کفپوش مشمع

0
2022
کفپوش مشتمع
کفپوش مشتمع

کفپوش مشمع

کفپوش مشمع توصیه اکید معماران و کارشناسان امر ساختمان سازی می باشد. آنچه از نظر کارشناسان ساختمان سازی در زمینه کفپوش حائز اهمیت است، انتخاب گزینه ای است که سازگار با طبیعت باشد.این کفپوش ها یکی از انواع نادر کفپوش های دوست دار طبیعت است.

برخی از کفپوش ها به دلیل عدم استفاده متداول، در صنعت کفپوش شناخته شده نیستند. شاید بتوان گفت که این کفپوش یکی از آنها است.

چنانچه از رِنج آسیب پذیر ( کودکان، سالمندان …) در منزل شما حضور دارند، کفپوش مشمع گزینه مناسب برای شما خواهد بود.

این کفپوش به دلیل بافت لطیفی که دارد به سهولت پاره می شود .

قابلیت بازیافت این کفپوش، نگرانی مسئولان از رواج استفاده از این نوع کفپوش را مرتفع می سازد.

با وجود اینکه کفپوش مشمع بر پایه پیگمنت های طبیعی ساخته می شود، اما دارای تنوع رنگی بالایی می باشد.

منابع تولید این نوع کفپوش پایان ناپذیرند و به همین دلیل جهان امروز بیشتر و بیشتر به انواعی مشابه کفپوش مشمع روی آورده است.

کفپوش مشمع در زمان تجزیه آلایندگی محیطی ایجاد نمی کند.

انواع اشکال این کفپوش پاسخگوی تمامی سلایق می باشد.

نوع از آن کفپوش شناور بدون نیاز به حضور نصاب حرفه ای قابل نصب می باشد.

چنانچه دوستدار طبیعت هستید و به دنبال انتخاب های یونیک (مانند کفپوش مشمع) با ما همراه باشید.

کفپوش مشتمع
کفپوش مشتمع

کفپوش مشمع چیست؟

کفپوش مشمع عبارت است کفپوشی که بوسیله اکسیده شدن روغن بَزرک ( تخم کتان) به فُرم یک ترکیب غلیظ به نام بُتن مشمع در می آید. این بُتن پس از سرد شدن با رزین و آرد چوب مخلوط گردیده و به شکل صفحه هایی که بر روی آستر کَنفی مالیده شده اند ، در می آید. عبارت مشمع گاهی اشتباها برای توصیف دیگر موارد مشابه مثل کفپوش های وینیلی به کار می ود.

مناسب چه مکان هایی است؟

به دلیل تنوع شکل، سایز، طرح و رنگ، این کفپوش قابل استفاده در هر مکانی می باشد. تجاری یا مسکونی، تفاوتی نمی کند. اتاق خواب یا پذیرایی تفاوتی ندارد. نکته حائز اهمیت انتخاب نوع مناسب کفپوش مشمع می باشد.

نحوه نصب به چه صورت است؟

انواع ورقه ای و تایل با چسب به کف زمین چسبانده می شوند. از انتقال کامل چسب به سطح زیرین کاشی ها اطمینان حاصل نمایید تا روند چسباندن به شکل صحیح انجام پذیرد.

مدت زمان  خشک شدن چسب 5-3 روز می باشد. به منظور نتیجه گیری بهتر هرگز این زمان را کوتاه نکنید تا در مراحل کاربرد به مشکل برنخورید.

نوع شناو این کفپوش مانند کفپوش لمینت با چِفت شدن نصب می گردد. به همین خاطر خود شما نیز می توانید این کار را انجام دهید و نیازی به نصاب حرفه ای ندارید.

مزایا و معایب

این کفپوش نیز مانند تمامی انواع کفپوش ها دارای مزایا و معایبی می باشد. در این قسمت به مزایا و معایب کفپوش مشمع خواهیم پرداخت.

مزایا:

++ فوق العاده راحت

++ عمر طولانی

++ چند منظوره

++ قابلیت پیاده سازی طرح های زیبا

++ انتخابی سبز

++موجب آلودگی محیط داخلی نمی گردد

++ قیمت مناسب

++ عایق حرارتی

++ ضد حریق

++ کمک به بهبود بیماری های تنفسی، آسم و آلرژی

++ دارای خاصیت آنت استاتیک ( که موجب دفع آلودگی و ذرات ریز گردو غبار می گردد)

++ حاوی رنگ طبیعی

کفپوش مشتمع
کفپوش مشتمع

معایب:

— برای تولید کفپوش مشمع درختان زیادی قطع می گردد

— به سهولت پاره می شود

— متاثر از نور

— عایق رطوبتی نیست

— به نصاب های حرفه ای نیازمند است

— تاثیری در افزایش بهای ملک ندارد

— نیازمند آب بندی های مکرر است

چرا کفپوش مشمع انتخابی سبز است ؟!

++ سازگار با طبیعت

کفپوش مشمع (لینولیوم) برپایه یک دستور ساخت قدیمی می باشد که با روغن تخم کتان ساخته می شود. در حالیکه امروزه کفپوش مشمع با مدرن ترین تجهیزات روز اتحادیه اروپا تولید می گردد. این کفپوش به دلیل سازگاری با طبیعت و سهولت بازیافت، انتخاب وپیشنهاد نخست تمامی معماران می باشد.

در واقع این کفپوش نشان می دهد که طبیعت رُل اصلی را در تهیه کفپوش ها بازی می کند.امروزه کفپوش مشمع در تمامی مراکز تحصیلی، بیمارستان ها و ساختمان های دولتی در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

معماران به دلیل اینکه این کفپوش پاسخگوی تمامی نیازهای مشتریان است، آنرا بر می گزینند. در چرخه طبیعت، از میان محصولاتی که موجب آلایندگی منابع طبیعی می گردند، رد پای کفپوش مشمع کوچک است. در نتیجه برند های کفپوش مشمع ( لینولیوم) از جمله آرتولیوم (Artoleum) و مارمولیوم (Marmoleum) که توسط شرکت “فوربو (Forbo) ” تولید می گردند ، گواهینامه های جهانی از سوی کشورهایی چون اتریش، استرالیا، آلمان ، هلند، نیوزلند و اسکاندیناوی دریافت نموده اند.

++ ترکیبات طبیعی

سه فاکتور آتی موجب گردیده اند که کفپوش مشمع دوستدار طبیعت باشد:این کفپوش از ترکیبات طبیعی و قابل تجدید تولید می شود؛ عمری طولانی دارد؛ به سهولت بازیافت می گردد.

آزمایشات زیست- محیطی بر روی کفپوش مشمع بر روی پُرسه مکانیزه تولید و مدرنیزه بودن کارخانه ها، انجام پذیرفته است. از میان تمامی تست ها، روغن تخم کتانی که از تخم کتان کانادایی تولید می شود ، ترکیب پایداری می باشد. روغن تخم کتان قابلیت سخت شدن برای تهیه پارچه کرباس مورد استفاده برای تولید بادبان را داشته است. این روغن برای نخستین بار درقرن 18 میلادی به عنوان ترکیب فرمول جدید کلیدی این سبک از کفپوش مورد استفاده قرار گرفت. این ترکیب با گذر سالیان به دلیل ویژگی های یونیک روغن کتان دستخوش تغییرات نگردیده است. قابلیت سخت شدن روغن کتان در مواجهه با هوا ، این محصول را به عنوان متریال طبیعی برای روکش بدل نموده است. کفپوش های مشمع عمری بالای 20 سال خواهند داشت.

به دلیل اینکه کتان در تمام طول سال در مناطق کانادا کشت می گردد، منابع روغن کتان پایان ناپذیرند.

ترکیبات طبیعی عبارتند از :

* روغن کتان

* رزین، که از درخت کاج استخراج می گردد

* آرد چوب، که از الوار جنگلی تهیه می شوند

* سنگ آهک

* پیگمنتهای (رنگدانه های) طبیعی

مخلوط این ترکیبات بر روی لایه ( آستر) کَنفی مالیده می شود.

++ سهولت بازیافت

این کفپوش در طبیعت به سهولت قابل بازیافت می باشد. کفپوش مشمع، تجزیه پذیر است و در طول تجزیه از خود گازهای مضر و سمی در هوا آزاد نمی کند.

اینکه کفپوش مشمع، فرمولی کهن دارد، با تجهیزات مدرن تولید می گردد و محصولی با طراحی کاربردی برای آیندگان است، آنرا به کفپوشی ایده آل برای جهان امروز بدل نموده.

کفپوش مشتمع
کفپوش مشتمع

انواع کفپوش مشمع ( لینولیوم)

* ورقه ای

متداول ترین نوع کفپوش مشمع می باشد. این نوع از کفپوش طرح ها و رنگ های متنوعی نیز دارد؛ و به همین دلیل در میان صاحبان ملک ازمحبوبیت بالایی برخوردار است. می توانید این نوع از کفپوش مربع را به صورت رول خریداری و در اندازه های دلخواه ببرید ( مانند موکت). ورقه ها به اندازه کافی عریض هستند و تا 6 فیت (حدود 190 سانتی متر) را پوشش می دهند. مورد مذکور، مبحثی چالش برانگیز در مورد چگونگی نصب می باشد؛ که دقیقا به همین خاطر نصب این سبک  نیازمند نصابان حرفه ای به جهت نتیجه گیری بهتر می باشد. نصب کفپوش مشمع مستلزم استفاده از چسب می باشد و به همین دلیل پُرسه ای پیچیده را رقم می زند.

* تایل ( کاشی مانند)

کفپوش تایل، نمای زیبا و شیک کاشی کاری را به ارمغان می آورد. این مزیت از کفپوش جایگزینی ارزان برای کاشی های سرامیکی و سنگی گرانقیمت ساخته است. تایل های کفپوش مشمع در سایز های مختلفی تولید می گردند اما پر کاربردترین سایز18*12 می باشد. می توانید از این تایل ها بر وی کفپوش فعلی تان بهره ببرید.

*  شناور ( متحرک)

این نوع کفپوش شبیه انواع  کفپوش وینیل ( پی وی سی ) وکفپوش لمینت  می باشد. چنانچه نمی خواهید از نصاب حرفه ای در زمینه نصب کمک بگیرید، این نوع از کفپوش مشمع بهترین انتخاب برای شماست. این نوع به سهولت نصب می گردد و تنها کافیست که قطعات کفپوش مشمع را در هم چفت کنید. چسب برای این نوع کفپوش تئصیه نمی شود و به شکل خشک قابل استفاده می باشند.

کدام نوع مناسب شماست

در کنار کیفیت و قیمت، فاکتورهای دیگری نیز درانتخاب کفپوش مناسب دخیل هستند. در این بخش به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

# میزان تردد

# رنگ ها و طرح ها

# مکان مورد نظر

# آب و هوا

# حضور بچه ها و حیوانات خانگی

انتخابی سبز

کفپوش مشمع به اذعان کارشناسان سبزترین انتخابی است که یک فرد می تواند داشته باشد. شاید آخرین گزینه ای که به ذهن شما در زمان انتخاب کفپوش، خطور می کند، سهولت بازیافت می باشد. بیایید برای حفظ حقوق آیندگان بیشتر به نکاتی اینچنینی فکر کنیم. سپاس از همراهی نگاه مهربانتان .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید