

نصب و برش hpl : اچ پی ال (hpl) مخفف High Pressure Laminate به معنای ورق های لمینیت فشرده شده تحت فشار بالا می باشد. این ورق ها که با نام فرمیکا نیز شناخته می شوند از لایه های مختلف کاغذ کرافت تشکیل شده اند. در فرآیند تولید این ورق ها لایه های مختلف کاغذ کرافت به همراه روکش نهایی ورق به رزین های ترموست آغشته شده و در دما و فشار بالا به یک ورق متراکم و یکپارچه تبدیل می گردد. رزین های به کار برده شده در این رزین ها با پایداری و مقاومت شیمیایی بالایی که دارند موجب چسبندگی، پیوند پایدار و برگشت ناپذیر لایه های مختلف به کار گرفته شده در ورق های اچ پی ال(hpl) می شوند. به همین دلیل اثرات مختلف جوی هیچ تأثیری روی این ورق ها نداشته و باعث کاهش کیفیت آنها با گذشت زمان نمی شوند. اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی پانل تزئینی است که کاربرد وسیعی در زمینه های گوناگون دارد و در ابعاد مختلف و ضخامت های متنوع موجود است. به طور معمول برای پوشش داخلی و خارجی ساختمان از ورق های ۱۲، ۸، و ۶ استفاده می گردد.

نصب و برش hpl
نصب و برش hpl
موارد استفاده از hpl

▪ نمای داخلی و خارجی ساختمان زیباسازی نمای ساختمان با طرح های متنوع رنگی و طرح چوب، دکوراسیون داخلی و خارجی.

▪ سرویس های بهداشتی عمومی

▪  بیمارستان ها ، آزمایشگاه ها

▪  آراستن آسانسور

▪ ساخت کابینت های آشپزخانه

▪ لاکرهای استخرو کمد های رختکن

خاصیت آنتی باکتریال ، آنتی الکترواستاتیک و قابل شستشو بودنhpl (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) ، پاکیزگی محیط را فراهم می آورد به این علت استفاده از صفحات hpl(اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) در رستوران ها ، بیمارستان ها و نمای داخلی ساختمان بسیار مرسوم است.

ویژگی هایhpl:

☆ از مزیت های hpl (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) می توان به قابلیت ارتجاع و چگالی کم اشاره کرد ، که سبب ایمنی در برابر زلزله (به علت بار مرده کم) می گردد، و همجنین نصب و برش hpl  آسان است ، اینها مزیت اصلیhpl(اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) نسبت به سایر نماهای ساختمانی است.

☆ قابلیت ارتجاعیhpl (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) سبب مقاوم شدن صفحات در برابر ضربه های وارده می گردد ، در نتیجه در مقابل فشارهای گوناگون مانند فشار باد عکس العمل خوبی نشان می دهد.

☆ مقاومت مکانیکی پنل hpl (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) در هیچ یک از محصولات جایگزین مانند کامپوزیت ، چوب طبیعی یا ترمووود و سرامیک نما به این میزان وجود ندارد.

☆ تکنولوژی به کار رفته در ورق هایhpl (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) باعث می شود کهhpl (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) تا ۳۰سال بدون تغییر باقی بماند و در صورت نصب درست بر خلاف نماهای خشک دیگر در برابر اشعه uvخورشید تغییر رنگ و فرم نمی دهد .

☆ ورق های hpl (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) در برابر آتش سوزی مقاوم است، شعله ور نمی شود ذوب نمی گردد و منفجر نمی شود.

☆ ورق های hpl(اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) peli exteriorدارای نشان CE (مجوز فروش محصول در اتحادیه اروپا ) وکلیه استانداردهای اروپا شامل رده بندی حریق B-S1D0/EGF وEN 13501-1 و استاندارد EN 438-6/7 می باشد .

☆ طیف گسترده طرح و رنگ (چوب ، سرامیک ، سنگ) hpl(اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) ظاهر استثنایی به این نما بخشیده است.

نصب و برش hpl
نصب و برش hpl

☆ نمای hpl(اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) جزء دسته نماهای خشک ( سیستم نصب خشک ) به شمار می آید که در کشور های صنعتی تحت عنوان(rain screen) یا دیواره ضد باران شهرت دارد . فضای خالی پشت پنل HPL ( فضای زیرسازی ) علاوه بر تهویه مستمر هوا ( در پشت پانلHPL ) که مانع از تعرق صفحاتhpl (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) میگردد ، باعث کاهش عبور سرما وگرما به داخل ساختمان می شود . در حقیقت نمایHPL (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) به صورت یک عایق برای ساختمان عمل می کند ، همچنین می توان با افزودن ایزولاسیون به این فضا نتایج بهتری از لحاظ عایق دست یافت، آب هرگز نباید در پشت پنل hpl( اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب ) جمع شود . دمای هوا در پشت وجلوی پنل باید همواره یکسان باشد.

☆ اچ پی ال hpl با توجه به ماندگاری بسیار بالاحداقل تا ۳۰ سال بدون تغییر شکل و رنگ در نمای ساختمان پایدار می ماند.

☆ سطحhpl (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) بدون خلل و فرج بوده و دارای خاصیت آنتی الکترواستاتیک است که مانع از لک شدن نما می شود . ( بی نیاز از شستشوی نمای ساختمان ).

☆ پنل hpl(اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) به علت دارا بودن لایه ملامینه نهایی در برابر خش پذیری مقاوم است.

☆ مواد شیمیایی موجود در تمیز کننده های معمولی بر hpl (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) تاثیر گذار نیست.

☆  ورق (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) hpl نور خورشید را بازتاب نمی دهد (عدم ایجاد خیرگی).

☆ صفحات hpl (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) دربرابر تغییر ناگهانی دما بین +80 C تا -20 C تغییر فرم نمی دهد .

☆ پنل hpl (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) عایق گرما وصدا (14db ) است .

☆ صفحات hpl (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) بسیار سبک بوده ، متداول ترین ورق مورد استفاده در نمای ساختمان ورق 6 mm می باشد که با احتساب زیر سازی در هر متر مربع تنها 15 kg بار بر ساختمان تحمیل می کند که بیش از 70 درصد از نماهای سنتی مانند نمای سنگی و نمای آجری سبک تر می باشد .

☆ ورق hpl (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) ضمن حفظ طرح ورنگ چوب آسیب پذیری چوب (جذب آب ، موریانه خوردگی و…) را مرتفع کرده است.

☆ آزادی عمل و امکانات وسیع جهت طراحی نما با چوب ونصب و برش hpl و اجرای نمای چوبی ساختمان و سایر قسمت ها مانند دیوارهای لابی ، آسانسورها ، دیواره استخر و… .

☆ نمایhpl (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) قابلیت اجرای سریع نسبت به انواع نماهای ساختمان مانند سنگ و کامپوزیت و… را دارد .

نصب و برش hpl
نصب و برش hpl

ویژگی های ورق hpl

ویژگی هایی از قبیل مقاومت بالا ،بی نیاز از شستشو ، خاصیت ضد خش ، مقاومت مکانیکی ، مقاومت بالا در برابر آتش سوزی ،کارکرد آسان ، نصب خشک ، خاصیت ضد باکتری و الکترو استاتیک از خواص فوق العاده این محصول به شمار می روند. مانند سنگ کدر نمیشود. مانند کامپوزیت کثیف نمیشود ، آتش نمی گیرد و نیازی به نظافت ندارد. مانند چوب ترموود نیازی به ریکاوری ندارد. مانند چوب پلاست دچار رنگ پریدگی نمیشود.

مقاومت حرارتی : ورقه های hpl نسبت به شوک حرارتی مقاوم است و دمای خشک را تا ۱۸۰ درجه سانتیگراد تحمل می کند . در برابر حرارت سیگار مقاوم است و اثری از آن باقی نمی ماند . ضریب انبساط خطی آن بسیار ناچیز است و تغییرات ابعادی در دمای بالا کمتر از ۳ درصد می باشد.

مقاوم در برابر الکتریسیته : به دلیل استفاده از چسب رزین فنولیک در تولید فرمیکا (hpl ) در مقابل جریان الکتریسیته مقاوم است .

مقاوم در برابر اسید های ضعیف : به دلیل استفاده از چسب رزین ملامین در سطح لایه ورقه های hpl در مقابل اسید های ضعیف (مثل باران های اسیدی ) مقاوم است.

خش ناپذیری : وجود لایه ملامینه نهایی در صفحات hpl عامل مقاوم شدن این صفحات در مقابل خش پذیری است

مقاومت مکانیکی : ترکیب مقاومت خمشی و قابلیت ارتجاعی سبب مقاوم شدن ورقه های hpl در برابر ضربه های وارده میگردد. از این رو در نمای ساختمان ، سطوح ورقه های hplدر مقابل فشارهای گوناگون از جمله فشار باد از خود عکس العمل خوبی نشان می دهد.

روش نصب hpl

۱- سیستم نصب با پیچ و پرچ نمایان : نمای hpl را می توان با استفاده از پیچ و یا پرچ نصب کرد. در این روش پانل ها به ستون های عمودی متصل می گردند. چنانچه دیوار به طور کامل و عمودی هم تراز ( یا به عبارت دیگر شاغول ) نباشد، می توان از یک شبکه غالبا آهنی به عنوان تکیه گاه دوم برای تنظیم فاصله ستون ها استفاده کرد. برای ساخت شبکه معمولا از قوطی های 40*40 استفاده می شود. که با توجه به اینکه در ایران با این مشکل مواجه هستيم توصیه می گردد این عمل انجام شود.

۲- سیستم نصب از طریق پيچ پنهان( هنگ ) : در این سیستم نصب اتصالات ( پیچ، پرچ، … ) بر روی سطح ورق دیده نمی شود. به عبارت دیگر پروفیل های آلومینیومی به پشت پانل متصل می گردد.

فاصله بین پروفیل های افقی

پس از ایجاد شبکه آهنی، نوبت به پروفیل های افقی می رسد که با استفاده از پیچ  های استنلس استیل به شبکه آهنی پیچ می شود. فاصله بین ریل های افقی می بایست حداکثر ۶۰۰ میلی متر باشد و برای هر پانل باید حداقل سه ردیف پروفیل در نظر گرفت. چنانچه طول قدی پانل بین ۱۵۰ الی ۴۰۰ میلی متر باشد، می توان صرفا از دو ردیف ریل استفاده کرد. در چنین حالتی فاصله آکس ریل ها نباید از ۳۰۰ میلی متر تجاوز نماید.

نصب و برش hpl
نصب و برش hpl

 نحوه اتصال قلاب ها

قلاب ها با استفاده از پیچ های استنلس استیل با قطر ۶ میلی متر و طول ۱۱.۵ میلی متر به پشتhpl پیچ می شود. این قلاب ها در قسمت فوقانی دارای یک سوراخ ۸ میلی متري می باشد که برای تنظیم ارتفاع قلاب به وسیله بولت و یا مهار کردن آن بر روی پروفیل مورد استفاده قرار می گیرد. برای بستن پیچ ها بر روی پانل، می بایست نخست یک سوراخ به قطر ۵ میلی متر ( که کمتر از قطر پیچ است ) در پانل ایجاد کرد. بدین شکل وقتی که پیچ سفت می شود لبه های آن سوراخ را رزوه می کند. ضمنا طول سوراخ نخستین باید از طول پیچ بیشتر باشد تا هنگام فرو رفتن پیچ، براده ها در جلو پیچ جمع شود.

فاصله بین قلاب هایی که پشت پانل پیچ می شود به شرح ذیل مي باشد:

ضخامت ۶ میلی متر = حداقل ۶۰۰ میلی متر

ضخامت۸ میلی متر = حداقل ۸۰۰ میلی متر

☆ توجه: در هر ردیف می بایست حداقل ۳قلاب در نظر گرفته شود.

▪ نصب پانل ها در خطوط منحنی : با توجه به ساختار hpl و روکش طبیعی آن نمی توان پانل ها را نورد یا خم کرد. لیکن پانل ها از انعطاف کافی جهت نصب شدن در خطوط منحنی را برخوردار نمی باشند. هنگام نصب می بایست اطمینان حاصل نمود که استرس فیزیکی به پانل ها وارد نشده و تحت فشار نمی باشند. برای این منظور کافی است که به نکات ذیل توجه شود:

۱- تنها روش نصب پانل ها در خطوط منحنی سیستم پیچ یا پرچ نمایان می باشد.

۲- پانل ها باید در جهت طول ورق نصب شود.

۳- در مقایسه با نصب در خطوط صاف، فاصله بین تکیه گاه ها می بایست به ۴۰۰ میلی متر کاهش یابد.

نمای خشک اچ پی ال نیز یکی از نماهای پرطرفدار در دنیا می باشد، این نما زیبا و دوست داشتنی یکی از نماهایی است که مطمعنن با آن ارتباط خوبی برقرار خواهید کرد .

▪▪▪ اینگونه پوشش نما به صورت خشک (بدون ملات) نصب میگردد و در کشورهای صنعتی تحت عنوان (Rain Screen) یا دیواره ضد باران شهرت دارند. که در نصب بسیار زیبا می باشند. ▪▪▪

برای برش و نصب hpl مهندسی ساز پایا را پیشنهاد میدهد 09126483806 شماره همراه

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید