باغبانی بام سبز

0
117
باغبانی بام سبز
باغبانی بام سبز

داشتن بامی سبز در فضای آلوده شهری یعنی داشتن یک شانس بزرگ برای زندگی زیباتر و سالم تر.

باغبانی بام سبز: چگونه برای باغ پشت بام سبزمان باغبان خوبی باشیم؟ تقریباً نیمی از انسانها در مناطق شهری زندگی می کنند و به دلیل اینکه مناطق شهری بشدت گرم هستند،  بسیاری از مردم در شهرها دست به اصلاح رفتارها و مقررات خود زده اند و شرایط ساخت باغ های پشت بام را برای خود فراهم کرده اند. مردم در سراسر جهان می دانند که کره ی زمین در حال گرم شدن است و در حال حاضر بهترین ایده برای گرفتن تب زمین ساخت پشت بام هایی سبز است تا بتوان از این گرمای شدید رهایی  پیدا کرد.

اگرچه شاید در مراحل ابتدایی در بسیاری از مناطق آمریکای شمالی ، رشد باغ های پشت بام آنقدر پیشرفته نبود، اما در حال حاضر این روشی کاملاً پیشرفته است در جاهای دیگر نیز به صورت حرفه ای به کار برده می شود، مثلا در هند و سنگاپور مزارع پشت بام با تکنولوژی بالا در محدوده 50 متر مربع شغل سودآور برای زنان خانه دار و کارگران بازنشسته فراهم کرده است. اما این سقف های ارزشمند همچنین می توانند برای رشد هیدروپونیک بسیار ایده آل باشند.  در حال حاضر برخی از زمین های مزارع آنقدر پیشرفته هستند که هزار متر با استفاده از روشهای هوازی می تواند 700 تن محصول تولید کنند.  هر ساله تولید کنندگان بیشتری دارای پشت بام های سبز هستند. و به تعداد این تولید کنندگان و دوست داران طبیعت اضافه می شود.

ساده ترین باغ ها ی پشت بام دارای گلدان و ظروفی پر از گل های زیبا هستن، در این مدل کف پشت بام ها را چمن کاری می کنند و مدل های بسیار زیبا به وجود می آوردند، که برای زندگی شهری که پر از دود و هوای آلوده است می تواند بسیار گزینه ی ایده آلی باشد. با این روش فوق پیشرفته با تکنولوژی مناسب این روزها برای خانه های مدرن نیز که شاید وزن زیادی از سرسبزی را نتوانند تحمل کنند، این روش روشی کاملا خوب و مناسب باشد.

محیط کشت گیاهان و جعبه ی کاشت : سقف های زنده یا پشت با م های سبزی وجود دارند که رشد گیاهان در آنها بسیار زیاد است و گاهی به ۱۵ متر نیز می رسد، این پشت بام ها با گیاهان بومی زیادی پوشیده شده اند و البته این دسته از پشت بام ها با این حجم از گیاهان بسیار قوی هستند و می توانند هزار متر سرسبزی در پشت بام را در عمق های بسیار تحمل کنند . بنابراین محصولات بیشتری که به عمق احتیاج دارند را می تواند در داخل این باغ پرورش داد.

به این ترتیب پشت بام خانه تبدیل به یک منطقه سرسبز با تولید فشرده با محیط رشد عمیق می شود که به ازای هر یک متر می توانید ۳۶ تا ۵۰ کیلو گرم محصول تولید کنید. اگر با عمق کاشت مشکل دارید می توانید ار جعبه های مخصوص کاشت که هم عمق دارند و هم می توان آنها را جابجا کرد استفاده کنید. جعبه های مختلفی وجود دارد که شما می توانید برای کاشت به کار ببندید برخی از این جعبه ها از چوب های گرمسیری و چوب های روغنی، مانند چوب قرمز و سرو، حاوی روغن های معطر هستند و در برابر پوسیدگی مقاومت می کنند. استفاده کنید ، اگر هم دنبال جعبه های با مقاومت بیشتر هستید می توانید از جعبه های مصنوعی که با قاب چوبی و آسترهای فلزی راه راه ساخته شده اند استفاده کنید. در هر صورت از هر کدام که استفاده کردید با این این نکته را در نظر داشته باشید که جعبه به گیاه آسیب نرساند.

باغبانی بام سبز
باغبانی بام سبز
نکات استفاده از ناودانها

☆ یک فضای کم برای رشد گیاهان و کم هزینه فرو رفتگی های سقفی ایجاد می کند، که خوب نیست، برای حل این مشکل باید از ناودان ها استفاده کنید، ناودانها وسیله های لوله مانندی هستند که طول آنها ۳ متر می باشد با درپوش انتهایی، این میخ کوبهای بلند به گیاهان کمک می کنند که هنگام رشد به آنها تکیه بزنند.

☆ لوله های ناودان نباید از جنس pvc باشد، زیرا pvc مواد سمی تولید می کند که برای گیاهان بسیار مضر است.

فواید پشت بام سبز

▪ یک سقف سبز برای حیوانات کوچک وحشی، پرندگان و حشرات علوفه  گیااهان بومز از حشرات و پرندگان بومی تغذیه می کنند. و در مناطق زیادی از مزارع به هوای تازه و جذب co2 کمک می کنند. و همچنین سقف از دسترس حیوانات و افراد مشکل ساز دور می شود.

▪ افزایش عمر بنای ساختمان تا ۶۵ سال یا بیشتر : پرتوهای فرابنفش خورشید پر از انرژی uv خورشید است و این امواج پیوندهای مولکولی را شکسته و مواد ساختمانی را به سرعت نابود می کند. سقف های زندگی یا پشت بام سبز مانع رسیدن این اشعه های خطرناک به ساختمان می شوند. که این امر باعث می شود شما احتیاج به تعویض سقف نداشته باشید و انرژی و پولتان را پس انداز کنید.

▪ پشت بام ها سبز عایق صدا و عایق گرما هستند : گیاهان سایه می زنند و هنگام انتقال ، با تبخیر ، خنک می شوند.  این امر باعث کاهش اثر گرمای شهری می شود، گرمایی که باعث داغ تر شدن مراکز شهر از مناطق اطراف می شود.  بنابراین ، یک سقف زنده به محدود کردن پیشرفت هوای آلوده و تغییرات آب و هوا کمک می کند و نقش اساسی در طراحی پایدار دارد. همچنین به علت اینکه به مانند یک عایق عمل می کند باعث کاهش سر و صدا نیز می شود، و آرامش و سکوت را به ارمغان می آورد.

▪ گیاهان پشت بام سبز آب باران تمیزتر دریافت می کنند :  جریانهای شدید طوفان ، به استثنای تصفیه فاضلاب ، آلاینده های شهری را هنگامی که آب بر روی سطوح سخت و آلوده می رود ، پرتاب می کنند تا قبل از تخلیه آن به سمت رودخانه ها ، به خیابان ها بریزند.  سقف زنده اجازه می دهد تا آب طوفان در جایی که ارگانیسم های خاک سموم را تجزیه می کنند و خروج آب به تدریج تخلیه می شود ، جذب شود. آبی تمیز و پاک در جریان بیفتد.

▪ باغ های پشت بام می توانند به یک پناهگاه آرامش تبدیل شوند : در شهرهای بزرگ ، جایی که فضاهای تنگ و آلوده وجود دارد ، باغهای پشت بام نقاط پر رفت و آمد پرطرفداری می شوندکه برای اجاره بالقوه به عنوان یک نقطه اجتماعی که باعث عقب نشینی خستگی و نا امیدی و برای انسات روح آفرین جذاب هستند.

باغبانی بام سبز
باغبانی بام سبز

معایب بام های سبز

▪ وزش باد شدید است، ممکن است باغ شما را از بین ببرد یا خورشید آنقدر شدید باشد که شما مجبور باشید مانند گلخانه سایه بزنید.

▪ حمل همه چیز در آنجا دشوار است.

▪ مانند هر باغ ، شخصی باید هزینه آب ، بذر و شروع ، اصلاحات ، ساختارهای پشتیبانی و غیره را بپردازد و این امر به مراقبت و نگهداری منظم نیاز دارد.

ساخت و شروع به کار باغ پشت بام

۱- با وجود برخی اشکالات قابل کنترل ، هر سقف تقریبا مسطح قابل باغبانی است.  همچنین در این واقعه بهترین راه برای حل وجود ندارد اما قابل کنترل است. هر راه حل خوب منحصر به اهداف شما و موقعیت محلی است.  هر کاری را که تصمیم دارید انجام دهید ، با هزینه کم شروع کنید.

۲- سپس کدهای ساختمان و قوانین محلی برای داشتن بام سبز را بررسی کنید. برای مشاوره حتما از افرادی که در این زمینه تجربه کافی دارند، مشورت کنید و از آنها بخواهید شما را کمک کنند. خودتان نیز در این زمینه سعی کنید اطلاعات کافی را بدست آورید.

۳- بهترین کتاب برای مطالعه در این زمینه راهنمای رشد پشت بام توسط آنی نواک است.  درباره آنچه می خواهید به دست آورید و انجام دهید ،روشن شوید.  نقشه های مقیاس بررسی واقعیت را فراهم می کنند و به دیگران کمک می کنند تا ایده های شما را تصور کنند.

مالکیت : اگر صاحب پشت بام نیستید ، از طرفین علاقه مند – صاحبان ، مدیران و مستاجرین –  رضایتشان را جلب کنید و از آنها بخواهید مشارکت کنند، از جمله یک فضای آرامش بخش در فضای باز ، غیر باغبانان مشارکت در این پروژه را دارند. در مورد برنامه های خود صحبت کنید  نقشه ها و بودجه های خود را ارائه دهید. و تضمین های پیشنهادی یا توافق نامه های امضا شده ارائه دهید.

مسائل مربوط به وزن و تحمل ساختمان : یک ساختمان آسیب دیده واقعاً بودجه شما را از بین می برد.  از یک فرد آگاه بخواهید ساختار زیر سقف را بررسی کند. کمترین خطر برای افزایش وزن ، نزدیک به دیوارهای پیرامونی است. در آنجا نیروها با مقاومت فشاری بالا مستقیماً از طریق دیوارها منتقل می شوند.  جداول مهندسی را برای تراکم مواد مختلف بررسی کنید.

لایه ضد آب : لایه ضد آب ضروری همچنین یک سد گیاهی است که از ساختار در برابر ریشه های مشخص محافظت می کند.  آستر استخر سیاه و سنگین و محصولات غشایی گرمانرم دو گزینه از مواد با کیفیت است که خوب استفاده کنید. و باعث کاهش هزینه شما  خواهد بود.

باغبانی بام سبز
باغبانی بام سبز

زهکشی خوب و بدون از دست دادن خاک : چه کاشت در کف باغ و چه در جعبه های رشد باشد ، شما باید آب جمع آوری شده باران و یا آب جمع شده آبیاری را تخلیه کنید. چون شما نمی خواهید خاک یا رسانه های رو به رشد خود را از دست دهید.  یک لبه بلند در لبه فوقانی و دو طرف باغ بام شیب دار شما می تواند از هدر رفتن خاک جلوگیری می کند. لبه پایین تر سخت تر است.  برای داشتن خاک در لبه زیرین ، برخی از طرح های ساده مثل ریختن شن یا ماسه این مشکل را حل خواهد کرد. ما در اینجا از پارچه مخصوص این کار استفاده کرد و آب اضافی را جمع می کنیم .

آبیاری خودکار : اگر می خواهید به صورت خودکار بروید ، به سراغ سیستم های قطره ای ، شیلنگ های سوراخ دار ، یا یک روش دقیق کنترل شده توسط رایانه بروید. از طرف دیگر سیستم های اسپری سربار در رسیدن آب به ریشه ناکارآمد هستند. در حالی که آب دهی با دست اتوماتیک نیست، اما این مزیت را دارد که به شما امکان می دهد زمان بیشتری برای مشاهده گیاهان خود داشته باشید.

▪▪▪ شما در بین کارهایی که می توانستید انجام دهید و بین ایده هایی که می توانستید داشته باشید و ارائه بدهید ترجیح دادید یک باغ سبز در پشت بام خود داشته باشید. بسیار عالی خوش بگذرد. ▪▪▪

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید