ساخت و نصب کمد hpl

0
479
ساخت و نصب کمد hpl
ساخت و نصب کمد hpl

کمد دیواری در بسیاری موارد، خیال خانم خانه را برای جمع و جور کردن اتاق ها و خلاص شدن از دست وسایل و خورده ریز راحت می کند، یک ابزار زیبا برای باکلاسی و جمع و جور شدن منزل.

ساخت و نصب کمد hpl : تمیز و مرتب بودن خانه یکی از اصل های مهم در زیبا و شیک بودن دکوراسیون داخلی خانه است. برای اینکه یک خانه مرتب داشته باشید نیاز به کمد دیواری داریداما استفاده از کمد دیواری نیز مانند سایر  لوازم داخل خانه نیاز به اصول مختلفی دارد.که اگر آنهارا رعایت کنید حتما یک خانه شیک و زیبا برای خود تزئین میکنید. اگر قصد دارید دکوراسیون خانه ی خود را تغیر دهید یا یک دکوراسیون شیک برای خانه ی خود درست کنید در انتخاب کمد دیواری نیز دقت کنید برای مثال رنگ و طرح کمد را با سایر لوازم موجود در خانه هماهنگ کنید.امروزه تقریبا خانه ای وجود ندارد که کابینت داخلی نداشته باشد.در قدیم از کمد دیواری فقط به عنوان یک وسیله برای نگه داشتن وسایل استفاده می کردند برای همین کمد دیواری ها را ساده طراحی می کردند اما امروزه با پیشرفت در زمینه ی طراحی دکوراسیون داخلی خانه، کمد دیواری هارا در انواع طرح و رنگ ها طراحی می کنند. و این نیز باعث شده تا کمد ها علاوه بر اینکه یک وسیله برای نگه داشتن وسایل باشند باعث زیبایی و شیک بودن خانه نیز می شود.اگر میخواهید یک فضای شیک و ایده آل در دکوراسیون خانه ی خود ایجاد کنید که هم باعث زیبایی خانه شود و هم نظم و ترتیب را برای شما فراهم کند از کمد دیواری استفاده کنید. همه به یک وسیله برای قرار دادن راحت وسایل خود نیاز داریم که بتوانیم به راحتی آنهارا در طبقه ها و قسمت های مختلف قرار دهیم و هروقت به هرکدام از وسایل خود نیاز داشتیم به راحتی و بدون دردسر آن را پیدا کنیم. باید یک کمد دیواری شیک و مناسب محیط خانه ی خود بخریم.بسیاری از وسایل شخصی مانند لباس، اتو و… را می توان در همین محیط قرار داد. ما به طور روزمره با وسایلی روبرو هستیم که تقریباً جای مشخصی ندارند. می توانید این وسایل را در دراور و کمد دیواری جای دهید.اساسی ترین و کاربردی ترین نقشی که می توان برای مدل کمد دیواری اتاق پذیرایی نام برد، ارائه نظم در دکوراسیون فضای داخلی منزل است.

ساخت و نصب کمد hpl
ساخت و نصب کمد hpl
ویژگی های صفحات hpl

▪ مقاومت در برابر آب: صفحات hpl در تماس مستقيم با آب و رطوبت کاملا مقاوم بوده از اينرو جنس ايده آل برای محيط های نمناک است.

▪ سهولت شست و شو: به سبب عدم جذب آب لک نمی شود و در صورت شست و شو براحتی تميز می گردد. و مواد تميز کننده معمولی بر آن بی تاثير است.

▪ استحکام: ترکيب مقاومت خمشی و قابليت ارتجاعی در ساخت صفحات hpl  مايه مقاومت مطلوب آن در مقابل ضربه و … گرديده است.

▪ بهداشتی بودن : پايه فنوليک و درجه حرارت بالا و فشار زياد در ساخت صفحات hpl سبب مقاومت آن در مقابل اغلب مواد شيميايی و آتش گرديده و محيط نامناسبی برای رشد باکتری ها محسوب می شوند.

▪ خراش ناپذيری: لايه نهايی سخت روی صفحات hpl  مقاومت خوبی در مقابل خراشيدگی از خود نشان می دهد.

لامينت‌ چیست؟ لامينت‌ Laminate اصطلاحی عمومی است كه به گروهی از روكشهای مصنوعی شامل انواعcpl  ، hpl  و لامينت فشرده اطلاق ميشود. اين نوع روكشها يكی از انواع پركاربرد روكش‌های مصنوعی خصوصاً در ايران هستند.

لامينت تحت فشار بالا  (hpl )

اين نوع روكش متشكل از اوراق كاغذ كرافت آغشته به رزينهای فنوليك در لايه‌های ميانی و تحتانی بوده و در لايه سطحي از كاغذ تزئينی(دكور) آغشته به رزينهاي آمينوپلاستيك مانند ملامين فرم آلدئيد (MF) تحت فشار حدود ۲ g/m 5/1-4/1 توليد مي‌شوند.اين روكش در ضخامتهای ۵/۰ تا ۵ ميلی متر و در مواردی بيش از ۵ ميلی متر توليد مي‌شوند.  در پاره‌ای از موارد سطح اين روكشها با لايه‌های فلزی (آلومينيوم ،مس و … ) نيز پوشانده مي‌شود. اين روكشها به صورتهای مات ،‌براق و رگه‌دار توليد مي‌شوند و با استفاده از چسبهای اوره فرمائيد (UF) ،‌پلی وينيل استات PVA و چسبهای تماسی ۶ روی اوراق فشرده چوبي مانند MDF چسبانده مي‌شوند.در شكل شماره ۲ نمونه‌ای از ساختار كلی اين نوع روكش ديده میشود.

ساخت و نصب کمد hpl
ساخت و نصب کمد hpl

بیشترین کاربرد hpl و انواع آن

این نوع روكش در برابر رطوبت و حرارت و سايش مقاومت بوده و میتوان آن را به راحتی و به دفعات با آب يا مواد پاك كننده تميز كرد. لذا عمده كار اين نوع روكش‌ها در موارد استفاده خاصی نظير مواردي كه دوام بسيار زياد مورد نياز است مصرف می شد ، می باشد مثل تخت‌ها و لوازم بيمارستانی و آزمايشگاهی ،‌ميزهای كارگاهی رويه كابينت‌های بدون ابزار خوری و نيز ساير مصارف عمومی مثل مبلمان اداری بصورت محدود ، البته ساخت نوع فرم‌پذير اين نوع روكش دامنه كاربرد كاربرد آن را در رويه كابينت‌های دارای  لبه‌های منحنی افزايش داده است ، در لامينت‌های تحت فشار بالای نوع فرم‌پذير hpl7 روكشها دارای تعداد لايه‌های كاغذ كرافت كمتری نسبت به نوع استاندارد هستند كه خاصيت ارتجاعی بيشتری به آن مي‌دهد. در اين نوع hpl ورقه روكش با نوعی لاك پوششی مخصوص كه مقاومت بالايی در برابر حرارت دارد تا دمای ۲۴۰c مقاوم مي‌شوند. اين ويژگی بعلت مزايای فوق و فرم‌پذيری آن روی سطوح دارای لبه گرد چسبانده می شود و بعنوان رويه كابينت استفاده زيادی دارد و بعلت مقاومت بيشتر در برابر حرارت در كارگاهها و آزمايشگاهها بعنوان رويه ميز كار به فراوانی دارد. اين روكش‌ها در دمای c 220-160 فرم‌پذير شده و روی لبه‌های گرد Post From   مي‌شوند. همچنين علاوه بر قابليت روكش كردن لبه‌ها در حالت محدب ۸ از اين روكش‌ها در حالات مقعرپذير نيز مي‌توان استفاده كرد. انواع كندسوز ۹ اين روكش‌ها نيز وجود دارند ، كه با تيمار كردن لايه‌های ميانی به مواد فاقد هالوژن يا مواد كندسوز كننده ،‌نقطه اشتغال آنها را بالا برده و كندسوز مي‌كنند. اين نوع روكش‌ها نيز عمدتاً در داخل هواپيماها ،‌خودرو ،‌ترن قطار ،‌اماكن عمومی و آزمايشگاهها و كارگاهها كاربرد دارند. نوع ديگری از hpl  نيز وجود دارد كه نوع كفپوشی نام دارد ۱۰ كه به دليل پرداخت ويژه سطوح و استفاده از نوعی لايه پوششی خاص كه مقاومت بالايی در برابر سايش و خراشيدگی دارد و دارای دوام و پايداری زيادی است برای پوشش اوراق فشرده چوبی خصوصا MDF (با دانسيته بالا) و توليد كفپوش استفاده ميشود. اين نوع روكش‌ها در برابر لكه ، اثر سيگار و مواد شيميايی نيز دارد.

مزیت عمده : مزيت عمده hpl ها دوام بسيار بالا و مقاومت بالای آنها در برابر عوامل خارجی است و از معايب عمده آن انعطاف‌پذيری كم و كاربرد سخت آن بدليل سختی و شكنندگی آن و نيز گران بودن آن است.

ساخت کمد از جنس ورق های hpl

اچ پی ال به دلیل مقاومت بالایی که دارد بیشتر برای ساخت کمد ها یا رختکن های استخر به کار برده می شود، البته کمد های hpl همانند درهایشان زیبا هستند اما کسانی که علاوه بر زیبای مقاومت و محکمی کمد نیز برایشان اهمیت دارد بسیار گزینه مناسبی می باشد. همانطور که در بالای مقاله گفته شد،hpl ضد آب ، ضد مورییانه، ضد بخار آب ، آنتی باکتریال ، ضد اشتعال ، مقاوم در مقابل خش خوردگی ، دارای تنوع رنگ ، قیمت مناسب، ماندگاری بلا و … می باشد که از آن در استخرها و در محل هایی که حمله یون کلر و سدیم یا رطوبت بالا وجود دارد پیشنهاد می شود. البته به این معنا نیست که شما نتوانید این کمد مقاوم را در منزل داشته باشید. ساخت و نصب کمد hpl بسیار مقرون بصرفه می باشد.

ساخت و نصب کمد hpl
ساخت و نصب کمد hpl

ویژگی کمد دیواری مناسب

در رابطه با انتخاب چهار چوب کمد می توانید چهار چوب را از ورق های hpl که بسیار مستحکم تر از mdf است استفاده کنید اما در رابطه با چهارچوب کمد دیواری باید  متذکر شویم که چهار جوب فلزی انتخاب بهتری نسبت به هر دوی آنهاست. به این خاطر که چارچوب فلزی بسیار مستحکم تر از کمد دیواری با چارچوب دوبل شده از ام دی اف می باشد. این مشکل را زمانی متوجه خواهید شد که وسایل را داخل کمد دیواری قرار می دهید و احساس می کنید که چهار چوب طبقات کمد دیواری بسیار ور آمده است. در چار چوب فلزی به خاطر داشتن زوار، طبقه کمد دیواری داخل زوار قرار می گیرد و وزن سنگین را متحمل می شود.در کمد دیواری ریلی، یراق آلات بسیار اهمیت دارد. متاسفانه در بازار یراق های چینی متعددی وجود دارد.قیمت کمد دیواری نیز بسته به مدل کمد دیواری پذیرایی بسیار متفاوت است. شما باید به مجری کار بگویید که در ساخت و نصب کمد hpl دقیقاً چند طبقه، کشو و… برای کمد دیواری لازم دارید و چه نوع کمد دیواری می خواهید تا با توجه به اطلاعات گرفته شده از شما، قیمت را به شما اعلام کند.

کمد دیواری mdf با روکش hpl

در حال حاضر ،بهترین نوع اجرای کمد دیواری ام دی اف می باشد منظور از کمد دیواری ام دی اف همان ام دی اف های مات معمول در بازار می باشد. نشانه کمد دیواری ام دی اف این است که درب های آن ها از روکش HPL پوشیده شده است. روکش این کمد دیواری های ام دی اف مات می باشد. مزیت این نوع کمد این است که این روکش ها برجسته و اصطلاحا SD می باشد . این برجستگی باعث می شود که مقاومت روکش بالا رفته و دیرتر خط بیفتد. اگر شما قصد اجرای کمد دیواری به صورت یونیتی داشته باشید این نوع کمد دیواری مناسب ترین قیمت را برای اجرای این امر دارد کمد دیواری ها امروزه در انواع مدل های کمد دیواری ریلی و کمد دیواری کشویی و … طراحی می شوند که انتخاب هر یک از این طرح های کمد دیواری بهتر است با توجه به دکوراسیون داخلی منزل شما و کاربرد کمد دیواری انجام شود. کمد های دیواری ام دی اف در انواع رنگ های تیره و روشن طراحی می شوند همچنین این مدل کمد ها مات هستند. بهتر است رنگ و اندازه کمد های دیواری را با توجه به ابعاد اتاقی که قرار است کمد را در آنجا نصب کنید انتخاب کنید.

قیمت کمد از طراحی تا ساخت:  بسیاری از خانه‌های نوساز در مراحل پایان کار ساخت و ساز و با سفارش سازنده و معمار خانه، صاحب کمد دیواری می‌شوند. البته این موضوع در برخی موارد صرفا به کارگذاری چارچوب فلزی و آماده‌سازی بستر کار برای ساخت درها بر اساس ذائقه و سلیقه صاحب اصلی خانه منجرمی‌شود. کمد دیواری در نقاط مختلف خانه و با کاربردهای گوناگون ساخته‌می‌شود. از کمدهای کوچک‌تری که در ورودی داخلی خانه، برای نگهداری لباس مهمان یا کفش‌های اهالی نصب می‌شوند تا آنهایی که در اتاق‌خواب خانه، محل قرارگیری همه لباس‌ها و کفش‌ها و بخش زیاد و متنوعی از دارایی‌هایی خانواده است، یا بخش‌های بالایی که در نگهداری وسایلی که نیاز روزمره و مدام ندارند، همه و همه در این دسته‌بندی کار نجاری قرارمی‌گیرند. هزینه ساخت کمد دیواری به عوامل گوناگونی برمی‌گردد که چوب مصرفی در ساخت و مدل درها و بخش‌بندی‌های داخلی کمد از جمله این موارد هستند.

ساخت و نصب کمد hpl
ساخت و نصب کمد hpl

نصب کمدhpl

کمد های دیواری بهتر است طبقه بندی شده باشند تا لوازم و وسائل داخل آن مرتب و تفکیک شده گذاشته شود. خیلی از خانه ها امروزه کوچک است و نمیتوان چند کمد دیواری در آن گذاشت اما با طبقه بندی داخل کمد دیواری میتوان خیلی از وسائل را داخل آن جا داد. انواع کمد دیواری ها از نظر جنسی که ساخته میشود:کمد دیواری hpl ، کمد دیواری چوبی،کمد دیواری لترون و کمد یواری فلزی. در هنگام سفارش کمد دیواری باید بسیار دقت شود زیرا کالایی است که دیگر قابل تعویض نیست و باید سالیان سال از آن استفاده کنید. طراحی کمد دیواری بسته به اینکه شما از کمد دیواری چه استفاده ایی میخواهید بکنید انجام میشود. مثلا کمد دیواری اتاق نوجوان باید هم جای کمد لباس داشته باشد و هم کشو و طبقه بندی برای گذاشتن کتاب و یا میز کامپیوتر در نظر گرفته شود یا برای زوج جوان باید یک فضای تفکیک شده برای لباس ها، کشوها و طبقه بندی برای کیف و کفش و … در نظر گرفته شود. کمد دیواری برای رختخواب ها احتیاج است معمولا باید فضایی بین ۱۸۰ و عمق ۹۰ سانتی متر در نظر گرفته شود. بیشتر کمد های دیواری از جنس ام دی اف ساخته میشود که در طرح ها و رنگ های متنوع وجود دارد. درب های کمد های ام دی اف با روکش hpl پوشیده شده است. معمولا روکش کمد دیواری ام دی اف مات و برجسته است. برخی از کمد دیواری ها را روکشی براق،سیقلی و صاف دارند و ظاهر آنها ساده و مدرن است به این نوع کمد های دیواری که از ام دی اف ساخته شده اند “کمد دیواری هایگلاس” میگویند. برای فضاهایی با نور گیری کم مناسب هستند به خاطر براق بودن نور منعکس میشود. افرادی که طرفدار سبک های مدرن هستند انتخاب این کمد دیواری برای آنها رضایت بخش است.

▪▪▪ این نوع روکش‌های hpl از کیفیت خیلی خوبی برخوردار بوده و در جاهای متفاوت مقاومت زیادی دارد بخصوص در مکانهای مرطوب بنابراین در ساخت و نصب کمد hpl خیالتان راحت باشد. ▪▪▪

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید