بازسازی آپارتمان

0
265
باسازی آپارتمان
باسازی آپارتمان
بازسازی آپارتمان

بازسازی آپارتمان و یافتن طرحی مناسب برای آن ذهن بسیاری از افراد را مشغول کرده و یکی از دغدغه های آنان محسوب میشود.سر و کله زدن با پروژه طراحی داخلی منزل ، بازسازی ساختمان و انتخاب طرح و سبک مناسب میتواند تبدیل به یکی از سخت ترین و پیچیده ترین کارها برای بسیاری از افراد شود.

بطورکلی بازسازی یک اصطلاح در حفاظت از معماری است که معنای دقیق آن بسته به زمینه ای که در آن استفاده می شود متفاوت است. به طور گسترده تر، مانند “منشور ICOMOS Burra” “بازسازی” به معنی بازگشت یک ساختمان آسیب دیده با معرفی مواد جدید  به یک جای شناخته شده  است. یکی از اولویت ها برای این که بازسازی  را آغاز کنید داشتن یک طرح مناسب و در عین حال کارآمد و زیباست. برای اینکار بسته به تکنولوژی های روز، قوانین و استانداردهای صنعت ساختمان، سلیقه و نیاز مشتری و خیلی از مسائل دیگر می توان یک طرح را در ذهن شکل داد و بعد با پیاده سازی طرح و نقشه ی مربوطه بازسازی آپارتمان را انجام داد.

باسازی آپارتمان
باسازی آپارتمان

مراحل بازسازی آپارتمان

در مراحل بازسازی آپارتمان چند نکته است که باید به ان توجه کرد. باید توجه کنید و اطلاع داشته باشید که عمر اپارتمان شما چقدر است.میزان فرسودگی و خرابی تا چه حد میباشد؟ از استقامت آپارتمان خود چقدر اطمینان دارید؟ فقط در فضای داخلی خانه خود میخواهید تغییر ایجاد کنید و یا نمای ساختمان هم برای شما مهم است؟ از سالم بودن لوله های اب وفاضلاب منزل خود مطمئن هستید؟ البته تمام این اطلاعات را ساکنان منزل تا حدودی میدانند و در بازسازی جواب تمام این سوالات را خواهید دانست.

باید بدانیم که اگر از عمر ساختمان شما زیاد گذشته است و خانه شما به صورت چشمگیری فرسوده و قدیمی شده است بازسازی و نوسازی کردن ان امری بسیار مهم میباشد. به این دلیل که پشت گوش انداختن این امر میتواند خطرناک باشد. لازم به ذکر است که بازسازی یک خانه در سلامت جسمی و روحی افراد خانواده تاثیر بسزایی دارد.بخش مهمی از یک بازسازی اپارتمان یا یک خانه بیشتر مربوط به دیوارهایی است که نم گرفته شده اند و یا دیوارهایی که باید بر اساس طرح جا به جا شوند.

ابتدا باید دیوارهای فرسوده و قدیمی را بازسازی و یا نوسازی کرد.در اکثر اوقات دیوارهای حمال را تخریب نمیکنند به این دلیل که وزن اپارتمان بر روی این دیوارها میباشند. راههایی برای تخریب این نوع دیوارها میباشد که باید با مشورت و کمک مهندسین انجام شود. دیوارهای نمدار و خراب را باید تراشید. به این گونه که سطح روی ان را که گچ میباشد را تا رسیدن به اجر باید بتراشیم. و سپس با دقت کافی دیوار را باید گچو خاک کرد.و بعد از خشک شدن گچ و خاک باید سفید کاری را با گچ شروع کرد تا دیوارها با ظاهری نو و جدید نمایان شوند.

باسازی آپارتمان
باسازی آپارتمان

▪ بازسازی سرویس ها

در مراحل بازسازی آپارتمان بعد از نوسازی و بازسازی دیوارها نوبت به بازسازی و بهسازی حمام و دستشویی میرسد. در اکثر مواقع دیوارهای نمدار خانه ؛ دیوارهای حمام و دستشویی میباشند. به این دلیل که عایق های رطوبتی در این فضاها در گذر زمان فرسوده و از بین میروند و باعث میشوند که دیوارهای مجاور خود را باعث نم گرفتگی میکنند. بعد از بازسازی دیوارها و جلوگیری از نم دوباره انها باید ایزوگام و یا قیرگونی داخل حمام و دستشویی را تعویض کرد. برای این کار ابتدا باید کف را تخریب کرد و بعد عایق کاری را شروع کرد. باید این را بدانید که عایق کاری  فقط محدود به سرویسهای بهداشتی نمی باشد.

▪  بازسازی  آشپزخانه آپارتمان

اشپزخانه در یک اپارتمان قلب خانه محسوب میشود. اشپزخانه نقش بسیار مهمی در زیبایی دکوراسیون داخلی اپارتمان دارد. امروزه با در نظر نگرفتن اپن جلوی اشپزخانه و کمک کردن به بیشتر بزرگ دیده شدن خانه نقش اشپزخانه در زیبایی منزل دو چندان شده است. قبل از هر چیزی باید این را بدانید که ایا میخواهید مکان اشپزخانه را تغییر دهید یا نه. در مرحله بعدی که اهمیت زیادی دارد عایق کاری کف اشپزخانه است. و بعد از ان مراحلی که باید طبق طراحی پیش برود.سعی کنید در طراحی فضای اشپزخانه وسواس به خرج دهید.

▪ بازسازی سقف و ستونها

یکی دیگر از نکات مهم در مراحل بازسازی آپارتمان برسی سقف و ستونها میباشد. به صورت مثال ستونهای فلزی که احتیاج به مقاومت بیشتری دارند را مقاوم سازی کنید. سقف جاهایی از خانه که بر اثر سرما و یا گرما و یا نم ترک و یا گچ ان ریخته است را مرمت کنید. لازم به دکر است که اگر خانه شما به صورت ویلایی است و یا اپارتمان شما در طبقه اخر قرار دارد و سقف شما پشت بام محسوب میشود به عایق کاری مناسب ان باشد. به این دلیل که اگر پشت بام  عایق مناسبی نداشته باشد ممکن است در اثر بارندگی و یا برف ؛ اب از روزنه ای وارد سقف خانه شما شود و دوباره سقف را دچار نم گرفتگی کند.

باسازی آپارتمان
باسازی آپارتمان

سقف جاهایی از خانه که بر اثر سرما و یا گرما و یا نم ترک و یا گچ ان ریخته است را مرمت کنید.

▪ سقف کاذب

به یاد داشته باشید که شما در مراحل بازسازی اپارتمان گاهی در حین کار با مسائلی مواجه خواهید شد که به ان فکر نکرده بودید و شما را غافلگیر خواهد کرد.به طور مثال شما قصد بالا بردن سقف خانه خود را دارید. این در صورتی امکان پذیر است که شما روی سقف اصلی خود سقف کاذبی سالها قبل کار کرده باشید و حالا میخواهید با تخریب ان سقف خود خانه را بلندتر کنید. با تخریب طرح قدیمی امکان دارد لوله هایی پشت ان باشد و شما باید انها را زیر سقف کاذب جدید خود پنهان کنید و همین امر باعث میشود که طرح سقف را تغییر دهیید و با استفاده از سقف کاذبی ظریفتر فکر خود را عملی کنید.سقف کاذب کناف در این امر به شما کمک زیادی خواهد کرد.

▪ تعویض پنجره ها

برای عایق کردن فضای خانه از خارج شدن انزی گرمایشی و سرمایشی میتوانید پنجره های خانه خود را به روز و تعویض کنید. پنجرها علاوه بر عایق حرارتی منزل شما و کاهشبرخی از  هزینه ها ؛ نقش مهمی در عایق صوتی خانه شما نیز میتواند بازی کند. علاوه بر اینها نقش زیادی در زیبایی اپارتمان شما نیز دارد مخصوصا از بیرون آپارتمان.

مهم ترین بخش بازسازی، هزینه های بازسازی آپارتمان و قیمت تمام شده است که شامل این موارد می شود:

تغییر کفپوش: با توجه به متریال از متری ۳۰ الی ۲۰۰ هزار تومان

تغییر دیوار پوش: با توجه به متریال از متری ۳۰ الی ۱۲۰ هزار تومان

کاغذ دیواری: با توجه به برند از رولی  ۳۰ الی ۳۰۰ هزار تومان

رنگ آمیزی دیوار: متری حدود ۶الی۸ هزارتومان

سقف کاذب: با توجه به متریال از متری ۴۰ الی ۱۰۰ هزار تومان

نورپردازی: با توجه به نوع اجرای آن بسیار متنوع می باشد.تعویض درب و پنجره: با توجه به برند از متری  ۲۰۰ الی ۵۰۰ هزار تومان

طراحی کمد و قفسه: با توجه به متریال از متری ۱۵۰ الی ۳۰۰ هزار تومان

تعویض کابینت: با توجه به متریال از متری ۵۵۰ هزارتومان الی ۲ میلیون تومان

تعویض سینک و روشویی: با توجه به برند از  ۱۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان

تعویض شیرآلات: با توجه به جنس و برند بسیار متنوع می باشد.

تاسیسات داخلی: با توجه به سیستم لوله کشی و نوع آن متنوع است.

توجه داشته باشید که قیمت های یاد شده به صورت میانگین بوده و با توجه به متریال مصرفی و دستمزد متفاوت می شود.

باسازی آپارتمان
باسازی آپارتمان

نکات بازسازی آپارتمان

نکته اول   در بازسازی آپارتمان دقت کنید در بازسازی آپارتمان به طراحی داخلی خانه، شخصیت نیز بدهید و در کنار پیاده سازی اهداف موردنظرتان، یک طرح منحصر به فرد برای خود داشته باشید.

گاهی اوقات برخی از افراد برای بازسازی از طراحان داخلی استفاده می کنند. این انتخاب می تواند تا حدود زیادی مسئولیت های شما را کم کند ولی حتما به یاد داشته باشید که شما این فرد را برای این استخدام کرده اید که در کنار کار خودش، ایده ها و نظرات شما را هم پیاده سازی کرده و سلیقه ی شما را نیز مدنظر قرار دهد. چون در نهایت شما هستید که می خواهید در آن مکان زندگی کنید و بعد از یک روز کاری در آن محیط به آرامش برسید و به استراحت بپردازید.

پس آن محل باید برای شما محیطی مناسب باشد تا بتوانید از بودن در آن لذت برید. پس نباید خود، سلیقه و آرامش خیالتان را در انتخاب طرح و سبک شایسته و مناسب و بازسازی  دست کم و نادیده بگیرد. حتی اگر برای بازسازی آپارتمان یک طراح داخلی شخصی هم استخدام کرده اید ، مطمئن شوید که ایده های شما را کاملا مد نظر دارد و طبق سلیقه شما پیش میرود . به هر حال خانه شماست و جایی است که میخواهید بعد از یک روز کاری سخت و طولانی ساعاتی را با آرامش در آن سپری کنید .پس اصلا خودتان را در بازسازی و انتخاب طرح و سبک مناسب دست کم نگیرید.

باسازی آپارتمان
باسازی آپارتمان

نکته دوم در بازسازی

آپارتمان در بازسازی آپارتمان به این مورد توجه کنید که نیاز نیست هر چیزی را دوباره مورد استفاده قرار دهید و بهتر است از دست خیلی از خرده ریزهایی که زیاد هم ضروری نیست خلاص شوید. برای خیلی از ما پیش آمده است که وارد یک محیط و فضای خلوت و ساده می شویم ولی در عین حال در آن جا احساس آرامش کرده و آن محیط به نظر مان بسیار زیباست. از آن جایی که این نوع از امکان و فضاها مداوم در حال تازه شدن می باشند، راه حل برای رسیدن به این نوع از ساختمان ها، بازسازیاست و این که یک طرح ساده و زیبا را همگام با سلیقه ی خود پیاده سازی کنید.

وقتی که سال ها از ساخت یک خانه گذشته و خانه تقریبا فرسوده شده است، حتی افراد آن خانه نیز نیاز به نو شدن و تحول در آن را احساس می کنند. برای خیلی از ما چه از بعد مالی و چه گاهی اوقات برخی مسائل شخصی دیگر این امکان وجود ندارد که خانه را تعویض کنیم و یا یک خانه نوساز خریداری کنیم و به آن نقل مکان کنیم. پس باید به فکر بازسازی خانه ای که در آن سکونت داریم، باشیم. برای این که یک فضا را طراحی کنیم ابتدا باید به کاربرد آن محیط و فضای آن توجه نماییم و این یکی از مواردی است که در معماری ساختمان و در کنار آن دکوراسیون داخلی منازل بسیار حائز اهمیت می باشد.

برای مثال برای اتاق کودک معمولا از رنگ ها و طرح های خاص و شاد استفاده می شود که قطعا نمی توان برای اتاق والدین یا اتاق کار و مطالعه نیز از همان رنگ و طرح ها استفاده نمود. در دامه به شما خواهیم گفت که برای بازسازی ساختمان و بازسازی آپارتمان و همچنین بازسازی ساختمان اداری خود از کجا شروع کنید و چه اقداماتی را باید در الویت کارها قرار دهید.

نکته سوم نه افراط نه تفریط

در طراحی و بازسازی آپارتمان نه افراط باید داشت و نه تفریط . طراحان همیشه حواسشان هست که در خانه ای همان قدر که نباید از مد روز دور بود نباید زیاد از حد هم به ابزار و وسایل تازه از راه رسیده اعتماد کرد . شاید خیلی از ما با دیدن یک تصویر از آپارتمان بفكر بروز کردن منزل خود بیفتیم .

داشتن کابینت های چوبی خاص، روکش های براق، رنگ عجیب، ابزار خاص نگهداری ظروف، یک هود بزرگ تمام الکتریکی، طاقچه های بزرگ و کوچک و همچنین كف پوش عالی و یا كاغذ دیواری و سقفی با طرح مدرن … این ها همه خوب هستند و از ابزار طراحی مدرن، اما اگر همه شان قرار باشد در بازسازی آپارتمان همه با هم یکجا جمع شوند دیگر نشانی از به روز بودن ندارند بلکه معنای خلاف آن را پیدا میکنند.

سخن پایانی

بازسازی آپارتمان و یافتن طرحی مناسب برای آن ذهن بسیاری از افراد را مشغول کرده و یکی از دغدغه های آنان محسوب میشود.سر و کله زدن با پروژه طراحی داخلی منزل ، بازسازی ساختمان و انتخاب طرح و سبک مناسب میتواند تبدیل به یکی از سخت ترین و پیچیده ترین کارها برای بسیاری از افراد شود.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید