لنداسکیپ

0
1056
لنداسکیپ
لنداسکیپ

لنداسکیپ

لنداسکیپ : امروزه یکی از معضلات بزرگ شهرها، موضوع آلودگی می باشد که یکی از راه های مقابله با آن ایجاد محوطه های سبز درپشت بام ها، حیاط یا اطراف منازل می باشد. از خصویات محوطه سازی و فضای سبز می توان به ایجاد فضایی دلنشین، روحیه بخش و جذاب را که برای استفاده کنندگان از آن به وجود می آورد اشاره کرد.

همچنین طرح های متفاوت و مناسب با ساختمان یا ویلا در اطراف بنا تأثیر فراوانی در زیبایی و لذت بخش بودن فضای مورد نظر دارد. در محوطه سازی همیشه با گیاهان متنوعی سرو کار داریم، چون گیاهانی که در فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرند. همیشه علاوه بر شرایط ارثی و ژنتیکی از شرایط اکولوژی ( محیط زیست)نیز متأثر هستند. مانند تغییرات درجه حرارت حداقل مطلق،دما میانگین و حداکثر مطلق دما تغییرات میزان رطوبت نسبی هوا، بارندگی ها، تعداد روزهای آفتابی، کوتاهی و بلندی روز و شب و دیگر پدیده های جوی به دقت توجه شود.

استفاده از آلاچیق، آبنما، برکه، نهر، استخر، گل کاری، درخت کاری، باربیکیو و… از بخش های مهم محوطه سازی به شمار می روند. که با توجه  به مساحت و خواست کارفرما طرح ها و المان ها ی متفاوتی در محوطه سازی (لنداسکیپ) مورد استفاده قرار میگیرند.

لنداسکیپ چیست؟

لنداسکیپ در تعریف ساده و ابتدایی به معماری منظر معروف است و این شاخه در حقیقیت تلفیقی از علوم مهندسی شهرسازی و مهندسی معماری بوده که به طراحی و فضای سازی در محیط باز و نیمه باز می پردازد.

طبق تعریف ویکی پدیا، طراحی محوطه (لنداسکیپ) یک حرفه غیر وابسته، یک طراحی و هنر سنتی می باشد، که توسط طراحان منظر با ترکیب فرهنگ و طبیعت انجام می گیرد. ایجاد فضای سبز دلنشین، جذاب و آرام بخش که می توان با طرح های خاص که متناسب با نوع ساختمان، ویلا و روف گاردن است، طراحی و اجرا شده و باعث خوش نما کردن محیط پیرامون ساختمان شود. طراحی محوطه در واقع نیازهای طبیعی انسان مانند علاقه به طبیعت را دربرمیگیرد و همچنین باعث آرامش روانی، پاک سازی هوا و محیط و ایجاد فضای مفرح و شاد می نماید.

لنداسکیپ
لنداسکیپ

ایده طراحی و لنداسکیپ از چه زمانی بوده؟

ایده های طراحی لنداسکیپ و فضای سبز یکی از مهم ترین مباحث معماری از گذشته تا به امروز می باشد. مبحث طراحی فضا سبز در چندین بخش تعریف می شود، این مباحث عارتند از:

لنداسکیپ معماری، لنداسکیپ اکولوژی، لنداسکیپ بیمارستان، لنداسکیپ موزه، لنداسکیپ پارک، لنداسکیپ مجتمع مسکونی.

یکی از بنیانگذاران مبحث لنداسکیپ و طراحی فضای سبز چارلز جنکس بوده. معمار منظر و تارخ نگار معماری آمریکایی است که در سه دهه اخیر حضوری مؤثر در عرصه سبک شناسی، نقد و تدوین مبانی نظری معماری معاصر داشته است.  که کتابی جامع و مفهومی در رابطه با ایده طراحی لنداسکیپ محوطه و فضای سبز عنوان کرده است.

معماری منظر ( لنداسکیپ)

علمی است طبیعت گرا، مخاطب محور و عملکرد گرا که با سازماندهی زمین و ساختمان ها برای استفاده و بهره مندی انسان سرو کار دارد. در ادامه به فضای بیرونی، چه از دیدگاه محیط زیست و طبیعت، چه از دیدگاه رابطه آن با زندگی انسان و چه از دیگاه هنر و زیبایی شناسی می پردازد.

اینجا نمونه ای از طراحی فضای سبز حیاط منزلی در سانفرانسیسکو را بررسی می کنیم که به تازگی توسط استودیو SEED یک شرکت معتبرطراحی لنداسکیپ در کالیفرنیا طراحی شده است. از خصوصیات محوطه سازی و فضای سبز می توان به ایجاد فضای دلنشین، روحیه بخش و جذاب برای کاربران اشاره کرد. این حیاط برای زوجی طراحی شده که خواستار محیطی دنج و دلنشین بوده اند. طراحان با ایجاد اختلاف سطح حیاط خلوت را به داخل ساختمان مرتبط ساخته اند. در این میان از متریال چوب و بلوک ها برای تعیین مسیر استفاده شده است. نقطه ی کانونی حیاط، کوره ی آتشی است که باعث ایجاد صمیمیت بیشتر ساکنان در فضای باز نشیمن شده است.

ایده نورپردازی در فضای آزاد

در نور پردازی، با فضای غذاخوری روباز، چه تراس در پشت بام باشد چه بالکن و یا یک باغ کوچک، باید مشابه دیگر اتاق های خانه رفتار کنید. هدف صرفا افزودن به فضای پذیرایی نیست، بلکه با خلق منظره ای در آنسوی آن می توان درک فضایی محیط داخلی را توسعه داد. نورپردازی به سبک لنداسکیپ با اصول و طراحی مهندسی این امکان را فراهم می آورد که همه چیز به طرز عالی ارائه شود.

لنداسکیپ
لنداسکیپ

ایده بام سبز

ایجاد محیطی مفرح و زیبا در ارتفاع با مناظری متفاوت از آنچه به طور معمول می بینیم، آن هم در فضای گمشده ای از ساختمان که تا کنون بلا استفاده به نظر می رسیده، بدون شک ایده ی جالبی و منحصر بفردی است. در سالهای اخیر با توجه به ارائه  راهکارهای اجرایی مناسب به منظور ارتقای سطح کیفی زندگی و همچنین افزایش ارزش بنا و ساختمان مورد توجه مهندسین مشاور، معماران و سازندگان در صنعت ساختمان کشورمان  واقع شده است.

روف گاردن، باغ بام، بام سبز، سقف سبز، درواقغ اصطلاحی است که به ایجاد بستری مناسب برای رشد و ایجاد پوشش گیاهی بر روی پشت بام یا تراس گفته  می شود. با پیشرفت علم و کشف مواد جدید، می توان بر روی بام هرخانه، آپارتمان، بیمارستان و… یک روف گاردن و به عبارت دیگر باغ بام، یک باغ زیبا با گیاهان کوچک و بزرگ ایجاد کرد.

ایده باغ های عمودی

امروزه با توجه  به افزایش جمعیت و شهرنشینی در کشورهای در حال توسعه، ارزش ملک بالا رفته و فضا برای طراحی پارک ها و محوطه های سبز کاهش یافته است بدین منظور گرایش به ایجاد باغ های عمودی و نمای سبز ساختمانی ایده جالب و عام پسندی است. همچنین نیاز جامعه انسانی این ضرورت را ایجاد می کند که معماری هماهنگ با طبیعت قدم بردارد و هر چه بیشتر در راستای احترام به محیط طبیعی عمل کند. اما لازم به ذکر است که با توجه به مزیت های باغ های سبز، نمی توان آنها را جایگزین بوستان ها قرار داد.

باغ های عمودی می توانند علاوه بر زیبایی و جذاب نمودن نمای ساختمان، تاثیرات مثبتی در زیست محیط، کاهش آلودگی، جلوگیری در اتلاف حرارت جداره ها و تاثیر مثبت در روحیه ی افراد داشته باشد.

لنداسکیپ
لنداسکیپ

ایده جذاب برای طراحی تراس و پشت بام

همانطور که می دانید در گذشته توجه چندانی به تراس و پشت بام نمی شد و بیشتر به حیاط  و طراحی آن اهمیت می دادند، اما امروزه با گسترش آپارتمان نشینی، بسیاری از حیاط ها از بین رفتند و با توجه به نیاز روحیات انسان به فضای سبز و فرح بخش، توجه بسزایی به تراس ها و پشت بام ها می شود. به طوری که طراحان با ایجاد فضای سبز در آنها، محیط دلنشینی به عنوان نشیمن ساکنان فراهم  می آورند. علاوه بر این ها در مجتمع های تجاری و اداری بزرگ، از تراس و پشت بام به عنوان فضایی برای تعامل اجتماعی می گیرند.

ده دلیل مهم برای اینکه باید از طراح لنداسکیپ کمک بگیرید

1). طراحان لنداسکیپ ارزش خانه را بالاتر خواهند برد.

استخدام یک طراح لنداسکیپ یکی از بهترین سرمایه گذاری ها برای خانه است، که تقریبا 15 درصد نسبت به سایر خانه ها به ارزش خواهد افزود. طراح لنداسکیپ توانایی طراحی یک فضای باز را دارد که نه تنها بر ارزش آن خواهد افزود بلکه فضای زندگی را گسترش داده، و به طور همزمان امکان لذت بردن از طبیعت را فراهم می سازد.

2). طراحان لنداسکیپ نقشه دارند.

مزیت ویژه ی استخدام طراح لنداسکیپ در این است که آنها آموزش های لازم برای کار با مناظر و طبیعت را دیده اند. آنها مشکلات محوطه ی شما را بررسی نموده و یک طراحی مناسب که نشان دهنده ی تصویر بزرگ و جزییات دقیق ظاهر نهایی محوطه است،به شما ارائه می کنند. آنها از مصالح، سبک ها، بافت ها و رنگ های مناسب پروژه های شما اطلاعات کافی دارند. طراح لنداسکیپ همه ی جزییات را بررسی نموده و در زمان و استرس های اضافی برای شما جلوگیری خواهند نمود.

لنداسکیپ
لنداسکیپ

3). طراح لنداسکیپ با استفاده از گیاهان بومی زیبا باغ هایی مقاوم طراحی می کند.

گیاهان بومی مناسب ترین گزینه برای طراحی باغ های مقاوم و با نگهداری آسان هستند و با همکاری یک معماری محوطه سازی از این امکانات در طراحی مناظر خود بهره خواهید برد. گیاهان بومی هزینه های آبی را کاهش داده و اغلب استفاده از مواد شیمایی را محدود می سازند و حشراتی مانند زنبور عسل و پروانه ها را درآن به جلوه ی محیط خواهد افزود.

یکی از سبک هایی که به گیاهان بومی وابسته است، محوطه سازی خشک می باشد که میزان آبیاری را کاهش می دهند.

4). از محل دقیق کاشت درخت ها به منظور کاهش انرژی آگاه هستند.

قرارگیری مناسب درختان و درختچه های بزرگ سبب کاهش هزینه های گرمایشی و سرمایشی خواهد شد، و یک طراح لنداسکیپ خبره از محل دقیق قرارگیری آنها به خوبی آگاه است.

5). به خوبی با سنگ فرش ها ی نفوذ پذیر آشنا هستند.

سنگ فرشهای نفوذ پذیر راه حل مناسبی برای جلوگیری از سیل در خیابان ها هستند. و فضای زیبایی در حیاط و پیاده رو ایجاد می کنند، و سبب کاهش هدر رفت  و افزایش آبهای زیرزمینی خواهند شد. یک معمار محوطه سازی، سنگ فرش های نفوذپذیر ا با محوطه ی خانه هماهنگ می سازد.

6).  باغ های باران زیبایی طراحی می کنند.

طراحان لنداسکیپ، برای حیاط هایی که امکان سیل فصلی در آن ها وجود دارد، باغ باران طراحی می کنند. باغ های باران زیستگاه مناسبی برایپرندگان و حشرات سودمند می باشد. این باغ ها آب باران را از پیاده رو ها و چمن ها دور ساخته و به درون زمین برمی گردانند.

7). استخرهای شنای طبیعی طراحی می کنند.

برخلاف استخرهای آبی قدیمی، یک استخر طبیعی ظاهر و عملکرد مشابهی با حوضچه های طبیعی دارند، اما همچنین میتوان گفت که همه ی ویژگی های استخر های کلرینه را با نگهداری و مواد شیمیایی کمتر ممکن می سازند. یک معمار محوطه سازی زیباترین استخر رو باز طبیعی را برای شما طراحی خواهد نمود.

8). بهترین سیستم آبیاری قطره ای را طراحی می کنند.

سیستم های آبیاری قطره ای، گیاهان را در قسمت ریشه آبیاری می کنند و جایگزین مناسبی برای سیستم های آب پاشی هستند. اما در صورتی که سیستم آبیاری به درستی نصب نشود نه تنها هزینه های اضافی به همراه خواهد داشت، بلکه همه ی گیاهان جدید را نیز از بین خواهد برد. آبیاری بیش از حد مشکلی بزرگ در بسیاری از محوطه های مسکونی است. حتما در هنگام آبیاری زمانبندی را از یاد نبرید.

9). طراحان لنداسکیپ از ابتدا تا انتها بهترین ها را ارائه می دهند.

طراح لنداسکیپ در هنگام ساخت و ساز نیز حضور خواهد داشت. پروژه ای که از نظر شما تنها دو روز زمان می برد، ممکن است هفته ها به طول انجامد.

10) طراح لنداسکیپ محوطه ی دلخواه شما را طراحی خواهد نمود.

پروژه های نهایی که طراح لنداسکیپ به شما ارائه می دهند، دلپذیر خواهد بود که از قواعد و دستوراتی پیروی می کند. در نهایت محیط زیبایی خواهید داشت که در کنار دوستان و خانواده سالها از آن لذت خواهید برد.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید