خرید مبل

0
515
خرید مبل

خرید مبل

خرید مبل: امروزه استفاده از مبل بیش از هر چیز دیگری در دکوراسیون منزل خودنمایی می کند، اگر از آن دسته افرادی هستید که دکوراسیون خانه و همچنین آسایش و آرامش برایتان مهم است بهتر است در مورد انتخاب و خرید مبل قدری وسواس بخرج دهید تا فضایی کاملا ایده آل و آرامبخش برای شما در خانه فراهم شود.

شما برای خرید مبل انتخاب های بسیاری دارید و قطعا طراحان و ایده پردازان و همچنین تولید کنندگان مبل ، حجم انبوهی از این کالا را در معرض دید شما قرار می دهند. همواره این نکته را در نظر داشته باشید که با علم و آگاهی و شناخت کامل برای خرید مبل اقدام کنید ، چه بسا که زیبایی ظاهری اولین و  بارزترین نکته ایی است که توجه شما را بخود جلب می کند، اما گام اول اندازه گیری دقیق مکان و محل قرارگیری  مبل در فضای منزل است. بنابراین نخستین توصیه ، انتخاب مبلی است که از نظر مقیاس با فضای مورد نظر متناسب باشد . وقتی اندازه دقیق داشته باشید ، بدون ریسک و باخیال راحت امکان تغییر چیدمان مبلها در آینده نیز برایتان امکان پذیر است.

خرید مبل
خرید مبل

اندازه گیری

مکانی که قرار است مبل را در آنجا قرار دهید.

اندازه گیری درهای ورودی ، راهرو و ….. این اندازه گیری دقیق در فرو شگاه مبل نیز به کمک شما خواهد آمدچون معمولا بدلیل وسعت فضای نمایشگاه مبلها  کوچکتر از اندازه واقعی بنظر می رسد و با انتخابی بدون دقت ممکن است بعد از خرید و انتقال به خانه متوجه شوید که مبلمان با متراژ منزلتان همخوانی ندارد.

کاربرد در فضای مورد نظر است

بطور مثال در فضایی مانند یک نشیمن باریک و راهرو مانند ،مسلما نمی توان از یک دست مبل بزرگ استفاده کرد و بهترین انتخاب برای شما یک مبل راحتی باریک و نیمکت مانند با طراحی ساده و اسپرت است، همچنین اگر فضای خانه تان کوچک است مبل هایی با طرحهای مدرن و پارچه ای ساده گزینه مناسبی بنظر می رسد، مسلما یک دست مبل استیل (سلطنتی) با تاج های بلند و منبت پر نقش و نگار در یک خانه کوچک ، فضا را دچار خفگی می کند.

بنابراین توجه اشته باشید مبلی که خریداری می کنید برای کدام قسمت از منزل می باشد ، آیا سالن پذیرایی مدنظر است یا اتاق نشیمن یا حتی اتاق مطالعه و کتابخانه….

غالبا برای داشتن یک فضای پذیرایی چشمگیر و دکوراسیونی باشکوه بسراغ مبلهای استیل( سلطنتی) می روید.اکثر خانواده های ایرانی به دلیل ریشه های فرهنگی و تمایلات سنتی ، رغبت بیشتری به مبل استیل( سلطنتی ) دارند . در مبلمان استیل استفاده از نقش های اسلیمی و گل های بهم پیچیده و طرحهای ظریف ایجاد شده در منبت، که برگرفته از هنر اصیل ایرانی است، چشمگیر می باشد و منظره ی بینظر و خاصی را برای ببیننده به ارمغان می آورد.

خصوصیات کاربردی مبل

بسیار حائز اهمیت می باشد. اگر قصد خرید مبل برای اتاق نشیمن را دارید مهمترین نکته آسایش شماست ، اینکه در مواقع لزوم بتوانید براحتی روی مبل دراز بکشید ، خستگی تان را از تن بدر کنید و به تماشای فیلم مورد علاقه تان بنشینید، پس اگر قصد خرید مبل راحتی را دارید حتما این کارها را امتحان کنید، خجالت نکشید! روی آن بنشینید ، لم بدهید و دراز بکشید ، در هر کدام از این حالت ها چند دقیقه مکث کنید ، فرم دسته مبل را هنگام دراز کشیدن مد نظر داشته باشید.

آیا سر و گردن شما روی آن راحت است یا حتما نیاز به استفاده از کوسن دارید. معمولا دسته های مبل راحتی دارای ارتفاع کمتر و حالت خمیدگی بیشتری است. نکته دیگر اینکه هنگام نشستن دقت کنید که ارتفاع مبل استاندارد باشد ، بدین معنی که پس از نشستن پای شما آویزان نباشد و به راحتی روی زمین قرار بگیرد. حال که صحبت از ارتفاع شد نکته دیگری که هنگام خرید مبل راحتی باید در نظر داشته باشید انتخاب میز مناسب برای ست مبلتان است. میزی را انتخاب کنید که نسبت به سطح نشیمن مبل ارتفاع کمتری داشته باشد تا براحتی به هر آنچه که می خواهید دسترسی داشته باشید . توجه کنید که میز باید محلی برای قرار دادن کتاب ،مجله، کنترل تلویزیون و …. داشته باشد.

خرید مبل
خرید مبل

بررسی استحکام مبل

باید توجه داشته باشید که مسلما زیبایی مبل به تنهایی کافی نیست بلکه کیفیت بالای محصول به همان اندازه اهمیت دارد . پس افزون بر این که یک مبل باید زیبا و شکیل باشد استحکام ماندگار خصیصه ای است که باعث می شود این کالا در دراز مدت پاسخگوی نیاز شما باشد. برای سنجش استحکام مبل روی آن بنشینید ، دسته های مبل را بگیرید و خودتان را محکم تکان بدهید، هر نوع صدا و لرزش و حرکت و به اصطلاح لق زدن مبل نشانه عدم استحکام آن است. به پشتی مبل فشار بیاورید ، اگر مبل چارچوب خوبی داشته باشد مطمئنا شما صدایی نخواهید شنید.

توجه به چوب مورد استفاده در انواع مبل است.

در ایران بیشتر از چوب های روسی، سفید، راش و گردو در صنعت مبلمان استفاده می شود. انتخاب چوب طبق معیار های خاصی صورت می گیرد  از جمله بافت مستحکم و همگن، خوش تراش بودن، رنگ زیبا و متناسب ، گره های کمتر و …..

چوب روسی معمولا برای ساخت مبل های راحتی و اسکلت مبلهای کلاسیک استفاده می شود. یکی از خصوصیات این چوب مقاومت در برابر ترک خوردگی است که در نتیجه  میخ ها و پیچ های مورداستفاده در اسکلت مبل را براحتی تحمل می کند و ترکی ایجاد نمی شود. در نظر داشته باشید چوب روسی استحکام و تراکم بیشتری نسبت به چوب سفید دارد و مزیت دیگر آن این است که سبک تر و مقاومتر است.

چوب مورد استفاده در مبلمان استیل(سلطنتی) عمدتا چوب راش و یا چوب گردو است ، چوب گردو در برابر فشار، خم شدگی و کشش مقاوم است و بدین علت کارهای تزئینی مانند منبت بخوبی روی آن شکل می گیرد و هنگام کار دچار شکستگی نمی شود.چوب راش نیز همین خصوصیات را داراست ، بسیار خوش تراش ، انعطاف پذیر در مقابل منبت کاری و همچنین دارای بافت همگن و مستحکم می باشد. پس هنگام خرید مبل برای نوع چوب بکار رفته در آن اهمیت قائل شوید. این نکته ای است که در رضایت شما از خریدتان بسیار تاثیر گذار است.

شناخت و انتخاب پارچه است.

امروزه برخی از تولیدکنندگان مبل برای جلب نظر مشتریان ، بهترین و مرغوبترین پارچه را پارچه ترک معرفی می کنند. توجه داشته باشید که نام کشور تولید کننده پارچه ، تضمینی برای کیفیت آن نیست. تاکید می کنیم که هنگام خرید مبل به کیفیت پارچه صرف نظر از نام کشور تولید کننده آن توجه کنید . باید بدانید که عموما بهترین پارچه مورد استفاده در صنعت مبلمان در شهر یزد تولید می شود و صادرات مرغوبترین پارچه های مبل شامل ساتن ، مخمل، شانل و…. که محصول شهر یزد می باشد یکی از افتخارات صنعت نساجی است و می توان گفت کیفیت ارایه شده در بسیاری موارد بهتر و مرغوب تر از نمونه های ترک است. بطور کلی پارچه با کیفیت بافت محکم و وزن نسبتا سنگینی داردو در برابر سایش مقاوم است.

خرید مبل
خرید مبل

دسته بندی مبلمان

در بازار مبلمان، مبل‌ها براساس ساختمانشان به چند دسته تقسيم مي‌شوند؛ مبل‌های استيل يا سلطنتی، مبلمان نيم‌استيل كه هم راحتی است و هم چوب استيل در آن به‌كار رفته و مبل‌های تمام راحتی كه طرفداران زيادی دارد. البته دقت داشته باشيد كه مبل راحتی خودش به چند دسته تقسيم می شود كه معروف‌ترين آنها «ال»، «ال‌يو»، «شانو» و… است. معمولا مبل‌ها زمانی مقاوم خواهند بود كه در ساخت اسكلت‌شان از مواد مستحكمی استفاده شده باشد. بد نيست بدانيد جنس چوبی كه در مبل استيل به‌كار رفته با مبل راحتی فرق دارد. اگر قصد خريد مبل استيل را داريد، سنگين بودن اين نوع مبل نشانه خوب بودن آن نيست. دقت كنيد كه مبل بايد سبك و به راحتی قابل حمل باشد. زمانی  كه روی آن می نشينيد نبايد «جيرجير» كند يا روی سطح صاف، لق بزند . يكي ديگر از را‌ه‌های  شناخت يك مبل استيل خوب اين است كه رنگ به‌كار رفته در آن صاف باشد و روی مبل لكه نبينيد. به همين‌خاطر روی  سطوح آن دست بكشيد تا از صاف و يكنواخت بودن رنگ به‌كار رفته در آن مطمئن شويد. مبل‌های  نيمه‌استيل نوع ديگری از مبلمان است كه در آن چوب و پارچه كمتری استفاده شده و به همين دليل قيمت آن پايين‌تر از مبلمان استيل است. البته قيمت مبلمان با توجه به جنس چوب و پارچه‌ای كه در آن به‌كار رفته متغير است؛ به‌طور مثال مبلمانی كه در ساخت آن از چوب راش استفاده شده گرانتر است اما سازندگان مبل معمولا براي مبل‌های راحتی از نوعی چوب به نام چوب سفيد استفاده می كنند. اين همان چوب كاج است. چوب گردو نوعی چوب خوب است و منبت خوش نقش را به خوبی می شود روی  اين چوب نشان داد اما بعضی از چوب‌ها هستند كه حين منبت‌كاری دچار شكستگی يا پيچ و تاب بدي مي‌شوند. دقت كنيد كه چوب سفيد به‌كار رفته در مبلمان استيل اصلا خوب نيست.

خرید مبل
خرید مبل

مواردی که بر روی قیمت مبل تاثیر دارد

۱– نقش منبت کاری در قیمت مبلمان

جالب است بدانید منبت‌کاری در قیمت مبل تأثیر زیادی دارد؛ مثلا دلیل اینکه مبل استیل دسته‌گلی، گران‌تر است این است که چون پایه‌های ضخیم‌تری دارد، چوب بیشتری در آن به‌کار رفته و منبت آن پرگل‌تر است. چوب این نوع مبل بیشتر است و مبل به نسبت بزرگ‌تری است. وقتی می‌خواهید مبلی منبت‌کاری شده خریداری کنید توجه داشته باشید که خطوط منبت صاف و منظم باشد. هر چه گل‌ها ظریف‌تر و پیچیده‌تر باشد قیمت مبل هم بیشتر است. وقتی مبلی می‌بینید که گل‌های درشتی روی آن منبت کاری شده تصور نکنید که کار زیادی روی آن صورت گرفته. دقت کنید که گل‌ها قرینه باشند و نقش تاج با پایه همخوانی داشته باشد.

۲– فوم مرغوب برای مبل

یکی از نکات مهم در خرید مبلمان فوم و اسفنج مبل است. معمولا تشک‌های دبل یکی از مناسب‌ترین نوع تشکی است که در ساخت مبل مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ چراکه به راحتی قابل شست‌و‌شو هستند. نکته دیگری که در فوم مبل باید دقت کنید این است که فوم‌ها از نوع سرد باشند یا اگر به جای فوم در ساخت مبل از اسفنج استفاده شده، اسفنج‌ها ۳۰ کیلویی باشند. بد نیست بدانید نوعی از فوم به نام فوم گرم در بازار به‌کار می‌رود که به ۳ ماه نکشیده قابلیت خود را از دست داده و در اصطلاح می‌خوابد.

اما از کجا بفهمیم فوم استفاده شده در مبل سرد است یا گرم، یکی از راه‌های ساده این است که بعد از فشار وارد کردن به فوم سرد، فوم خیلی زود به حالت طبیعی خود بازمی‌گردد، اما فوم گرم بعد از تحمل فشار با کمی تا خیر به حالت طبیعی خود برمی‌گردد. اگر هم از مبلی خوشتان آمده که در آن از اسفنج استفاده شده حتما دقت کنید که اسفنج ۳۰ یا ۳۵ کیلویی باشد. این نوع اسفنج‌ها سفت و قابل شست‌و‌شو هستند و با گذشت چند‌ماه از خرید مبل شکل و شمایل خود را از دست نمی‌دهند.

۳– پارچه به کار برده شد در مبلمان

در واقع پارچه مبل هم به اندازه فوم و اسفنج مهم است و اگر ماندگاری و مقاومت لازم را نداشته باشد، خیلی زود فرسوده می‌شود و شما باید دوباره دست به جیب شوید. به همین‌خاطر در زمان خرید ۶ دانگ حواستان را جمع کنید که بهترین و مناسب‌ترین پارچه را برای مبل خود انتخاب کنید.

البته خیلی از پارچه‌های مبلی موجود در بازار چینی هستند، اما شما باید بهترین نوع آن را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که پارچه موردنظر کش نیاید یا پرز‌های آن به مرور زمان کنده نشود.

اگر قصد خرید مبلمان سلطنتی را دارید به یاد داشته باشید که بهترین نوع پارچه در ساخت این نوع مبل، پارچه‌های یزد ایران است. کشور ترکیه این نوع پارچه را می‌خرد و در نهایت آن را به اسم ترک می‌فروشد.

پارچه‌های شانل، مخمل نانومیکرو، سلطنتی و… بخشی از پارچه‌هایی هستند که در بازار موجود است و در ساخت مبل از آن‌ها استفاده می‌شود. رایج‌ترین مدل‌ها مبل‌هایی با پارچه‌های مخمل و پارچه‌های سلطنتی هستند.

خرید مبل
خرید مبل

ویژگی‌های مبل خوب چیست؟

ارتفاع پشتی یک مبل خوب باید بگونه‌ای باشد که شانه‌ها و قسمتی از گردن را محافظت کند.

قسمت پشتی یک میل استاندارد باید بتواند گودی کمر را پوشش دهد.

ارتفاع مبل از سطح زمین باید به گونه‌ای باشد که پا‌ها نه چندان کشیده و نه خم شوند.

چنانچه رویه مبل از چرم تهیه شده باشد، باید از سطحی ناصاف جهت جلوگیری از تعریق برخوردار باشد.

قسمت‌های مختلف مبل باید نرمی استانداردی داشته باشند به گونه‌ای که نه آنچنان سفت باشند که باعث برهم زدن آرامش شوند و نه آنچنان نرم که قسمت‌های چوبی مبل لمس شوند.

وزن مبل یکی از ویژگی‌هاییست که باید به آن توجه شود. مبلمان منزل باید از وزن سبکی برخوردار باشند و حمل آن به سادگی میسر باشد.

پارچه مبل باید رنگی داشته باشد که کثیف بودن سطح مبل را به راحتی آشکار نکند.

هنگام خرید یک مبل حتما آن را امتحان کنید و زمانی حدود ۱۰ دقیقه بر روی مبل بنشینید و پس از بلند شدن ببینید که آیا فرو رفتگی مبل به سرعت ناپدید میشود یا خیر. مبل خوب باید بتواند به سرعت به وضعیت قبلی خود برگردد.

دسته‌های مبل را امتحان کنید.

پارچه مبل باید کشیده باشد. از خرید مبل‌هایی با رویه شل خود داری کنید.

فنر‌های یک مبل خوب نه احساس میشوند و نه سر و صدا ایجا میکنند.

سخن آخر

سعی کنید در خرید مبلمان علاوه بر قیمت و هزینه ای که می خواهید پرداخت کنید؛ حتما به کیفیت مبل نیز توجه کنید، گاهی به اشتباه فکر می کنیم به دلیل اینکه پولمان کافی نیست، بنابراین نمی توان مبل با کیفیت پیدا کنیم. اما این تفکر اشتباه است، می توان با جستجویی بیشتر و دقت کافی مبلمان با کیفیت و زیبا خریداری کرد.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید