لوازم برقی خانه

0
1145
لوازم برقی خانه
لوازم برقی خانه

لوازم برقی خانه

لوازم برقی خانه و آشپزخانه ها در سراسر دنیا به وسیله دستگاه های اتوماتیک پر شده اند. هر آشپزخانه در قرن جدید، باید با این وسایل مجهز شود؛ زیرا تنها با این وسایل خانه و آشپزخانه تجهیز خواهد شد و شما به راحتی قادر خواهید بود با کمک این وسایل کمترین زحمت را در خانه خود برای هر کاری متحمل شوید.

در این مطلب می خواهیم راجع به انواع وسایل برقی خانگی با شما صحبت کنیم. گروه های مختلفی از وسایل برقی خانگی در برند های متفاوت در سراسر جهان تولید می شوند که با توجه به کیفیت و اعتبار برند خود، قیمت های متفاوتی خواهند داشت.

انواع وسایل برقی خانگی

۱- لوازم برقی آشپزخانه

این گروه از وسایل برقی خانگی به طور صرف برای قرارگیری و استفاده در آشپزخانه خانه های شما طراحی می شوند و به واقع بزرگترین گروه لوازم خانگی نیز هستند.

۲- یخچال و فریزر

شاید بتوان گفت معروف ترین و بزرگترین محصولات خانگی آشپزخانه یخچال و فریزر ها هستند. انواع مختلف  با میزان های متفاوت مصرف برای مناطق متفاوت طراحی می شوند. یعنی موتور و تاسیسات یک یخچال طراحی شده برای یک منطقه گرم، کاملا با موتور و سیستم یک یخچال طراحی شده در منطقه سرد متفاوت است.

۳- لباسشویی و ظرفشویی

گروه بعدی از لوازم آشپزخانه، ماشین های لباسشویی و ظرفشویی هستند. این محصولات هم با توجه به قدرت و اعتبار برند، کاربری ها و قیمت های متفاوتی خواهند داشت. مثلا لباسشویی ها با انواع با تسمه و بدون تسمه طراحی می شوند. ماشین های ظرفشویی نیز به منظور تسهیل در شستشوی ظروف شما به تعداد زیاد طراحی شده است و در مدت کوتاهی می تواند ظروف شما را به حالت اولیه و تمیز خود برگرداند. این محصولا بسته به طراحی و قدرت خود، دارای میزان مصرف انرژی متفاوت از یکدیگر هستند.

۴- گاز، فر، هود و مایکروویو

این محصولات هر کدام به منظور خاصی در آشپزخانه های شما قرار می گیرند. گاز ها در انواع مختلف صفحه ای و فر دار تولید و عرضه می شوند. فر نیز وسیله ای است که به شما کمک می کند پخت های طولانی خود مانند بریانی کردن مرغ را که نیاز به پخت و گرمای فراوان و همچنین گردان دارد، انجام دهید.

هود ها نیز وسیله هایی برای بیرون بردن بوی آشپزخانه شما هنگام پخت مورد استفاده قرار می گیرند و از قدرت مکش بالایی برخوردار هستند. 

۵- لوازم ریز و خرده آشپزخانه

این گروه ، متنوع ترین گروه لوازم خانگی است. وسایلی شامل، آبمیوه گیر، هوا پز، بخار پز، همزن برقی، مخلوط کن، چزخ گوشت و… از این دسته هستند.

لوازم برقی خانه
لوازم برقی خانه

۶- لوازم برقی صوتی و تصویری

این گروه از وسایل برقی خانگی نیز، شامل تلویزیون، سینمای خانگی، سیستم های صدا گذاری و… هستند که در برند ها و کیفیت های مختلف تولید و عرضه می شوند.

۷- سایر لوازم برقی خانگی

وسایلی مانند جاروبرقی، پنکه، بخارشوی، کولر گازی، چیلر و… از این دسته هستند. این وسایل معمولا بیشتر در کارهای نظافتی شما مورد استفاده قرار می گیرند و یا مسئول تنظیم دما در خانه شما هستند.

نصب لوازم برقی توکار

محصولات توکار به دلیل این که در داخل کابینت و محفظه چوبی به صورت ثابت نصب می گردد شیوه طراحی و نصب دارای استان دارد ویژه ایست تا خطرات احتمالی را به حداقل برساند، این سبک البته باعث تمیزی و زیبایی آشپزخانه ی شما خواهد شد.

لوازم برقی خانه
لوازم برقی خانه

کیفیت و دانش اجرایی کار هر برند در لوازم توکار آن مشخص می شود.

نکاتی درباره ی لوازم برقی  سبک توکار

۱- در زمان نصب محصول از تکنسین نصب بخواهید تا برای آب ورودی شیر جدا و مرغوب نصب نماید و دسترسی برای باز و بسته شدن آنرا حتما چک کنید تا در مواقع لزوم خودتان بتوانید آب متصل به ماشین لباسشویی را قطع کنید.

۲- در زمان نصب محصول از تکنسین نصب بخواهید تا برای آب ورودی شیر جدا و مرغوب نصب نماید و دسترسی برای باز و بسته شدن آنرا حتما چک کنید تا در مواقع لزوم خودتان بتوانید آب متصل به ماشین لباسشویی را قطع کنید.

۳- هیچگاه برق اصلی ماشین لباسشویی را به رابط های سه راهی مغزی نا مرغوب متصل نکنید.

۴- دسترسی به پریز برق را چک کنید تا راحت و قابل دسترس باشد.

۵- خروجی آب تخلیه را به صورت غیر استاندارد (که بارها مشاهده شده) به فاضلاب ساختمان متصل نکنید برای این کار اتصال پلاستیکی مخصوص وجود دارد که از نصاب بخواهید برایتان نصب بکند ؛ عدم رعایت این موضوع باعث برگشت آب با داخل ماشین یا ورود آب به سینک  و حتی نشت آب و بوی بد خواهد شد.

۶- استفاده از کاتالیزور و یونیزه های آب فقط در صورت اصل بودن می تواند در افزایش عمر ماشین کمک کند.

۷- اگر قصد مسافرت دارید آب ورودی ماشین را ببندید و همچنین اتصال برق ماشین را از پریز جدا کنید چون ممکن است زمانی که منزل نیستید نشتی آب و یا نوسان برق و سایر مسائل پیش بینی نشده اتفاق بیافتد. (تجربه هم شده)

۸- در زمان خرید ماشین لباسشویی توکار از مجهز بودن به سیستم آکوا استاپ باشد با وجود این قابلییت در زمان نشتی ، آب از کوتاه ترین نقطه ممکن قطع خواهد شد.

۹- در زمان خرید یخچال و فریزر توکار از تحمل وزن کابینت طراحی شده بر روی در به مطمئن شوید.

۱۰-  در زمان خرید محصولاتی که حداقل استاندارد A انرژی را دارا می باشند را در اولوییت قرار دهید ؛ این موضوع در مورد یخچال و فریزر و نداشتن گردش هوا به اندازه لوازم مبله خود را نشان می دهد . (بر اساس تجربه این نکته تقریبا عامل نصف مشکلات در ایران است)

۱۱- بعضی از لوازم توکار نیاز به تهویه هوا دارند که این موضوع مقداری از فضای آشپزخانه را اشغال خواهد کرد .

۱۲-  توصیه می شود موارد استاندارد لوازم خود را قبل از طراحی کابینت تهیه و در اختیار دیزاینر خود قرار دهید.

۱۳- از برق کش ساختمان خود بخواهید برای هر دستگاه نصب شده یک پریز چداگانه قرار دهد و بر اساس استاندارد باید هر محصول در سیستم توکار یک پریز و فیوز مجزا داشته باشد.

۱۴- استفاده از ارت در لوازم توکار الزامی می باشد برخی برندها اگر ارت به دستگاه وصل نباشد ارور می دهند . اما نصب استابلازر یا محافظ های برق با توجه به برق منطقه می باشد.

۱۵- اتصالات لوازم گاز سوز باید استاندارد بوده و نزدیک به لوله کشی گاز باشد ؛ در صورتی که این موضوع غیرممکن بود فقط اتصالات مس یا آلومینیومی مخصوص برای لوله کشی مناسب است و به هیچ وجه با فرض بر کاهش هزینه از شیلنگ استفاده نکنید هیچ نوع شیلنگی برای طول بیشتر از ۱ متر برای لوازم توکار استاندارد نمی باشد این موضوع در زمان آتش سوزی های احتمالی به عنوان لوله کشی غیر استاندارد شناخته می شوند.

۱۶- اتصالات آب باید بدون رابط از شیر آب تا دستگاه مورد نظر کشیده شود در صورت استفاده از فیلتر بیرونی باید فیلتر تا حد ممکن نزدیک به شیر آب باشد.

۱۷- وجود شیر مجزا برای هر دستگاه متصل به آب هم نکته مهمی بوده و رعایت آن توصیه می شود.

۱۸- در زمان مسافرت حتما از بسته بودن آب دستگاه یا شیر اصلی مطمئن شوید.

۱۹- همیشه برای نصب محصولات با شرکت مجاز همان برند مشورت کنید.

۲۰- اگر قصد اسباب کشی یا تغییر دکوراسیون دارید حتما با شرکت مربوطه در میان گذاشته و بدون هماهنگی از تماس مستقیم با تکنسین های آشنا و غیره اجتناب کنید.

یخچال و فریزر

یخچال فریزرها بر اساس نیاز مشتریان در انواع مختلفی تولید می شوند. اندازه یخچال فریزر نقش مهمی در خرید آن دارد.

یخچال فریزرها به دو شکل  توکار و روکار ساخته می شوند.

یخچال فریزر توکار: جهت داشتن ظاهر یکدست در آشپزخانه می توانید از یخچال فریزرهای توکار داخل کابینت استفاده کنید.

یخچال فریزر روکار: یخچال فریزرهای روکار با ظاهری زیبا می تواند آشپزخانه شما را به آشپزخانه ای مدرن تبدیل نماید.

دسته‌بندی یخچال فریزرها در کشور ما عموما به چهار گروه زیر می باشد:

۱- یخچال فریزر بالا پایین(فریزر پایین، فریزر بالا)

۲- یخچال فریزر دوقلو

۳- یخچال فریزر ساید بای ساید

۴- یخچال فریزر درب فرانسوی

یخچال فریزر بالا پایین: در این نوع یخچال فریزرها، فریزر در قسمت بالا یا پایین قرار دارد و قسمت دیگر شامل یخچال می باشد. معمولا اندازه قسمت یخچال بزرگ تر از قسمت فریزر است

یخچال فریزر دوقلو: یخچال فریزرهای دوقلو در نگاه اول شباهت زیادی با یخچال فریزرهای ساید بای ساید دارند. در واقع میتوان گفت یخچال فریزر ساید بای ساید هم به نوعی یخچال فریزر دوقلو به حساب می آید. یخچال فریزرهای دوقلو به لحاظ قیمت تفاوت چندانی با یخچال فریزر های ساید بای ساید ندارند اما اندازه آنها بزرگ تر است. قسمت فریزر یخچال فریزرهای دوقلو ظرفیت بالایی دارد. اگر خانواده پر جمعیتی دارید و نیاز دارید خوراکی های زیادی را در فریزر جا بدهید یخچال فریزرهای دو قلو گزینه مناسبی برای شما می باشند.

یخچال فریزر ساید بای ساید: یخچال فریزرهای ساید بای ساید محبوب ترین نوع یخچال فریزر هستند. همونطور که از نام این مدل مشخص است، یخچال و فریزر در کنار هم قرار می گیرند. امکانات یخچال فریزرهای ساید بای ساید بیشتر از مدل های معمولی مانند یخچال فریزرهای بالا پایین است. تناسب اندازه یخچال به فریزر بر اساس نیاز در نظر گرفته می شود و معمولا در یخچال فریزرهای ساید بای ساید هم، اندازه یخچال بزرگ تر از فریزر است. اغلب یخچال فریزرهای ساید بای ساید امکاناتی مانند یخ ساز اتوماتیک و آب سرد کن، صفحه کلیدهای کنترلی لمسی، انواع حسگر و … دارند.

یخچال فریزر درب فرانسوی یا فرنچ دور: یخچال فریزرهای درب فرانسوی یا فرنچ دور تقریبا از همه مدل ها جا دارتر و البته گران تر هستند. یخچال فریزرهای درب فرانسوی معمولا دو درب در بالا و یک یا دو درب کشویی در قسمت پایین دارند. این یخچال فریزرها بسیار جا دار بوده و جلوه بسیار شیک و مدرنی به آشپزخانه می دهد. یخچال فریزر درب فرانسوی برای خانه های بزرگ با حداقل جمعیت ۵ نفر مناسب است.

ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی ویژگی های متنوعی داشته که از آن میان میتوان انواع برنامه های شستشو، برنامه های ضد عفونی کننده و انواع تکنولوژی های ماشین لباسشویی را نام برد، همانند رنگ و طرح، قابلیت های لباسشویی ها نیز امروزه بسیار متنوع اند. اگرچه برند ها و مدل های متفاوت هرکدام قابلیت های مخصوص به خود را نیز دارند.

لوازم برقی خانه
لوازم برقی خانه

انواع مدل‌های ماشین لباسشویی

۱- درب از جلو

۲- درب از بالا

۳- دوقلو

ماشین‌های لباسشویی درب از بالا                    

در این مدل‌ها محفظه شست و شو به شکل مخزنی است که بعد از پر شدن با آب، به وسیله یک همزن دوران لباس‌ها را آغاز کرده و شروع به شستن آن‌ها می‌کند. مدل‌های جدید ماشین لباسشویی‌های درب از بالا که به مدل‌های HE معروف هستند، از  چرخش لباس‌ها به جای پیچاندن آن‌ها استفاده می‌کنند و به همین دلیل با مصرف کم انرژی، کیفیت شست و شویی مشابه با مدل‌های درب از جلو فراهم می‌کنند.

ماشین های لباسشویی درب از جلو

این مدل‌ها که در سال‌های اخیر رواج بیشتری پیدا کرده‌اند، نسبت به مدل‌های درب از بالا مصرف انرژی به مراتب کمتری دارند. بعلاوه نیازی به پر شدن محفظه برای انجام شست و شو نیست و به همین دلیل در این مدل‌ها، مصرف آب هم کمتر است. اگر دستگاهی انتخاب کنید که سرعت خشک کن آن بالا تر از ۱۲۰۰ دور بر دقیقه باشد، لباس‌هایی که تحویل می‌گیرید هم به مراتب خشک‌تر از مدل‌های درب از بالا خواهد بود.

ماشین‌های لباسشویی دوقلو(لوازم برقی خانه)

ماشین‌های لباسشویی دوقلو، در عین اینکه ظرفیت بالایی دارند، ولی مصرف آب و مواد شوینده در آن‌ها بالا نیست. این مدل‌ها معمولا دارای خشک کن سریعی هستند که باعث می‌شود زمان خشک‌شدن لباس‌ها نسبت به دیگر مدل‌ها کمتر باشد. نصب ماشین لباسشویی در آشپزخانه اغلب توکار و کاملا توکار انجام می شود، در یک ماشین ظرفشویی توکار، در کابینت آشپزخانه مطابق با درب دستگاه باید طوری نصب شود تا تنها پانل ماشین ظرفشویی قابل مشاهده باشد. در ماشین ظرفشویی کاملا توکار، جلوی دستگاه باید با یک پانل درب که با کابینت آشپزخانه مطابقت دارد پوشیده شود. پانل اصلی روی در دستگاه دیگر قابل مشاهده نیست. هنگام باز کردن درب، ماشین ظرفشویی از قسمت بالایی در کنترل می شود.

شما همیشه این انتخاب را ندارید که فر برقی یا گازی بخرید چون این موضوع بستگی داره به امکانات و تجهیزات سوخت برق و گاز که در خانه شما مهیاست. به عنوان مثال فرهای گازی نیاز به لوله کشی جداگانه تا پشت فر بوده و در غیر اینصورت شرکت تولید کننده بحث نصب و گارانتی را به عهده نخواهد گرفت. بعضی مواقع ممکن است که شما دکوراسیون آشپزخانه خود را تغییر داده و انتخاب شما بدلیل کم بودن فضای نصب فر، محدود شود.

فر برقی یا گازی؟(لوازم برقی خانه)

فرهای توکار برقی امروزه مرسوم ترند. با توجه به اینکه فر تنها یا دابل در نظر دارید می توانید از موارد بسیاری انتخاب کنید. فرهای توکار گازی امروزه سخت تر پیدا می شوند. فقط تعداد کمی از تولید کننده ها فر توکار گازی را در سبد کالایی خود قرار داده اند، بنابر این انتخاب شما محدودتر می شود.

به طور کلی، نتایج نشان می دهد که فرهای برقی بهتر عمل می کنند. فرهای توکار برقی گرما را در فضای داخل مخزن بهتر پخش کرده و پخت بهتر و کامل تری نسبت به فرهای گازی دارند.

از طرف دیگر، فرهای گازی میتونن از نظر هزینه خرید و نصب ارزان تر باشن و برخی موارد مناسب وجود داره. بنابر این اگر لوله کشی گاز را قبلا انجام دادید و نمی خواین هزینه فر برقی را بپردازید می توانید فرهای توکار گازی را بررسی کنید. البته به این نکته هم توجه داشته باشین که احتراق گاز همیشه همراه با تولید مونو اکسید کربن خواهد بود و قطعا بر سلامت غذا تاثیر خواهد گذاشت.

سایز درست فر توکار(لوازم برقی خانه)

ظرفیت فرهای توکار شناخته شده می تواند از ۵۱ تا ۷۶ لیتر متغیر باشد.

ظرفیت متوسط یک فر تک معمولا ۶۰ لیتر می باشد.

ظرفیت متوسط برای فرهای دابل ۶۲ لیتر برای فر اصلی و ۳۵ لیتر برای فر کوچکتر است.

طراحی و نحوه قرار گرفتن طبقات یک فر روی میزان غذایی که داخل آن طبخ می کنید تاثیر گزار است.

تولید کنندگان معمولا حجم کلی داخل فر را به عنوان راهنمای ظرفیت فر عنوان می کنند. اما از آنجایی که غذا به صورت مکعب های بزرگ در داخل فر قرار نمی گیرد. این مورد خیلی مفید نیست. توجه داشته باشید که ظرفیت خالص فر نشان دهنده ظرفیت واقعی فر خواهد بود. این امکان وجود دارد، که یک فر با ابعاد بزرگتر دارای فضای کمتری نسبت به یک فر با ابعاد کوچکتر باشد.

ظرفیت مورد استفاده یک فر توکار میتونه ۲۷ لیتر کمتر از ظرفیت شناخته شده آن فر باشد.

حجم واقعی استفاده شده از یک فر اندازه گیری شده است و فضای ۳ سانتیمتری بالای فر و فضای زیر آخرین طبقه فر در این اندازه گیری چشم پوشی شده است. اگر غذا را در این فضا ها قرار دهید از گردش صحیح هوای داغ جلوگیری کرده و بر نتایج پخت و پز تاثیر خواهید گذاشت.

اجاق گازهای صفحه ای ( توکار )

اجاق گاز رومیزی یا صفحه ای تنها چند سال است که رواج یافته و خرید آن مانند اجاق گاز های فردار هنوز خیلی جا نیافتاده است. گاز های رومیزی شکیل تر و زیباترند، تنها یک سطح کوچک در آشپزخانه های کوچک امروزی اشغال می کنند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، اجاق گاز رومیزی یا  صفحه‌ای تنها چند سال است که رواج یافته و خرید آن مانند اجاق گازهای فردار هنوز خیلی جا نیافتاده است. یکی از دلایل اصلی خرید این گازها تنوع زیاد آن‌هاست، انواع مختلفی از این گازها در بازار موجود است که به برقی و گازی تقسیم می‌شوند و هر کدام از این تقسیم‌بندی‌ها خود مدل‌های مختلفی از جمله استیل، شیشه‌ای، شیشه استیل، سرامیکی، شیشه آلومینیوم، لعابی و … دارند. علاوه بر این‌ها در شکل ظاهری این اجاق گازها هم تنوع زیادی وجود دارد و می‌توان متناسب با دکور و فضای مورد نیاز، طرح آن‌ها را به صورت شکل مستطیلی رایج، شکل‌های چند ضلعی، دایره‌ای و نیم دایره‌ای و … انتخاب نمود.

مدل‌های رایج‌تر گاز توکار مدل‌هایی هستند که از گاز به  عنوان سوخت استفاده می‌کنند، اما تعدادی از برندها مدل‌های برقی و لمسی دارند که از برق برای تولید انرژی استفاده می‌کنند و با ظاهر منحصر به فرد خود دردکوراسیون آشپزخانه، طرحی نو در می‌اندازند. اجاق‌های گازی در ایران طرفداران بیشتری دارند چون گاز شهری ارزان‌تر و در دسترس‌تر است. انتخاب جنس صفحه در اجاق رومیزی، قدم مهم بعدی است. اجاق گازهای استیل، شیشه‌ای یا … رایج‌ترند و  تفاوتی در قطعات داخلی ندارند. تفاوت اصلی در ظاهر آنهاست و هر کدام مزایا و معایب خود را دارند که بر حسب سلیقه می‌توانید انتخاب نمایید.

لوازم برقی خانه
لوازم برقی خانه

نکات خرید لوازم برقی خانگی با کیفیت

“لوازم برقی خانه” چگونگی مصرف انرژی

میزان بهره وری انرژی ازعوامل مهم در هنگام خرید لوازم خانگی می باشد که در لوازم مختلف خانگی با یکدیگر متفاوت است. بهره وری انرژی در لوازم خانگی انواع مختلفی دارد. دربرخی از لوازم خانگی از برق و برخی از گازبه عنوان انرژی استفاده می شود که در مقایسه با یکدیگرگاز منبع ارزان قیمت تر و مقرون به صرفه تری کارایی بهتری دارد مانند خشک کن، آب گرمکن و بخاری های گازی که از نوع برقیشان بهتر عمل می کنند.

خرید “لوازم برقی خانه” گازی

قبل ازخرید لوازم خانگی گازی به شرکت گاز زنگ بزنید و با آنها مشورت کنید و با ایجاد شرایط لازم این لوازم خانگی مفید را به خانه خود بیاورید.

در خرید لوازم خانگی برچسب انرژی را فراموش نکنید

بر روی لوازم خانگی بر چسب های انرژی نصب شده است که میزان انرژی مصرفی را مشخص می کند و شما با توجه به آن می توانید لوازم خانگی کم مصرف انتخاب کنید بنابراین توجه به برچسب انرژی لوازم خانگی از فاکتورهای مهم در خرید این وسایل است.

ابعاد لوازم برقی خانه

یکی از مسائل مهم در خرید لوازم خانگی توجه به اندازه لوازم خانگی است که باید نسبت به محل قرار دادن این وسایل انتخاب شود زیرا آشپزخانه برخی خانه ها فضاهای معین شده ای برای قرار دادن لوازم خانگی دارد که اگر متناسب با این فضا ها انتخاب نشود در چیدمان دچار مشکل می شویم.

در هنگام خرید لوازم خانگی حتما بدانید که …

یکی از مهم ترین نکات در خرید لوازم خانگی انتخاب این وسایل برحسب میزان انرژی مصرفی دستگاه با ابعاد و اندازه آن است. از دیگر مسائل تاثیرگذاردرخرید لوازم خانگی میزان سرعت آن وسیله در جریان و انتقال انرژی است. در صورتی می توانید در مصرف انرژی صرفه جویی نمایید که انرژی حاصله با ابعاد دستگاه هماهنگ بوده و دستگاه شما اندازه ی کوچکی داشته باشد .مسئله ذکرشده در صورتی تاثیر چند برابر دارد که با سرعت بالای انتقال انرژی همراه باشد به عنوان نمونه دستگاه ماکروویو کاربرد فراوانی داشته و مناسب است

میزان سر و صدای محصول

از جمله نکات دیگری که باید توجه کنید مقایسه درصد سر و صدای لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی و جارو برقی است . توجه کنید که جارو کردن خانه با صدای کم جارو برقی لذت بیشتری دارد هنگام انتخاب لوازم خانگی برای آرامش و آسایش بیشتر لوازم خانگی کم صداتری را انتخاب کنید.

گفتار پایانی

بعضی افراد برای خرید لوازم خانگی به وجود گارانتی اکتفا نموده اما این نکته را فراموش نکنید که قبل از خرید با فروشنده گفتگو کرده و از تجربیات او استفاده کنید .از موارد استفاده محصول آگاه شوید و هر سوالی که درمورد کارایی محصول دارید از او بپرسید.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید