طراحی داخلی کتابخانه شخصی و عمومی

0
1102
طراحی داخلی کتابخانه شخصی و عمومی
طراحی داخلی کتابخانه شخصی و عمومی

یک جنگ پنهانی در اینترنت وجود دارد، مخاطرات بالاست، جنگجویان سرسخت هستند، میدان نبرد قفسه کتاب شماست.

طراحی داخلی کتابخانه شخصی و عمومی : با وجود زندگی در عصر دیجیتال و خواندن کتاب های الکترونیکی، چیزی جای تجربه قدیمی لمس صفحات کتاب را نمیگیرد، تجربه ای که انسان را غرق در لمس کاغذ و عطر جوهر می کند. کتابخانه های  شخصی و خواندن کتاب‌ها هنوز هم محبوبیت خود را دارند، چون به‌عنوان انسان، ما دوست داریم غرق کتاب‌هایی در مورد دانش، ماجراجویی و عشق باشیم. یک کتابخانه شخصی بر روی دیوارهای خانه می‌تواند مثل آغوشی بزرگ برای ساکنان باشد و افراد می‌توانند همیشه به کتاب‌هایی دسترسی داشته باشند که آن‌ها را به گذشته می‌برد و یا  به یادگیری و اکتشاف ترغیب می‌کند. در اینجا سعی کرده ایم ایده های جالب برای طراحی داخلی کتابخانه شخصی و عمومی ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

همانطور که ژانت وینترسون یک بار گفت ، “وقتی ما به خانه شخصی می رویم ، چه چیزی بهتر از نگاه کردن به قفسه ی کتاب های اوست؟ بنابراین می شود گفت : بهترین چیزی که می توان همیشه داشت و همیشه تا ابد کنارمان بماند به احتمال زیاد کتاب است، بنابراین باید جایی همیشه خلوت کرد با دوست همیشه و یار همیشگی کتاب. در این مقاله سعی داریم با کتابخانه های شخصی و عمومی آشنا شویم، تا دوستمان کتاب را همیشه جاودانه نگهداری کنیم.

کتابخانه شخصی

درحالی که بیشتر فضاهای یک خانه برای کارهای روزمره در نظر گرفته شده است ، مثلا آشپزخانه یا سرویس بهداشتی که البته و صدرصد واجب است، اما همیشه  چیز خاصی در مورد دکوراسیون یک کتابخانه وجود دارد که آن را از بقیه خانه جدا می کند و به طور کامل برای استراحت برای کتابخوانی محفوظ می کند. واقعا بعضی از  طراحی های کتابخانه خیره کننده اس و ترجیح می دهید که لذت جدیدی از خواندن آخرین نسخه هایی که باید بخوانید را در آنجا داشته باشید و آن را با همه ی وجود در آغوش می گیرید. البته در کشور ما مسئله ی کتاب نخواندن آنقدر بزرگ است که در طراحی دکوراسیون داخلی بندرت کسی به کتابخانه شخصی فکر می کند که این خود بسی جای تاسف است. شاید به جرات بتوان گفت که مهمترین و سودمندترین پدیده فرهنگی، پس از پیدایش خط و کتابت، وجود کتابخانه های شخصی بوده است. چنان که اگر نبودند افراد فرهیخته و دانش دوست و علاقه مند به کتاب که با صرف سرمایه های مادی و معنوی در تشکیل کتابخانه های شخصی کوشیدند بی گمان امروز از هزاران هزار کتاب ارزنده که برخی به زیور طبع آراسته شده و برخی دیگر همچنان به صورت خطی در کتابخانه های عمومی و شخصی نگهداری می شوند خبری نبود و فرهنگ و تمدن و اندیشه بشر از برکات این میراث گرانقدر محروم می ماند.

من فکر می کنم هر کسی که فضایی  را داشته باشد هر چند این فضا کوچک باشد و البته کتاب را دوست داشته باشد،  باید در مراقبت و تغذیه مناسب کتابهایش سرمایه گذاری کند. من یک خانم را می شناختم که کتابهای آشپزی جمع می کرد ، در آخر تعداد 200 تا کتاب جمع آورب کرد ،کتاب های او برایش بسیار ارزشمند بودند و مثل ملکه با آنها رفتار می کرد.  قفسه کتابها ی او و آشپزی بسیار عالی او باعث مشهوریتش در سطح شهر شد. و همه دوس دارند از کتابهای آشپزی او استفاده کنند و با مرور کردن آنها ایده های زیادی در آشپزی بیافرینند. من مردی را می شناختم که کتاب جنگ ستارگان را جمع آوری کرده بود و در مرکز قفسه بندی ، پوستر بزرگی از کشتی خوب Enterprise چسبانده بود.  قفسه در اطراف آن پوستر قرار داده شده بود ، و شکل بینظری به خود گرفته بود. یک کتابخانه ی خاص .تمام “شخصیت های اصلی” در این قفسه یک مکان قاب عکس شیشه ای جداگانه داشتند و از کتابها و در شرایط عالی مراقبت می شد.  چند برگه کیف برای افراد جلوی دید قرار داده بود تا خواندگان برای خواندن کتاب مورد علاقه اشان ترغیب شوند.

همیشه مکانی برای کتابخانه شخصی خودتان تأسیس کنید.  و فرزندان خود را تشویق کنید كه جایی برای اتاق خود پیدا كنند تا کتابهای خود را در آنجا بگذارند. بگذارید یاد بگیرند تا کتابخانه داشته باشن و کتابخوانی را فرا بگیرند و با آن بزرگ شوند.

طراحی داخلی کتابخانه شخصی و عمومی
طراحی داخلی کتابخانه شخصی و عمومی

طراحی داخلی و ساخت کتابخانه شخصی

☆ می توانید برای ساخت کتابخانه خانگی دیوار ها را با تخته های چوبی قفسه بندی کنید. ۴ تا ۵ تخته چوبی به همراه گیره های دیواری لازم خواهید داشت. اگر تکه های چوب ابعاد و اندازه یکسان ندارید، می توانید برش آن ها را به یک نجار بسپارید.

☆ طراحی و ساخت کتابخانه با MDF : برای انجام این کار به ورقه های ام دی اف به همراه چند پیچ برای فیکس کردن کتابخانه روی دیوار احتیاج خواهید داشت. بریدن یکسان و مساوی ورقه های ام دی اف ام دی اف را به یک نجار واگذار کنید.

☆ طراحی و ساخت کتابخانه در قسمت پشتی مبل، زیر صندلی و زیر تخت : اگر چیدمان مبل راحتی را به شکلی انجام دادید که فضای خالی بین آن ها و در قسمت های پشتی وجود دارد، می توانید قفسه های کتابخانه را در آن جا قرار دهید. انتخاب یا طراحی یک جلو مبلی قفسه بندی شده نیز می تواند گزینه مناسبی برای نگهداری از کتاب ها باشد. می توانید با به کار بردن ایده خلاقانه در طراحی مبل از قسمت های خالی زیر مبل برای چیدمان کتاب ها استفاده کنید. فضای خالی زیر تخت محل مناسبی برای نگهداری از کتاب ها است. اگر قصد پیاده سازی یک ایده خلاقانه در طراحی کتابخانه به همراه تخت خواب را دارید، می توانید در قسمت زیرین تخت یک کتابخانه ای قفسه ای طراحی کنید.

☆طراحی و ساخت کتابخانه بالای میز کار : اگر میز کاری که در منزل یا شرکت دارید در کنار یک دیوار با فضای خالی قرار گرفته است، می توانید از آن برای طراحی و ساخت کتابخانه استفاده کنید. قفسه بندی دیوار با چوب یا ورقه های ام دی اف می تواند گزینه مناسبی برای طراحی و ساخت کتابخانه باشد.

☆ طراحی و ساخت کتابخانه با قفسه های توکار در دیوارهای خالی : دیوارهای خالی در منزل که ایده خاصی برای دیزاین آن ها نداریم بهترین گزینه برای ساخت انواع کتابخانه با روش های ذکر شده است. طراحی و ساخت قفسه های توکار در دیوارهای خالی نیز یک ایده خوب و عالی برای طراحی و ساخت کتابخانه هستند. می توانید قفسه های توکار را به صورت آماده تهیه کنید و یا به شکل خاص و با ایده های خلاقانه طراحی کنید و سفارش ساخت آن ها را دهید.

☆ طراحی و ساخت کتابخانه در راهرو منزل : در بیشتر تزئینات در طراحی دکوراسیون منزل می بینیم که از دیوار خالی راهرو ها برای چسباندن قاب عکس استفاده می شود. فضای خالی راهروها یکی از بهترین گزینه ها برای ساخت کتابخانه است. با استفاده از چند تکه چوب، قفسه به همراه پیچ یا با استفاده از گیره های نگهدارنده کتاب می توانید برای طراحی و ساخت کتابخانه در راهرو منزل استفاده کنید.

☆ طراحی و ساخت کتابخانه در زیر پله :  خانه های قدیمی، بناهای حیاط دار و ویلایی و سبک های خاصی از طراحی دکوراسیون داخلی را می بینیم که فضای خالی در زیرپله آن ها وجود دارد. طراحی خلاقانه قفسه کتابخانه با توجه با این فضای خالی موجود گزینه بسیار مناسبی برای طراحی کتابخانه است.

کتابخانه ی عمومی : به کتابخانه هایی گفته می شود که برای همه افراد قابل دسترسی است، معمولی یک مبلغی هم جهت ثبت نام از متقاضی استفاده از این مکان عمومی گرفته میشود که این مبلغ جهت امور مربوط به مالیات گرفته می شود.

همیشه وقتی به مکانی وارد می شوید اولین چیزی که می بینید دکوراسیون مربوط به آن فضا می باشد، بعضی از فضاها خیلی مهم است که چگونه طراحی شوند ، طراحی داخلی کتابخانه های شخصی و عمومی نیز از آن دسته مواردی است که باید به آن توجه ویژه ای شود. شما وقتی در مکانی باشید که دکوراسیون و چیدمان آن روی اصول طراحی شده باشد احساس آرامش و امنیت می کنید. یکی از موارد داشتن یک کتابخانه عمومی جمع آوری کردن نظرات افرادی است که ماهها یا سالها از محیط کتابخانه استفاده کرده اند و به قول معروف سرد و گرم روزگار را چشیده اند.

طراحی داخلی کتابخانه شخصی و عمومی
طراحی داخلی کتابخانه شخصی و عمومی

فواید کتابخانه عمومی

كتابخانه و ضبط و حفظ وحراست آنها از دستبرد مخالفان و بیگانگان. بلی، رؤسا و زمامداران دلسوز، برای معطوف ساختن افكار ملت خود به این مهم، بااستفاده از جمیع امكانات، راههایی به سوی این هدف گشوده اند. یكی ازآن راهها تأسیس كتابخانه های بزرگ عمومی است و ترغیب و ترحیض به خواندن كتاب است. كتابخانه، محل تمركز همه مزایایی است كه یادشد. كتابخانه، پیمودن راه ترقی وكمال رابرای همگان آسان می كند. كتابخانه، جمیع طبقات، عالی ودانی و فقیرو غنی را یكسان درآغوش خود پرورش می دهد، واین امتیاز راازانحصار یك دسته معین بیرون می آورد. كتابخانه، شكاف عمیق بین طبقات فقیر و ثروتمند را تاحدی پر می كند و همه را برای خدمات شایسته آماده می سازد. فراگرفتن علوم كتاب می خواهد؛ كتاب پول می خواهد، ولی كتابخانه عمومی این مشكل راحل می كند. اهمیت كتابخانه نیازی به توضیح ندارد. علم و كتاب چنان متلازمند كه شایسته است بنیاد هر دانشگاهی باتأسیس كتابخانه آن دانشگاه باهم شروع و هر دو در یك زمان آماده شود. كتابخانه رمز شعور فرهنگی هردولت و ملت است. وجود كتابخانه معرف بلندی سطح افكار و مقیاس رشد معنوی هر اجتماع و میزان عشق وعلاقه ملتها به كسب علم و هنر است. وجود كتابخانه های بزرگ، كاشف منویات خیر خواهانه و خدمات صادقانه زعمای مسئول جامعه و شخصیت های برجسته فرهنگی است. كتابخانه تدریجاً آمار بیسوادان را كم می كند و به این پرده غم انگیز پایان می دهد. از این رو، ملل غربی (برعكس ما شرقی ها) بیش از حد تصور، دراین راه كوشیده و جلو رفته اند.

طراحی داخلی کتابخانه عمومی

طراحی و معماری کتابخانه، از آنجا که یک محیط علمی و آموزشی است بایستی با دقت نظر و ظرافت تمام صورت بپذیرد. در طراحی و معماری کتابخانه مدرن، بخش های گوناگونی مثل سالن مطالعه، سرویس بهداشتی، بایگانی و غیره وجود دارد. طراحی داخلی کتابخانه شخصی و عمومی می تواند با تاثیر پذیری از نقش رنگ ها و متغیر های دیگری مثل درخشندگی، سبک طراحی و غیره، با توجه به اثرات رواشناختی این متغیر ها، معنی تازه ای داشته باشد. در گذشته، کتابخانه ها را با توجه به سبک های موجود در آن زمان، به بهترین شکل می ساختند. مردمان گذشته معتقد بودند کتابخانه ها مکانی برای جستجو در اسرار هستی و شگفتی های آفرینش می باشد و پیوندی ناگسستنی بین انسان و عرفان می سازد. امروزه نیز، معماران امروزی سعی در این دارند که کتابخانه ها را به نوعی طراحی کنند که لایق ذات این مکان ها باشد.

طراحی داخلی کتابخانه شخصی و عمومی
طراحی داخلی کتابخانه شخصی و عمومی

فضای داخلی کتابخانه شامل چه بخش هایی است؟

هر کتابخانه شامل دو بخش می باشد:

بخش اصلی کتابخانه :  این بخش شامل سالن های مطالعه، قفسه های مختلف کتاب و محیط هایی می شود که در آن فعالیت اصلی کتابخانه جریان دارد.

بخش خدمات و پرسنل کتابخانه :  اتاق های اداری، قسمت چاپ و تکثیر، اطلاعات، سرویس های بهداشتی و مواردی از این دست، جزو بخش های اداری کتابخانه به شمار می روند.

نکات مهم در طراحی فضای داخلی کتابخانه آرامش و سکوت در محیط :

☆ که شامل رعایت اصول طراحی کتابخانه و استقرار صحیح مصالح و عناصر می باشد.

☆ دور بودن از سر و صدا و مواردی مثل دود و گرد و غباررنگ بندی دیوار ها، سقف و کف کتابخانه نباید جلب توجه کننده باشد.

☆ پهنای استاندارد در مسیر های رفت و آمد مراجعه کنندگان و همچنین فضای قفسه بندی ها بایستی استاندارد باشد.

☆ بخش آرشیو و بایگانی، به دلیل حجم زیاد فشاری که کتاب ها روی طبقات می آورند، بهتر است در زیر زمین و پایین ترین طبقه باشد.

☆ استفاده از قفسه کتاب های پر کاربرد در بخش های قابل دسترس ترایجاد ساز و کار های امنیتی برای دسترسی به سالن های مطالعه دسترسی به بخش های اداری و فضاهای اصلی کتابخانه، باید با راه پله انجام شود اما وجود آسانسور برای استفاده معلولین و استفاده های خاص ضروری است.

☆ استفاده از حداکثر انعطاف در قسمت های مختلف با بکارگیری دیوار های جدا کنندهجلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به سالن های اصلیجلوگیری از ایجاد تقاطع در مسیر مراجعه کنندگان، پرسنل و حاملان کتابسیستم تهویه خوب و استاندارد برای پاکسازی هوای محیط و جلوگیری از رشد کپک.

☆ نورپردازی مناسب در سالن های معالعهایجاد رطوبت و دمای مناسب در سالن های مطالعه.

نکته مهم : یکی از نکات مهم در مورد انواع کتابخانه ها طراحی آن می باشد. لذا افرادی که قصد دارند یک کتابخانه خوب و زیبا داشته باشند خوب است که به طرح ها و ایده های متفاوتی که در این زمینه موجود می باشد توجه کنند و بهترین آن را برای خود انتخاب نمایند. نوع این کتابخانه ها و محیطی که افراد قصد دارند از آن استفاده نمایند در طراحی آن تاثیرگذار می باشد. طرح ها و ایده های نو، که امروزه به وجود آمده است و افراد می توانند با استفاده از آنها از طرح های کلاسیک کمتر استفاده کنند و با روی آوردن به آنها زیبایی کتابخانه خود را دو چندان نمایند. درطراحی انواع کتابخانه حتما نباید به یک فضای خشک و خالی برای جاگذاری کتاب ها و کتابخانه ها بسنده کرد.

▪▪▪ فکر نمی کنم افراد زیادی کتابخانه شخصی داشته باشند. کتابخانه ای با قفسه های چوبی ، و پر از کتاب، کتابخانه ای که باید از آن غبار شست، و بیانش را گوش کرد. کتابخانه ای که تمام گنجینه های شما در آن قرار گرفته است … فقط به روشی که شما می خواهید.▪▪▪ سپاس از نگاه گرمتان

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید