تمیز کردن سطوح سنگی

0
2408
تمیز کردن سطوح سنگی
تمیز کردن سطوح سنگی

تمیز کردن سطوح سنگی

بهتر است آدم کارهای کمی انجام دهد، ولی از آن‌ها لذت کامل ببرد.

تمیز کردن سطوح سنگی : سطوح سنگ طبیعی زیبا هستند ، اما اگر به درستی نگهداری نشوند ، درخشش و ظاهر خود را از دست می دهند.  سطوح از جنس گرانیت ، سنگ آهک ، سنگ مرمر ، تخته سنگ ، ماسه سنگ یا تراورتن ساخته می شود و در کف و میزهای داخل حمام ها ، آشپزخانه ها و میادین مورد استفاده قرار می گیرد.  برای تمیز نگه داشتن سنگ خود ، باید از محصولات تمیز کننده طبیعی مخصوص سنگ طبیعی استفاده کنید ، روالهای تمیز کردن آماده و نگهداری روزانه را و اقدامات لازم را برای مراقبت و محافظت از سطوح خود انجام دهید. بسیاری از مردم متوجه نمی شوند که هر نوع سنگ نیاز به محصولات و روش های تمیز کردن خاصی دارد و استفاده از پاک کننده اشتباه می تواند به کف ها یا سایر ویژگی های سنگ آسیب برساند.

راه حل های پاک کننده طبیعی

پاک کننده های طبیعی که به آن به عنوان پاک کننده های سبز نیز گفته می شود ، از نظر ساختاری آسان ، مقرون به صرفه ، مناسب برای محیط زیست بوده و به سنگ شما آسیب نمی رسانند و کدر نمی شوند و باعث می شوند که تمیز و صیقلی به نظر برسد.  اگر ترجیح می دهید. البته می توانید از صابون مخصوص سنگ  یا مواد شوینده ملایم نیز استفاده کنید.که برای محیط زیست نیز خطرناک نیستند.

*محلول سرکه تمیز کردن سطوح سنگی:  بیشتر تولید کنندگان و سازندگان سنگ گرانیتی ، ماسه سنگی ، تخته سنگ و کوارتزیت توصیه می کنند برای تمیز کردن این نوع از سنگ ها از سرکه برای تمیز کردن و حفظ سطوح سنگی استفاده شود. این محلول برای تمیز کردن سطوح مختلف در آشپزخانه ها برای تمیزی بخاری ها و سطح و سطوح حمام  به خوبی کار می کند.

*نکته مهم * محلول سرکه بر روی سطوح سنگ مرمر ، سنگ آهک ، تراورتن یا اونیکس  نباید استفاده شود، مگر اینکه آنها آب بندی شده باشند ، زیرا اسید سرکه به آنها آسیب می رساند.

مواد لازم برای تمیز کردن سطوح سنگی گرانیتی، تخته سنگ، ماسه سنگ و کوارتزیت:

۱ گالن آب گرم

۱ فنجان سرکه سفید

۱ قطره مایع ظرفشویی یا صابون روغنی

می توانید برای جلوگیری از بوی بد سرکه از محلول های خوشبو طبیعی مانند چند قطره روغن پرتقال ، لیمو ، اسطوخودوس یا گلاب استفاده کنید.

پاک کننده روغن کاج تازه: این راه حل کف و میزهای دیگر را با بوی خوب کاج  تمیز و ترمیمی است برای جاهایی که تازه ترک  افتاده است. هرچقدر هم که آب سخت باشد ، صابون کرچک  کخ در آن وجود دارد زباله ای از صابون تشکیل نمی دهد، بنابراین برای حمام ، دوش و وان مناسب است. این محلول برای سنگ مرمر ، سنگ آهک ، تراورتن و اونیکس بهترین کار را دارد.

تمیز کردن سطوح سنگی
تمیز کردن سطوح سنگی

مواد لازم برای تمیز کردن سطوح سنگی  مرمر، آهک، تراورتن و اونیکس:

۱گالن آب گرم

۲ قاشق غذاخوری صابون مایع چرب

۱٠قطره روغن کاج

۵ قطره روغن درخت  سرو

پاک کننده دستمال مرطوب:  دستمال مرطوب بهداشتی مخصوص سرویس های بهداشتی: از این دستمال مرطوب های معطر می توان در حین جابجایی یا تمیز کردن عمیق برای از بین بردن لکه ها یا سطوح استفاده کرد. از آنجا که حاوی سرکه است ، از این دستمال مرطوب ها بر روی سنگ مرمر ، سنگ آهک ، تراورتن یا اونیکس استفاده نکنید ، مگر اینکه سنگها آبندی شده باشند.

مواد لازم

۱ فنجان آب

۱فنجان سرکه سفید

۱٠ قطره روغن اسانس رزماری

۱٠ قطره روغن گل شمعدانی

پارچه سلولزی به مستطیل بریده شده است

یک ظرف پلاستیکی ، قوطی یا ظرف پلاستیکی محکم

طریقه درست کردن دستمال مرطوب بهداشتی سطوح  : تمام مواد بالا را در یک کاسه مخلوط کنید. بسته به نحوه ذخیره آنها ، پارچه سلولزی خود را به سبک خود برش دهید، پارچه را در ظرف مخلوط کن با محلول قرار دهید تا تمام مایع جذب  پارچه شود.  بلافاصله آنها را در ظرف محکم ، قوطی یا جعبه  پلاستیکی قرار دهید و نگهداری کنید.

تمیز کردن سطوح سنگی
تمیز کردن سطوح سنگی

 اسکراب نرم اسطوخودوس: اگر احساس میکنید حمام ، وان یا سینک حمام شما کمی بیشتر به شستشو نیاز دارد، و با  محلول های ذکر شده تمیز نمی شود این محلولی که می خواهیم بگوییم به تمیز کردن مناطقی که چرک مرده شده اند و بسیار سخت تمیز می شوند پیشنهاد می شود.  و به افراد اطمینان میدهد که در تمام سطوح سنگ طبیعی از آن می توانند استفاده کنند چون بسیار ایمن است.

مواد لازم برای تمیز کردن تمام سطوح سنگی

¾ جوش شیرین

¼  فنجان پودر شیر

½ فنجان صابون مایع

۵ قطره روغن اسطوخودوس

آب به میزان نیاز

بطری سرنگ پلاستیکی

چهار ماده اولیه را با هم مخلوط کرده و درون یک بطری پلاستیکی مربعی قرار دهید.  سپس آب را درون آن بریزید، فقط مقدار آن برای خمیر صاف با تکان دادن ظرف یا هم زدن مواد  محلول را روی سطح سنگ بزنید و سپس با دستمال مرطوب محل آن را تمیز کنید.  و سپس خوب بشویید.

صابون پاک کننده تمیز کردن انواع سطوح سنگی:  این محلول برای همه سطوح سنگی بی خطر است.

۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین

۱ قاشق چایخوری نمک

۲ قطره روغن ضروری به رایحه دلخواه

سرکه

تمیز کردن سطوح سنگی
تمیز کردن سطوح سنگی

جوش شیرین ، نمک و روغن ضروری را در یک فنجان کوچک مخلوط کنید.  برای تهیه خمیر سرکه به اندازه کافی سرکه اضافه کنید.  خمیر را روی سطح بمالید و با یک دستمال مرطوب با یک برس تمیز کنید. و سپس خوب بشویید.  توجه داشته باشید که اگر هیچ راه حل تمیز کاری دیگری روی سنگ مرمر ، سنگ آهک ، تراورتن یا اونیکس برای از بین بردن لکه کار نکرده باشد ، ممکن است این اسکراب کار کند. مقدار کمی استفاده کنید و سریعاً بشویید.  اگر محلول سطح را فرو می برد ، آن را با یک پارچه نرم و یک محلول جلا دهنده مخصوص سطوح سنگ طبیعی صاف کنید.

*نکات تمیز کردن و نگهداری*

این روش های تمیز کردن به همراه دانش عمومی در مورد چگونگی جلوگیری از لکه ها به شما در حفاظت از سنگ خود کمک می کند. چند نکته تمیز کردن به جلوگیری از لکه دار شدن و بروز مشکلات کمک می کند.

۱- اگر از پاک کننده های خریداری شده در فروشگاه استفاده می کنید ، مراقب باشید بیش از حد از تمیز کننده یا صابون استفاده نکنید ، زیرا ممکن است باعث ایجاد رگه ها شده و این رگه ها باقی بماند و ظاهر سنگ را زشت کند. همیشه از پارچه ای تمیز برای سطوح سنگی  استفاده کنید و پارچه را با دست پیچ کنید تا سفت و محکم شوند و راحت تر تمیز کنید. در صورت جابجایی پارچه، پارچه مرطوب در زیر جارو پلاستیکی یا طی قرار دهید.

۲- بعد از تمیز کردن سطح کثیف ، پارچه شستشوی خود را مجدداً داخل سطل یا سطل پر از محلول تمیز کردن قرار ندهید.  در عوض یک پارچه تمیز بگیرید و پارچه استفاده شده و کثیف را در لباسشویی قرار دهید.  فقط پارچه یا پارچه تمیز را باید در آب شستشو قرار دهید تا آب تمیز بماند و خود آب باعث کثیفی و آلودگی نشود و سطح آن تمیز شود. همیشه سطح آن را با یک دستمال مرطوب بشویید تا هرگونه مواد صابون و مواد شوینده در روی سطح آن پاک شود.

۳-  بخارپز یا استفاده از دستگاه بخار یکی دیگر از ابزارهای ایمن برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن کف سنگ طبیعی است.

۴- برای حفظ بهترین ظاهر سنگ طبیعی نیاز به نگهداری کافی دارد. برای محافظت از کفهای طبیعی سنگی خود را روزانه  گردگیری کنید و غبار خشک را تمیز کنید. در سطوح ورودی منزل همیشه یک قالیچه یا یک فرش پهن کنید تا این گرد و غبار را بگیرد.

تمیز کردن سطوح سنگی
تمیز کردن سطوح سنگی

پاک کردن از روی همه سطوح سنگی

این روش را برای هر سطحی می توانید به کار ببرید بدون اینکه نگران آسیب زدن به آنجا باشید. سنگ گرانیت، استیل ضد زنگ، دیوارها و لباس ها تعداد محدودی از چیزهایی هستند که می توانید راحت تمیز کنید. آب لیمو اسیدی است، بوی خوبی دارد و می توانید لکه های مختلفی رو با کمک جوش شیرین حل کند. لیمو و جوش شیرین همیشه در دسترس هستند و بی خطر و مناسب اند برای زنگ زدگی، بو، ضدعفونی کردن دندان و غیره.

موادی که برای تمیز کردن سنگ و سرامیک دارید عبارتند از:

لیمو، جوش شیرین، اسفنج.

۱- اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک لیمو را از وسط نصف کنید. آنقدر لیمو ها را بچکانید تا آب آن کاملا روی لکه را بگیرد. پس از اینکه کاملا سطح لکه را پوشاند بگذارید برای 10 تا 15 دقیقه بماند، این مدت زمان بستگی دارد به اینکه از نظر شما لکه چقدر بزرگ و یا ضخیم است. اگر هم لکه روی یک سطح ناصاف است می توانید به کمک یک نوار یا لاستیک تکه های لیمو را روی لکه نگه دارید. پس از آن کمی جوش شیرین روی لکه ریخته و با اسفنج روی لکه بکشید. در این حالت باید کم کم لکه پاک شود و بوی خوب مرکبات همه جا پخش شود. برای بعضی لکه های قرمز مثل خون، شاید بهتر باشد نمک هم اضافه کنید.

۲- خب کار پاک کردن لکه از روی سنگ یا سرامیک تمام شد. بدون هزینه های زیاد برای مواد شوینده قوی و خطرناک به همین راحتی می توانید منزل خود را از لکه پاک کنید.

*** در پایان باید بگوییم سعی کنید همیشه از روش های طبیعی برای تمیزی سطوح خود استفاده کنید.  اگر هم از مواد شوینده شیمیایی استفاده می کنید حتما قبل از استفاده از شوینده ها موارد منع مصرف را حتما بخوانید. ممکن است به سطوح سنگی خود آسیب جدی وارد کنید، و از همه مهمتر آلودگی است که این شوینده ها برای محیط زیست دارد.***

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید