گل و گیاه

0
395
گل و گیاه
گل و گیاه
گل و گیاه

گل و گیاه : مطالعات نشان می دهند افرادی که بیشتر با گل و گیاه در ارتباط هستند، کمتر به افسردگی مبتلا می شوند. داشتن گل و گیاه در خانه، به روحیه شادتر افراد خانواده کمک می کند. آزمایشی صورت گرفته است که در آن، به افرادی که تا حدی افسرده بودند، و همچنین به افراد معمولی یک دسته گل داده شده و هر دو گروه، در همان لحظه ی نخست که دسته گل به آنها اهدا می شده، خنده بر لب هایشان شکفته و شاد شده اند. بعد از خواندن این مطلب دقت بیشتری کردم و افراد مختلف را در زمانی که گل دریافت می کردند زیر نظر گرفتم و متوجه شدم که این مطلب، در تجربیات من هم صحت دارد. یعنی افراد به محض دیدن و دریافت گل خوشحال شده یا اقلاً لبخند می زدند. این قدرت جادویی گل و گیاه است که می تواند ما انسان ها را شاد کند و باعث تقویت روحیه مان شود.

گیاهان سبز و شاد کننده!

گمان نکنم کسی باشد که از گل و گیاه خوشش نیاید و دوست نداشته باشد گوشه ای از منزلش را به گیاهان سبز و زیبا اختصاص دهد. اما برخی از ما کمی تنبلی کرده یا گمان می کنیم نگهداری گلدان های آپارتمانی سخت است و در نتیجه خود و خانواده مان را از آن محروم کرده ایم. چه بهتر که با آمدن بهار و زنده شدن طبیعت، ما نیز بخشی از طبیعت را به خانه بیاوریم و به جای خریدن اشیاء و وسایل معمولی منزل، موجودات سبز زنده و هیجان انگیز را به زندگی مان راه دهیم و باعث شادی خانواده شویم. ضمن این که این گیاهان مراقبت چندانی هم لازم ندارند و با کمی آب و نور می‌توانند تا مدت‌ها باقی بمانند و همنشین زیبای منزل ما باشند.

گل و گیاه
گل و گیاه

چگونه گل و گیاه خانگی داشته باشیم

گام ۱

گیاه مورد نظرتان باید متناسب با محل قرارگیری اش باشد. گیاهانی که با سایه سازگاری دارند در هرجای خانه می توانند باشند، حتی مقابل پنجره هایی که تابش آفتاب شرقی – غربی باشد. گیاهانی که به نور آفتاب نیاز دارند باید مستقیم در جهت تابش آفتاب باشند.

گام ۲

گیاهتان را برحسب شرایط آب و هوایی منزلتان انتخاب کنید. گیاهانی که به نور آفتاب در طول سال نیاز دارند قادر به رشد در محیط های تاریک یا ابری نیستند، مگر اینکه بخواهید با لامپ آنها را رشد دهید. در مقابل، گیاهانی که به نور کمتر نیاز دارند در هرجایی می توانند رشد کنند.

گام ۳

گیاه خود را با توجه به فضای موجود انتخاب کنید. گیاهان گلدار کوچک، کاکتوس و بامبو بهترین گیاهانی هستند که می توانید آنها را روی میز عصرانه تان یا هرجای کوچک دیگری جای دهید. گلدان های پنجره ای بهترین جا برای بوته ها هستند. اگر میخواهید یک چیز بزرگتر داشته باشید، یک درختچه مثل فیکوس (که به بنجامین فیکوس هم معروف اند) عالی به نظر می رسد.

گام ۴

گیاهانی را انتخاب کنید که رنگ مورد علاقه شما را دارند. بعضی ها عاشق گیاهان یشمی یا سبز تیره اند، بعضی ها هم رنگ های روشن و عجیب غریبی مثل گیاه “پرنده بهشتی” را ترجیح می دهند شما که می توانید هر گیاهی با هر رنگی انتخاب کنید، پس چه بهتر که با سلیقه خودتان جور باشد.

گام ۵

مراقبتی که از گیاهتان می خواهید داشته باشید را هم ملاک قرار دهید. مثلا کاکتوس و گیاهان همیشه سبز هیچ زحمتی ندارند. اما در مقابل بنفشه ها و گیاهان ظریف خیلی نازک نارنجی اند. اگر می دانید که شخصی نیستید که هر روز به آب و خاک گیاهتان برسید و مدام از آن مراقبت کنید، بهتر است این گونه گیاهان را نخرید. با خودتان رو راست باشید! یک دنیا گیاه وجود دارد که بدون مراقبت حتی از شما هم بیشتر عمر می کنند!

گام ۶

به زمان گل دهی گیاهتان توجه کنید. هر گیاهی در یک ماه بخصوص گل می دهد. اگر گیاه خانگی تان را درست انتخاب کنید، خانه تان همیشه گل باران خواهد بود!

گل و گیاه
گل و گیاه

نکات و هشدارها

اگر در پرورش گل بی تجربه هستید، بهتر است بجای دانه یا نهال، گیاه کامل بخرید و بکارید. از خاک مناسب گیاه استفاده کنید. برای ما، بله، خاک خاک است اما برای گیاهان خیلی فرق دارد. گیاه را غرق آب نکنید. پرورش دهنده های بی تجربه گمان می کنند هر گیاهی که بد حال بنظر برسد با آب دادن زیاد دوباره شاداب می شوند. اما متاسفانه قضیه بر عکس می شود!

گیا هان علاوه بر زیبایی محیط باعث سلامت روح وجسم می شود و انرژی خوبی به افراد می دهد ؛ دراین بخش  به فواید گیاه در خانه خواهیم پرداخت فوایدی که به ۷ دسته اصلی تقسیم می شوند.

۷مورد از فواید مهم نگه داری گیاه در خانه و آپارتمان

۱- پاکسازی هوا

درسال ۱۹۸۹ دانشمندان ناسا در زمینه پاکسازی هوای داخل منزل باکمک گیاهان تحقیق کرده اند ، بهتراست بدانید هر روزه درمعرض بسیاری از آلودگی هاهستیم و باید برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی جایی در منزلمان برای گیاهان خانگی ایجاد کنیم.

برای پاکسازی هوا چه گیاهانی مناسب فضای داخل خانه هستند؟

▪ درخت بامبو : مراقبت ازاین درخت آسان است و سطح فرمالدئید را کاهش میدهد.

▪ درخت فوفل : این درخت برای منزل و ادرات مناسب است ،گیاهی که به آرامی رشد می کند و به آب زیادی نیاز ندارد همچنین برگهای آن هوا را پاکسازی می کند.

▪ فیکوس بنجامین : این گیاه برای پاکسازی هوا مناسب است و به عقیده بسیاری یک تصفیه کننده مناسب برای هوای داخل خانه است.

فواید نگه داری گیاه فیکوس بنجامین ، بابمو و فوفل در خانه

گل و گیاه
گل و گیاه

۲- ایجاد احساس شادی و خوشحالی

داشتن گیاه در منزل به شادی کمک می کند ،بسیاری ازمردم ادعا می کنند گیاهان قدرت تاثیری گذاری زیادی در شادی دارند پس اگر فرد حساسی هستید گیاهان برایتان مفید هستند ؛ برای رفع استرس و فضار عصبی برخی گیاهان موثرند.

▪ بنفشه : اگر ستیز و ناسازگاری درمنزل دارید بنفشه به کاهش استرس و حفظ آرمش کمک می کند.

▪ پیچک : باور داشته باشید که این گیاه برایتان شادی و احساس خوبی ایجاد خواهد کرد.

▪ درفش گیاه : این گیاه به عنوان گیاه مردان می شناسند و باروری میل جنسی درمردان را بالا میبرد.

۳- برای ذهن مفید هستند

مراقبت از گیاهان ذهن را شفاف می کند و مهربانی و عشق ایجاد و به درمان استرس و عصبانیت کمک می کند ، اگر می توانید باغچه ای درست کنید و با خاک فعالیت هایی انجام دهید تا کالری بسوزانید وخلاقیت را بالا ببرید.

۴- کاهش سطح صداهای اضافه

گیاهان سروصدا راکاهش میدهند و هوا راپاکسازی می کند به همین خاطر وقتی ساختمانهایی را با گل وگیاه می بینیم احساس می کنیم کمتر سروصدا دارند.

گل و گیاه
گل و گیاه

۵- ایجاد حس آرامش

از طبیعت و گیاهان می توانید برای درمان عصبانیت بهره ببرید.

▪ چای کوهی: چون این گیاه حاوی هیپرین است برای درمان افسردگی،عصبانیت ، بی خوابی و یائسگیپیشنهاد میشود.

▪ گل ساعتی: این گیاه تاثیر آرام بخشی دارد و به درمان عصبانیت کمک می کند.

▪ سنبل الطیب: این گیاه در درمان استرس ،بی خوابی و تنظیم قلب عالی عمل می کند.

فواید داشتن گیاه سنبل الطیب ، گل ساعتی و چای کوهی در خانه

۶- افزایش تمرکز

همین طور که گیاهان استرس را کاهش میدهد تمرکز را نیز بالا می برد ، گیاهانی که این خاصیت را دارند شامل :

▪ رزماری : رزماری خواص چند گانه ای دارد و برای سلامتی و.تقویت حافظه مفید است.

▪ لیمو : محرک حافظه و به درمان ناراحتی و بی خوابی کمک می کند.

▪ گیاه مارشمالو : این گیاه زیبا در آرام بخشی اهمیت دارد و حاوی موادی است که حافظه را به شکل خوب حفظ می کند.

۷-  منبع انرژی های مثبت هستند

بعضی ازگیاهان منبع انرژی هستند بنابراین منزل را با این گیاهان پرکنید

▪ اسطوخودوس: افرادی که بی خوابی دارنداسطوخودوس برایشان ایده ال است و انرژی آن ها رامتعادل می کند.

▪ سرخس: عزت نفس رابالا میبرد ؛ چینی های باستان معتقدند این گیاه را اگر در آستانه جدایی هستید درمنزل نگهدارید.

▪ گل داوودی: این گیاه حس خوبی رادر منزل پخش می کند.

گیاه هان زیبایی که بدون نور خورشید رشد می کنند.

گل و گیاه
گل و گیاه

اگر شما به دنبال چنین گیاهانی هستید، باید به دنبال گیاهانی باشید که زندگی کردن زیر نور غیر مستقیم خورشید را پس داده باشند. وگرنه بعد از چند روز پژمرده خواهند شد. گیاهانی که شما برای شرایط کم نور می‌خواهید، بسیار ایده آل و دوستداشتنی هستند که بطور طبیعی بدون نور مستقیم خورشید رشد می‌کنند.

۱- درختچه اژدها

درختچه اژدها (Dracena) بسیار زیباست و می‌تواند در نشیمن خانه‌تان رشد کند. این گیاه در حدود ۵۰ گونه دارد که بیشترشان بومی آفرقا هستند. هرس و آبیاری منظم برای این گیاه مهم است. توجه داشته باشید که گونه‌های مختلف درخت و درختچه اژدها نباید زیر نور خورشید قرار بگیرند و در ضمن با آب گرم و یا ولرم به هیچ وجه آبیاری نشوند.

۲- آناناسیان

آناناسیان (Bromeliads) یک گیاه عالی برای رشد در داخل منزل و یا محیط کار است، بیشتر گونه‌های این گیاه در سایه توان رشد دارند. در واقع این گیاه یک گیاه استوایی است، اما شما می‌توانید در هرجای منزل آنها را قرار دهید. این گیاه قادر است زیر نورهای فلورسنتی هم رشد کند.

۳- پرسیاوش

گیاه پر سیاوش(maidenhair fern) سرده‌ای است با حدود ۲۰۰ گونه از پرسرخسیان، که معمولا در طبیعت کنار قارچ های خوراکی محبوب مردم رشد می‌کند. این گیاه با برگ سبز و درخشانش که شبیه به موی انسان است به نظر می‌تواند زیبایی خانه‌تان را دو چندان کند. توجه داشته باشید که به طور مرتب آب به این گیاه برسد، البته از آبیاری بیش از حد هم اجتناب کنید. نگهداری این گیاه نیز به خاطر دوست داشتن نور کم برای درون اتاق‌ توصیه می‌شود.

۴- گیاه Parlor Palm

گیاه Parlor Palm نام یگ گونه از خانواده نخل‌ها است. از این گیاه تقریبا در هر موقعیتی در نشیمن خانه می‌توان استفاده کرد، حتی در کنج‌های اتاق که معمولا هیچ گیاهی قادر به زندگی نیست. این گیاه با اندکی نور خوشه گل‌های زرد و کوچک در فصل بهار به بار می‌آورد اما اگر نور خیلی کم باشد شکوفه نمی‌دهد. این گیاه فقط در شرایطی که خاکش خشک شد، نیاز به آب دارد، در غیر این‌صورت با آبیاری زیاد باعث مرگش نشوید.

گل و گیاه
گل و گیاه

۵- چتر پاپیروس

گیاه چتر پاپیروس (Umbrella papyrus) یک گونه از نخل است که همیشه سر سبز است. این گیاه بطور طبیعی در سایه و جای کم نور رشد می‌کند. بسیاری از علاقه مندان از این گیاه برای مجموعه خود زیر سایه استفاده می‌کنند. این گیاه نیازمند به بستری مرطوب است. شما می‌توانید گیاه چتر پاپیروس را به همراه گلدان روی یک سینی پر از آب قرار دهید.

۶- زبان مادر شوهر یا گیاه ماری

گل زبان مادر شوهر نیاز به نگهداری جدی ندارد و آن را به عنوان گل مار نیز می‌شناسند. این گل در اتاق نشیمن بسیار بادوام و محبوب است. توانایی این گیاه برای رشد در مناطق کم نور واقعا شگفت انگیز است. بی شک از نگهداری این گیاه خوشتان خواهد آمد.

۷- گیاه خزنده

این گیاه یک نوع خزنده است که رشد کندی دارد و دارای شاخ و برق سبز تیره کوچک و چرمی شکل است. این گیاه با شاخ و برگ انبوه به هر سطحی می‌چسبد و محیط را با برگ‌هایش پر از زرق و برق می‌کند. از آبیاری زیاد این گیاه خوداری کنید و سعی کنید وقتی خاک گیاه خشک شد آبیاری کنید.

۸- فیلودندرون

گیاه فیلودندرون (Philodendrons) در نور کم رشد می‌کند و با چنین محیطی سازگاری دارد و در دو گونه رونده و بوته‌ای یافت می‌شود. خاک این گیاه باید به طور مداوم مرطوب باشد اما خیس نباشد. بهتر است قبل از هر بار آبیاری کمی صبر کنید تا خاکش مقداری خشک شود.

۹- گیاه Calathea 

گیاه  Calathea (گیاهی مزین با پرهای طاووسی مانند) از جمله گیاهانی است که دارای شاخ و برق بسیار زیبا است که می‌توان درون خانه از زیبایی‌هایش استفاده کرد. این گیاه در سایه روشن خوب رشد می‌کند و برای ادامه زندگی به دمای حداقل ۱۳ درجه سانتی گراد نیاز دارد. این گیاه آبیاری مکرر را ترجیح می‌دهد (آبیاری باید با توجه به شرایط نور و درجه حرارت انجام شود) و خاک آن باید کمی مرطوب باشد.

۱۰-  مارانتا لوکونورا

گل زیبای مارانتا، دوستدار مناطق خنک است و از گرما و رطوبت خوشش نمی‌آید باید در نقطه‌ٔ سرد و خنک خانه یا اداره نگهداری شود. این گیاه در مناطقی که داری نور کمی است، رشد خوبی می‌کند. اگر این گیاه زیر نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، برگ‌هایش برمی‌گردند و شروع به عرق کردن می‌کند. این گیاه را باید از آفات حفظ کرد و همچنین علف هرزها در گلدان این گیاه خوب رشد می‌کنند. شما با تمیز کردن خاک از علف هرزها به کمک این گل زیبا بشتابید.

۱۱- گیاه Sword fern

این گیاه قادر است به یک گیاه زیبا و همیشه سبز تبدیل شود. این گیاه از نور مستقیم خورشید خوشش نمی‌آید، سعی کنید به هیچ وجه آن را زیر نور مستقیم قرار ندهید. این گیاه در خاک اسیدی به خوبی رشد می‌کند و خاکش باید مرطوب باشد. چون برای رشد، به چنین محیطی نیاز دارد. بنابراین توجه داشته باشید که سطح خاک آن همیشه مرطوب باشد.

۱۲- پوتوس

پوتوس از خانواده گل شیپوریان است که در جنوب شرق آسیا به عنوان گل ثروت بسیار شناخته شده است. این گیاه به طور گسترده در گلخانه این کشورها پرورش داده می‌شود. این گیاه به نگهداری زیادی نیاز ندارد و می‌تواند بدون نور مستقیم خورشید رشد کند. این گیاه بسیار رونده هست و می‌تواند به هر محیطی بچسبد. این گیاه قادر است در حمام، آشپز خانه و اتاق نشیمن رشد کند. این گیاه همچنین به عنوان تصفیه کننده منواکسید از هوا شناخته شده است.

۱۳- گیاهان عنکبوتی

همه ما زیبایی گیاه عنکبوتی را با رنگ سبز و حاشیه کرم زیبای آن وقتی درون گلدان از جایی آویزان شده است را دیده‌ایم. این گل با نمایی که دارد می‌توان آن را روی تاخچه و سردر ورودی خانه‌ها نصب کرد. این گیاه نیز قادر است هوا را تصفیه کند و در زیر نور غیر مستقیم خورشید توانایی رشد و شکوفا شدن را دارد. به یاد داشته باشید که نور مستقیم خورشید می‌تواند برگ‌هایش را بسوزاند.

۱۴- گل چمچمه‌ای یا برگ قاشقی

اگر اکثر گیاهانی را که ذکر شد، نمی‌توانید به دست بیاورید، گل برگ قاشقی جایگزین بسیار زیبا و دوست داشتنی‌ای است. این گیاه به طرز باور نکردنی‌ای آسان رشد می‌کند. این گیاه در زیر سایه شکوفا می‌شود و می‌تواند هوا را نیز تصفیه کند.

۱۵-  ملکه نقره ای

ملکه نقره یک گیاه بسیار زیبا است. این گیاه یکی از بادوام‌ترین گیاهانی است که می‌تواند در محیط داخلی خانه رشد کند. این گیاه به درد کسانی می‌خورد که از گل و گیاه و نگهداری از آن چیزی خاصی نمی‌دانند.

 نکته ی آخر

گیاهان خانه خود را بیش از حد آب ندهید، حتی اگر در گلخانه باشند سعی کنید با توجه به نیاز گیاه به آن آبیاری کنید.در فصل زمستان با آبیاری زیاد با کوتاهی عمر گیاه نشوید. سعی کنید یک بار در سال آن هم در دوره رشد گیاه در فصل تابستان به آن کود مایع مربوط به خودش را بزنید. برای نگهداری گیاه در اندازه‌های مطلوب خود، سعی کنید به موقع آن‌ها را هرس کنید.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید