دکوراسیون داخلی رستوران سنتی ایرانی

0
3241
دکوراسیون داخلی رستوران سنتی ایرانی
دکوراسیون داخلی رستوران سنتی ایرانی

هیچ رستورانی هر چند هم مدرن و پیشرفته باشد، شاید هیچگاه آرامش واقعی یک رستوران سنتی را نداشته باشد.

دکوراسیون داخلی رستوران سنتی ایرانی :در برخی از رستوران ها که وارد می‌شوید محو دیزاین وطراحی رستوران خواهید شد. دیزاین و طراحی این رستورانها بستگی به نوع غذا و فرهنگ آن کشور دارد. در کل طراحی رستوران به دو بخش طراحی داخلی و طراحی خارجی رستوران تقسیم می‌شود. دو نوع طراحی داخلی داریم ؛ سنتی و مدرن که در اینجا شرح می دهیم.

طراحی و دیزاین دکوراسیون داخلی رستوران‌ سنتی ایرانی دارای ویژگی‌هایی است که بسیار ارزش بالایی دارد و با دیگر سبک‌ها بسیار متفاوت است. در طراحی رستوران ویژگی‌هایی همچون طراحی مناسب، فرم درست پوشش، محاسبات دقیق، رعایت مسائل فنی و علمی در ساختمان، سقف‌های بلند، ستون‌های بلند و بالاخره تزیین‌های بسیار ساده اما خاص که فقط مختص طراحی ایرانی‌ها است مورد توجه قرار میگیرد. در طراحی داخلی رستوران سنتی نیز از همین سبک ایرانی پیروی می‌کنند. در طراحی رستوران ‌ها معمولا از سقفی‌های کوتاه برای ایجاد محیطی صمیمی استفاده می شود. از قدیم در هنگام انجام طراحی رستوران‌های سنتی بر این باور بوده‌اند که باید آنجا دارای دو محیط سرباز و سرپوشیده باشد. این سخن به این معنی است که در طراحی رستوران‌ها در فصل‌های گرم از محیط سرباز استفاده ‌شده و در فصل‌های سرد با استفاده از محیط سرپوشیده بتوانند محفلی گرم ایجاد کنند. اگر در طراحی رستوران از محیطی سرباز استفاده می‌کنید خوب است که از درخت و گل و گیاه ، آبشار وابنما نیز استفاده شود، اما اگر در طراحی رستوران از محیط‌های سربسته استفاده میکنید کمتر از پوشش گیاهی و درخت و… استفاده کنید و در مقابل بیشتر از حوضچه و قالی و مواردی از این قبیل استفاده کنید.

دیزاین دکوراسیون داخلی رستوران سنتی : در طراحی دکوراسیون رستوران سنتی از مصالح طبیعی نظیر چوب و سنگ و … استفاده می شود و علاوه بر این مبلمان و میزهایی که در فضای رستوران سنتی قرار داده می شوند باید از بین طرح های کلاسیک انتخاب شوند. علاوه بر قرار دادن وسایلی نظیر مبلمان و میز در فضای رستوران برای زیبایی و جذابیت دکوراسیون داخلی رستوران بهتر است از دیوارپوش های لوکس و با طرح های سنتی استفاده کنید. انتخاب کف پوش مناسب برای رستوران یکی دیگر از نکاتی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت برای اینکه فضای رستوران سنتی و در عین حال لوکس به نظر برسد می توانید کفپوش رستوران را از بین طرح های کلاسیک و سنتی انتخاب نمایید.

دکوراسیون داخلی رستوران سنتی ایرانی
دکوراسیون داخلی رستوران سنتی ایرانی

علاوه بر چیدمان رستوران باید به رنگ های مورد استفاده در فضای رستوران نیز توجه کنید. رنگ های آرامش بخش و ملایم نظیر قهوه ای و آبی و کرم و … برای طراحی دکوراسیون رستوران های کلاسیک و سنتی انتخابی مناسب و ایده آل هستند.

تزیین دیوارها و فضای داخلی رستوران یکی دیگر از نکاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد شما می توانید برای تزیین رستوران سنتی از تابلوهای دیواری با طرح های سنتی استفاده کنید همچنین می توانید در فضای رستوران گلدان ها و گل های زیبایی قرار دهید.

طراحی نورپردازی داخلی رستوران سنتی : وجود نور کافی در فضای رستوران در میزان رضایت و آرامش مشتریان تاثیرگذار است بنابراین بهتر است شما برای طراحی نورپردازی رستوران از لامپ های تزیینی و زیبا استفاده کنید. اگر سیستم نورپردازی و روشنایی رستوران با دکوراسیون داخلی رستوران هماهنگ باشد محیطی جذاب در فضای داخلی رستوران ایجاد می شود. یکی دیگر از انواع ایده های خلاقانه و جالب برای تزیین دیوار رستوران و در عین حال ایجاد نورپردازی مناسب در فضای رستوران استفاده از مجسمه ها و تابلوهای نقاشی و هنری سنتی است که در آن ها قابلیت تابانده شدن نور وجود دارد.

برای طراحی نورپردازی دکوراسیون داخلی رستوران سنتی می توانید چراغ های آویز را در بالای میزها و پیشخوان نصب کنید و اگر تمایل دارید فضای رستوران تان شیک و لاکچری به نظر برسد بهتر است از مدل لوسترهای کلاسیک برای نورپردازی داخلی رستوران استفاده کنید. برای ایجاد نورپردازی در سرویس بهداشتی رستوران سنتی نیز می توانید از چراغ های دیواری استفاده نمایید.

آجر در طراحی دکوراسیون داخلی رستوران سنتی ایرانی : از دسته متریالی است که با وجود اینکه ماحاصل تولید بشر است فضا را به صورت طبیعی می نمایاند. آجر از طیف رنگی کرم روشن تا سرخ رنگ می تواند در بخش های مختلف در طراحی داخلی به کار رود و فضاهای گرم و صمیمی ایجاد کند. آجر با ویژگی دوگانه اش در فصل تابستان فضایی سرد و خنک و در فصل زمستان فضایی گرم را ایجاد می کند. آجر را می توان از سبک امروزی و مدرن گرفته تا سبک تاریخی ویکتوریایی در فضاهای مختلف داخلی به کار برد. در میان مصالح ساختمانی آجر یکی از معدودترین است که در سالیان طولانی سالم باقی می ماند و پس از گذشت زمان زیبایی و بافت خود را حفظ می کند.

ایده‌های رنگی در دکوراسیون رستوران سنتی : این چیز روشنی است که شما نمی‌توانید از هر رنگی در طراحی دکوراسیونتان استفاده کنید. برای دکوراسیون یک رستوران سنتی ما به شما مجموعه رنگ‌های گرم مثل گلگون، کهربایی یا عنبری، طلایی، آذر گون، لعل گون را پیشنهاد می‌کنیم. گلگون، نوعی رنگ قرمز است که در طراحی دکوراسیون سنتی باید همراه با رنگ‌های ملایم گرم و طرح‌هایی مثل طرح چوب به کار ببرید. کهربایی یا عنبری که رنگی بین رنگ‌های نارنجی تا زرد است و شامل رنگ‌های خاکی نارنجی، آجری، رنگ‌پریده هلو و سایر رنگ‌های بینابین می‌باشد؛ این رنگ را در دکوراسیون رستوران سنتی می‌توان با رنگ‌های سفید و کرمی ترکیب کرد. رنگ طلایی دارای طیفه‌های رنگ گرم و سرد است که طیف گرم آن شامل رنگ مایه‌های مسی و کاراملی برای دکوراسیون موردنظر ما قابل‌ استفاده است و به کار بردن آن با رنگ قهوه‌ای تیره می‌تواند در جذابیت محیط بسیار تأثیرگذار باشد. مجموعه آذر گون ترکیب خالص‌ترین و روشن‌ترین قرمزها و زردهاست و چون هر دو رنگ‌های تندی است بهتر است در کنار این رنگ‌ها از رنگ‌های ملایم استفاده کنیم؛ و اما مجموعه لعل گون را رنگ‌های قرمز یا قرمز-نارنجی تشکیل می‌دهند. از این رنگ قرمز غنی و گران‌بها که از سنگ لعل گرفته‌ شده است، می‌توان به‌عنوان یک تم سنتی جذاب در کنار وسایل و مبلمان‌های قدیمی استفاده کرد.

دکوراسیون داخلی رستوران سنتی ایرانی
دکوراسیون داخلی رستوران سنتی ایرانی

طراحی دکوراتیو دیوارها و سقف رستوران : شما میتوانید از نمای آجری، سنگی یا کاه‌گلی در دیوارها استفاده کنید و پنجره‌هایی چوبی با شیشه‌های رنگی در مکان‌هایی که نور مناسب دارد به کار ببرید یا از کاشی‌های اصیل ایرانی در ساخت یک آب‌نمای زیبا وسط رستورانتان استفاده کنید. با آویختن تابلوهای برجسته با طرح‌های سنتی یا طرح خانه‌های روستایی و کشیدن نقوشی از چهره‌های قدیمی و اصیل ایرانی روی دیوار می‌توانید تا زمان حاضر شدن غذا، توجه مشتریانتان را به آن‌ها جلب کنید. شما حتی می‌توانید با پارتیشن‌ بندی‌هایی با سبک سنتی مثل استفاده از چوب یا دیوارهای کاه‌گلی محیط رستوران را برای مشتری‌ها Vip کنید. برای سقف اگر قصد دارید یک رستوران دائمی با سبک سنتی داشته باشید، پیشنهاد ما استفاده از گچ‌بری‌های خاص و اصیل ایرانی است در مواردی با نمای آجری، در مواردی شیشه‌کاری شده و در مواردی با رنگ‌های گرم یا سفید؛ بسته به سایر وسایل و طرح‌هایی که انتخاب کرده‌اید و اگر می‌خواهید موقتاً دکوراسیون سنتی برای رستورانتان داشته باشید، بهترین انتخاب سقف‌های کاذب سنتی است. برخی نیز در دکوراسیون رستورانشان، سقف‌های متحرک و تاشو یا اصطلاحاً سانروفی تعبیه می‌کنند و امکان لذت بردن از فضا را در زیر آسمان هم به مشتریانشان می‌دهند؛ این نیز می‌تواند ایده‌ی جالب‌توجهی برای شما باشد.

لباس کارکنان رستوران سنتی : حتما یونیفرم مخصوص و تمیزی را برای کارکنان انتخاب کنید. اما نه یونیفرم های مدرن که در رستوران های مدرن استفاده می شود. به سراغ لباس های مخصوص سنتی و قدیمی بروید. تردد کارکنان در رستوران با این لباس های سنتی، حتما به محیط رستوران سنتی شما، کمک شایانی می کند.

منو رستوران : از اینکه غذاهای فرنگی را در منو رستوران سنتی بگنجانید، کاملا پرهیز کنید. همواره دقت داشته باشید که اینجا یک رستوران سنتی است و قرار نیست در آن غذاهای ایتالیایی و انوع فست فود سرو شود. اینجا، جای غذاهای کاملا ایرانی با کیفیت است.

ظرف و ظروف : اگر فکر می کنید که ظرف و ظروف پذیرایی از مهمانان آخرین چیزی است که باید به آن فکر کنید، سخت در اشتباهید. این را در نظر داشته باشید، کسی که برای صرف غذا به یک رستوران سنتی می آید، از فضای همیشگی و تکراری غذاخوری گریزان است، حتی دوست دارد در ظروف تازه ای لذت غذا خوردن را امتحان کند. پس حتما در راه اندازی رستوران سنتی، خرید ظروف سنتی، پارچ های مسی، قاشق و چنگال های خاص را از یاد نبرید.

دکوراسیون داخلی رستوران سنتی ایرانی
دکوراسیون داخلی رستوران سنتی ایرانی

رومیزی و پرده : قرار نیست یک رستوران سنتی رومیزی های مدرن یا پرده های مدرن داشته باشد. ترمه و رومیزی های سنتی را برای زیبا سازی میز استفاده کنید و تاثیر شگرف آن را در فضا احساس کنید.

میز و صندلی های رستورانی : در معماری و طراحی داخلی رستوران سنتی آن چه بسیار مهم است، انتخاب میز و صندلی های رستوران است. توجه داشته باشید که در فضای  رستوران سنتی شما نمی توانید به سراغ هر نوع میز و صندلی که مایلید بروید. اینجا باید رنگ و بوی سنتی و حال و هوای گرم و صمیمی بدهد. نیمکت ای چبی با پشتی های سنتی راحت، یا میز و صندلی های چوبی به سبک وسایل قدیمی می تواند بهترین گزینه برای رستوران سنتی باشد.

سرمایه گذاری و هزینه های رستوران : راه اندازی به سرمایه اولیه نیاز دارد. شما برای خرید یا اجاره مکان رستوران، خرید تجهیزات رستوران، خرید مواد اولیه غذاها، استخدام کارکنان و پرداخت حقوق آنها و تبلیغات به سرمایه اولیه نیاز دارید. معمولا ۶ ماه بعد از راه اندازی رستوران، سود خاصی نخواهید داشت و باید از جیب خرج کنید؛ به همین دلیل، در ابتدا باید منبع مالی خود را مشخص کنید تا در اواسط راه پول کم نیاورید. شما می توانید از وام کارآفرینی استفاده کنید یا پولی که در بانک پس انداز کرده اید را خرج کنید؛ در هر صورت باید مطمئن شوید که پول شما کافی باشد.

برای صرفه جویی در هزینه های رستوران می توانید به جای خرید تجهیزات گران قیمت، وسایل موردنیاز را کرایه کرده یا آنها را به صورت دست دوم خریداری کنید. برای مدیریت بهتر هزینه ها از یک حسابدار کمک بگیرید.

☆ کسانی که برای صرف غذا رستوران سنتی را انتخاب می کنند، دوست دارند تا در فضایی کاملا متفاوت از سایر رستوران ها قرار گیرند، لذا معماری و طراحی داخلی رستوران سنتی بسیار حائز اهمیت است.

▪▪▪ بهترین رستورانهای سنتی، رستورانهایی هستند که در آن موسیقی زنده پخش می شود، آن هم موسیقی ایرانی با خوانندگان قدیمی! این نکته هم یکی از مهم ترین نکته ها برای راه اندازی رستوران سنتی است. ▪▪▪

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید