سنگ بر

0
4393
سنگ بر
سنگ بر

سنگ بر

سنگ بر یا دستگاه سنگ فرزهمانطور که از نامش پیداست، برای برش سنگ، سرامیک، گرانیت و… به کار می رود. گاهی اوقات در زمان جابجایی مصالحی نظیر سنگ، احتمال ایجاد ناصافی در لبه ها وجود دارد؛ در برخی از موارد برای فیت نمودن چنین مصالحی با سطوح مورد کار به ابزاری برای برش دقیق نیاز است؛ در چنین مواردی دستگاه سنگ بر انتخابی مناسب و ایده آل به شمار می رود.

سنگ بر ابزاری چندمنظوره به حساب می آید که یکی از کاربردهای آن برش دادن می باشد.

سنگ بر ها ظاهری شبیه به دریل ها دارند؛ وجه تمایز این دستگاه از دریل در تعداد محورهای حرکتی آن ها است.

ابزار برشی که در سنگ بر کاربرد دارد، تیغ فرز نام دارد که کار برش، کنار تراشی، صفحه تراشی و… را با آن انجام می دهند.

تیغه سنگ بر دارای انواع نظیر تیغه انگشتی، تیغه پولکی، تیغه غلتکی، تیغه مدولی و تیغه چلچله ای می باشد.

گلویی سنگ بر در واقع محوری است فولادی که تیغه یا تیغه های فرز در آن ثابت گردیده و دستگاه آماده کار می گردد.

در زمان برش زنی سطوح به وسیله سنگ بر بایستی، دقت لازم لحاظ گردد؛ چرا که احتمال آسیب رسانی به تاسیسات ساختمانی وجود دارد.

انواع مینی سنگ بر که در واقع سایز کوچک سنگ برها می باشند، دارای کاربردهایی چندمنظوره هستند.

در واقع این وسیله برای برش سنگ به قطعات کوچک کاربرد دارد؛ که البته این مورد یکی از انواع کاربرد سنگ بر می باشد.

سنگ بر
سنگ بر

سنگ بر یا دستگاه سنگ فرز چیست؟

این دستگاه عبارت است از دستگاهی که شامل تیغه هایی است که  برای برش انواع سنگ ها ، سرامیک و گرانیت مورد استفاده قرار می گیرد . به عنوان مثال : معمولا در معادنی که  کوپه سنگ استخراج می کنند ، باید دارای 6 گوشه ی مستطیلی شکل باشند ، اما در برخی موارد ممکن است که از حالت منظم خارج شده باشند و از گوشه های اضافی و یا شکسته برخوردار باشند ، بنابراین برای منظم کردن این کوپه سنگ ها از این دستگاه استفاده می کنند که سنگ را تراش دهند تا به قالب منظم مستطیلی شکل تبدیل شوند .

انواع سنگ برها کدامند؟                   

باتوجه به نوع برش ، نوع سنگ های مورد برش و کارکرد آن ها ، انواع مختلفی دارند که در ادامه برخی از مدل ها را شرح می دهیم.

سنگ بر میزگردان سبک و سیار

سنگ بر میزگردان سبک و سیار ، همان گونه که از اسمش مشخص است  به دلیل سبک بودن قابل حمل می باشد و در مصارف ساختمانی و صنعتی به کار می رود .

این مدل از سنگ بر برای برش ستون به صورت گرد و نیمه گرد مورد استفاده قرار می گیرد .

دستگاه لاشه بر سنگ مدل 100 – 85 – LFZ

این مدل از سنگ بر دستگاهی است که سنگ ها یی به ضخامت 10 ، 40 ، 85 سانتی متر را به صورت عمودی بر روی آن قرار می دهند ، دستگاه لاشه بر سنگ ، توسط اینورتر درقسمت تابلو برق می توان سرعت و حرارت میز را کنترل کرد ، مدل این دستگاه به گونه ای است که برای افزایش تولید و صرفه جویی در برق امکان نصب دو دیسک را ایجاد کرده است .

دستگاه برش سنگ ساختمانی مدل 250 – FMG

دستگاه برش سنگ ساختمانی دارای ریل هایی می باشد که باعث می شود که میز دستگاه  به صورت ثابت و دقیقی حرکت  کند ، که بدون حرکت دادن سنگ هایی با ارتفاعات مختلف و با حرکت دادن دیسک توسط کلید تابلو برق سنگ را به اندازه و زاویه ی دلخواه برش می دهد . این مدل برای برش سنگ نمک ، آجر و سرامیک مناسب است وبیشتر در کارگاه های فروش مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه لاشه بر مولتی دیسک سنگ مدل 90 –LM

دستگاه لاشه بر مولتی دیسک سنگ مدل 90 – LM  با توجه به نوع ساختاری که دارد ، دارای 20 عدد دیسک با تیغه ی که 15 میلیمتر فاصه دارد ، که توسط اپراتور میتوان تعداد این دیسک ها را کم یا زیاد کرد.

این مدل از دستگاه برای برش سنگهای رودخانه ای ، سنگ نمک و معادن استفاده می شود و مانند سایر سنگ بر های دیگر به وسیله ی انورتر در تابلو برق میتوان سرعت و همچنین نوار نقاله را تنظیم کرد .

سنگ بر
سنگ بر

دستگاه CNC  کپی زن دو دیسک

دستگاه CNC  برای برش و طراحی نرده سنگ ها ، صوراحی ، ستون های گرد ونیمه گرد با طرح های مختلف استفاده می شود.

معمولا این مدل از دستگاه طراحی ها را به صورت چشم الکترنیکی میخواند و برش می دهد، ولی امروزه به دلیل پیشرفت های روزافزون میتوان طراحی مورد نظر را وارد یک فلش کرد و به دستگاه متصل کرد ، این دستگاه نیز بدون چشم الکترونیکی و نقاله با توجه به طراحی داده شده ، سنگ را برش می دهد.

دستگاه سنگ بری مدل 150 – 50 – FG

مدل مدل 150 – 50 – FG  مانند دستگاه برش سنگ ساختمانی دارای ریل می باشد، که میزدستگاه توسط دنده زنجیر بر روی آن حرکت می کند . این دستگاه به وسیله بالابر می توان برش سنگ ها را در ارتفاعات مختلفی به صورت عمودی و افقی انجام داد.

این دستگاه برای برش آجر و جدول های بتونی مورد استفاده قرار می گیرد .

دستگاه لاشه بر سنگ مدل 100 – 85 – LF

مدل 100 – 85 – LF  دستگاهی است که شامل دیسک هایی به قطر 30 – 40 – 50 – 60 – 80 و 85 سانتی متر می باشد ، حرکت افقی و عمودی دیسک به صورت اتوماتیک به وسیله ی  گیر بکس انجام می شود و میتواند سنگ ها را تا عمق و ارتفاع 35 سانتی متر برش دهد.

سنگ بر
سنگ بر

دستگاه سنگ بر ساختمانی مدل 200 – FMX

مدل 200 – FMX  کاربردش مانند دستگاه CNC می باشد اما از نظر تکنولوژی پیشرفته تر است ، زیرا با استفاده از  گلویی گران 360 درجه می توان آسوده تر دیسک ها را در زاویه های گوناگون حرکت داد . عمق برش این دستگاه نسبت به دستگاه سنگ بر  CNC بیشتر است است . همچنین دارای یک قطعه ای به نام الکتروپلیت است که برای طراحی و شکل دهی سنگ ها استفاده می شود.

دستگاه حکمی بر مدل 300 – HY

دستگاه حکمی بر مدل 300 – HY  به طور معمول با یک دیسک برای نمره دادن و برش سنگ ها به صورت طولی مورد استفاده قرار می گیرد ، اما بعضی از این مدل دستگاه ها دارای 2 دیسک می باشند که در این صورت میتوانند به صورت هم زمان سنگ ها را با طول های متفاوت برش دهند و همچنین قابلیت تعویض دیسک ها را نیز دارند . این مدل از دستگاه را می توان در کارخانه های برش سنگ یا کارگاه های کوچک استفاده کرد.

دستگاه ابزار زن PNC

دستگاه ابزار زن PNC برای برش سنگ ها در طراحی های متفاوتی مثل هک کردن آثار هخامنشی ، رومی و غیره بر روی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه ساب دستی مینیاتوری SDM

دستگاه ساب دستی مینیاتوری SDMنسبت به سایر دستگاه های دیگر از شکل ظاهری ساده تری برخوردار است که برای برش و طراحی بر روی سنگ های ظریف و شکننده مورد استفاده قرار می گیرند.

سنگ بر
سنگ بر

دستگاه طولی بر 40 – TL

بر روی دستگاه طولی بر 40 – TL  از 1 تا 35 دیسک را می توان  نصب کرد ، هر چه تعداد دیسک ها بیشتر باشد از نظر وقت و مصرف برق صرفه جویی می شود . این مدل برای برش سنگ های ریز به کار می رود

اجزا و قطعات دستگاه

این دستگاه به صورت کلی دارای قطعاتی می باشد که در انواع دستگاه های سنگ بری دیگر با هم مشابه هستند . که در زیر هر یک را با توضیح اسم می بریم :

 • وان آب وپمپ : برای جلوگیری از آلودگی محیط کار از آن استفاده می کنند ، که به صورت یک وان پر از آبی است که توسط یک پمپ بر روی دیسک ها  پخش می گردد وسیس دوباره آب وارد وان می شود.
 • الکترو موتور : الکترو موتور ها به گونه ای طراحی شده اند که می توانند انواع سنگ ها و مصالح ساختمانی را با ارتفاع و ضخامت های متفاوت ،  برش دهند.
 • شاسی ریل: شاسی ریل با توجه به نوع و مدل دستگاه های سنگ بر با هم متفاوت است ، و همچنین اهمیت بسیاری در دستگاه دارد زیرا هر چقدر مقاومتش بیشتر باشد باعث با کیفیت شدن و افزایش طول عمر دستگاه می شود.
 • بازوی نگهدارنده شاسی ریل : بازوی نگه دارنده نقش بسیار مهمی در نگه داری شاسی ریل دارد ، بنابر این باید از کیفیت و استحکام بالایی برخوردار باشد تا بتواند از لرزش دیسک جلوگیری کند و دقت عمل برش سنگ را به میزان قابل توجهی بالا ببرد.
 • کالسکه حمل کننده : کالسکه حمل کننده نیز هم مانند شاسی ریل از اهمیت بسیاری برخوردار است پس باید در نوع قالب ریزی و متریال آن دقت کرد که دارای بهترین کیفیت باشد.
 • ریل حرکت : ریل های حرکتی با توجه به انواع مختلف دستگاه های سنگ بری متفاوت هستند مانند ریل قطار ، ریل لینر گاید و غیره
 • پایه ها ودستگیره ها : پایه ها و دستگیره ها از قطعات جانبی دستگاه به حساب می آیند ، که عملکرد حمل و نقل دستگاه را  راحت تر می کنند ، البته پایه ها مزیت جدا شدن از دستگاه را دارند.
 • تابلو برق : تابلو برق شامل یک صفحه کلیدی است که کلیدهای کنتاکتور ، پمپ آب ، الکترو موتور و غیره را به صورت جدا گانه تقسیم بندی کرده است که با استفاده از هر دکمه عمل مربوطه را انجام می دهد.
 • انرژی چاین : انرژی چاین از پاره شدن کابل های برق و شیلنگ آب در دستگاه  جلوگیری می کند.
 • گونیای ثابت : گونیای ثابت برای ثابت نگه داشتن سنگ و مصالح ساختمانی در هنگام برش کاری است ، اما در بعضی از دستگاه ها به دلیل وجود چشم الکترونیکی به گونیای ثابت نیازی ندارند.
 • گونیای متحرک : گونیای متحرک هم مانند گونیای ثابت برای نگه داشتن سنگ در هنگام برش به کار می رود اما با این تفاوت که این نوع گونیا سنگ را در زوایا و جهات متفاوت نگه میدارد ، که عملکرد این نوع گونیا دقت بیشتری را در بر دارد.
 • نقاله : نقاله برای برش زاویه های سنگ ، سرامیک و غیره ای که مد نظر است مورد استفاده قرار می گیرد.

دقت و تسریع در برش

سنگ بر یا دستگاه سنگ فرز به منظور تسریع بخشی در امر برش دادن مصالح و متریال هایی از جنس سخت کاربرد دارند. نکته مهم در مورد کار با این دستگاه، دقت اپراتور یا کاربر دستگاه می باشد که اندازه های دقیق را برآورد و پیاده سازد.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید