طراحی داخلی با چوب

0
621
طراحی داخلی با چوب
طراحی داخلی با چوب

طراحی داخلی با چوب

شما نمیتوانید کتابی را باز کنید و از آن چیزی یاد نگیرید.

طراحی داخلی با چوب : در عصری که بیشتر خانه ها با مواد مصنوعی و صنعتی مانند گچ و بتن اکسپوز و کاغذ دیواری ها تزیین می شوند، تعجبی ندارد که عناصر طبیعی فراموش شوند. دکوراسیون داخلی منزل با چوب طبیعی و باکیفیت، فضایی خلق می کند که هیچ عنصر دیگری در معماری داخلی و خارجی یارای رقابت با آنرا ندارد. وقتی از چوب به همان حالت طبیعی اش استفاده شود، تمام بافت ها و گره های طبیعی خود را به زیبایی نشان می دهند طوری که دیگر نیازی به وسایل دکوری و تزیینی ندارید.

اگر به تاریخچه دکوراسیون داخلی نگاهی بیندازیم،خواهیم دید که اولین صندلی ها و حتی اولین ساختمان ها با چوب ساخته شده اند و به جرات می توان چوب را به عنوان اصلی ترین متریال در دکوراسیون خانه بر شمرد.متریال چوب چون از یک موجود زنده بنام درخت گرفته شده است همیشه در حال حرکت بوده و تغییر فرم می دهد.این تغییرات در تمام چوب ها وجود داشته ولی میزان آن متفاوت است حتی اگر چوب های فناوری شده را به دقت و با وسایل دقیق مورد بررسی قرار دهیم به تغییرات بسیار اندک آن در محیط های متفاوت پی خواهیم برد. به همین علت کار کردن با آن بسیار دشوار بوده و نیاز به تجربه و تکنیک فراوان دارد و اصلی ترین علت قیمت بالای آن نیز همین موضوع است.لیکن همیشه دکوراسیون داخلی و چیدمان هایی که در آنها چوب دخیل بوده به شدت زیبا و چشم نواز می باشد.

طراحی داخلی با چوب
طراحی داخلی با چوب

هدف از طراحی داخلی

سبک های طراحی داخلی بسیار متنوع هستند اما سبک های مدرن و معاصر رایج ترین سبک در دنیای امروز به شمار می آیند. هنگامی که نوع سبک مورد نظر خود را تعیین می کنید راحت تر می توانند چوب و رنگ آن را انتخاب نمایید. وقتی شما بدانید چه نوع طراحی داخلی مد نظرتان است به راحتی می توانید المان ها و عناصر چوبی در مکان مورد نظر قرار دهید، المان هایی که با سبک انتخاب شده همخوانی داشته باشند. بعد از تعیین نوع سبک نوبت به انتخاب الگوی رنگ فضای داخلی می رسد. اگر قبلاً در فضای موجود الگوی رنگ وجود داشته چوب انتخابی شما باید با رنگ های موجود همخوانی داشته باشد. چوب رنگ تیره بر فضا چیره می شود اما طراحی داخلی با چوب رنگ روشن یک الگوی رنگ برجسته را ضعیف نشان می دهد.رنگ چوب به درستی انتخاب شده و کل فضا جذاب و زیبا به چشم می آید. این آشپزخانه قبلاً از دیوارهای کرمی و چراغ های آویز سفید رنگ تشکیل شده بود. افزودن کفپوش چوبی بدین معناست که یک رنگ مشابه یا روشن تر برای جزیره و یا دیوارپوش بسیار مناسب خواهد بود. استفاده از چوب رنگ روشن فضا را بازتر و روشن تر نشان می دهد. اما اگر میخواهید فضای شما کمی عمق داشته باشد از چوب رنگ تیره استفاده کنید. هنگامی که در دکوراسیون داخلی منزل از چوب استفاده می کنید باید وسایل و لوازمی که میخواهید در آن قرار دهید را به درستی انتخاب کنید. از یک کانتر چوبی بسیار زیبا استفاده شده که دارای ابعاد سه گوش می باشد. ترکیب بافت های نرم و زمخت حسی گرم و دعوت کننده به فضا می بخشد.

چوب به عنوان دیوارپوش

چوب نه تنها برای نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد بلکه در دکوراسیون داخلی نیز کاربرد دارد. چوب می تواند به زیبایی دیوار را پوشش دهد و تنها در سبک روستیک استفاده نمی شود. دیوارپوش چوبی جلوه ای بسیار زیبا و دوست داشتنی ایجاد می کند. به تصویر زیر نگاه کنید. دیوارهای سفید رنگ و کفپوش تیره در کنار باریکه های چوبی که به صورت افقی در کنار هم قرار گرفته اند بسیار زیبا به چشم می آیند. چوب همانطور که در نمای ساختمان به کار می رود در فضای داخلی نیز قابل استفاده است. این عنصر طبیعی در عین سادگی گرما و زیبایی خاصی را به فضا منتقل می کند. یک طراح ماهر با خلاقیت و ایده پردازی می تواند دکوراسیونی بی نظیر با استفاده از چوب خلق کند. این متریال به وفور در طبیعت یافت می شود و قابل رنگ آمیزی است. به راحتی می توان آن را از درختان تهیه نمود و برای معماری و ساختمان سازی مورد استفاده قرار داد. در حال حاضر قیمت چوب طبیعی در مقایسه با چوب مصنوعی بالاتر است اما بافت و زیبایی که به تصویر می کشد قابل مقایسه با چوب مصنوعی نیست. هر چند امروزه تولید کنندگان چوب های مصنوعی را مشابه بافت و طرح چوب طبیعی تولید می کنند اما باز چوب طبیعی متفاوت است.

طراحی داخلی با چوب
طراحی داخلی با چوب

کاربرد چوب در دکوراسیون بر اساس طراحی داخلی با چوب

کابینت چوبی کلاسیک: می توان گفت کابینت ها در آشپزخانه مهمترین عناصر به حساب می آیند و به خاطر کاربرد مهمی که دارند، لازم است هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ مقاومت و دوام توجه ویژه ای به آنها شود.

* کابینت های کلاسیک چوبی: این نوع از کابینت های چوبی، با دارا بودن تزئینات و جزئیات زیاد، بیشتر مناسب آشپزخانه های بزرگ بوده، و برای آشپزخانه های کوچک توصیه نمی شوند. البته فراموش نکنید، و به این مسئله دقت داشته باشید که کابینت کلاسیک چوبی شما می بایست با سایر وسایل موجود در آشپزخانه هماهنگی و هم خوانی کافی داشته باشد. هر آیتم موجود در آشپزخانه می تواند زیبایی کابینت ها را تحت تاثیر قرار بدهد، از نقش، طرح و رنگ دیوارها گرفته تا حتی کفپوش آشپزخانه..در صورتی که هرکدام از این اجزا با کابینت ها هم خوانی لازم را نداشته باشند، می توانند از زیبایی کار بکاهند. در مورد انتخاب رنگ این نوع کابینت ها نیز شما می توانید با توجه میزان نور آشپزخانه رنگ روشن و یا تیره انتخاب کنید.

کابینت چوبی مدرن: این نوع از کابینت های چوبی در مقابل کابینت های کلاسیک قرار گرفته و با دارا بودنِ طرح ها و رنگ های مختلف از تنوع بالایی برخوردارهستند. کابینت های چوبی مدرن، با دارا بودن جزئیات و تزئینات کمتر، هم برای آشپزخانه های کوچک و هم برای آشپزخانه های بزرگ مناسب هستند، ما به شما کابینت های ضد آب را پیشنهاد می کنیم، زیرا دارای دوام و مقاومت بیشتری هستند.

طراحی داخلی با چوب
طراحی داخلی با چوب

درب چوبی کلاسیک: این نوع از درب ها از از جمله پرکاربردترین مصارف چوب در دکوراسیون هستند. اما همخوانی این درب ها با سایر آیتم های طراحی دکوراسیون داخلی منزل، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین خاطر برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید، باید با این نوع درب ها، کلاسیک و مدرن، آشنایی کامل داشته باشید. همانطور که پیشتر نیز گفته شد درب های کلاسیک دارای جزئیات و تزئینات زیادی هستند، مانند سایر وسایل و مبلمان که با همین سبک در بازار می بینیم، به همین دلیل پیشنهاد ما درباره استفاده از این نوع درب ها این است که حتما با سایر اجزای دکوراسیون هماهنگی و هم خوانی داشته باشد، به عنوان مثال می توانید از اجزایی مثل گچ بری های خانه ایده بگیرید و آن را در طراحی درب به کار ببندید.

طراحی داخلی با چوب
طراحی داخلی با چوب

درب چوبی مدرن: درب های چوبی مدرن هرچقدر ساده تر باشند، و یا هر چقدر دارای خطوط صاف تری باشند، زیباتر هستند. به دلیل تنوع بالایی که درب های مدرن دارند، شما قدرت بالاتری برای انتخاب طرح و رنگ آنها دارید، و حتی می توانید از دستگیره های متنوعی که موجود هست برای ست کردن با این نوع درب ها استفاده کنید. و نیز هماهنگ بودن درب با چوب قرنیز و چهارچوب یک هارمونی زیبا را ایجاد کرده و کار شما را مدرن تر می کند.

طراحی داخلی با چوب
طراحی داخلی با چوب

طراحی سقف چوبی: سقف چوبی، مثل تمامی وسایل چوبی دیگر، می تواند یک حس صمیمیت و گرمای فوق العاده به فضا بدهد، به خصوص برای استفاده در فضای سالن غذاخوری و یا نشیمن. ترکیب کردن فرم های چوبی بر روی دیوار سقف، می تواند یک هارمونی زیبا را به وجود آورده و باعث می شود طراحی شما خیلی خاص جلوه کند. به علاوه در فضاهایی که نیاز به تفکیک هست، بدون نیاز به پارتیشن و یا دیوار به خوبی عمل می کند. شما می توانید سقف چوبی خود را با اضافه کردن یک نورپردازی صحیح، و آویزهای مناسب کامل تر کنید.

دیوار چوبی در طراحی نمای چوبی داخلی

استفاده از چوب می‌توانند بسیار تأثیرگذار و نشین باشد. همچنین نمای چوبی داخل خانه باید به گونه ای باشد .که بتوان با اسکلت او و پایه تمامی اجزای خانه هماهنگی داشته باشد. همچنین از از قدیم در علم دکوراسیون و طراحی استفاده از چوب می تواند .آرام بخش و مکملی برای طرح‌های دیگر باشد و می توان .چوب های ترموود را به صورت عمودی و افقی در کنار یکدیگر قرار داد .طرحی جدید را ابداع نمود و این چوب ها در تمامی موارد مانند دکوراسیون داخلی ویلا ها و ساختمان ها و آپارتمان کاربرد بسیار بالا دارد.

طراحی داخلی با چوب
طراحی داخلی با چوب

آیا ترموود برای نمای چوبی داخل خانه مناسب است ؟

سوالی که ممکن است برای همه ما پیش بیاید این است که آیا ترمووود برای نمای چوبی داخل خانه مناسب است و یا همان طور که به راحتی میتوان ترموود ها را در خارج ساختمان یعنی برای نمای آن استفاده نمود می‌توان در داخل نیز استفاده کرد زیرا بهترین محصولی است که حس چوب طبیعی را می تواند انتقال دهد و از متریال بسیار با کیفیت و بادوام ساخته شده است و همچنین این چوب ها تنوع بسیار بالایی دارند و در زمینه سبک و رنگ آن هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد ، همچنین می تواند گرمای خاصی را در خود حفظ کند و در زمینه گرمایش آن بسیار محصولی پرکاربرد می باشد.

*** چوب نه تنها متریالی بسیار مهم  در ساخت و ساز است بلکه از آن در طراحی داخلی و معماری نیز به وفور استفاده می شود. این متریال در تمام سبک های دکوراسیون داخلی از روستیک گرفته تا صنعتی کاربرد دارد و ویژگی های منحصر بفردی به آنها می بخشد. چوب متریالی است که با تمام عناصر دیگر همخوانی پیدا می کند و حسی از گرما به فضای مورد نظر می بخشد.***

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید