پیمانکار لوله کشی ساختمان

0
361
پیمانکار لوله کشی ساختمان
پیمانکار لوله کشی ساختمان

پیمانکار لوله کشی ساختمان : لوله کشی ساختمان بخشی از تاسیسات ساختمان و یکی از مهم ترین کارها در ساخت و ساز ساختمان است. به عنوان مثال لوله ‌کشی آب ساختمان به شیوه مهندسی که توسط پیمانکار لوله کشی ساختمان انجام می شود علاوه بر افزایش راندمان فشار آب باعث مصرف بهینه آب میگردد. لوله کشی ساختمان به طور کلی شامل نصب و یا بازسازی لوله های قدیمی، نصب پکیج و لوله کشی پکیج، نصب پمپ فشار آب یا پمپ سیرکولار آب گرم ، نشت یابی لوله ، رفع نم و نصب روشویی و نصب کاسه توالت ایرانی یا فرنگی میباشد.

نحوه لوله کشی آب ساختمان و جدا کردن لوله ‌های آب سرد و گرم بخشی از تکنیک‌ های صحیح تأسیسات ساختمانی هستند که در بازسازی و یا ساخت بنا باید بدان توجه کامل داشت. لوله کشی صحیح آب ساختمان باید مطابق قوانین لوله کشی انجام گیرد تا آب در ساختمان به طور مناسب گردش یابد و در عین حال دچار نشتی و یا ایرادات دیگر در آینده نیز نشود.

انواع لوله کشی ساختمان

قبل از آشنایی با نحوه لوله کشی آب ساختمان باید در ابتدا به بررسی انواع لوله کشی ‌های ساختمان بپردازیم. لوله کشی ساختمان به دو دسته کلی تقسیم می‌گردد که عبارتند از:

لوله کشی فاضلاب

این لوله کشی مربوط به خروج پسماندها از ساختمان است و اصول و قوانین خاص خودش را دارد.

لوله کشی آب سرد و گرم

یکی از موارد بسیار مهم در لوله کشی آب ساختمان اجرای لوله کشی آب سرد و گرم به صورت درست و اصولی است. از جمله مزایای لوله کشی صحیح آب ساختمان انتقال صحیح آب در ساختمان است، به گونه ‌ای که در آینده دچار نشتی و پوسیدگی و… نشود. لوله کشی صحیح باعث صرفه‌ جویی در هزینه، صرفه‌ جویی در وقت و عدم پرداخت مبالغ اضافی پس از نصب جهت تعمیرات یا جابجایی ‌ها و ….می ‌گردد.

پیمانکار لوله کشی ساختمان
پیمانکار لوله کشی ساختمان

مراحل و نحوه لوله کشی آب ساختمان

دانش انجام هر کاری به فرد کمک می ‌کند تا در مرحله اجرا، آن را بهتر و اصولی ‌تر انجام دهد. آگاهی از نحوه لوله کشی آب ساختمان هم از این قائده مستثنی نیست.

برای لوله کشی آب ساختمان هم ابتدا باید مراحل اجرای لوله ‌کشی آب ساختمان را با جزییات و ریزه‌ کاری بیان کرد. این مراحل عبارتند از:

رسم نقشه لوله کشی آب ساختمان: ابتدا نقشه لوله کشی آب ساختمان را رسم می کنند، طراحی نقشه بر اساس تعداد طبقات ساختمان صورت می‌ گیرد و از طبقه همکف شروع شده و تا طبقات بالاتر ادامه دارد. در مرحله اجرا باید محل اجرای لوله کشی را با نقشه لوله کشی آب ساختمان مطابقت داده و سپس بر طبق محاسبات انجام شده وسایل مورد نیاز را خریداری کرد.

انجام لوله‌ کشی رایرز به‌ صورت صحیح: اولین قدم در اجرای لوله کشی صحیح آب ساختمان، لوله کشی رایزر است. پس از لوله ‌کشی رایزر، لوله‌ های طبقه اول را از محل رایرزها جدا می کنند. رایزر به لوله‌ هایی گفته می ‌شود که در راستای عمودی قرار می ‌گیرند. انتخاب قطر مناسب برای رایزر لوله ‌کشی آب ساختمان بسیار مهم است، چون یک رایزر با قطر نامناسب باعث می ‌شود در اوج مصرف آب در ساختمان، طبقات بالا با کمبود فشار آب مواجه شوند. یکی از نکات مهمی که در لوله کشی آب ساختمان باید بدان توجه داشت، انتخاب قطر مناسب برای رایزر است.

انشعاب مصرف کننده: پس از اتمام لوله‌ کشی طبقه اول، انشعاب مصرف‌ کننده را با ارتفاع مناسب اجرا می کنند. سرهای انتهایی لوله ‌کشی ساختمان را باید با یک درپوش مناسب بپوشانند. منبع اصلی آب لوله‌ ای است که معمولاً از سقف آویزان شده و اتصالات آن به رایزر متصل می‌ گردد.

کشیدن لوله: پس از اینکه مهار لوله‌ کشی انجام شد، لوله‌ کشی طبقات بعدی را نیز به همین ترتیب انجام می دهند.

اتصال فتینگ: درپوش ‌هایی را که برای لوله گذاشته ‌شده باز می شوند و با کمک مهره ماسوره، فتینگ‌ های دیگر و… آنها را به یکدیگر وصل می کنند.

بازدید نهایی و بررسی سیستم لوله‌ کشی ساختمان: پس از بازدید از سیستم لوله ‌کشی و اطمینان از مسدود بودن تمامی آن ‌ها، پایین ‌ترین درپوش لوله کشی را باز می کنند و سیستم لوله ‌کشی را از آب شهری پر می کنند.

پیمانکار لوله کشی ساختمان
پیمانکار لوله کشی ساختمان

هواگیری: شل کردن تمامی درپوش ‌ها موجب هواگیری شاخه ‌های انشعابی و سیستم لوله ‌کشی ساختمان می ‌گردد. در این مرحله هواگیری لوله‌ ها را انجام می دهند. هواگیری معمولاً با خارج شدن مقداری آب همراه است. پس از اتمام و اطمینان از اینکه هواگیری کاملاً انجام شده، درپوش ‌ها را دوباره سفت می کنند.

اتمام کار: پس از هواگیری کار لوله‌ کشی ساختمان به اتمام رسیده و بازدید نهایی انجام می شود. تیم فنی مهندسی ساز با بهره گیری از دانش مهندسان خود لوله کشی ساختمان را به عنوان پیمانکار لوله کشی ساختمان با جلب رضایت شما انجام می دهد.

پیمانکار لوله کشی ساختمان
پیمانکار لوله کشی ساختمان

انواع لوله کشی آب در ساختمان

در مبحث لوله کشی صحیح آب ساختمان باید به دو شیوه اجرای لوله کشی آب ساختمان اشاره کنیم:

  • لوله ‌کشی آب ساختمان از پایین به بالا
  • لوله کشی آب ساختمان از بالا به پایین
لوله کشی آب ساختمان از پایین به بالا

رایزر در لوله کشی آب ساختمان از پایین به بالا از نوع بالا رونده است. در گذشته از همین مدل رایزر برای ساختمان ‌ها استفاده می ‌شد. در این مدل لوله کشی آب ساختمان به صورت از پایین به بالا انجام می‌ گردد. به این شکل که بعد از گرفتن انشعاب اصلی از کنتور، رایزر اصلی در طبقه همکف قرار می ‌گیرد و در هر طبقه بر اساس تعداد مکان ‌های مصرف آب انشعاب ‌های مختلف از رایزر اصلی گرفته می‌ شود. در این مدل لوله کشی ساختمان هرچه تعداد طبقات بیشتر باشد، لوله آب بیشتری در طول ساختمان بالا می‌ رود تا به طبقه‌ ی آخر برسد.

لوله کشی آب ساختمان از بالا به پایین

این شیوه از لوله کشی روش جدیدی در لوله‌ کشی آب ساختمان است. در این شیوه بعد از اتصال رایزر به کنتور به صورت مستقیم و بدون انشعاب به پشت بام هدایت می ‌شود. بعد از اینکه رایزر آب به بالای پشت بام رسید، با کمک اتصالات U شکل لوله به سمت پایین برگردانده می‌ شود و بر خلاف شیوه لوله کشی آب ساختمان از پایین به بالا،  لوله اصلی این بار از بالا به پایین به تعداد مورد نیاز در طبقات ساختمان تقسیم‌ بندی می ‌گردد.

پیمانکار لوله کشی ساختمان
پیمانکار لوله کشی ساختمان
مزیت ‌های لوله کشی آب ساختمان به صورت بالا به پایین

فشار آب بالا: مهم‌ ترین مزیت این شیوه لوله کشی آب ساختمان داشتن فشار آب بالاست. در لوله کشی پایین به بالا، آب در طبقات بالا با کاهش فشار روبرو است. فشار آب در این شیوه سنتی لوله کشی به دلیل وجود نیروی جاذبه زمین در طبقات بالا کاهش می ‌یابد. اما چون در شیوه جدید لوله کشی از بالا به پایین آب از بالا به سمت پایین حرکت می‌ کند، نیروی جاذبه به عنوان یک کمک ‌کننده برای حرکت آب در لوله‌ ها نقش به سزایی دارد.

امکان اجرای لوله کشی آب در کولر آبی: با توجه به در دسترس بودن رایزر آب در بالای پشت بام می ‌توان به راحتی برای کولرهای آبی لوله کشی کرد.

امکان نصب تانکر ذخیره آب در بالای پشت بام: آب در این شیوه لوله کشی در ابتدا وارد تانکر آب در پشت بام شده و سپس از بالا به پایین در بین طبقات جریان پیدا می ‌کند.

اجرای لوله کشی آب در ساختمان به شیوه از بالا به پایین یک کار تخصصی است و باید ازپیمانکار لوله کشی ساختمان در این مورد استفاده کرد تا تمام پشتیبانی ‌های لازم از قبیل پمپ آب و مخزن ذخیره آب برای تامین فشار آب در داخل ساختمان و… اجرا شود.

ترفندهای لوله کشی ساختمان

لوله کشی آب ساختمان یکی از مهم ‌ترین اجزای بنایی ساختمان است. استفاده درست از ترفندهای لوله کشی ساختمان و اتصالات لوله کشی آب، موجب کاهش هزینه‌ های لوله کشی ساختمان می ‌شود و در بیشتر موارد در راستای قوانین لوله کشی نیز هست. در این قسمت برخی از ترفند های لوله کشی ساختمان را معرفی می ‌کنیم:

پیمانکار لوله کشی ساختمان
پیمانکار لوله کشی ساختمان

حفاظت لوله‌ های ساختمان در برابر صدمات احتمالی: اگر در لوله کشی مجبور شدید لوله ‌ها را در کف ساختمان قرار دهید، بهتر است در زیر آن ‌ها یک تکیه ‌گاه مناسب قرار دهید. به طور مثال، می ‌توانید یک مقوای ضحیم یا کارتن خالی در زیر آن ‌ها بگذارید.

نور خورشید و آسیب‌ سیستم لوله ‌کشی: از لوله ‌های نیوپایپ برای لوله کشی در فضای باز استفاده کنید. چون قرار گرفتن لوله‌ ها در مقابل نور مستقیم خورشید به آن‌ ها آسیب می ‌رساند. بنابراین از لوله‌ های عایق استفاده کرده و از هزینه ‌های اضافی جلوگیری نمایید.

مراقبت از لوله‌ های روکار فضای باز در زمستان: اگر در مناطق سرد و کوهستانی زندگی می ‌کنید، باید مراقب لوله ‌های خارج ساختمان باشید تا دچار یخ ‌زدگی و ترکیدگی نشوند.

سیستم لوله‌ کشی نیوپایپ و سیستم لوله ‌کشی فلزی: هرگز مهره ماسوره نیوپایپ و رزوه اتصالات سیستمهای فلزی را مستقیماً به یکدیگر وصل نکنید. حتماً از اقلامی همچون مغزی و تبدیل ‌ها به عنوان واسطه مهره ماسوره نیوپایپ ورزوه سیستمهای فلزی استفاده نمایید.

لوله کشی گاز

از آنجایی که لوله کشی گاز داخلی ساختمان تحت فشار میباشد عدم رعایت ضوابط مهندسی در اجرا ( مخصوصاً اتصالات ) و استفاده از لوله های متفرقه و غیر استاندارد منجر به صدمات جبران ناپذیری برای ساکنین خواهد شد. از این رو مشاوره با افراد با دانش و استفاده از پیمانکار لوله کشی ساختمان بسیار توصیه میشود. از آنجاییکه اتصال لوله گاز به یکدیگر از طریق جوشکاری صورت میگیرد استفاده از پیمانکار لوله کشی ساختمان الزامیست.

در صورتیکه تنظیم آمپراژ دستگاه جوش برای اتصال لوله های گاز به درستی تنظیم نشود، اتصال از محل جوش به شدت ترد شکن خواهد بود و محتمل ترین ناحیه برای شکست لوله در اثر فشار محیطی بر لوله خواهد بود. در ساختمان های نوساز لوله کشی گاز ساختمان نیازمند تاییدیه از سازمان آتش نشانی برای دریافت پایان کار میباشد.

پیمانکار لوله کشی ساختمان
پیمانکار لوله کشی ساختمان

هزینه پیمانکار لوله کشی ساختمان

معمولا هزینه پیمانکار لوله کشی ساختمان و قیمت لوله کشی ساختمان با توجه به متراژ کار تعیین می‌ شود و هرچقدر متراژ کار بیشتر باشد، هزینه نهایی به‌صرفه ‌تر خواهد بود. توجه داشته باشید که هزینه لوله کشی آب با هزینه لوله کشی فاضلاب فرق دارد چون روند انجام هر کدام از این کارها متفاوت است. از دیگر مواردی که می‌ تواند روی هزینه لوله کشی ساختمان تأثیرگذار باشد، نوع لوله، توکار یا روکار بودن لوله، محلی که نیاز به لوله کشی دارد و از این قبیل موارد است. البته شما در مهندسی ساز با قیمت ‌های شفاف و روشن مواجه هستید و به‌ راحتی می‌ توانید با تماس با شماره تماس بالای صفحه از کارشناسی رایگان استفاده کنید و پیمانکار لوله کشی ساختمان خود را به ما بسپارید.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید