پکیج

0
336
پکیج

پکیج

پکیج جیست؟ به طور کلی پکیج دیواری و زمینی دستگاهی است که به جای موتور خانه مرکزی قادر به تامین همزمان آب گرم مصرفی و آب گرم شوفاژ برای هر یک از واحدهای آپارتمان یا ویلاها بوده و به راحتی به جای کابینت دیواری یا زمینی نصب می گردد و علاوه بر بازدهی انرژی بالتر و مصرف سوخت کمتر نسبت به موتور خانه مرکزی دارد و باعث حذف لوله کشی های گسترده در ساختمان و نیز مستقل شدن هر یک از واحدها از نظر گرمایش و تامین آب گرم مصرفی می گردد.

فن دار و بدون فن

پکیج بدون فن: به نوعی گفته می شود که دود حاصل از احتراق به وسیله مکش طبیعی ناشی از ارتفاع دودکش به بیرون هدایت می شود. این نوع از پکیج ها می بایست فقط در داخل منزل استفاده شود. قطر دودکش پکیج بدون فن 15 سانتی متر است. ارتفاع دودکش برای این نوع پکیج ( که معمولا از جنس سیمان است و داخل ساختمان کار گذاشته می شود) باید حداقل 3 متر باشد توجه شود دودکش این دستگاه باید مستقیم با هوای آزاد ارتباط داشته باشد و در معرض کوران شدید و فضای باز نصب نگردد. و الزاما بایستی کلاهک در محل خروج دودکش تعبیه گردد.

یکیج فن دار: به نوعی گفته می شود که دود حاصل از احتراق به صورت اجباری و به وسیله فن دستگاه از طریق دودکش به بیرون هدایت می شود. در بالای این دستگاهها قطعه ای موجود می باشد که برای ورود هوای تازه و خروج دود و بخارات حاصل از احتراق طراحی شده است. که اصطلاحا به آن فلنج فن گفته می شود.

نحوه اتخاب دودکش در مدل فن دار

الف- دودکش تک جداره: هنگامی که در خارج ساختمان نصب شده باشد و نیازی به تائید بازرسی گاز جهت دریافت کنتور گاز نباشد استفاده از دودکش تک جداره بهترین گزینه نیست ولی کفایت می کند.  دودکش تک جداره فقط بر روی قطر داخلی فلنج نصب می شود.

ب- دودکش دو جداره: هنگامی که در داخل ساختمان نصب شود (معمولا در آشپزخانه) استفاده از دودکش دو جداره الزامی می باشد. هم چنین بهتر است در بیرون از منزل ( تراس یا بالکن ) جهت جلوگیری از ورود اشیا و لانه سازی پرندگان به جای دودکش تک جدارهاز دودکش دو جداره استفاده کرد. شایان ذکر است که جهت دریافت تائیدیه گاز چه بیرون و چه داخل ساختمان تنها دودکش دو جداره مورد تایید است.

پکیج
پکیج

نوع گرمایشی از نظر نحوه قرار گرفتن و نصب به دو نوع پکیج دیواری و پیکیج زمینی تقسیم می شوند.

1-پکیج زمینی: دارای مخزن اضافی جهت ذخیره آبگرم بیش تر مورد استفاده در متراژهای بالای 200 متر، جهت استفاده از کویل آبگرم، استفاده از منازلی که بیش از یک حمام در آنها در نظر گرفته شده.

2-پکیج دیواری: در نوع خروجی دود احتراق یا از طریق دودکش معمولی یا فن دار به سمت محیط خارج به بیرون هدایت می شود.در مورد فن دار بیشتر برای واحدهایی در نظر گرفته می شود که پکیج در داخل واحد قرار می گیرد و یا طول افقی دودکش بیشتر از 3 متر می باشد. و دودکش پکیج های فن دار از نوع دو جداره است که یکی برای خروج دود و دیگری برای مکش اکسیژن برای احتراق مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع پکیج های دیواری و زمینی

نوع گرمایشی از نظر نوع سوخت مصرفی به چهار نوع تقسیم می شوند:

1-گازسوز( دیواری و زمینی بدون صدا )

2-گازوئیل سوز ( زمینی با قابلیت نصب در موتورخانه یا انباری خارج از واحد مسکونی )

3-دوگانه سوز ( زمینی با قابلیت نصب در موتورخانه یا انباری خارج از واحد مسکونی )

4-برقی ( دیواری و زمینی بدون صدا )

پکیج های شوفاژ گازوئیل سوز و دوگانه سوز که از نوع پکیج های گرمایشی زمینی می باشند که عمدتا در ویلاها و ساختمانهای شخصی حیاط دار مورد استفاده قرار می گیرند.

پکیج
پکیج

مزایای استفاده از پکیج شوفاژدیواری گازی

*عدم اشغال فضای مفید

*کارکرد آرام و بدون صدا

*تنظیم دما به میزان دلخواه

*استقلال کامل هر واحد مسکونی

*سهولت در نصب، راه اندازی، سرویس و نگهداری

*در دسترس بودن شوفاژ دیواری و امکان کنترل سیستم در داخل ساختمان

*ایمنی بسیار بالا ( بدلیل وجود سنسورهای آب گرم مصرفی و شوفاژ و سنسور دود)

*مصرف بهینه سوخت گاز، راندمان احتراق و تبادل حرارت بالا و نتیجتا کاهش هزینه گاز مصرفی

پارامترهای مهم برای انتخاب نوع شوفاژ دیواری گازی

الف-مقدار آب گرم مصرفی مورد نیاز

ب-سطح زیربنا یا متراژ واحد مسکونی

ج-نحوه اجرای دودکش ساختمان (عمودی تا بام یا دارای مسیر افقی )

د-تامین هوای تازه یا اکسیژن مورد نیاز برای احتراق سوخت مصرفی

طبق مبحث 17 مقررات ملی ساختمان (1390) حذاقل متراژ قابل تایید برای نصب نوع شوفاژ در واحد آپارتمانی (مسکونی یا اداری) 64 متر مربع می باشد. و در غیر اینصورت تعبیه دریچه تامین هوای تازه جهت احتراق مناسب در محل نصب یکیج الزامی است.

پکیج
پکیج

نکات فنی در انتخاب و خرید پکیج دیواری و زمینی

1-در شرایطی که محل نصب در فضای باز مانند بالکن یا پاسیو باشد و یا بخشی از مسیر دودکش به صورت افقی (بیش از 30 سانتی متر) نصب شود، از پکیج شوفاژ فن دار استفاده می شود، چرا که یک فن هوادهی در بخش اگزوز گازهای احتراق پکیج، را به خارج از ساختمان منتقل می نماید. به همین دلیل نوع دیواری فن دار معمولا به یک دودکش مخصوص دوجداره مجهز است. که جداره داخلی آن قطری 6 سانتی متری دارد. از این رو دود دستگاه از طریق این لوله که قطر جداره خارجی آن 10 سانتی متر است، به محیط بیرون تخلیه می شود.

2-پکیج شوفاژ دو مبدله، پکیج هایی هستند که به ذلیل دارابودن دو مبدل حرارتی،( یکی برای سیستم گرمایشی رادیاتورها و یک مبدل برای تامین آب گرم مصرفی) جریان آب گرم در آنها پیوسته بوده که این امر باعث کاهش رسوب در مبدل و همچنین تامین آبگرم بیشتر می گردد. این پکیج ها در شرایطی مورد استفاده قرار می گیرند که یا آب ورودی سختی (املاح) دارد و یا زیربنای آپارتمان بیش از 120 متر باشد.

3-برای محاسبه تقریبی ظرفیت پکیج شوفاژ مورد نیاز، متراژ واحد مسکونی را در عدد 150 کیلو کلری و متراژ واحدهای اداری را در عدد100 کیلو کالری ضرب می کنیم.

4-برخی از مدل های پگرمایشی مجهز به سیستم حفاظت در برابر یخ زدگی می باشند. که برای فعال بودن این سیستم، شرایط زیر لازم می باشد:

پکیج
پکیج

*اتصال به برق

*حداقل فشار یک اتمسفری به آب داخل

*اتصال گاز پکیج،مزیت این مدل این است که امکان و قابلیت نصب در فضای باز و خارج از آپارتمان را دارند.

5-استفاده از یک مدل گرمایشی برای دو واحد اداری که مصرف آب گرم چندانی ندارند، در صورت متناسب بودن قدرت گرمایشی با متراژ واحدهای مذکور و رعایت برخی تمهیدات فنی قابل انجام است. اما در خصوص واحدهای مسکونی با توجه به محدودیت تامین آب گرم در پکیج ها و نیز امکان مصرف آبگرم همزمان در دو واحد مسکونی، نصب یک پکیج گرمایشی برای دو واحد مسکونی هر چند متراژ کمی داشته باشند مطلقا مناسب نیست.

6-امروزه در بسیاری از ساختمانها، سیستم تامین گرمایش واحدها عبارتست از (پکیج دیواری+رادیاتور) یا (پکیج دیواری+داکت اسپلیت) یا ( پکیج دیواری+فن کویل سقفی) که برای تامین هوای گرم در فصل سرد سال باید آبگرم آن قادر به رسیدن و حرکت در کویل فن کویل یا داکت اسپلیت باشد. در اینصورت با توجه به محدود بودن هد یا فشار پمپسیرکولاتور پکیج های دیواری لازم است محاسبه قطر لوله ها و انجام لوله کشی سیستم گرمایشی از محل پکیج تا کویل فن کویل یا داکت اسپلیت دقیقا بر اساس جدول لوله کشی سیستم های بسته و باز زیر نظر کارشناسان تاسیسات انجام پذیرد تا آبگرم آن قادر به رسیدن به کویل فن کویل و داکت اسپلیت باشد.

پکیج
پکیج

محل نصب پکیج دیواری گازی

*بالای اجاق گاز و سایر وسایل گرمازا نباشد

*حداقل فاصله از کف تا زیرپکیج 120 سانتیمترباشد

*فاصله دستگاه با دیوار مقابل حداقل یک متر باشد

*حداقل فاصله با دیوار یا کابینت مجاور از دو طرف 15 سانتیمتر باشد.

*فاصله ی عمودی از کلاهک تعدیل دودکش پکیج تا دریچه دودکش باید حداقل 30 سانتی متر باشد

*هرگز نباید کلاهک تعدیل پکیج دیواری را به دریچه دودکش داخل دیوار نصب نمود، بلکه می بایست حداقل 30 سانتی متر پایین تر از دریچه دودکش قرار گیرد. بهتر است دستگاه هر چه پایین تر نسبت به دریچه دودکش نصب شود. چرا که افزایش فاصله آن تا دریچه دودکش باعث زیاد شدن مکش و بهبود خروج گازهای احتراق از دستگاه می شود.

*درصورتی که درصدد خرید نوع دیواری دودکش دار هستید و می خواهید پکیج را در داخل کابینت نصب کنید، حتما توجه داشته باشید. که دستگاه برای احتراق نیاز به اکسیژن کافی دارد، بنابراین حتما باید کف کابینت باز و درب کابینت کرکره ای باشد تابتواند اکسیژن مورد نیاز خود را از محیط دریافت کند.

پکیج
پکیج

عملکرد پکیج در فوصل مختلف سال

همانطور که میدانید در فصول سرد سال پکیج علاوه بر تامین آبگرم مصرفی باید آب رادیاتور و مدارهای گرمایشی را نیز تامین کند. در فصل تابستان وظیفه پکیج تنها تامین آبگرم مصرفی و بهداشتی است. به عبارت دیگر هر زمانی که نیاز به آبگرم باشد با باز کردن شیر آب گرم مصرفی پکیج به صورت اتوماتیک مشعل ها را روشن میکنید و همزمان با قطع مصرف آب و بستن شیر آب گرم مشعل پکیج خاموش می شود که وظیفه ی کنترل آن بر عهده ی برد الکترونیک پکیج است.

بیان آخر

در هنگام نصب پکیج حتما ایمنی لازم باید رعایت شود و پیشنهاد می شود گذشته از نصب دستگاه طبق رهنمونی های متخصصان کمپانی شستشو داده شود ( به علت گردو غبار) دستگاه برای مصرف گاز طبیعی با فشار 187 میلی متر ستون آب مناسب است. برای تخلیه گازهای حاصل از احتراق قطر دودکش باید 15 سانتی متر و طول قسمت عمودی دودکش حداقل 25 سانتی متر باشد.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید