مبل استیل

2
1364
مبل استیل
مبل استیل

مبل استیل

مبل استیل به علت اهمیت مبلمان در دکوراسیون  منزل برای انتخاب آنها باید دقت بیشتری به کار ببرید. مبلمان در ایران به  سه دسته مبلمان استیل م مبل کلاسیک و مبلمان راحتی تقسیم می شوند. که در بین این سه دسته مبلهای کلاسیک و استیل به علت یک سری از شباهت ها اغلب با هم اشتباه گرفته  می شود.

مبل های استیل  یا (سلطنتی) یکی از مبل های هستند که در بین ایرانیان بسیار پرطرفدار هستند و دارای یک سری  از ویژگی های خاص می باشند و به این علت طرفداران خاص خودشان را دارند و برای دکوراسیون ویژه به کار می روند. یکی از ویژگی های این دسته طرح هایی است که در دسته ها و پایه های این نوع از مبلمان به کار رفته است  و همچنین کنده کاری هایی که با ظرافت بر روی پایه های این نوع مبل ایجاد شده است ، به همین علت این مبلمان نسبت به بقیه سنگین تر است.

مبل استیل چیست؟

بعضی از افراد آن را با نام مبل سلطنتی نیز می شناسند، این مبل از منبت کاری و معرق کاری های زیادی تشکیل شده است،  کلاف مبل استیل غرق در انواع منبت کاری ها است که به صورت دستی و دستگاهی انجام می شود. این نوع از مبلمان اولین بار در اروپا و بعدا در انگلیس ابداع شد، که نمایانگر اسطوره های روم باستان بود و در تولید این مبل در رنگ کاری با آب طلا استفاده می شد.ست این مبلمان در تعداد نه نفری و هفت نفری قابل تولید است.

مبل استیل
مبل استیل

مبل کلاسیک چیست؟

کلاسیک در قرن هفده میلادی در فرانسه پدید آمده است و گفته می شود که بیش از دو قرن به عنوان سبک غالب در سراسر اروپا شناخته می شد. این سبک از مبلمان در پی جنبشی در اروپا و با الهام از هنر یونان باستان و رم و برای بازگشت به اصول و ارزش های زیبا شناسی آنان به وجود آمده بود. مبل کلاسیک دارای ظاهری اصیل، ظریف، شیک و زیبا است و بیشتر به اثرهنری ماندگار شباهت دارد.

ویژگی های مبل استیل

اگر نشیمن خانه ی شما فضای کافی داشته باشد به راحتی می توانید از مبل های استیل یا (سلطنتی ) استفاده کنید، این مبل ها عموما برای پذیرایی استفاده می شود، این مبل ها در مقایسه با مبل راحتی نمای زیباتر و استحکام بیشتری دارند. بیشترین قسمت مبلمان استیل را چوب و پارچه تشکیل می دهد. ابر و فومی که در این نوع مبل ها به کار می رود، چوبهایی که در مبلمان استیل به کار می رود بیشتر دارای جنس (راش، گردو، سفید ) و امثال اینها در دسته و پایه ها هستند که طبق نوع چوب قیمت مبلمان هم متفاوت خواهد بود. درواقع یکی از دلایل عمر زیاد این مبل ها  به کار بردن چوب زیاد در ساختار آن است، از میان ویژگی های مهم و متنوع مبل استیل و یا (سلطنتی) می توانیم به مواردی مانند جنس ساخت، ارتفاع بلندتر در مقایسه با سایر مبل ها، منبت کاری های ویژه بر روی مبل استیل، سنگین بودن وزن مبل استیل، تشک دوبل یک تکه این مبل، استفاده از چوب (گردو- سفید- راش) در دسته و پایه، دارا بودن تاج و طراحی شکیل و تشریفاتی اشاره کنیم. شاید در نگاه اول سنگین ترین و گران ترین مبلمان استیل نقطه ضعفی به نظر برسد، اما همانطور که در ویژگی های مبل سلطنتی نیز اشاره شد باید به این نکته توجه داشت که با توجه به جنس چوب مرغوبی که در این نوع مبل استفاده می شود، عمر مفید آن نسبت به مبل های راحتی بیشتر است. قیمت مبل های استیل نسبت به مبل های کلاسیک ترزان تر هستند.

مبل استیل
مبل استیل

ارتفاع و ابعاد 

در این نوع مبلمان به علت تشریفاتی بودن آن و اینکه اینگونه مبل ها برای سبک زندگی پر زرق و برق و تجملاتی استفاده می شود،  ویژگی های خاص مانند ارتفاع در این نوع مبلمان با سایر مبلمان متفاوت است. اگر در خانه ای زندگی می کنید که کوچک است مبلمان استیل برای خانه ی شما مناسب نیست.                                                                                                                        

منبت کاری و ظرافت کاری بر روی مبلمان استیل

بیشتر این مبلمان ها طراحی و ظرافت خیلی خاص و چشمگیری دارند. دسته و پایه های مبلمان استیل و یا همان سلطنتی طراحی های زیبا و چشم نوازی دارند که باعث تفاوت این مبلمان و سایر مبلمان دیگر شده است.

در اصل بزرگترین تفاوت این نوع از مبلمان با سایر مبلمانهای دیگر، طراحی های ویژه آن است  روی پایه ها و دسته های مبل های هایی استیل یک سری منبت کاری های دستی انجام می شود که بزرگ و کوچک بودن طرح ها و منبت هایی که روی دست ها زده می شود روی قیمت  تاثیر دارد، اگر منبت کاری روی پایه ها و دسته ها شامل گل های ظریف و کوچک باشد باعث می شود مبلمان گران تر باشد. این که گل هایی که روی مبل منبت کاری می شود قرینه باشند هم باعث می شود اهمیت ویژه ای به این مبل ها بدهد.

مبل استیل
مبل استیل

وزن زیاد و جنس میلمان استیل

این مبلمان طول عمر زیادی دارند و باید بگوییم که این نوع مبلمان مرغوبیت بالایی هم دارد و علت هر دوی این ویژ گی ها سنگین بودن وزن بودن مبلمان استیل است، ولی خیلی ها سنگین بودن وزن این مبل ها را نشان دهنده ی ضعف در تولید این نوع مبلمان می دانند و می گویند که جابجایی این مبلمان کار سختی است. استفاده از کلاف بیشتر در ساخت و طراحی مبل های سلطنتی باعث شده که وزن این مبلمان تاثیر دارد.

تشک دوبل و یک تکه مبل های استیل

تشک مبل های استیل به صورت دوبل ساخته می شود که این نوع ساخت باعث می شود که عمر مفید این مبلمان  بسیار بالا برود. پارچه های مبل اگر یک تکه باشند این ویژگی را دارند که نظافت آنها راحتر باشد، این  ویژگی را دارند که نظافت آنها راحتر باشد و بهتر بتوان آن را شستشو داد و تمیز کرد، ولی با این حال باعث می شود عمر کمتری هم داشته باشد. که در مبلمان استیل بیشتر تشک به صورت  دو بل ساخته می شوند که هر چند ممکن است برای شست و شو دچار مشکل شوید اما طول مبلمان شما بیشتر خواهد بود.

 

مشخصات ظاهری

مبلمان های استیل در قالبهای هفت نفره و نه نفره تولید و ساخته می شود که قالبهای نه نفره شامل کاناپه سه نفره و چهار عدد مبل و صندلی و میزبان تشکیل می شود.

یا به این صورت است که یک کاناپه سه نفره داریم و در کنار آن کاناپه دو نفره و دو عدد صندلی میزبان خواهیم داشت. قالب هفت نفره هم از کاناپه های سه نفره و کاناپه های دو نفره و دو عدد مبل تهیه می شود.

چوبهای پایه و دسته 

برای اینکه  مبل های استیل زیباتر و چشمگیرتر باشد. از مواد خاصی برای ساختن این نوع  از مبلمان استفاده می شود، استفاده از این محصولات و چوب  ها و منبت کاری هایی که روی آنها نقش می بندد باعث می شود که قیمت این مبلمان تقریبا بالا یاشد. قیمت بالا آن به دلیل به کار بردن چوبهای با کیفیت است که باعث می شود این مبلمان مرغوب تر و هم طول عمر بیشتری داشته باشد.

تاج ها

یکی از بارزترین ویژگی ها در مبل استیل که موجب تفکیک این نوع مبلمان از سایر مبل ها ی دیگر می شودتاج آن است چون بیشتر مبل های استیل یا سلطنتی دارای تاج هستند، قسمت تاج مبل را با شکوه تر و سلطنتی تر می کند.

مبل استیل
مبل استیل

تفاوت مبل استیل با کلاسیک

مبل کلاسیک صفتی است که ریشه ی آن واژه لاتینی کلاسیکوس و به معنی درجه اول است. کلاسیک اثری است با اصالت و پایبند به سنت های قدیمی که با زندگی امروزی هماهنگ شده و متناسب با شرایط حال است. مبل کلاسیک هم از این قاعده مستثنی نبوده  و می توان آن را یک اثر هنری دانست که برای همیشه ماندگار است، گویی که زمان در آن متوقف شده و همیشه مد روز است،  به همین دلیل نیز می توان این نوع مبل را مبلی برای همه عصرها دانست که همیشه می تواند در منازل بدرخشد. با شنیدن کلاسیک ، شاید اولین چیزی که به ذهن بسیاری از مردم خطور کند، قدیمی بودن سبک باشد، اما بایستی به این امر توجه داشت که طرح های کلاسیک چه مبلمان کلاسیک و چه سایر لوازم دکوری این سبک، به هیچ عنوان قدیمی نیستند، بلکه این سبک برگرفته از ریشه هنرهای اصیل هستند. سبک و مدل های مبلمان کلاسیک ریشه در کشورهای اروپایی دارد و طراحان اولیه آن نیز اروپایی بودند. مبلمان استیل با مبل کلاسیک شباهتهای بسیاری دارد ولی تفاوتهایی هم بین این دو دسته وجود دارد که آنها را از هم متمایز می کند. در طراحی و ساخت  مبلمان کلاسیک از یک سری ویژگی ها و قوانین سنتی تبعیت می کند و طوری طراحی شده است که قدمت زیادی دارد. علاوه بر داشتن اصالت، این مبلمان با سلیقه، زندگی و شرایط امروزی هم سازگار دارد. یکی از مهمترین ویژگی های مبلمان کلاسیک کنده کاری ها و طراحی هایی است که با ظرافت و زیبایی  بر روی این نوع از مبلمان نقش بسته است  که نسبت به مبلمان سلطنتی ساده تر هستند.

مبل استیل
مبل استیل

در مبلمان سلطنتی و استیل حجم چوب بسیار زیادی به کار رفته است اما در مورد مبلمان کلاسیک اینطور نیست  و در این نوع مبلمان چوب به کار رفته کمتر است و وزن مبل کلاسیک نسبت به مبل های استیل کمتر می باشد و اگر شرایط را یکسان در نظر بگیریم قیمت مبل کلاسیک نسبت به مبل های استیل و سلطنتی پایین تر است.

از دیگر تفاوت هایی که بین مبلمان کلاسیک و مبلمان استیل وجود دارد تعداد مبلمانی است که در ست این دو نوع عرضه می شود.معمولا مبل های استیل به صورت 9 نفره و در قالب یک کاناپه سه نفره، چهار عدد مبل و دو عدد صندلی میزبان عرضه می شود.

اما در مورد مبل های کلاسیک باید بدانید که این نوع از مبلمان اغلب به صورت 7 نفره عرضه می شود که شامل کاناپه سه نفره و دو نفره همراه با دو مبل تک نفر ه موجود در بازار می باشد. برای همین دلیل هم مبل هایی که تعداد کمتری دارند برای خانه های کوچکتر خریداری می شوند و مبل های کلاسیک نسبت به مبل های استیل و سلطنتی فروش بیشتری دارد، زیرا بیشتر خانه ها ی امروزی متراژ پایینی دارند.

2 نظرات

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید