10 بنای معماری برجسته تاریخ

0
51
10 بنای معماری برجسته تاریخ
10 بنای معماری برجسته تاریخ

10 بنای معماری برجسته تاریخ

10 بنای معماری برجسته تاریخ : معماری یک هنر و علم است که به طراحی، برنامه‌ریزی، اجرا و ساخت ساختمان‌ها و فضاهای زندگی انسان می‌پردازد. هدف اصلی معماری ایجاد فضاهایی است که برای انسان‌ها زیبا، کارآمد، سالم و محیط زیستی مناسب باشند. معماری از دیرباز تا به امروز بخشی اساسی از فرهنگ هر جامعه بوده و به طور گسترده‌ای تحت تأثیر فرهنگ، تاریخ، تکنولوژی، اقتصاد و جغرافیا قرار گرفته است.

اصول اصلی معماری شامل موارد زیر هستند:

 1. زیبایی‌شناسی: طراحی و ساختمان‌ها باید جذاب و زیبا باشند و از نظر ظاهری تاثیر گذار باشند.
 2. کارآمدی: معماری باید به نیازها و اهداف کاربران پاسخ دهد و فضاهایی کارآمد و عملی فراهم کند.
 3. سلامت و ایمنی: ساختمان‌ها باید از نظر سلامتی و ایمنی برای ساکنان و کاربران آنها مطمئن باشند.
 4. پایداری: طراحی‌ها باید محیط زیست را محترم بدارند و با مصرف کمترین منابع طبیعی بهره‌برداری کنند.
 5. قابلیت تطابق: معماری باید قابلیت تطابق با نیازها و تغییرات آینده را داشته باشد.

معماری به صورت مختصر به سه دسته معماری سنتی، معماری مدرن و معماری معاصر تقسیم‌بندی می‌شود. هر کدام از این دسته‌ها دارای ویژگی‌ها و خصوصیات منحصربه‌فردی هستند که بر اساس زمان و فرهنگ مربوطه تشکیل شده‌اند.

معماری از گذشته تا به امروز نقش مهمی در شکل‌دهی به شهرها، فضاهای عمومی و مناطق مسکونی ایفا کرده است و همچنان نقش محوری در تحولات جوامع انسانی دارد. معماران با ترکیب هنر و علم در طراحی ساختمان‌ها و فضاهایی برای زندگی و کار انسان‌ها مشغول به فعالیت هستند و نقش بسزایی در بهبود کیفیت زندگی افراد و ایجاد زیبایی و کارآیی در محیط‌های زندگی دارند.

10 معماری برجسته تاریخی در جهان به سلیقه ی نویسنده:

 1. هرم خوفو، مصر: یکی از بزرگترین و برجسته‌ترین بناهای باستانی که در دوران پادشاه خوفو، فرعون دومیناسیون چهارم مصر ایجاد شد. این هرم نماد قدرت و شکوه فرهنگ مصر باستان است.هرم خوفو یکی از شاهکارهای بزرگ معماری باستانی و یکی از بناهای تاریخی برجسته در جهان است. این هرم که همچنین به نام “پیرامید بزرگ خوفو” نیز شناخته می‌شود، در دوران پادشاه خوفو، فرعون دومیناسیون چهارم مصر ایجاد شده است. هرم خوفو جزء مجموعه هرم‌های گیزه در مصر است که به عنوان یکی از نمادهای مصر باستان شناخته می‌شود و تا به امروز همچنان جذابیت زیادی برای بازدیدکنندگان دارد.
  ahram mohandesisaz

  ویژگی‌های هرم خوفو:

  • ابعاد و اندازه: هرم خوفو با ارتفاع تقریبی ۱۴۶.۶۹ متر، قاعده‌ای به طول ۲۳۸.۲۳ متر و عرض ۲۳۷.۵۲ متر دارد. این ابعاد باعث می‌شود هرم خوفو یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین بناهای تاریخی جهان باشد.
  • ساختار داخلی: هرم خوفو دارای یک محوطه درونی به عرض ۱۸۳.۵ متر و طول ۱۶۷.۵ متر می‌باشد که حجم بسیار بزرگی دارد. در داخل هرم، محل مدفن پادشاه خوفو قرار دارد که به صورت مومیایی‌شده از جانباخته یافته است.
  • مواد ساختمانی: هرم خوفو از بلوک‌های بزرگ کلینکر پرتلند (نوعی سیمان) و سنگ آهک ساخته شده است. این بلوک‌ها با دقت بالا بریده و چیده شده‌اند.
  • پوشش نهایی: در گذشته هرم خوفو با سنگ کراریت پوشانده شده بود، اما اکنون بیشتر آن به علت طولانی‌شدن زمان و آسیب‌پذیری ناشی از زلزله‌ها از بنا برداشته شده است.
  • اهمیت تاریخی: هرم خوفو نه‌تنها یک بنا باستانی معماری بلکه یک نماد تاریخی و فرهنگی است. این هرم نماد قدرت و شکوه فرهنگ مصر باستان را نمایان می‌سازد و برای مطالعه تاریخ و فرهنگ مصر باستان بسیار ارزشمند است. همچنین، هرم خوفو همچنان جذابیت زیادی برای گردشگران و مسافران دارد و به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مشهور جهان شناخته می‌شود.

  کلیسای مقدس سنت پطرس، واتیکان: مقر اصلی کلیسای کاتولیک روم و یکی از بزرگ‌ترین معابد مسیحیت که در شهر واتیکان قرار دارد. دارای معماری غنی و بزرگ‌نمایی است. بالاترین رده در 10 بنای معماری برجسته تاریخ این بنا از نظر نویسنده می باشد.

 2. تاج محل، هند: یکی از مهم‌ترین بناهای هندویی که توسط شاه جهان برای یادبود همسرش طراحی و اجرا شد. این بنا به سبک هندویی معماری شده و به عنوان جواهرهای معماری هند شناخته می‌شود.تاج محل یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین آثار معماری هندی است که در شهر آگرها، ایالت اتر پرادش هند واقع شده است. این بنا به عنوان یکی از شاهکارهای معماری جهان شناخته می‌شود و نماد شهر و کشور هند به حساب می‌آید. تاج محل در سال ۱۶۴۸ میلادی توسط امپراطور شاه جهان، موجود الدین محمد پادشاه مغول هند، برای یادبود همسر محبوبش، ممتاز محل، ساخته شد. این بنا همچنین به عنوان یکی از جواهرهای معماری هند شناخته می‌شود.ویژگی‌های تاج محل:
  taj mahal mohandesisaz
  1. زیبایی‌شناسی: تاج محل با طراحی‌های هندویی زیبا و فوق‌العاده معماری شده است. طراحی‌های هندویی شامل الگوها و آرمان‌های هندی در ساختار و نمای بنا استفاده شده است.
  2. جزایر کناری: تاج محل در یک جزیره کوچک به نام یمونا نیوه به وسعت ۱۷ هکتار ساخته شده است. این بنا به صورت عجیبی روی جزیره بنا شده و اطراف آن تراکمی از باغ‌ها و حوضچه‌های زینتی دیده می‌شود.
  3. مواد ساختمانی: در ساخت تاج محل از سنگ‌های قیمتی مانند مرمر، چالسدونی، لاپیسلازولی و کراریت استفاده شده است که زیبایی و ارزش هنری بنا را دو چندان کرده است.
  4. معابد مجاور: در کنار تاج محل، دو معبد زیبا به نام مسجد جمع و مسجد خواس مشاهده می‌شوند که طراحی‌های آن‌ها با تاج محل هماهنگی دارد.
  5. طرح‌های میوه‌ها: در نقش‌بندی‌های باغ‌های زینتی تاج محل، طرح‌هایی از میوه‌های هندی مشاهده می‌شود که از گذشته تاکنون همچنان چشم نواز است.

  تاج محل به عنوان نمادی از فرهنگ و هنر هند و همچنین به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری برتر جهان شناخته می‌شود و هر ساله میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان به این مکان مقدس و زیبا سفر می‌کنند تا از زیبایی‌ها و عظمت آن لذت ببرند. تاج محل همچنان به عنوان یکی از بزرگترین معابرهای هنری و تاریخی برای توسعه گردشگری هند و نمایش فرهنگ این کشور به دنیا شناخته می‌شود.

 3. برج ایفل، فرانسه: یکی از برجسته‌ترین عمارت‌های فلزی جهان که در شهر پاریس قرار دارد و نماد شهر و کشور فرانسه محسوب می‌شود.برج ایفل یکی از شاهکارهای بزرگ معماری و نماد شهر پاریس و کشور فرانسه است. این بنا که به عنوان یکی از عجایب دنیا شناخته می‌شود، در سال ۱۸۸۹ میلادی به مناسبت نمایش جهانی پاریس ساخته شد. برج ایفل با ارتفاع تقریبی ۳۳۰ متر، از گذشته تا به امروز یکی از مقاصد محبوب گردشگری جهان بوده و هر ساله میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان به پاریس سفر می‌کنند تا این بنا زیبا و مشهور را با چشمان خود ببینند و از زیبایی و طراحی استثنایی آن لذت ببرند.
  ifel mohandesisaz

  ویژگی‌های برج ایفل:

  1. طراحی منحصر به فرد: برج ایفل توسط مهندس فرانسوی گوستاو ایفل طراحی و ساخته شد. این طراحی به صورت یک سازه آهنی با سه طبقه و شکل هندسی منحصر به فرد است که به وضوح قابل تشخیص و بسیار مشهور است.
  2. ارتفاع: این بنا با ارتفاع تقریبی ۳۳۰ متر (به همراه آنتن‌های بالا) به عنوان یکی از بلندترین ساختمان‌ها در دنیا شناخته می‌شود.
  3. مواد ساختمانی: برج ایفل از فولاد و آهن به هم ترکیب شده است که برای زمان خود تکنولوژی پیشرفته‌ای به شمار می‌آمد.
  4. قابلیت مشاهده: با توجه به ارتفاع برج و موقعیت مرکزی آن در شهر پاریس، از بالای برج ایفل می‌توان یک منظره فوق‌العاده از شهر به دست آورد.

  برج ایفل از دیدگاه فرهنگی و تاریخی نیز یکی از نمادهای پاریس و فرانسه به حساب می‌آید و نماد عشق و عاشقی در شهرنشینان این شهر مشهور است. همچنین، این بنا همچنان یک نماد از آزادی و ایستادگی ملت فرانسه به حساب می‌آید و همیشه به عنوان یکی از برج‌های مشهور و زیبای دنیا توصیف می‌شود.در مورد برج ایفل نکته جالب اینکه قرار بر این بوده بنا موقت باشه و بعد از سیرک و مراسم برچیده شود ولی با توجه به استقبال گسترده فاز های بعدی آن اجرا شده در 3 فاز است که اغلب طبقات موزه و کافه رستوران هستند و در قلب فرانسه طبقات در دست چینی هاست .

 4. کلیسای سنت پطرس (St. Peter’s Basilica) در شهر واتیکان است. کلیسای سنت پطرس یکی از معبد‌های مهم مسیحیت و مقر پاپ‌های کاتولیک است.ویژگی‌های کلیسای سنت پطرس:
  st vatikan mohandesisaz
  st vatikan mohandesisaz
  1. ارتفاع: کلیسای سنت پطرس دارای برج کوپول بلندی است که ارتفاع آن به حدود ۱۳۲ متر می‌رسد و به عنوان یکی از بلندترین سازه‌های مذهبی و معماری جهان شناخته می‌شود.
  2. طراحی هنری: این کلیسا به وسیله معماران مشهوری همچون میکلانژلو، برنینی و رافائل طراحی شده است و از جمله شاهکارهای هنری رنسانس به شمار می‌آید.
  3. ساختمان بزرگ: کلیسای سنت پطرس با قدرت جذب زیادی در میان گردشگران دارد؛ ساختمان بزرگ و زیبای آن و طراحی هنری منحصر به فرد باعث شده تا از هر نقطه‌ای در شهر واتیکان دیده شود.
  4. آثار هنری: در داخل کلیسا، آثار هنری مهمی از جمله مجسمه‌ها و نقاشی‌های معروف هنرمندان معروفی همچون میکلانژلو، برنینی و رافائل قرار دارد که از نظر هنری و تاریخی بسیار ارزشمند هستند.

  کلیسای سنت پطرس یکی از بزرگ‌ترین نمادهای معماری و هنری ایتالیا به شمار می‌آید و هر ساله میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان به این معبد مهم مسیحیت سفر می‌کنند تا از زیبایی‌ها و عظمت آن لذت ببرند.

 5. برج زنگ ساعت بیگ بن، انگلستان:برج زنگ ساعت بیگ بن یکی از نمادهای شهر لندن و کشور انگلستان است. این برج زیبا که با اسم بیگ بن شناخته می‌شود، در قلب پارلمان انگلستان یا همان پارلمان ساخته شده است. بیگ بن اصطلاحاً به کل ساعت همچنین برج زنگ پارلمان انگلیس اطلاق می‌شود.ویژگی‌های برج زنگ ساعت بیگ بن:
  london-ring-mohandesisaz
  london-ring-mohandesisaz
  1. طراحی و ارتفاع: برج زنگ ساعت بیگ بن با ارتفاع تقریبی ۹۶ متر (۳۱۶ فوت) از پیشرفته‌ترین ساعت‌های هوشمند جهان به شمار می‌آید و به عنوان یک نماد معروف و تاریخی لندن شناخته می‌شود.
  2. ساختمان و مواد ساختمانی: برج زنگ بیگ بن با استفاده از سنگ پرتقالی، آهک و آهن ساخته شده است که طراحی زیبا و منحصر به فردی دارد.
  3. تاریخچه: بنا به دستور ویکتوریا، ملکه بریتانیا در سال ۱۸۵۹ میلادی ساخته شد و در تاریخ ۳۱ مه ۱۸۵۹ به بهره‌برداری رسید. این بنا برای گرامیداشت ۵۰ سال فتح هند و پیشکسوت ها در دوران شاهزادگی و ایشان مهماندار کشور بنگلور هند به ثبت رسید.
  4. نقش بیگ بن: بیگ بن نه‌تنها یکی از برجسته‌ترین نمادهای لندن است، بلکه نمادی از ثبات و تاریخ انگلستان نیز محسوب می‌شود و همیشه به عنوان نمادی از لندن و انگلستان توصیف می‌شود.

  برج زنگ ساعت بیگ بن همچنان یکی از بزرگترین جاذبه‌های گردشگری لندن و جهان است که هر ساله میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان به لندن سفر می‌کنند تا این بنا زیبا و تاریخی را با چشمان خود ببینند و از زیبایی و شگفتی آن لذت ببرند.

 6. آکروپولیس :آکروپولیس یکی از مهم‌ترین نمادها و آثار باستانی یونان است و در شهر آتن، پایتخت یونان قرار دارد. این اثر هنری و معماری برجسته، یکی از برجسته‌ترین مقاصد گردشگری و تاریخی جهان به شمار می‌آید و هر ساله میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان به یونان سفر می‌کنند تا از زیبایی و تاریخ باستانی آن لذت ببرند.ویژگی‌های آکروپولیس:
  acropolis mohandesisaz
  acropolis mohandesisaz
  1. ارتفاع و طراحی: آکروپولیس در بالاترین نقطه شهر آتن واقع شده است و ارتفاع برجسته‌ای دارد که از سطح دریا به بالا می‌رود. آثار هنری و معماری زیبا و بزرگی که در آکروپولیس وجود دارد به نمایانگر هنر بزرگ باستانی یونان است.
  2. ساختمان‌ها و آثار هنری: در آکروپولیس، تعدادی از زیباترین آثار هنری یونان باستان وجود دارد که به دوران کلاسیک یونانی اشاره دارند. معبد پارتنون، معبد ارتمیس، ارامنه‌ها و تئاتر هرودوس از جمله آثار بزرگ و معروف هستند.
  3. اهمیت تاریخی: آکروپولیس به عنوان یکی از مقاصد مهم و معروف تاریخی و فرهنگی جهان شناخته می‌شود و تاریخچه‌ای پرافتخار در تاریخ یونان و فرهنگ دنیای باستانی دارد.
  4. چشم‌انداز: از بالای آکروپولیس چشم‌انداز شهر آتن و اطراف آن بسیار دیدنی و زیبا است که برای گردشگران تجربه‌ای خاص و خوب به ارمغان می‌آورد.

  آکروپولیس یکی از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین آثار باستانی جهان است و بازدید از این شاهکار باستانی، تجربه‌ای فوق‌العاده و بی‌نظیر از فرهنگ و تاریخ باستانی یونان به شما خواهد داد

 7. برج‌های دوقلو پتروناس، مالزی: دو برج زیبا که در شهر کوالالامپور قرار دارند و به عنوان نماد شهر مشهور هستند.برج‌های دوقلو پتروناس (Petronas Twin Towers)، یا همان کوالالامپور پتروناس توین تاورز، از برج‌های مشهور و بزرگ در جهان هستند که در شهر کوالالامپور، پایتخت مالزی، قرار دارند. این برج‌ها به عنوان نماد شهر کوالالامپور و کشور مالزی محسوب می‌شوند و هر ساله میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان به مالزی سفر می‌کنند تا از زیبایی و شگفتی این برج‌ها لذت ببرند.ویژگی‌های برج‌های دوقلو پتروناس:
  petronas mohandesisaz
  Top of Petronas Twin Towers. Aerial view of Kuala Lumpur Downtown, Malaysia. Financial district and business centers in smart urban city in Asia. Skyscraper and high-rise buildings at sunset.
  1. ارتفاع و طراحی: این برج‌ها با ارتفاع بیش از ۴۵۰ متر (۱۴۹۶ فوت) از پیشرفته‌ترین ساختمان‌های جهان به شمار می‌آیند. طراحی زیبا و منحصر به فرد آنها به خصوص شبانه‌روز با نورپردازی خاص زیبایی بیشتری به این بنا می‌بخشد.
  2. مصالح ساختمانی: برای احداث برج‌های پتروناس از بتن مسلح و پوشش‌های آلومینیومی استفاده شده است.
  3. استفاده از تکنولوژی پیشرفته: این برج‌ها با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های پیشرفته در زمینه مهندسی ساختمان، به عنوان نمادی از پیشرفت و توانمندی مالزی در زمینه معماری شناخته می‌شوند.
  4. تابلوی روانگرایی: برج‌های پتروناس دارای تابلوهای روانگرایی خاصی هستند که انواع نمایش‌ها و اطلاعات مختلف را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهند.
  5. مناظره زیبا: از بالای برج‌های پتروناس، منظره‌ای زیبا و دیدنی از شهر کوالالامپور به تمامی بازدیدکنندگان ارائه می‌شود که یک تجربه فوق‌العاده و خاص را برای آنها به ارمغان می‌آورد.

  برج‌های دوقلو پتروناس از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین بناهای معماری جهان هستند و بازدید از آنها تجربه‌ای منحصر به فرد و فوق‌العاده از شگفتی‌ها و زیبایی‌های معماری خواهد بود.

 8. معبد کایلاسا یکی از معابد مشهور و مقدس هندوییت در هند است. نام “کایلاسا” از دو کلمه سانسکریت “کیل” (Kail) و “آسا” (Aasa) تشکیل شده است که به ترتیب به معنای “تاج” و “محل اقامت” یا “بومی” هستند. این معبد در ایالت هیماچال پردش واقع شده و در کوهستانی به نام کالاچالا که بالاترین قله هیمالیا است، قرار دارد.معبد کایلاسا به ویژه به عنوان معبد خدای شیوا معروف است. شیوا یکی از اهمیت‌دارترین خدایان هندو ها است که به عنوان خدای نابودی و ایجادی، تبدیل شدن و نیز خدای مرگ در هندوییت شناخته می‌شود.
  kailasa mohandesisaz
  kailasa mohandesisaz

  این معبد با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص خود، به عنوان یک مقصد مذهبی مهم و همچنین یک مقصد گردشگری محبوب در هند جذب زیادی از مسافران می‌کند. نمایی منحصر به فرد از معبد که روی صخره‌های کوهستانی قرار گرفته است، زیبایی و جلال محل را بیشتر می‌کند. همچنین منظره اطراف معبد نیز با کوه‌های پوشیده از برف و طبیعت بکر، یک تجربه‌ی سفر به یادماندنی را برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کند.

 9. کلیسای ساگرادا فامیلیا (La Sagrada Família) یکی از مهم‌ترین آثار معماری و آرامگاه آنتونیو گاودی (Antoni Gaudí) در شهر بارسلونا، اسپانیا، است. این کلیسا یکی از نمادهای برجسته شهر بارسلونا و همچنین از جاذبه‌های گردشگری مهم اسپانیا به حساب می‌آید.
   La Sagrada Familia mohandesisaz

  La Sagrada Familia
  mohandesisaz

  ایده‌ ساختن کلیسای ساگرادا فامیلیا توسط معلم معماری بزرگ کاتالان، آنتونیو گاودی، در سال 1882 ارائه شد. این آرامگاه به افتخار خانواده‌ی مقدس مسیحیت یعنی مریم، یوسف و عیسی مسیح بنا شده است و به همین دلیل “ساگرادا فامیلیا” یعنی “خانواده‌ی مقدس” نامیده می‌شود.

  گاودی به دلیل مرگ زودهنگامش در سال 1926، همچنان نتوانست کلیسا را به پایان برساند و پروژه تاکنون ادامه دارد. با وجود این، کلیسای ساگرادا فامیلیا در حال حاضر یکی از جاذبه‌های گردشگری برجسته در بارسلونا و در کل اروپا به حساب می‌آید. این ساختمان یک ترکیب غنی از سبک‌های معماری نوآورانه و هنری است و برخی از مشاهده‌کنندگان آن را به عنوان یک شاهکار هنری توصیف کرده‌اند.

  از جمله ویژگی‌های شناخته‌شده کلیسای ساگرادا فامیلیا می‌توان به برج‌های بلند آن، نوارهای رنگی شیشه‌ای با طرح‌های هنری، فرم‌های منحصربه‌فرد و پرتوهای نور طبیعی که به داخل ساختمان نفوذ می‌کنند، اشاره کرد.

 10. برج خلیفه – دبی، امارات متحده عربی :برج خلیفه (Burj Khalifa) یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین بناهای معماری جهان است که در شهر دبی، امارات متحده عربی قرار دارد. این برج یکی از نمادهای شهر دبی و کشور امارات متحده عربی به شمار می‌آید و با ارتفاع بالغ بر ۸۲۸ متر (۲،۷۱۶ فوت)، بلندترین بنا در جهان است.ویژگی‌های برج خلیفه:
   10 بنای معماری برجسته تاریخ
  10 بنای معماری برجسته تاریخ
  1. ارتفاع و طراحی: برج خلیفه با ارتفاع بی‌نظیر خود، از دیگر ساختمان‌ها بلندتر است و طراحی زیبا و منحصر به فرد آن، آن را به یکی از شاهکارهای معماری جهان تبدیل کرده است.
  2. نماد شهر: برج خلیفه به عنوان نماد شهر دبی شناخته می‌شود و تجاوز کنترل‌های از دست رفته بر بلندترین بنا در جهان را به دبی می‌بخشد.
  3. مناظره زیبا: از بالای برج خلیفه منظره‌ای زیبا و دیدنی از شهر دبی و اطراف آن به تمامی بازدیدکنندگان ارائه می‌شود که تجربه‌ای خاص و زیبا را به ارمغان می‌آورد.
  4. کاربری‌های متنوع: برج خلیفه به عنوان مجتمعی چند منظوره شامل هتل‌ها، ادارات، مسکن، رستوران‌ها و مراکز خرید استفاده می‌شود.
  5. استفاده از تکنولوژی پیشرفته: این برج با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و مواد با کیفیت، یکی از پیشرفته‌ترین ساختمان‌های جهان به شمار می‌آید.

  برج خلیفه به عنوان یکی از مهم‌ترین نمادها و شاهکارهای معماری جهان، جذابیت‌های خاصی برای بازدیدکنندگان دارد و تجربه‌ای منحصر به فرد و خاص از شگفتی‌ها و زیبایی‌های معماری را به آنها ارائه می‌دهد.در بین10 بنای معماری برجسته تاریخ به نوعی مدرن ترین بنا و بروزترین بنا این برج بلند می باشد.

لیست خودتون یا بناهایی که جاشون خالیه رو برامون بنویسین.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید