بهترین آسانسور ساختمانی

0
530
بهترین آسانسور ساختمانی
بهترین آسانسور ساختمانی

بهترین آسانسور ساختمانی

امنیت فقط یکی از امکانات جذاب برای استفاده‌کنندگان آسانسور نیست بلکه یک نیاز قانونی و اساسی در نصب و استفاده از آن است.

بهترین آسانسور ساختمانی : آسانسور وسیله است که از آن برای سهولت بخشیدن به رفت و آمد در داخل ساختمان های اداری و مسکونی برای جابجایی در بین طبقات مختلف یک ساختمان استفاده می گردد. آسانسور در انواع مدل ها، قیمت ها و ابعاد متفاوت به فروش می رسد. از آسانسور می توان برای جابجایی افراد و یا کالاها و اجسام سنگین استفاده نمود که خود این نوع به دو مدل آسانسور نفر بر و آسانسور باری تقسیم می گردد . یکی از مشکلات اساسی در ساختمان های چند طبقه قدیمی برای استفاده یا فروش آنها، مسئله آسانسور می باشد و یا برای طراحی ویلاها و ساختمان های زیبا با تعداد طبقات کم، یک آسانسور زیبا و امن می تواند عنصری تاثیرگذار در معماری ساختمان باشد. صنعت آسانسور برای رفع این نیاز، طراحی و ساخت آسانسورهای هیدرولیکی و خانگی را در نظر گرفته است. استفاده از حداقل فضا، ایمنی بالا، مصرف برق کم، صدای بسیار کم، طراحی لوکس و چشم نواز فضای آسانسور برای نمای ساختمان یا داخل آن از ویژگی های این آسانسور می باشد. آسانسور خانگی بر اساس سیستم هیدرولیک طراحی می گردد و فرایندی که برای نصب این گونه از آسانسور ها طی می گردد درست به مانند آسانسورهای هیدرولیک می باشد. اصولا آسانسور خانگی برای مکان هایی مناسب است که فضای موجود آنها برای نصب آسانسورهای کششی اندک می باشد.

راه اندازی بهترین آسانسور ساختمانی نیاز به طی نمودن فرایند طراحی حساس و پیچیده ای دارد که اگر این فرایند به درستی انجام نگیرد خروجی خوبی در پایان نصیب کارفرما نمی گردد.

مشخصات آسانسور خانگی ساختمان

آسانسور خانگی معمولا در ساختمان هایی نصب می گردد که دارای مکان از پیش تعیین شده برای آسانسور نمی باشند. آسانسور خانگی دارای کابین و نیم کابین است همچنین این نوع آسانسور ها از جنس شیشه، استیل و pvcهستند و مجهز به ترمز ضد سقوط (پاراشوت)

، سیستم برق اضطراری در زمان قطعی، سیستم فرمان به صورت سفارشی, ریموت دار و شاسی آسانسوری همچنین دارای روشنایی و قفل برقی درب ها ابعاد کابین سفارشی از یک تا حداکثر 3 نفر می باشد.

بهترین آسانسور ساختمانی
بهترین آسانسور ساختمانی
مزایای آسانسور خانگی در ساختمان

* قابلیت نصب در کمترین فضا

* امکان استفاده با برق تکفاز در ظرفیتهای سبک و برق 3 فاز در ظرفیتهای سنگین

* عدم نیاز به موتورخانه بالای چاهک

* حرکت فوق العاده نرم و آرام

* ایمنی بالا در برابر سقوط توسط شیر اطمینان

* استهلاک پایین و عمر طولانی

* خدمات سرویس و نگهداری آسان

* سرعت حرکت بسیار مناسب

* ظرفیت کابین حداکثر 500 کیلوگرم

* عدم نیاز به دیوارکشی اطراف آسانسور قبل یا بعد از احداث

* امنیت بیشتر سیستم هیدرولیک نسبت به سیستم کششی

* صرفه جویی در مصرف برق تا ۴۰% (حرکت رو به پایین با موتور خاموش می باشد)

* کاهش قابل ملاحظه سازه فلزی (آهن کشی)

از دیگر مزیت های آسانسور خانگی دارا بودن سیستم پشتیبان جهت فرود و خارج نمودن افراد در زمان قطع برق می باشد. ساختمان های قدیمی آسانسور ندارند، به شکلی که این مشکل تاثیر بسیار زیادی بر قیمت طبقات دوم به بالاتر می گذارد.

بهترین آسانسور ساختمانی
بهترین آسانسور ساختمانی

نصب آسانسور ساختمان

برای نصب بهترین آسانسور ساختمانی نیاز به تخریب و فضای زیاد نیست. در سیستم جابجایی از جک های بالا رونده هیدرولیکی استفاده می شود که درون فضای خود آسانسور قرار می گیرند؛ در نتیجه علاوه بر اشغال نمودن حداقل فضا (66 سانتی متر) نیازی به چاهک، موتورخانه، سیم بکسل و وزنه نداشته و با برق تک فاز شهر کار می کند.

آسانسور خانگی قابلیت جابجایی نفر تا وزن  300 کیلوگرم را داشته و امکان نصب آن در مکان هایی با عدم امکان نصب آسانسورهای معمولی مانند داخل راه پله ها، راه روها، منازل مسکونی دوبلکس و جاهای کوچک و کم فضای دیگر وجود ندارد، امکان پذیر می باشد.

 قیمت آسانسور ساختمان

قیمت بهترین آسانسور ساحتمانی  بستگی به عوامل مختلفی دارد که می توانند در تعیین قیمت و هزینه نصب و راه اندازی آسانسور خانگی تاثیر گذار باشند. قیمت این آسانسور به ابعاد کابین، نوع جنس کابین، ظرفت قابل تحمل کابین، نوع سیستم هیدرولیکی آن، محل نصب آسانسور و … بستگی دارد که همه این موارد می توانند قیمت نهایی را دست خوش تغییراتی کنند.

اهمیت امنیت آسانسور

موضوع بدیهی آن است که امنیت و امکانات یک آسانسور کلید اساسی موفقیت آن در عمل است. چه در محیط خانگی چه برای استفاده‌های سازمانی، این موضوع مسئله‌ای مهم است. توسعه‌ی شهری، همزمان با افزایش ارتفاع ساختمان‌ها باعث افزایش پیچیدگی ساخت‌ و ساز نیز شده است. آسانسورها از این افزایش پیچیدگی مستثنی نبوده‌اند.

شانس احتمال حادثه در کارکرد آسانسورها که می‌تواند باعث مرگ افراد شود باید به حداقل برسد و از بین‌رود. خوشبختانه استاندارد‌های لازم برای آسانسور با سرمایه‌گذاری بالا و اساسی در تکنولوژی تهیه شده است که شرکت‌های سازنده آسانسور با در نظر داشتن آن‌ها می‌توانند درصد اشتباهات و در نتیجه اتفاقات ناخوشایند را به حداقل برسانند. علاوه بر این، امنیت درباره‌ی موضوع دیگری غیر از ساخت آسانسور نیز وجود دارد که می‌تواند بر شاخص کلی امینت کارکرد آسانسور تأثیرگذار باشد و آن امنیت مربوط به نگهداری آسانسور استاندارد است. نگهداری آن‌ها به صورت دقیق طبق جدیدترین استانداردهای لازم برای آسانسور و کنترل آن هم‌اندازه‌ی توجه به امنیت در  طول ساخت آسانسور اهمیت دارد. استفاده از افراد متخصص در این مورد نیز برای نگه‌داشتن شاخص‌‌های امنیت آسانسور برای افراد، موضوعی غیر قابل چشم‌پوشی است.

بهترین آسانسور ساختمانی
بهترین آسانسور ساختمانی

در حقیقت، کارایی و زیبایی یک آسانسور بدون برخورداری از امینت لازم اهمیتی ندارد. امنیت در آسانسور کارکرد اصلی آن است که باید محقق شود. برای تحقق این هدف در دنیا استاندارد‌های مختلفی در طول زمان بنابر نیاز‌های روز این صنعت وضع شده است که شرکت‌های سازنده‌ی آسانسور ملزم به رعایت آن‌ها هستند.

نوآوری‌های تکنولوژی از طرف دیگر علاوه ‌بر حوزه‌ی دیجیتال و الکترونیک در حوزه‌ی داده‌ها در موضوع کارکرد آسانسورها نیز چشم‌گیر بوده است. این داده‌ها به شرکت‌های این حوزه این امکان را می‌دهد با بررسی مشکلات و اشتباهات از آن‌ها دوری کرده و امنیت بیشتری را برای آسانسورها و برای داشتن بهترین آسانسور ساختمانی به ارمغان آورند.

به عنوان مثال، از میان سیستم‌های امنیتی که در آسانسورهای مدرن، اکنون پیاده‌سازی می‌شوند می‌توان به سیستم تشخیص مشکل در سیم بکسل آسانسور، چراغ‌های اضطراری درون کابین، کلید زنگ هشدار، تلفن در کابین و… اشاره کرد. امروزه برای داشتن آسانسور استاندارد بهره بردن از بسیاری از این ابزار  امری بدیهی است.

 عناصر امنیتی یک آسانسور استاندارد

اکنون به صورت دقیق‌تر عناصر امنیتی یک آسانسور استاندارد را مورد بررسی قرار می‌دهیم. موارد بسیار مهم برای کارایی سیستم‌های امنیتی آسانسور‌ها عبارت‌اند از:

بهترین آسانسور ساختمانی
بهترین آسانسور ساختمانی

۱- ارتباط مکانیکی (Mechanical interlock): این  سیستم برای باز کردن درها در هر طبقه است. همچنین قسمت‌های الکترونیکی را که باعث حرکت آسانسور می‌شوند، فعال می‌کند. به علاوه درها می‌توانند اتوماتیک، نیمه ‌اتوماتیک و یا دستی باشند.

۲- پاراشوت (Parachute): این ابزار باعث می‌شود که  اگر سرعت آسانسور از حد استاندارد تجاوز کند و در اصل سقوط کند جلوی حرکت کابین را گرفته و آن را متوقف کند.

۳- زنگ هشدار (Alaram bell): این یکی از آشناترین  سیستم‌های امنیتی برای استفاده‌کنندگان است. به این دلیل، این سیستم اولین چیزی است که فرد در زمان حادثه از آن استفاده می‌کند. این ابزار در مواقع اضطراری کاربرد دارد. به عنوان مثال زمانی که فرد درون آسانسور گیر می‌کند، این ابزار مفید واقع می‌شود. برخی از زنگ‌های هشدار به خط تلفن نیز متصل هستند و می‌توانند از این طریق کمک طلب‌ کنند. با توجه به این موضوع که اکثر اوقات مشکلاتی که باعث استفاده از زنگ هشدار می‌شود مربوط به مشکل انرژی است، چراغ‌های اضطراری نیز به صورت خودکار پس از فشردن زنگ هشدار روشن می‌شوند. بنابراین زنگ‌های هشداری استفاده می‌شوند که انرژی خود را از باتری‌های خود دریافت می‌کنند.

۴- توقف اضطراری (Emergency stop): این ابزار برای متوقف کردن حرکت استفاده می‌شود.

۵- محدودکننده (Limiter): افراد متخصص بر این باور هستند که این وسیله یکی از عناصر حیاتی برای امنیت آسانسور و داشتن بهترین آسانسور ساختمانی است. این وسیله شامل دو قرقره می‌شود. یکی از آن‌ها درون اتاق موتور است و دیگری به صورت عمودی روی کف حفره است. زمانی که سرعت آسانسور ۲۵ درصد از حد مجاز تجاوز می‌کند، قرقره‌ی بالا سرعت را محدود می‌کند.

چگونگی نگهداری آسانسور برای حفظ امنیت

زمانی که یک آسانسور جدید نصب می‌شود، انتظار بر این است که برای مدت زمان بسیار طولانی بدون مشکل کار بکند. اما واقعیت این است که با‌ گذشت زمان، ابزارهایی که کارکرد آسانسور و امنیت آن را تأمین می‌کند می‌توانند دچار مشکل شوند. از این جهت برای حفظ امنیت آسانسور‌ها، آن‌ها باید به صورت منظم توسط افراد متخصص طبق جدیدترین استانداردهای امنیتی آسانسور بررسی شود. این بررسی باید شامل تمام اجزای آسانسور به صورت دقیق شود تا بتوان از امینت آسانسور اطمینان حاصل کرد. عدم انجام این کنترل می‌تواند باعث بروز فجایع زیادی شود.

بهترین آسانسور ساختمانی
بهترین آسانسور ساختمانی

 استانداردهای لازم برای آسانسور

آسانسوری که ۲۰ سال پیش به عنوان آسانسوری استاندارد دیده‌ می‌شد اکنون دیگر آن جایگاه را ندارد، بخصوص اگر دنبال داشتن بهترین آسانسور ساختمانی هستید. در حقیقت، پیشرفت تکنولوژی در زمینه‌ی آسانسورها و امنیت آن‌ها همواره بازبینی‌ها و تغییراتی را دراستانداردهای لازم برای آسانسور می‌طلبد. در این  میان، مهم‌ترین استاندارد شناخته شده، استاندارد جهانی سازمان ASME است که به صورت بین‌المللی به صورت وسیعی مورد استفاده است. این سازمان، استانداردها و کدهای جامعی را در حوزه‌ی امینت طراحی، ساخت، نصب، کارکرد، بازرسی، تست، نگهداری، تغییر و تعمیر آسانسورها ارائه می‌دهد. این استاندارد تمامی نوع‌های آسانسور را پوشش می‌دهد.

٭٭٭ در پایان باز هم متذکر می شویم که امنیت آسانسور بخش جدایی‌ناپذیر از این صنعت است و عدم توجه به آن ممکن نیست. برای اطمینان حاصل کردن از امینت افراد استفاده از آسانسور استاندارد که به صورت منظم نیز مورد بازرسی و کنترل قرار می‌گیرد، امری حیاتی است. استفاده از جدیدترین استانداردهای لازم برای آسانسور و تکنولوژی‌ها برای تأمین امنیت افراد  می‌تواند از حادثه‌های دلخراش جلوگیری کند. ٭٭٭

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید