تورسنگ

0
1050
تورسنگ
تورسنگ
تورسنگ

تورسنگ یا گابیون چیست؟ چند سالی می‌شود که استفاده از توری سنگی یا گابیون برای طراحی داخلی و خارجی انواع محیط‌ها به یک گزینه ایده‌آل تبدیل شده است؛ به خصوص که گابیون قیمت کمتری نسبت به سایر گزینه‌ها دارد. تور سنگ یا کابیون در حقیقت همان‌طور که از اسمش پیداست، توری‌های دکوراتیوی است که با استفاده از سنگ‌‎‌های زیبا پر شده‌ و انواع کاربری‌ها را در اختیار مشتری‌های قرار می‌دهند؛ از جمله می‌تواند به دیوار تبدیل شده یا به عنوان فضایی برای کاشت گل و گیاه در نظر گرفته شود. علاوه بر این موارد، انواع تور سنگ  برای ایجاد تفاوت در دکوراسیون هم گزینه‌های بسیار خوبی محسوب می‌شوند. شما می‌توانید با استفاده از توری سنگی تغییرات زیادی در حیاط کافه، رستوران یا فضای ویلا و آپارتمانتان ایجاد کنید.

پوشش تور سنگی

در این مدل هر یک از توری ها به شکل مستقل ایجاد شده و در کنار یکدیگر قرار داده می شوند. این توری ها به شکل جعبه هایی هستند که بصورت تشک انعطاف پذیری برای استفاده در کناره بستر یا کف رودخانه ها به کار می روند. کاربرد دیگر آن ها در سطوح شیب دار است مانند خاکریزهای سیلبند. مشخصه ی آن ها طول زیاد و ضخامت کم است. این سبدهای گابیونی ابعاد مختلفی دارند. معمولا دارای طول ۳ تا ۶ متر و عرض ۲ تا ۳ هستند. بنا به نوع استفاده معمولا عمق آن ها از ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر می باشد.

۱- تور سنگ جعبه ای یا بلوکی

این توری ها نیز به شکل سبد ایجاد می شوند با این تفاوت که طول و عرض و عمق آن ها با یکدیگر تقریبا یکسان هستند. کاربرد این تجهیزات معولا به صورت یک الگوی پلکانی در کنار یکدیگر قرار می گیرند. شکل آن ها نیز به صورت ذوزنقه و مستطیل است.

۲- تور سنگ کیسه ای یا لوله ای

این نوع از توری ها با استفاده از مواد مختلفی که معمولا سنگین نیز هستند پر می شود. آن ها به صورت استوانه ای شکل ایجاد شده و با آجر، سنگ، قطعه هایی از بتن پر می شوند. این توری ها با استفاده از سیم ها یا مفتول های گالوانیزه یا نایلون ساخته می شنود. برای این که این تور ها به راحتی بتوانند بر روی سطح های ناهموار قرار گیرند باید انعطاف پذیر باشند و به همین دلیل از مواد انعطاف پذیر و در عین حال محکم ساخته می شوند.

این نوع توری ها قبل از این که مورد استفاده قرار گیرند، با قطعات مورد نظر پر می شوند. بعد از پر کردن این کیسه های پر از سنگ، با استفاده از ماشین های سنگینی چون جرثقیل و غیره این تجهیزات در زیر آب یا در خشکی و در محل مناسب نصب می شوند. این نوع توری سنگی معمولا به عنوان یک محافظ برای حفاظت پنجه شیب ها در مسیر رودخانه و در امتداد کناره استفاده می شود.

مشخصات فنی توری گابیون

این نوع از مصالح بیشتر به عنوان دیوار نگه دارنده مورد استفاده قرار می گیرند. برای این که این دیوارها بر روی خاک نصب شود، قبل از هر کاری باید مسیر پاکسازی شود. این پاکسازی شامل گیاهان و سنگ و خاک های اضافه ناشی از آواره ها و .. می شود.

این توری جهت صنایع مختلف سدسازی ، آبخیزداری و راه سازی جهت جلوگیری از ریزش سنگ در دامنه جاده، کوه و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. این توری جهت صنایع مختلف سدسازی ، آبخیزداری و راه سازی جهت جلوگیری از ریزش سنگ در دامنه جاده، کوه و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای بکارگیری توری سنگ یا توری گابیون

▪ نصب و پیاده سازی نسبتا راحت صورت می پذیرد.

▪ انعطاف پذیری این نوع از تجهیزات بالاست

▪ در مراحل نصب این نوع از توری ها نسبت به خیلی از روش هایی که نیاز به پی ریزی و آماده سازی های خاص دارند، نیاز به زمان زیادی وجود ندارد.

▪ بدون این که نیاز به بستن و یا منحرف کردن مسیر جریان آب باشد امکان قرار دادن تور سنگ در زیر آب وجود داردمقاومت بسیار بالا در برابر فشار آب و شرایط بد و تغییرات آب و هوایی

▪ از آن جایی که از مواد خاصی برای پر کردن آن استفاده نمی شود از لحاظ هزینه بسیار مناسب است. می توان از مواد بازیافتی و یا حتی بطری های شیشه ای رنگی و دور ریختنی نیز برای پر کردن توری ها استفاده نمود.از لحاظ زیبایی با محیط اطراف خود بسیار همگون بوده و می تواند کاملا طبیعی و زیبا ساخته شود.

▪ از آن جایی که خیلی راحت و از مصالح موجود در طبیعت می توان آن ها را ساخت، منظره ای طبیعی داشته و با محیط اطراف خود تناسب دارد. بنابراین ساده زیبا شیک و طبیعی خواهد بود. در این رابطه پیدا کردن مصالح طبیعی ساده خواهد بود.

▪ سازگاری بصری، زیبا شناختی با محیط زیست دارد. همچنین چون از مواد سازگار با محیط ساخته می شود، علاوه برطول عمر بالا، دوام، به طبیعت آسیبی نمی رسد.

▪ دوام بسیار بالای این روش به دلیل استفاده از مواد با دوامی چون بتن، سنگ، شیشه، چوب و .. داخل آن و نیز استفاده از توری هایی که خود از بهترین مواد هستند و در برابر خوردگی و شرایط بد آب و هوایی مقاوم هستند.

▪ طراحی توری سنگ  برای محیط های ساختمانی بسیار متنوع است.

انواع تورسنگ و نورپردازی داخلی

نورپردازی برای ایجاد تغییر در انواع تورسنگ یا کابیون اهمیت زیادی دارد و به دو روش انجام می‌شود؛ نور پردازی داخلی و نورپردازی خارجی. دکوراتورها معمولا برای انجام نورپردازی داخلی از انواع لامپ ال ای دی LED استفاده می‌کنند. آن ها همچنین از ریسه‌های لامپ برای نورپردازی داخل تور سنگ کمک می‌گیرند. یکی از روش‌های کمتر شناخته شده برای نورپردازی داخلی در ایران استفاده از شیشه‌های رنگی داخل توری سنگی یا همان گابیون است. این کار باعث ایجاد انعکاس رنگی بسیار زیبایی می‌شود و جذابیت جنبه دکوراتیو کار شما را بیشتر می‌کند.

روش نورپردازی خارجی تورسنگ یا کابیون

در کنار نورپردازی داخلی، نور پردازی بیرونی یا خارجی هم برای ایجاد تفاوت در انواع تورسنگ یا کابیون تاثیرگذار است. استفاده از انواع فانوس‌های زیبای دکوراتیو یا کار گذاشتن مکعب‌های نورانی متفاوت در بیرون از گابیون یا روی آن از روش‌های زیباسازی هر چه بیشتر فضایی است که برای جذابیت آن تلاش می‌کنید. اگر امکانش را دارید که بیشتر هزینه کنید، می‌توانید از سنسورهای حساس به حرکت کمک بگیرید تا با رد شدن افراد نورافشانی کنند یا حتی تغییر رنگ دهند.

توری سنگی؛ محلی برای نصب دکوری‌ها

یکی دیگر از روش‌هایی که از طریق آن می‌توانید انرژی بیشتری به انواع گابیون و مدل‌های آن بدهید، نصب المان‌های دکوراتیو روی تور سنگی است. موارد زیر پیشنهادهایی هستند که می‌توانید از آن‌ها ایده بگیرید:

اگر ویلایی در مناطق ییلاقی دارید، می‌توانید از آسیاب‌های بادی دکوراتیو  برای خلق حال و هوای روستایی کمک بگیرید.اگر در یک شهرک ساحلی زندگی می‌کنید، یک پلاک زیبا انتخاب کنید و آن را روی گابیون سنگی نصب کنید.چنانچه در منطقه‌ای شلوغ به سر می‌برید و مرتب برایتان بسته پستی می‌رسد، صندوق پستی زیبایتان را روی گابیون نصب کنید.برای زیباسازی فضای روف گاردن یا باغ بام هم می‌توانید تابلوهای زیبا را روی دیوارهای گابیون سنگی نصب کنید و یک فضای منحصر به فرد به وجود آورید.

تورسنگ
تورسنگ

نحوه مصرف توری گابیون

برای توری ها موارد استفاده متنوعی وجود دارد. این مورد به خاطر استحکام و در عین حال امکان تغییر شکل دادن آن هاست. در این جا به برخی از این موارد می توان اشاره نمود. گابیون را می توان به شکل مکعب، یا مکعب مستطیل، استوانه ایجاد کرد و درون آن ها را از سنگ پر نمود. بنابراین با این روش می توان آن ها را در شرایط و محل های متفاوت به کار برد.

معمولا این باکس ها یا سبد های حاوی سنگ دارای ابعاد مختلفی هستند. زمانی که توری های جعبه مانند پر از سنگ شدند، آن ها را برای ایجاد یک سطح نفوذ ناپذیر و محکم در کنار هم یا روی هم قرار می دهند. سنگ ها به صورت خشکه چینی در کنار یکدیگر قرار می گیرند. معمولا از این محصولات به عنوان مانع در برابر ریزش خاک و سنگ و رانش زمین در اطارف جاده ها، رودخانه ها استفاده کرد. امروز در نما و دکوراسیون ساختمان های اداری و ویلاها و .. نیز کاربرد دارند.

انواع توری های سنگی مفتولی

توری در واقع مجموعه ای از سیم یا مفتولی هایی است که از کنار هم قرار گرفتن و به هم تابیده شدن آن ها در کنار هم ایجاد می شوند. با توجه به این که برای چه موردی استفاده خواهند شد، این مفتول ها دارای جنس های مختلف و روکش های متفاوتی خواهند بود. علاوه بر این روش ساخت مفتول ها به کاربردهای آن ها بستگی دارد.

توری ها کاربردهای مختلفی دارند. از آن ها در صنایع مختلف استفاده می شود. برای مثال یکی از کاربردهای توری ها استفاده از آن ها در صنایع ساختمان سازی است. همچنین برای ساختن دستگاه های مختلفی مانند کمباین و گندم پوست کن و .. می توان از آن ها استفاده کرد. از طرفی از آن ها برای ساخت تخت خواب ها و تشک های طبی هم استفاده می شود. توری هایی که به صورت فلزی ساخته می شوند برای ایجاد حصار و فنس در اطراف یک محیط مشخص و محصور کردن آن کاربرد دارند. توری های فلزی شامل موارد زیر می شوند:

▪ فنس

▪ سیم نجاری

▪ سیم خاردار

▪ سیم گالوانیزه

▪ مش

▪ توری پرسی

▪ توری مرغی

▪ توری حصاری

▪ توری سرندی رولی

کاربرد انواع توری های مفتولی بر اساس ساختار ، شکل و .. متفاوت است بیشتر کاربرد توری مش در ساختمان سازی می باشد. برای این که کف ساختمان ها را بتون ریزی کنند از این تجهیزات استفاده می شود. این محصول بسیار در پروژه های ساختمانی مورد کاربرد قرار می گیرد. از توری های سرندی یا فلزی نیز برای کاربرد در ساختمان سازی استفاده می شود. chain like wire mesh نام دیگر این نوع از محصولات است.

توری های پرسی یکی دیگر از این محصولات هستند. این دسته توری کاربردهای متنوعی هستند که با توجه به این که نرده های فلزی و آهنی به نسبت قیمت بالاتری دارند، از این توری ها به جای آن ها استفاده می شود. این توری ها در نرده کشی ساختمان های مسکونی، تجاری، ویلاها و مجتمع ها و امکانی چون مکان های ورزشی و .. کاربرد دارند.

توری مرغی نیز بیشتر در مرغ داری ها کاربرد دارد. در این صنعت از این محصولات برای ایجاد قفس و حصار برای محور کردن پرندگان استفاده می شود.

توری های گابیون که با نام توری سنگ نیز شناخته می شوند، هم جز توری های مفتولی هستند. این توری ها امروزه در ایجاد دکوراسیون برای خانه ها و ساختمان ها نیز کاربرد دارند. این کاربرد گسترده معمولا به دلیل قیمت مناسب و دوام بالای این توری است. که باعث می شود در نما و محیط خارجی ساختمان مورد استفاده قرار گیرد.

تورسنگ
تورسنگ

کاربرد های توری گابیون

این محصول کاربردهای متنوعی در سازه های مختلف دارد:

▪ جاده سازی

▪ مهم ترین کاربرد این محصول مهار و جلوگیری از ریزش سنگ های اطراف جاده هاست.

▪ سد سازی

▪ کنترل و هدایت آب و یا سیل ها

▪ در آبراهه ها برای کف سازی

▪ محوطه سازی

▪ کاربرد به عنوان یک دیوار، حفاظ، حصار یا فنس

▪ تقویت ساختار خاک و حفاظت از آب و خاک

▪ استفاده برای ساخت دیوار حائل و محافظ

▪ موارد کابردهای نظامی

▪ حفاظت از پل ها

▪ مهندسی حفاظت از ساحل

▪ برای جلوگیری از پوسیده شدن لوله ها از این توری ها به عنوان پوشش کمک گرفته می شود.

▪ مقاوم کردن و کنترل بناها و ساختمان های سستمهار و مقاوم کردن دیوارهایی که با سنگ ساخته شده اند.

▪ کاربرد به عنوان موج شکن و مستحکم کردن سواحل دریاچه و دریا در برابر تاثیرات فرسایشی آب و هوا

نوع دیگر این نوع از توری ها که از جنس پلاستیک مقاوم ساخته می شود توری گابیون پلاستیکی است. این محصول نیز در مهندسی سازه کاربرد داشته و برای صاف نمودن سطح خاک های سست و نیز برای آرماتوربندی کردن کاربرد دارد. این محصول به دلیل قیمت مناسب و مقاومت بالایی که دارد در کابردهای فوق، بسیار مورد استفاده و توجه قرار گرفته است.

توری گابیون فلزی مانند توری حصاری به شکل یک توری فلزی در ساختمان ها و باغ ها به کار می رود. این محصول به عنوان یک روش جدید در دکوراسیون نمای خانه ها و ساختمان ها نیز بسیار مورد استفاده واقع شده است. می توان از این توری به روش های مختلف و با پر کردن آن ها با انواع مختلف مواد برای ساخت حصار گابیون به جای دیوار یا نرده استفاده نمود.

با توجه به نوع و رنگ دکوراسیونی که دارید و آب و هوایی که در آن زندگی می کنید، آن ها را در ساختمان خود به کار ببرید. حتی می توانید، توری ها را با انواع سنگ های رودخانه، چوب درختان، آجرهای مختلف، سنگ های رنگی و .. پر کنید. البته انتخاب مواد پر کننده به اندازه توری ها هم ارتباط دارد و نباید از حدی کوچک تر باشد، چون از حفره ها بیرون خواهد ریخت.

می توانید به شکل های مختلف مکعبی یا استوانه ای، توری ها را ایجاد کنید. همان طور که در شکل های زیر می بینید، از آن ها در هر جایی از نما یا دیوار و .. می توانید استفاده کنید. برای این که یک دیوار منحصر به فرد در داخل یا اطراف ویلا، باغ یا ساختمان اداری یا مسکونی خود داشته باشید، می توانید از این توری ها استفاده کنید.

کاربرد توری های سنگی

▪ دیوار ها و پرچین های اطراف باغ خود را با توری هایی که از تنه ی درختان پر شده است، ساخته و نمایی متفاوت به آن دهید.

▪ در ساخت فضای سبز اطراف ساختمان های اداری از آن ها استفاده کنید.

▪ دیوار اطراف ویلا یا ساختمان مسکونی را با این روش می سازیم.

▪ استفاده از تور سنگی و انواع دیگر پر کننده ها برای فضای داخلی ویلا برای مثال برای ساخت شومینه

▪ برای ساخت باغچه و یا اطراف محیط های آب و ..

▪ برای ایجاد پله و مبلمان های شهری و یا صندلی های مختلف در باغ و ..

تورسنگ
تورسنگ

انواع توری سنگی

تورسنگ یا گایبون ، این نوع پوش به شکل سبدهای سیمی است که پر از سنگ هستند. این سبد ها معمولا استوانه ای یا مکعب مستطیل شکل ساخته می شوند. برای ساخت آن ها معمولا سبدها از قبل تهیه می شوند و بعد از قفل شدن آن ها را با سنک های در یک ابعاد مشخص پر می کنند.

تور سنگی یا گابیون سیمی بافته شده یا Woven Gabions

مش سیمی برای ساخت گابیون ها، دارای چشمه های شش ضلعی  با دیافراگم ۸۰ در ۱۰۰میلی متر و قطر سیم ۲.۷ میلی متر است. گابیون های سیمی بافته شده، سبدهای استوانه ای ساخته شده از دو مش سیم پیچ خورده ی استیل و دو بار بافته شده است. گابیون های سیمی بافته شده با سنگ ها پر می شوند و در کنترل رودخانه و کارهای اضطراری مختلف استفاده می شود. گابیون به شکل سبد با سیم های تقویت شده فولادی در طی فرایند تولید آماده می شوند تا در هنگام نصب، بستن آن ها به سادگی و با سرعت انجام گیرد.

نکته سیم برای ساخت گابیون ها الکترو گالوانیزه است. ابعاد و اندازه گابیون های مش سیم گالوانیزه، می تواند سفارشی ساخته شود.

Gabions بافته شده با نام گابیون های جوش داده شده نیز شناخته می شوند. گابیون ها را می توان از سیم مش بهم بافته شده انعطاف پذیر ساخت، آن ها همچنین می تواند از مش جوشی هم ساخته شوند.

تفاوت اصلی:

گابیون های بافته شده به طور معمول شش ضلعی با سیم بهم بافته هستند، در حالیکه گابیون های جوش معمولا مربع یا لوزی هستند. گابیون های بافته شده با پیچاندن سیم ساخته می شوند، در حالی که گابیون های جوش داده شده توسط جوشکاری سیم های فولادی ساخته می شوند. هر دو مورد یک ساختار محبوب برای حفظ، مقابله و تقویت هستند. به این معنی که در کاربردهای خاص خود باعث می شوند تا این ویژگی ها فراهم شود.

جعبه گابیون

Gabion ها در مقایسه با گزینه های دیگر دوستدار محیط زیست و مقرون به صرفه هستند. مزایای ذاتی این محصول هزینه پایین آن است. واقعیت دیگر این است که گابیون ها در طول دوره های بسیار طولانی در شرایط بد محیط زیست مقاومت می کنند. این موارد باعث شده تا استفاده گسترده ای از آن ها به وجود آید.

تور سنگی های محافظ دارای مزایای مثبت زیر هستند:

▪ جایگزین مناسب برای سیستم های بتنی می باشند. چون هم قیمت مناسب تری دارند و هم با طبیعت همخوانی داشته و سازگار هستند.

▪ساختار Gabion به راحتی و هماهنگ با محیط طبیعی در محل خود، متصل می شود.

▪نصب ساده و سریع، با استفاده از سنگ های طبیعی یا معدنی به دست آمده به صورت محلی

▪ توانایی تغییر شکل بدون ترک خوردن، به این ساختار اجازه می دهد در مقابل حرکت های پیش بینی نشده بدون از دست دادن مقاومت و تغییر شکل، مقاومت کنند. یعنی مقاومت بیشتر در برابر نیروهای طبیعی به دلیل استحکام کششی بهتر را دارا هستند.

▪نیروی انسانی اکثرا نیازی به مهارت و یا سرعت برای نصب گابیون ها در کارهای عمرانی ندارند.

▪تعمیر هر جعبه آسیب دیده، آسان بوده و با هزینه کمی انجام می شود.

استفاده از تور سنگی ها به عنوان سازه های نگهدارنده، جایگزینی کم هزینه، برای دیوارهای نگهداری بتنی یا سنگ تراشی شده است.

برخی از معایب توری سنگ

▪ از مواد خاصی برای پر کردن فواصل بین پرکننده ها (سنگ ها یا شیشه و ..) استفاده نمی شود. همین عامل باعث می شود تا برخی از موجودات یا حیوانات بتوانند از بین شکاف های احتمالی عبور کنند.

▪ امکان آسیب دیدن و یا پاره شدن توری ها بنا به دلایل مختلفی چون خورده شدن و یا سایش وجود دارد.برای این که نیروی انسانی مورد نیاز برای پر کردن توری ها را تامین نماییم، نیاز به هزینه زیادی وجود دارد.

▪ این نوع از توری ها برای جاهای کوچک مناسب نخواهند بود. به این دلیل که باید حداقل عرض 10 سانتی متر را برای آن در نظر بگیرد تا موجودی از بین آن نتواند عبور کند.

▪ ممکن است ساده به نظر برسد، ولی عملیات نصب نیاز به تخصص خاص خود را دارد.

▪ در صورت آسیب دیدگی هزینه تعمیرات زیاد است. همچنین کار تعمیرات به نسبت پیچیده و سخت تر است.

اهمیت و دلیل گابیون بندی رودخانه

زمانی که زمین از جنس مواد سخت تشکیل شده باشد، فرسایش وجود نخواهد داشت. اما در زمانی که سطح زمین از جنس مصالح و مواد ریزدانه باشد، امکان فرسایش وجود خواهد داشت.این که یک رودخانه دچار فرسایش و رسوب گذاری شود یک امر طبیعی خواهد بود. تا زمانی که این پدیده ی طبیعی مشکلی ایجاد نکند نیاز به پیشگیری نخواهد داشت. باید دانست که استفاده از سامانه های حفاظتی در اطراف رودخانه باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد. حالت تعادل در رودخانه به طور طبیعی ایجاد می گردد. اما وجود این نوع از تجهیزات در اطراف رودخانه به آن صدمه زده و خساراتی را ایجاد می کند. اما از آن جایی که استفاده از این نوع از توری ها برای تثبیت دیواره ها برای کارهای بزرگ تری انجام می گیرد، باید برای آن یک طرح کلی و دقیق داشت تا به محیط طبیعی رودخانه آسیب وارد نشود.

همان طور که بیان شد، برای این که بتوان یک سبد گابیون ایجاد کرد، از این توری های بافته یا جوش داده شده، استفاده می شود. برای این که بتوان دیوارهای نگهداری را در محل خود ثابت نمود یکی از بهترین راه حل ها گابیون مش است. معمولا برای حل مشکل فرسایش رودخانه ها و دیوارهای مخازن از توری هایی استفاده می شود که مانند یک سبد پر از سنگ شده و علاوه بر این که باعث ثبات محیط اطراف رودخانه می شوند، از فرسایش نیز جلوگیری می کنند. برای ایجاد این سازه علاوه بر این که سازه باید دارای استحکام باشد، باید زیبا نیز باشد. برای این کار باید از سنگ های هم اندازه استفاده کنید.

نکته آخر

به طور کلی تور سنگ در هرجایی که نیاز به حفاظت بالای خاک در مدت زمان بالا و ایجاد یک دیوار نگهدارنده ، علی الخصوص در مناطق شیب دار و محیطهای رانشی و فرسایشی باشد ، به کار می رود.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید