مبل راحتی

0
1143
مبل راحتی
مبل راحتی

 

مبل راحتی چیست؟

مبل راحتی یک سبک راحت و ساده در مبلمان است. مبل در لغت به معنی وسیله‌ای برای نشیمن یا کمک کننده برای نشستن بوده و همان طور که در تاریخچه مبل در جهان نیز اشاره شد، واژه‌ای فرانسوی که ریشه در انگلیسی دوانده است. البته نیمکت هم ریشه در تاریخ فرانسه دارد و در عصر ویکتوریا در ان دوره از نیمکت بسیار استفاده می شده است. البته امروزه ممکن است بعضی از افراد مبل را با نیمکت اشتباه بگیرند ، البته این دو خیلی بهم شبیه هستند ، اما باید بدانید تفاوتهایی دارند که اگر این تفاوتها را یاد بگیرید دیگر هیچوقت این دو میل را با هم اشتباه نمی گیرید.

درواقع مبل به بعضی از وسایل خانگی و اداری و عمومی گفته می شود که معمولاً در نشستن و کار کردن از آن استفاده می شود. مبل ها غالبا به منظور نشستن یک نفر یا بیشتر ساخته و طراحی می شوند که برای لمیدن و خواباندن دست، بازو و کمر طراحی و ساخته می‌شوند. مبل ها را معمولاً در اتاق‌های نشیمن، اتاق مخصوص تلویزیون، اتاق ناهارخوری و اتاق استراحت قرار می‌دهند. ساختار مبل ها معمولا چوبی یا فلزی است و روکش آن‌ها از جنس پارچه، چرم یا ترکیب هر دوی آن‌ها است. در هتل‌ها، شرکت‌ها، اتاق‌های انتظار و گاهی مغازه‌ها از کاناپه استفاده می‌کنند.

ساختار کلی مبل، چهار پایه‌ای کم ارتفاع است که با پوششی نرم پوشانده می‌شود تا قابل نشستن باشد. با توجه به این تعریف‌ها مشخص می‌شود که منظور از مبل چیست. مبل راحتی نیز برگرفته از همین تعریف و ساختار است و به نوعی تکمیل کننده آن. وسیله‌ای که بیشتر در محیط خانه کاربرد دارد (جالب است بدانید که مبلمان شهری و بیرونی نیز وجود دارد!) و از آن برای نشستن و پذیرایی از میهمان استفاده می‌شود.

تفاوت مبل با نیمکت

مبل دارای دو دسته یا یک دسته و یا هیچکدام می باشد،در حالی که نیمکت حتما دو دسته دارد.

مبل فضای بیشتری برای نشستن دارد؛ البته این به این معنا نیست که فضای زیادی اشغال می کند.

نشستن بر روی راحتی خیلی دلنشین تر از نشستن بر روی نیمکت است.

نیمکت ها رسمی تر و خشک تر بنظر می رسند درحالی که مبل راحتی صمیمیت و گرمی خاصی دارد.

مبل راحتی چیست؟

از سال ۱۸۰۰ میلادی در ایالات متحده آمریکا مبل های راحتی ساخته می‌شدند و می توان گفت که این مبل ها بیش از ۲۰۰سال قدمت دارند و در قالب های دو نفره، سه نفره و یا یک نفره تولید می شوند. وقتی که به مبل های راحتی نگاه کنید می‌بینید که در بدنه این مبل ها چوبی دیده نمی شود و پایه های کوتاهی دارند و دسته های پهن، و در مقایسه با مبلمان استیل از قیمت بهتری برخوردار هستند و در عین حال نسبت به مبلمان استیل ابعاد کوچکتری هم دارند. متریالی که برای ساخت این نوع از مبل ها به کار میرود به نوعی تعیین‌کننده دوام و قیمت این مبل ها هستند زیرا بدنه اصلی مبل می تواند از چوب های مختلف باشد که هرکدام استحکام و ویژگی‌های خاص خودش را دارد و همچنین پارچه ای که به عنوان روکش سراسر ظاهر مبل را می پوشاند می‌تواند جنس های مختلفی داشته باشد. پس در حالت کلی می توان گفت که مبل راحتی مبلی است که تمام آن چرم ویا پارچه مبلی باشد.

مبل راحتی
مبل راحتی

در بین انواع مبلمانی که افراد برای منازل خود و همچنین محیط کار و غیره فراهم می کنند مبل های راحتی جزو آن دسته از مبل‌هایی هستند که طرفداران بسیار زیادی دارند و تا حدود بسیار زیادی در بین مردم جا افتاده اند و خانواده ها تمایل دارند که حداقل یک دست از این مبلمان را در منزل خود در قسمت پذیرایی و نشیمن داشته باشند. به علت اهمیتی که این مبلمان در بین مردم دارند تصمیم گرفتیم تا در این مقاله در مورد ویژگی های مبل راحتی و انواع آن صحبت کنیم.

قدمت مبل ها بسیار زیاد است و حتی در زمانهای گذشته هم به نحوی از مبل ها استفاده می شده است.

مبلمان به طور کلی به سه دسته راحتی و کلاسیک و استیل تقسیم می‌شوند که بزرگ‌ترین تقسیم‌بندی مبل ها همین دو دسته است و سایر مبل های دیگر در زیر شاخه های این دو دسته قرار می‌گیرند و هنگامی که صحبت از مبلمان می‌شود همیشه منظور ما چهار پایه هایی هستند که یک پوشش مشخصی بر روی خود دارند و دارای ابعاد مختلفی هستند که در قالب یک نفره، دو نفره و بیشتر تولید می شوند، و افراد طبق نیاز خود یکی را انتخاب می کنند.

فوتون یا مبل های راحتی تختخوابشو

با توجه به اینکه بیشتر منازلی که امروزه افراد مختلف، خصوصاً جوان‌ترها در آن ساکن هستند متراژ پایینی دارد و بیشتر مردم ساکنان خانه های آپارتمانی کوچک هستند خیلی از افراد سعی می کنند که وسایل منزل را به نحوی خریداری کنند که با یک تیر چند نشان بروند. یعنی به طور مثال وقتی که یک مبلمانی را خریداری میکنند و یک جایی در منزل به آن اختصاص می دهند بتوانند در مواقع مورد نیاز با تغییر شکل مبلمان از آن به عنوان تخت خواب استفاده کنند و با این کار هم صرفه جویی در فضای منزل شده است و هم یک پرداخت برای دو کالا انجام شده است و با دو منظور می‌توانند از یک کالا استفاده کنند.

مبل راحتی
مبل راحتی

مبل راحتی ال شکل

در بین انواع مختلف مبل های راحتی مبل های ال شکل جایگاه ویژه ای دارند و به خاطر نوع هندسه ای که دارند در بیشتر محیط های کوچک می‌توانند جاگیر شوند و شما با هر متراژی که در دست داشته باشید می توانید مبل ال مناسب آن را تهیه کنید و با استفاده از مبل های ال دیگر فضای پرت در منزل وجود ندارد و تقریباً از همه فضا استفاده کرده اید که این ویژگی در خانه های کوچک بسیار محسوس تر خواهد بود و شما متوجه ویژگی مثبت این مبل ها در منازل کوچک خواهید شد.

بهترین جایی که می‌توانید مبل های ال را در اتاق نشیمن قرار دهید کود گوشه های اتاق و زوایای اتاق است و با یک نگاه به هر محیطی می توانید متوجه شوید که بهترین جایگاه برای مبل ال با توجه به شکلی که دارد کجا خواهد بود.

مبل راحتی ایتالیایی

کشور ایتالیا از کشورهایی است که در صنعت مبل جزو برجسته‌ترین ها است و مدل های مبلی که این کشور وارد دنیای مبلمان می‌کند همیشه قابل توجه تمامی افراد از کشورهای مختلف بوده است و بیشتر افرادی که اهل دکوراسیون و مد هستند مدل های مبل های ایتالیایی را می شناسند و دنبال می کنند. طراحی مبل های ایتالیایی بیشتر به گونه ای است که به سمت مبل های راحتی می رود و همیشه قیمت مبل های راحتی نسبت به مبل های استیل و کلاسیک پایین‌تر است و با بودجه و درآمد بیشتر مردم همخوانی بیشتری دارد و مردم بیشتر طرفدار و خواهان مبل های راحتی هستند.

مبل راحتی
مبل راحتی

مبل راحتی همانطور که از اسمش پیداست، باید راحت باشد تا افراد در زمان استراحت بر روی آن به آرامش کافی برسند. به همین علت معمولا تمام سطح مبل راحتی را با  پارچه می‌پوشانند که اشخاص در هنگام استراحت، به نهایت آرامش خود دست یابند. جایگاه مبل راحتی در اتاق نشیمن است که در طول شبانه روز از آن استفاده زیادی میشود. همین امر سبب میشود پارچه مبل به راحتی کثیف شود و یا فوم و فنر مبل، حالت اولیه خود را از دست بدهد و شکلی نافرم در ظاهر مبل ایجاد شود. بهترین کار برای رسیدن به مبلی زیبا و بازگرداندن آن به شکل و شمایل اولیه‌اش، تعویض روکش است. اینکار از نظر اقتصادی خیلی با صرفه‌تر از آن است که شما در صدد خرید مبلی نو بیافتید.

بنابراین یکی از مزیتهای خوبی که مبل راحتی دارد این است که پارچه ی آن در صورت کثیف شدن و از بین رفتن می تواند تعویض شود.

تعویض پارچه مبل راحتی

ابتدا باید پارچه مبل را به آرامی از کلاف آن جدا کنید. برای این کار محل‌هایی که پارچه به کلاف چسبانده شده را پیدا کنید. به آرامی پارچه را از منگنه یا چسب را جدا کنید.

سعی کنید پارچه را سالم در بیاورید. برای سفارش دادن پارچه باید اندازه‌های دقیق را بدانید پس مواظب باشید پارچه پاره نشود. سپس پارچه مبل را بر روی زمین پهن کنید و اندازه‌های دقیق آن را در بیاورید و بر روی کاغذ با ترسیم الگو یادداشت کنید. توجه داشته باشید در هنگام اندازه‌گیری، قسمت‌هایی از پارچه که در دوخت و یا توی کار میروند را هم در نظر بگیرید تا در انتها با کسری پارچه مواجه نشوید.

چه جنس پارچه ای برای مبل راحتی بهتر است؟

معمولا جنس رویه مبل راحتی از کتان، پشم، چرم، پارچه و یا انواع پارچه‌های مصنوعی مانند آکریلیک، نایلون، پلی استر است. هر کدام از این جنس‌ها باید مناسب با شرایط و بودجه‌تان انتخاب شوند. چنانچه به دنبال این هستید که پارچه‌ای انتخاب کنید که کمترین میزان آلرژی را داشته باشد، باید به دنبال پارچه‌های نخی یا چرم بروید. پارچه‌های پشمی و مخملی به دلیل پرز دهی، گزینه‌های مناسبی برای افراد مبتلا به آلرژی نیستند.

مبل راحتی
مبل راحتی

☆ رویه مبل راحتی چرم مصنوعی  

اگر خواهان پارچه‌های چرمی در بازار هستید، باید بدانید همه آن‌ها چرم طبیعی نیستند و بیشتر از جنس فوم یا چرم مصنوعی هستند. چرم طبیعی به دلیل قیمت بالا مشتریان خاص خود را دارد. شما باید دقت داشته باشید چرم مصنوعی مرغوب انتخاب کنید تا با گذشت زمان پوسته و رنگ پریده نشود.

انواع بیشماری از پارچه در بازار وجود دارد که محبوب‌ترین آن‌ها پارچه‌هایی هستند که لک به خود نمی‌گیرند و یا اگر کثیف شوند میتوانید به راحتی لک را از روی آن‌ها پاک کنید. پس توجه داشته باشید برای خرید پارچه مبل راحتی باید از جنسی مرغوب و با کیفیت بالا استفاده کنید.

رویه پارچه برای مبل راحتی

اگر در منزلی پر رفت و آمد زندگی می‌کنید و یا بچه کوچک دارید که احتمال کثیفی مکرر روکش مبل وجود دارد بهترین انتخاب پارچه از هر نوع که باشد سعی کنید، رنگ‌های چرک تاب را انتخاب کنید. یعنی شما هر رنگی که دوست دارید را تهیه کنید فقط کمی پرمایه‌تر و چرک تاب‌تر از رنگ دلخواه‌تان باشد تا کثیفی و لکه به راحتی بر روی آن خود نمایی نکند.

☆انتخاب طرح پارچه مبل راحتی

انتخاب یک طرح و نقش مناسب میتواند تاثیر چشمگیری بر دکوراسیون منزل‌تان بگذارد. پس در انتخاب این مورد شکیبا باشید. شما باید با توجه به شلوغی و خلوتی فضا از طرح‌های خلوت یا شلوغ استفاده کنید. طرح‌های شلوغ و پر رنگ برای فضا‌های بزرگ و خالی پیشنهاد میشود و طرح‌های خلوت و کم رنگ برای فضا‌های کوچک و شلوغ گزینه مناسبی هستند.

کار دوخت را به یک رویه دوز ماهر بسپارید

اگر خیلی تبحر در دوخت و دوز ندارید، بهتر است کار خود را به یک رویه دوز ماهر بسپارید. برای دوختن رویه جدید حتما الگوی رویه مبل و روکش قدیمی آن را، در اختیار رویه دوز بگذارید. برای نتیجه بهتر یک عکس از مبلمان خود به رویه دوز نشان دهید تا تسلط بیشتری بر روی کار پیدا کند.

در آخر

مبل راحتی در رنگها و سبکهای مختلف در بازار موجود می باشد، همیشه طرحی را انتخاب کنید که با دکوراسیون منزلتان جور باشد و تناسب داشته باشد. مبل راحتی برای از بین بردن خستگی های ناشی از کار و دلخوریهای زندگی ، زمانی که که خسته هستید می توانید او را در آغوش بگیرید تا خستگی هایتان از بین برود.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید