جان پناه

0
2902
جان پناه
جان پناه

جان پناه

جان پناه : یکی از موارد ضروری در طراحی خانه های مسکونی طراحی جان پناه است.جان پناه مانعی در لبه یک بام،بالکن،گردشگاه، بهارخواب یا سایر محوطه ها به صورت دیوار می باشد. از جان پناه امروزه به عنوان مانعی برای جلوگیری از سقوط ساکنین استفاده می شود.جان پناه ها دارای شکل ها، طرح ها و رنگ های مختلف بوده و سبب می شوند نمای ساختمان زیباتر به نظر برسند.

جان پناه را به منظور جلوگیری از خطر سقوط افراد از پشت بام و محافظت از آن ها بنا می کنند. به این منظور یک دیوار کوتاه تحت عنوان جان پناه دور تا دور ساختمان بنا می گردد.

در احداث آن از مصالح پرقدرت و محکمی نظیر ملات سیمان و ماسه و آجر مرغوب زنجاب شده استفاده می کنند چون دیوار جان پناه باید دارای قابلیت مقابله با باد های جانبی را داشته باشد.

در طراحی ساختمان ها و سایر سازه ها طراحی آن یکی از بخش های مهم است.علاوه بر ایجاد امنیت بیشتر در ساختمان، جان پناه مناسب، باعث زیبایی نمای شهری نیز خواهد شد.

در لغت، جان پناه به معنی (حفاظت کردن،پوشش دادن) است، که به صورت دیوار کشیده می شود.  زمانی که سقف ساختمانی ایجاد می شود می تواند به صورت ساده با ادامه یافتن دیوار ها شکل بگیرند؛ یا می توانند در قالب سازه هایی  از قبیل دیوارایجاد شوند.

جان پناه
جان پناه

جان پناه چیست؟

مانعی در لبه یک بام،بالکن،گردشگاه، بهارخواب یا سایر محوطه ها به صورت دیوار می باشد. جان پناه از واژه ایتالیایی پاراپتو(پارا«پوشش دادن / حفاظت کردن» و پتو «سینه» گرفته شده است.مترادف آلمانی واژه جان پناه بروشور است که معنای مشابهی را می رساند . در ابتدا جان پناه ها به منظور حفاظت در برابر حملات نظامی ایجاد می شدند، ولی امروزه استفاده عمده آن ها به عنوان گاردریل و مانعی برای جلوگیری از گسترش آتش است.

مراحل ساخت

تجهیزات و وسایل ایمنی مورد نیاز را پس از برتن کردن لباس کار، تحویل بگیرید. و با رعایت تمامی اصول ایمنی برای ساخت جان پناه مراتب زیر را به ترتیب انجام دهید.

الف) نحوه اجرای

بعد از درست کردن ملات و انتقال آن به محل اجرای کار، در محل معین شده ملات مورد نظر را در کارگاه بریزید و آن را به وسیله کمچه پهن نمایید.

ابتدا آجر دیوار را در جای مناسب بگذارید و با استفاده ز تراز به صورت ضربدری، سطح آن را تراز کنید.

در امتداد آجر نصب شده، شمشه ی بنایی را قرار دهید.

آجر نصب شده را با استفاده از متر با یکی از اضلاع کارگاه و یا خط کشی جدول کف کارگاه یکباد نمایید به طوری که با یکی از اضلاع کارگاه موازی باشد و فاصله ی آن تا دیوار یکسان باشد.

براساس نقشه ی کار در موقعیت خود،آجر انتهای دیوار را با رعایت فاصله ی 114 سانتی متر قرار داده، و آن را تراز کنید.

با دقت زیاد فرایند سروته برداری را برای آجر دوم انجام دهید.

آجرهای ابتدا و انتها را با بهره گیری از شمشه و تراز ، با هم تراز نمایید.

بین اولین و آخرین آجر ریسمان کشی را انجام دهید و اولین رج را با استفاده از کمچه ملات در محل کارگاه خود پهن کنید.

آجرهای رج اول را براساس نقشه ی کار در محل خود قرار دهید.

*ملات رج دوم را با بهره گیری از شمشه، روی کار پهن نمایید.برای اینکه قادر باشید ضخامت ملات را به اندازه ی یک سانتی متر تنظیم نمایید، می توانید از شمشه ملات استفاده نمایید.

به حالت شاقولی شمشه های ابتدا و انتها را در محل خود با استفاده از گچ تیز،نصب کنید.

ملات رج سوم را با استفاده از کمچه به صورت اصولی پهن کنید.

فرایند آجرچینی را با رعایت اصول تا 10 رج ادامه دهید.

با دقت زیاد و رعایت جانب احتیاط شمشه های ابتدا و انتها را از دیوار جدا نمایید.

ب)سیمان صیقلی و اندودکاری ماسه به منظور ایزولاسیون جان پناه

به صورت اصولی اندود ماسه و سیمان مورد نیاز را به صورت اصولی تهیه نمایید.

کرم اول طرف راست دیوار را با استفاده از کمچه و ملاقه ی بنایی در محل خود اسپرس کنید. ( به پاشیدن ملات ماسه سیمان به بدنه ی دیوار، اسپرس می گویند.)                                                 

ج)نصب قرنیز (درپوش) دیوار دست انداز

ملات را با استفاده از کمچه، بر روی دیوار بریزید.

با رعایت آب چکان 5 سانتی متر سنگ قرنیز را بر روی ملات بگذارید و روی آن را به وسیله تخماق بکوبید تا در ملات نشست کند. در این مرحله کنترل تراز بودن راستای طولی و شیب دار بودن عرضی را فراموش نکنید.

اطراف کار را پاک نمایید و اندود های اضافی را جمع نمایید.

جان پناه
جان پناه

جان پناه(هندریل) شیشه ای چیست؟

در زمینه نرده و حفاظ، یکی از محصولات نو و بروز هندریل جان پناه شیشه ای است.  نوع شیشه ای به جهت شفافیت شیشه قابلیت هماهنگی با اکثر فضاها و سبک های معماری را داراست و با ایجاد ساختاری شفاف و یکپارچه مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. این نوع ( هندریل ها) دارای طرح های بسیار متنوعی هستند و امکان استفاده از طیف گسترده ای از شیشه های سیکوریت و یراق آلات ، لمینت و خم در آن ها وجود دارد.

شیشه ای

جان پناه، محافظی دیوارمانند که به صورت ساختاری ممتد، یکپارچه، ممتد و استوار از جنس شیشه،سنگ، بتن ، آجر، چوب یا فلز و… ساخته می شود. در مقایسه با طول و ارتفاع، ضخامت دیوار نازک بوده و معمولا به عنوان جداکننده فضاها از یکدیگر به صورت مجزا عمل می کنند یا به عنوان محافظ یک فضا است. در این میان جان پناهی از جنس شیشه را می توانیم نام ببریم؛ بهره بردن انوع شیشه ای از جمله راهکارهایی است که علاوه بر زیباسازی محیط ، به دلیل نصب سریع و بدون نیاز به تخریب و مقاومت و دوام بالا توانسته به راحتی جای مناسبی را در ذهن طراحان و معماران پیدا کند.

می توان از نوع شیشه ای ثابت و متحرک، بسته به نوع طراحی معماری استفاده کرد. با استفاده از خواسته خریدار ، بسته به نوع طراحی داخلی مورد نظر می توان عمل نمود.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید