باسازی بالکن و پاسیو در خانه

0
1408
باسازی بالکن و پاسیو در خانه
باسازی بالکن و پاسیو در خانه

بالکن و پاسیو خانه جایی است که شما هر چه در ذهن خود از سرسبزی و طراوت یک باغچه دارید در آنجاست که این عشق است و زندگی هیجان انگیز با طبیعت.

باسازی بالکن و پاسیو در خانه : بازسازی فضای بالکن، پاسیو، حیاط خلوت معمولا بعد از فصل زمستان و پاییز تعدادی از کاشی های کف بالکن ها و تراس ها ترک می خورند و دلیل آن هم این است که بعد از بارش ها که هوا سرد تر می شود آب های باقی مانده در درز بین کاشی ها یخ می بندد و اگر کمی این درزها عمیق باشند آن وقت است که کاشی های شما دچار ترک و بعضا شکست می شوند، پس اگر در فضاهای بیرونی تان این مشکل را دارید حتما به فکر بازسازی فضای بالکن و پاسیو در خانه و ترمیم دوباره آن باشید. از مواردی که در طراحی نما در بخش های تراس و بالکن ها باید به آن توجه ویژه ای شود متراژ و ابعاد بالکن های ساختمان است .در بعضی موارد بالکن ها بسیار بزرگ هستند و تمام عرض نمای شما را دربرمیگیرند . در این نوع خاص از بالکن ها برای طراحی و تزیینات آن گزینه های زیادی را میتوانید داشته باشید و از میان آنها با توجه به سبک  و کانسپت کلی نمای خود دست به انتخاب بزنید . ولی در بالکن های کوچک هم میتوان طراحی زیبا و معمارانه ای برای نما و بالکن و تراس خود داشته باشیم .  داشتن یک طراح و معمار خلاق به شما در این امر کمک بسیاری میکند . خالی از لطف نیست که اشاره ای به درب بالکن ها داشته باشیم بهتر است برای هر بالکن تنها از یک درب استفاده کنید و این درب به داخل تراس گشوده شوند . به یاد داشته باشید که اگر در مراحل طراحی معماری خانه خود بسر میبرید ، بالکن و تراس های بزرگ کارایی بیشتری دارند و ارزش اقتصادی ملک شما را افزایش میدهند . به همین دلیل بهتر است که فضای بیشتری را به بالکن ها اختصاص دهید.

باسازی بالکن و پاسیو در خانه
باسازی بالکن و پاسیو در خانه
نکات جامع طراحی و بازسازی بالکن و تراس  

یکی دیگر از مسائل در طراحی و چیدمان تراس ها و بالکن ها دسترسی  و قرار گیری این فضاهای نیمه باز میباشد . یکی از بهترین گزینه ها دسترسی به تراس و بالکن از آشپزخانه و یا اتاق خواب میباشد . برای جانمایی تراس ها باید به نکاتی مهم اعم از رعایت حفظ حریم های خصوصی و محرمیت را توجه داشت برای مثال اگر یک بالکن به دو فضای اتاق خواب و دکوراسیون آشپزخانه و یا پذیرایی مرتبط میشود تنها از یکی از این فضاها باید ورودی به بالکن و تراس وجود داشته باشد که محرمیت کافی برای هر یک از فضاها حفظ شود در کنار این مسئله باید در نظر داشته باشید که  اگر دو درب برای یک تراس وجود داشته باشد ، در طراحی نما شما را بسیار محدود میکند و شاید طراحی نمای شما را زیر سوال ببرد و جذابیت آن را کاهش دهد . حال شاید این سوال پیش آید که اگر تراسی به اندازه ای بزرگ بود که ناچارا چندین بخش یک خانه را دربرگرفت چه راه حلی باید ارائه داد . در این صورت میتوان تیغه هایی نازک برای تفکیک فضاهای تراس و بالکن در طراحی نما استفاده کرد البته این راه حل اگر به درستی انجام نپذیرد طراحی و زیبایی نما شما را کاملا از بین میبرد به همین دلیل استفاده از پنجره های سراسری و بزرگ در طول بالکن پیشنهاد میشود ، در این روش به محرمیت لازم و حداکثری دست پیدا نمیکنیم ولی زیبایی و طراحی درستی را برای نمای خود بدست می آوریم . ولی جدای از این مسائل باید به طراحی و جانمایی تراس ها در نقشه های معماری بسیار دقت کنید که در زمان طراحی و بازسازی نما به این مشکلات و مسائل برنخورید.

همانطور که اشاره داشتیم اندازه و ابعاد تراس ها بسیار مهم هستند و نقش مهمی در طراحی نمای ما دارند . ولی باید در نظر داشته باشید که تراس ها در چه منطقه ای از خانه جانمایی میشوند و قرار است چه استفاده از آنها شود فقط با درنظر گرفتن این مسائل میتوانید به اندازه و ابعاد مناسب برای تراس و یا بالکن خود دست پیدا کنید . اگر بالکن خود را در نزدیکی فضای ناهارخوری و یا نشمین خانه خود طراحی کرده باشید میتوانید ابعاد تراس خود را بزرگ درنظر بگیرید و در آن از مبلمان مخصوص استفاده کنید در این حالت تراس و بالکن شما به یک فضای نیمه باز برای دورهمی های خانوادگی تبدیل میشود که از آن میتوانید برای جشن ها و میهمانی های خود استفاده کنید . همچنین باید در نظر داشته باشیم املاک و خانه هایی که دارای تراس هستند بیشتر مورد استقبال قرار میگیرند در اصل تراس ها و بالکن ها نقش حیاط ها را در خانه های قدیمی برای ما در آپارتمان ها ایفا میکنند و این حس نوستالژیکی که در ما ایجاد مینمایند باعث بالا رفتن ارزش مالی و اقتصادی ملک و خانه مورد نظر میشود. یکی دیگر از مسائلی که در بازسازی فضای بالکن و پاسیو در خانه باید به آن توجه خاصی شود ظاهر و جلوه ای است که این تراس ها در طول زمان به خود میگیرند . حتما با تراس هایی که در آنها کولر ، پکیج و وسایلی از این قبیل وجود دارند مواجه شده اید . این مسائل علاوه بر اینکه زیبایی و جذابیت طراحی و بازسازی نمای شما را کاملا نابود میکنند حال هرچقدر طراحی نما مهندسی شده و معمارانه طراحی شده باشد ارزش ملک شما را به شدت پایین می آورند . به همین دلیل اگر در مرحله بازسازی نمای خود هستید و چاره ای جز قرار دادن این اقلام در تراس خود ندارید طراحی و اجرای نمای خود را به گونه ای انجام دهید که پوششی مناسب و طراحی شده با دیگر بخش های نما برای پوشاندن قسمتی که این وسیله ها قرار میگیرد پیش بینی کنید در این حالت علاوه بر اینکه نیاز شما برطرف میشود جذابیت و زیبایی نمای شما از بین نمیرود . سبک طراحی نما مدرن این امکان را به شما میدهد که بتوانید به راحتی گزینه هایی برای پوشش این اقلام در نظر بگیرید به شکلی که این حفاظ ها در کل نمای شما ادقام شوند و هیچ دیدی از بیرون ساختمان به این وسایل وجود نداشته باشد.

باسازی بالکن و پاسیو در خانه
باسازی بالکن و پاسیو در خانه

 ایده هایی برای زیبا کردن بالکن و پاسیو : زیبایی، راحتی و خاص بودن بالکن و فضا های بیرونی منزل خود را با آویزان کردن پرده، نورپردازی و غیره دو چندان کنید.

☆ سر و سامان دادن به وسیله های موجود در فضاهای بیرونی :  در بسیاری از خانه ها که تراس های بزرگ دارند معمولا گوشه ای از آن به گذاشتن وسیله های اضافی اختصاص می یابد، می شود گفت به نوعی تراس ها تبدیل می شوند به انباری دم دست. اگر تراس های شما هم به همین شکل است، پس باید آن ها را سر و سامان دهید، حتما این وسیله ها به طبقه بندی و نظم دهی احتیاج دارند، گذاشتن قفسه و دور ریختن وسایل اضافی از جمله کار هایی است که می توانید انجام دهید.

☆ سر و سامان دادن گلدان ها را فراموش نکنید : گلدان ها مهم ترین عناصر فضای بالکن، پاسیو و حیاط خلوت هستند، بهار اول به آن ها سلام می کند و روی ماه شان را می بوسد، پس لازم است آن ها بیشتر از همه آماده باشند. شاخه های خشکیده را ببرید، خاک گلدان ها را عوض کنید، گلدان هایتان را رنگ گنید، اگر گلدان ها نیاز به تعمیر و یا تعویض دارند حتما این کار را انجام دهید. ما به شما پیشنهاد می کنیم تا از گلدان های رنگی استفاده کنید تا حسابی بالکن تان رنگ و لعاب بگیرد.

☆ ایجاد حریم برای تراس : چه خوب است که این فضاها را طوری آماده کنید که بتوانید از آن ها برای پذیرایی از مهمان هایتان هم استفاده کنید.

☆ انتخاب میز دایره ای به جای مستطیلی : اگر به فروشگاه لوازم خانگی رفتید و قصد داشتید میز برای فضای بالکن خود بخرید به جای میزهای مربعی و مستطیلی میزهای دایره‌ای یا بیضوی را انتخاب کنید. میل های گرد برای حرکت دادن در اطراف راحت هستند و در صورت پر بودن تمام صندلی ها راحت تر می‌توان میهمان دیگری را جای داد. هیچ کس دوست ندارد هنگام غذا خوردن در گوشه میز بنشیند.

باسازی بالکن و پاسیو در خانه
باسازی بالکن و پاسیو در خانه

☆ باغچه های دیواری خود را به حداکثر برسانید : بیشتر باغچه‌ها روی سطح زمین متمرکز هستند اما فنس‌ها و دیوارها را نیز می‌توان به عنوان   باغچه استفاده کرد. در این عکس صاحبخانه از صندوق‌های نامه به عنوان گلدان استفاده کرده است که استفاده عالی از فضا در یک پاسیو کوچک است.

به علاوه، باغچه دیواری را نیز فراموش نکنید. در این جا یک ردیف از گلدان های چوبی را روی دیوار مشاهده میکنید. این ایده را به کار ببرید اگر منظره زیاد چشم نوازی ندارید، حریم خصوصی بیشتری در برابر همسایگان می‌خواهید و یا این که صرفا به دنبال روشی برای اضافه کردن گلدان‌های بیشتر هستید. به یاد داشته باشید که شما احتمالا به اندکی کار نجاری نیاز دارید تا گلدان ها را محکم سرجای شان نصب کنید.

باسازی بالکن و پاسیو در خانه
باسازی بالکن و پاسیو در خانه

☆ اندکی سر و صدا بیاورید : آیا حیاط کوچک شما پر از جیک جیک پرندگان نغمه خوان و وزوز زنبورهاست؛ اگر هست خوش به حال تان و اگر نیست برای ایجاد حس و حال خوب اندکی صدای طبیعی به حیاط خود بیاورید. صدای آب نه تنها آرامش بخش است بلکه می ‌تواند صدای ترافیک و دیگر صداهای ناخواسته را بپوشاند. پروژه‌های پرهزینه طراحی فضای سبز اغلب شامل فواره‌ها و تزئینات آبی هستند اما شما می‌توانید به همان اندازه از مزایای یک فواره کوچک لذت ببرید. اگر فضایی برای فواره یا صدای آب این تصور را در ذهن تان ایجاد می‌کند که آب حمام یا دوش آن باز مانده است، صدای باد هم جایگزین خوبی است. این یکی که به درخت گره خورده است به عنوان دکوری نیز عمل می کند.

☆ پرده ها در زیبا کردن بالکن : از پرده ها برای حفظ حریم خصوصی، حفاظت از حریم خورشید، افزایش جذابیت و زیبایی محیط  استفاده کنید. پانل های پارچه‌ای برای متعادل کردن اشعه‌های خشن خورشید و نیز کمی گرم و خصوصی تر کردن فضای پاسیو موثر هستند. آن ها حتی انعطاف پذیر تر از پرده‌های حریر هستند و می‌توانید آن ها را در صورت نیاز به راست یا چپ تغییر دهید. از پارچه های مخصوص فضای بیرون نظیر Sunbrella به خصوص برای مناطقی که در معرض کثیفی هستند استفاده کنید. به علاوه پانل های پارچه ای را انتخاب کنید که پایین آن ها سنگین باشد تا زمانی که باد وزید پارچه آن به باربکیو شما نرسد. شما نیاز دارید تا آن ها را به سایه بان بالای سرتان نصب کنید. پرده های حریری برای ایجاد فضای نیمه خصوصی تر به کار می‌رود و خطوط خشن آلاچیق و تاق نماها را به تعادل ‌می‌رساند. درحالی که آن ها در برابر نور خورشید و باران حفاظت نمی‌کنند اما از ورود حشره ها جلوگیری می‌کنند و حیات خلوت شما را رمانتیک تر و شیک تر نشان می‌دهند.

باسازی بالکن و پاسیو در خانه
باسازی بالکن و پاسیو در خانه

☆ چراغ ها در زیبا کردن بالکن : برای یک تغییر دکوراسیون کم هزینه از لامپ ها استفاده کنید. لامپ‌ها حتی تاریک ترین و بی روح ترین فضاها را باصفا و دل انگیز می‌کنند. قیمت این لامپ ها بسته به کیفیت لامپ ها، متریال، نوع حباب و دوام و ماندگاری شان در فضای بیرون متغیر است. مدل ها و طرح های این لامپ ها زیاد هستند از کوچک تا کروی های بزرگ با شیدهای دکوری یا بدون آن ها.

انتخاب کفپوش مناسب برای تراس و بالکن : با توجه به گلکاری و ایجاد فضای سبز در فضای تراس و بالکن، کفپوش انتخابی در طراحی بالکن شما باید علاوه بر مقاومت بالا در برابر عوامل جوی و رطوبت باید بتواند جلوه و زیبایی خاصی به فضای تراس شما ببخشد. برای این منظور می توانید از کفپوش های متنوعی همچون کاشی و سرامیک، چوب، جمن مصنوعی، سنگ و یا سایر کفپوش های از این قبیل استفاده نمایید.

▪▪▪ تراس و بالکن باعث می شود خانه تان را بیشتر دوست داشته باشید، بخصوص اگر در این مکان امکانات مناسب و گیاهان زیبا نصب کنید. آدم روحش تازه می شود، وقتی دلتنگی هایش را زیر بالکن خانه اش که  پر از گل های رنگارنگ و گیاهان سبز است ببرد تا هوای دلش تازه شود.▪▪

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید