باسازی نمای ساختمان

0
201
باسازی نمای ساختمان
باسازی نمای ساختمان
باسازی نمای ساختمان

باسازی نمای ساختمان: نمای ساختمان همچون خود بنا طول عمر خاصی دارد. که  عوامل زیادی مثل شرایط آب و هوایی منطقه، نحوه اجرا و کیفیت مصالح در تعیین میزان طول عمر نمای ساختمان دخیل هستند. درگذر زمان، نما دچار تغییراتی هم  ازنظر ظاهری و هم ازنظر کالبدی می‌شود. به همین دلیل پس از گذشت چند سال، صاحبان بنا تصمیم به بازسازی و ترمیم نما می‌گیرند. گاهی  بازسازی‌ها برای حفظ زیبایی نما و ایجاد تنوع در ظاهر آن، هماهنگ شدن با محله و حفظ زیبایی شهر انجام می‌شود؛ اما بیشتر اوقات برای تأمین میزان استحکام نما و جلوگیری از خطرات احتمالی ناشی از سقوط مصالح انجام می‌شود.

دلایل بازسازی نمای ساختمان

۱- مستحکم سازی نما

۲- زیباسازی نما

مالکان ساختمانهای های قدیمی معمولا نمای ساختمان را بازسازی می کنند که با این کار باعث می شود کل ساختمان نو و به روز دیده شود و از سویی نمای ساختمان فقط متعلق به مالک نیست بلکه نمای ساختمان نقش مهمی در زیبا سازی شهر دارد که برای زیبا سازی منظره ی شهری باید نمای ساختمان زیبا باشد.

در باز سازی نمای ساختمان باید به معماری آن منطقه ، نوع کاربری ساختمان، نمای قدیمی ساختمان، مقدار بودجه مالک، سازه و اسلکت ساختمان توجه کرد چون هر کدام از ایتم های فوق می تواند برای انتخاب و اجرای نمای جدید نقش مهمی داشته باشد.

سه مرحله اصلی باسازی نمای ساختمان

۱- مرحله طراحی

همانند نمای اولیه که نیاز به طراحان خلاق برای ارائه طرحی مناسب با ساختمان شما دارد. در مرحله بازسازی نما نیز طراحان باید با در نظر گرفتن عواملی که در طراحی نمای ساختمان، که به تفصیل در مقاله‌های قبل به آن اشاره کردیم،موثر اند به طراحی نمایی زیبا، مقرون‌به‌صرفه، سازگار با اقلیم و هماهنگ با بافت و منظر شهری بپردازد. خلاقیت معمار آنجا خود را نشان می دهد که کمترین میزان تخریب را همراه با بیشترین میزان تغییر و نوآوری همراه کند. از المان های قبلی نما الهام گرفته و بعنوان ابزار جدید از آن استفاده نماید. تا ساختمان کاملا هویت قبلی خود را از دست ندهد. زیرا نمای ساختمان تنها متعلق به مالکان ساختمان نمی باشد بلکه جزئی از خاطره شهر محسوب می شود. و گاهی بعنوان نمادی برای آدرس دهی ساکنان محل می باشد.

باسازی نمای ساختمان
باسازی نمای ساختمان

۲- مرحله انتخاب مصالح

انتخاب نوع مصالح ساختمانی برای بازسازی نما یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های طراحان و مجریان است. انتخاب نوع مصالح باید بر اساس نوع اقلیم و آب‌وهوا باشد، به گونه ای که نمایی زیبا باقیمتی مناسب‌تر در اختیار صاحب‌ملک قرار دهد. مصالح ساختمانی مورداستفاده برای بازسازی نما می‌تواند تلفیقی از انواع مختلف آن باشد. اما باید توجه داشت  که در تناقض با نماهای مجاور و سیمای شهر نباشد. بدیهی است بر اساس نوع ساخت و کیفیت مصالح قیمت‌های مختلفی برای انواع مصالح ساختمانی ارائه می‌شود. بهتر است برای کاهش هزینه‌های بازسازی با کارشناسان مرتبط  مشورت کنید. یک راه حل بسیار رایج در دنیا برای بازسازی ساختمان هایی که ارزش تاریخی دارند و نمای ارزشمندی دارند،

این است که از مصالح شیشه مانند روکشی روی نمای ساختمان استفاده می شود. با توجه به شفافیت شیشه و نمایان شدن نمای قبلی در پشت آن. علاوه بر این برای اضافه نمودن بخشی جدید به ساختمان از نمای شیشه ای استفاده میکنند. زیراشیشه یک متریال خنثی ایست که در کنار هر متریال دیگری همنشینی خوبی دارد.

۳- مرحله اجرا

مرحله نهایی بازسازی نما که می‌توان گفت مهم‌ترین مرحله بازسازی نماست مرحله ی اجرا می باشد. به بیان دیگر اگر طرح ارائه‌شده و مصالح به‌کار رفته از کیفیت بالایی برخوردار باشند. اما مجریان نما توان اجرای آن را نداشته باشند همه زحمت‌ها بربادرفته است. به همین دلیل توصیه می‌شود بازسازی نمای ساختمان را از مرحله طراحی تا اجرا به یک شرکت مهندسی معماری واگذار کنید. چرا که هر شرکت، تیمی اجرایی را در کنار طراحان خود، آماده انجام کار دارد تا طرح ارائه‌شده به بهترین نحو اجرا شود.

بر کسی پوشیده نیست  مجریان نما با توجه به کیفیت اجرا و دقت عملی که به خرج می‌دهند دستمزد متفاوتی دارند. هرچند که دستمزد مجریان با توجه به نوع مصالح (سختی کار) نیز تغییر می‌کند برای مثال استاد سنگ‌کار با آجر کار متفاوت است.

باسازی نمای ساختمان
باسازی نمای ساختمان

چرا نماها را بازسازی میکنیم؟

دلیل اول اینکه امکان تخریب و نوسازی کامل ساختمان برای برخی میسر نیست و در بازار امروز با به وجود آمدن برند ها و رقیب های تجاری و شرکت ها مالکان در تلاشند تا با به وجود اوردن سیمایی زیبا و پر زرق و برق برای محل کار خود اقدام به جذب مراجعین خود کنند زیرا یک نمای زیبا و شکیل در ذهنیت افراد نسبت به تعامل و فعالیت های گروه تاثیر گذار است.

چه مواقعی به تعمیرکار نمای ساختمان نیازمندیم؟

زمانی‌که نمای ساختمان قدیمی شده یا هر اتفاق دیگری برای نمای ساختمان شما رخ دهد، قطعاً به یک متخصص نیازمند هستید. کسی که بتواند نما را ترمیم و یا تعمیر کند و زیبایی را به ساختمان شما بازگرداند؛ اما به‌طورکلی موقعیت‌هایی که در زیر بیان می‌شوند، به خدمات ترمیم و تعمیر نمای ساختمان نیازمند هستند:

▪ هنگامی‌که سنگ‌های نمای ساختمان قدیمی شده، شکسته شده باشند و یا ریزش کرده باشند.

▪هنگامی‌که نمای کامپوزیت ساختمان دچار فرسودگی شده و نیازمند تعویض باشد.

▪هنگامی‌که نمای آجری، بتنی یا چوبی، براثر هوای آلوده و یا اتفاقات غیرمترقبه تخریب شده و نیازمند ترمیم باشند.

▪هنگامی‌که نمای شیشه‌ای و یا سنگی، به پیچ شدن به دیواره‌های ساختمان نیاز داشته باشند.

البته غیر از موراد فوق موارد بسیاری باید در تعمیر و ترمیم ساختمان در نظر گرفته شوند. ساختمان‌هایی که از نماهای خاص استفاده می‌کنند، قطعاً نیازمند تعمیر و نگهداری بیشتری نسبت به نماهای معمولی هستند.کدام سیستم اجرایی و متریال برای

 ساختمان ما مناسب هستند؟

بیشتر ساختمان های قدیمی در ایران به روش تر یا ملانی ساخته شده اند و ظاهر کنونی آنها نیاز به بازسازی دارد. از متریال های مناسب برای نما میتوان به سنگ آجر سیمان ترمو وود کرتین وال و …  اشاره کرد و اتصالات  نما به روش های مختلف مثل ملات ماسه سیمان چسب و اتصالات خشک صورت میگیرد.

برخی از انواع بازسازی نمای ساختمان

▪ بازسازی نمای ساختمان با سنگ تراورتن

سنگ تراورتن به دلیل ارزانی در ایران طرفداران زیادی دارد اما برای بازسازی نمای ساختمان با سنگ تراورتن باید نمای قبلی کاملا جمع و در صورتیکه نمای قبلی سنگ با آجر بوده باید کامل تراشیده شود در غیر این صورت ملات ماسه سیمان به دیوارها چسبندگی کافی نخواهد داشت و خطر سقوط سنگ از دیوار چند برابر خواهد شد و از آنجایی که اجرای نمای سنگ تراورتن خیلی کند می باشد و در بازسازی نمای ساختمان سرعت کار خیلی مهم می باشد سنگ تراورتن برای بازسازی نمای ساختمان قدیمی توصیه نمی گردد.

▪ بازسازی نمای ساختمان قدیمی با نمای آجر

نمای آجر هم نسبتا ارزان بوده و ظاهرا نمای خوبی برای بازسازی نمای ساختمان می باشد ولی دقیقا مشکلات نمای سنگ تراورتن را دارد که هم سرعت اجرای آن کند بوده و هم هر طرحی با نمای آجر قابل اجرا نیست.

باسازی نمای ساختمان
باسازی نمای ساختمان

▪ بازسازی نمای ساختمان با نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت با توجه به سرعت اجرای بالا، قیمت نسبتا پایین، تنوع در رنگ، امکان اجرای طرح های متنوع و سبک بودن آن گزینه ای مناسب برای بازسازی نماهای قدیمی می باشد. در ساختمان هایی که نمای قدیمی آن آجر یا سنگ باشد به راحتی بدون جداکردن نمای قبلی می توان ساختمان را با نمای کامپوزیت بازسازی کرد و چون نمای کامپوزیت سبک هست نیازی به تقویت سازه نیز نمی باشد. همچنین با توجه به اهمیت زمان در بازسازی نمای ساختمان و امکان ایجاد طرح های مختلف و متنوع می توان گفت اجرای نمای کامپوزیت مناسب ترین متریال برای بازسازی نماهای قدیمی ساختمان می باشد.

▪ بازسازی نمای قدیمی با نمای gfrc

یکی از جدیدترین نماهای ساختمان نمای gfrc  جی اف ار سی یا grc  می باشد که مزایای زیادی نسبت به سایر نماهای ساختمان دارد. نمای  gfrc جی اف ار سی با این که قیمت نسبتا بالایی دارد اما زیبایی خاصی به ساختمان می بخشد و برای ساختمان هایی که در مناطق خوب می باشند و قیمت بالایی دارند ارزش آفرینی می کند. اجرای نمای grc  جی ار سی نیز مانند نمای کامپوزیت بدون ملات بوده و به راحتی می توان روی نماهای قدیمی (نمای سنگ،نمای آجر) بدون جمع کردن نمای قبلی اجرا کرد و ساختمان قدیمی را به یک ساختمان جدید و به روز تبدیل کرد.

▪ بازسازی نمای قدیمی به صورت ترکیبی

برخی از ساختمانهای قدیمی عمر زیاد دارد که برای مالک توجیه ندارد هزینه های زیادی برای بازسازی نما انجام دهد از سویی سازه ساختمان نیز تحمل بار زیادی را ندارد. در این نوع ساختمانها نماهای ترکیبی برای بازسازی توصیه می گردد. در جاهایی از ساختمان که امکان اجرا وجود دارد از سنگ تراورتن یا آجر و در جاهایی که نیاز به ایجاد طرح های خاص یا اجرای باکس ها را دارد از نمای کامپوزیت می توان استفاده کرد. ترکیب این متریال ها با طراحی خلاقانه می تواند هم هزینه های بازسازی نما را کاهش دهد و هم نمایی زیبا برای ساختمان ایجاد نماید.

باسازی نمای ساختمان
باسازی نمای ساختمان

هزینه ترمیم و بازسازی نمای ساختمان چقدراست؟

هزینه بازسازی و تعمیر نمای ساختمان به عوامل بسیاری بستگی دارد؛ مثلاً هزینه تعمیر نمای کامپوزیت با هزینه ترمیم نمای چوبی متفاوت است. همچنین هزینه ترمیم نمای بتن، هزینه ترمیم نمای سنگی و به‌طورکلی قیمت تعمیرات نما ساختمان نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

مواردی که در قیمت بازسازی خانه و بازسازی آپارتمان و ساختمان مهم هستند:

طراحی کردن نقش سه بعدی که قبل از اجرای کار است.

خراب کردن بنا و حمل نخاله هاست.

  استاد کار یا سرکارگر و کارگران باید حق الزحمه خود را دریافت کنند.

  متریال باید خرید شود(قبل از خرید متریال از هزینه انواع آن آگاهی داشته باشید)متریال انواع مختلفی دارد میتواند سنگ،چوب یا آجر باشد و هزینه هرکدام متفاوت است(متریال ها برای نما بکار میروند).

چه ساختمان هایی در مقابل زلزله مقاوم هستند؟

شاید لازم باشد خود شهروندان به جای نگرانی درباره زلزله یک علاوه بر اقدامات ایمنی حین زلزله اقدام عملی برای پیشگیری از زلزله انجام دهند. مقاوم‌ سازی ساختمان‌ها ،آپارتمان ها و بناهای  فرسوده  از اقداماتی است که باید در اولویت هر خانواده باشد . جالب است بدانید که برای تشخیص یک ساختمان  مقاوم  و ضد زلزله ابزاری وجود ندارد جز اینکه شما درباره خصوصیات فنی ساختمان تحقیق کنید کنید. همچنین اگر خانه ای خریداری کنید که بوسیله یک تیم و گروه وظیفه شناس و با تخصص ساخته شده باشد که علاوه بر اینکه نکات و ضوابط فنی را رعایت می کنند از مصالح بسیار خوب و با کیفیت استفاده می کنند بسیار بسیار مهم است .چرا که در حال حاضر بسیاری افراد سودجو با بکار بردن مصالح نامرغوب خانه  و بنایی برای شما می سازند که ضد زلزله نیست و شما و خانواده تان در خانه امنی زندگی نمیکنید پس بهتر است برای بازسازی آپارتمان و بازسازی ساختمانخود از افراد خبره کمک بگیرید.

بیان آخر

بازسازی نما این امکان را به شما می دهد که خانه خود را به  دلخواه خود تغییر دهید. این موضوع در خرید خانه وجود ندارد و شما ناچارید در هنگام خرید سلیقه سازنده را بپذیرید و یا سلیقه های نزدیک به خود را انتخاب کنید . ولی هنگامی که شما اقدام به بازسازی خانه قدیمی خود می کنید می توانید هر آنچه را که مد نظر دارید در منزل قدیمی خود پیاده کنید. بازسازی منازل قدیمی و بازسازی آپارتمان های قدیمی یک کار تخصصی است که بسیاری از شرکت ها در این زمینه فعالیت دارند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید