آهن و میلگرد 

0
216
  آهن و میلگرد
  آهن و میلگرد
  آهن و میلگرد

آهن و میلگرد : اگر به جدول تناوبی،ساخته مندلیف سری بزنید حتما دو حرف f وe را خواهید دید(f e).این دو حرف در کنار هم به زبان فارسی واژه اهن را می رساند عنصر شیمیایی که عدد اتمی 26 را همراه خود یدک می کشد.

تاریخچه

نگاهی به نخستین نشانه ها که می اندازیم استفاده از اهن تقریبا به چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد تقریبا هم زمان با دوره مصریان و سومریان که با اهن کشف شده از شهاب سنگ ها،شروع به ساختن جواهرات و سر نیزه هایشان شده بودند.           طبق منابع به دست امده از اهن،به عنوان یک محصول جانبی از تصفیه مس تولید می شود مانند:اهن اسفنجی و بوسیله متالوژی ان زمان قابل تولید مجدد نبوده است.هم زمان با جایگزینی اهن به جای برنز،عملیات کربوریزاسیون کشف شد که بوسیله  اهن موجود در ان زمان کربن اضافه می کردند.

  آهن و میلگرد
آهن و میلگرد

ظهور اهن

یکی از رایج ترین عناصر کره خاکی به اهن اطلاق می شود تقریبا با 5 درصد پوسته زمین را تشکیل می دهد.به طور کلی اهن  از سنگ معدن هماتیت استخراج می گردد.این نوع از فلز را بوسیله روش کاهش با کربن که عنصری واکنش پذیر است،عملیات جداسازی صورت می پذیرد.

  آهن و میلگرد
آهن و میلگرد

کاربرد های اهن

قطعا اهن پرکاربرد ترین فلز است و 95 درصد تشکیل فلزات تولید شده در سرارسر کره زمین را تشکیل می دهد.ویژگی های مناسب از جمله قیمت ارزان و مقاومت بالای ترکیب ان استفاده از ان را اجتناب ناپذیر می کند. نگاهی به اتومبیل ها بیندازید،به بدنه کشتی ها عظیم به ساختمان ها همه این ها گواه مطالب بالا می باشد.                                                                                فولاد معروف ترین الیاژ اهن است.در ادامه با گون های متفاوت اهن اشنا خواهیم شد.                                            چدن،فولاد کربن،اهن ورزیده،فولاد های الیاژ و اکسید های اهن گون هایی مختلف از اهن می باشند.

اهن چگونه زنگ می زند؟

زنگ زدن(اکسید اهن)از ترکیبات اولیه رایج با فرمول fe2o3 می باشد.علت رایج بودن اکسید اهن به این دلیل است که اهن به سرعت با اکسیژن ترکیب شده و تشکیل زنگ اهن می دهد،در واقع خیلی کم ممکن است به صورت خالص در طبیعت یافت شود.

میلگرد یا ارماتور چیست؟

میلگرد برای تقویت بتن و سازه های سنگی برای تحمل نیروهای زیاد کششی،میله های فولادی مورد استفاده قرار می گیرند.توان تحمل نیروهای فشاری در ذات میلگرد نهفته است، اما با این حال ممکن است نیروی کششی باعث شکستن ان بشوند.                         از سال 1968 دست به تولید استاندارد زدند و از همان زمان مورد استفاده قرار داده اند.

شناختی از میلگرد

عموما میلگرد ها با استفاده از انواع گوناگون فولاد در مسیری فرایند نورد گرم تولید می شود.  بیشتر میلگرد ها از فولاد های تازه تولید و ساخته می شوند،اما اغلب از ضایعات فولاد هم برای تولید مبلگرد استفاده می شود.                                                  باید دانست که میلگرد ها باید حاوی اطلاعات شناسایی خاصی باشند که از روی ان بتوان مشخصات را تعیین کرد.

  آهن و میلگرد
آهن و میلگرد

انواع میله های تقویتی

میله های تقویتی تخت،میلگرد با روکش اپوکسی،میلگرد های ضد زنگ.

  • میله های تقویتی تخت:عموما از این نوع در ساخت کف های بتنی،پله ها و بلوک های سقف استفاده می شود
  • میلگرد با روکش اپوکسی:نخست بگوییم که قیمت بالایی دارد و مناسب برای مناطقی هستند که با اب های شور در تماس اند و یا مکان هایی که امکان پوسیدگی در ان مشهود باشد.
  • میلگرد های فولادی ضد زنگ: می توان این نوع را به عنوان جایگزینی برای فولاد های پر کربن مورد استفاده در ساخت میلگرد به کاربرد.استفاده از فولاد ضد زنگ از پوسیدگی ناشی از اکسید شدن جلوگیری می کند و می توان گفت شیوه درستی است که از ان می توان در مکان هایی که امکان خوردگی و پوسیدگی زیاد است.

انواع کاربرد میلگرد در بتن

میلگرد ها به اشکال گوناگونی در اعضای بتنی مسلح مورد استفاده قرار می گیرند که معمولا در نقشه های سازه ای،به طور دقیق ترسیم می شوند.کاربرد های مختلف انها در ادامه ذکر خواهیم کرد.

  آهن و میلگرد
آهن و میلگرد

میلگرد راستا چیست؟

از میلگرد راستا برای افزایش مقاومت کششی بتن استفاده می شود.

میلگرد خاموت چیست؟

برای جلوگیری از بیرون زدگی ارماتور های طولی و در اثر کمانش و تحمل نیروهای برشی و جلوگیری از گسترش ترک.

میلگرد سنجاقک چیست؟

برای تقویت مقاومت برشی خاموت ها و اتصال کامل بین میل گردهای طولی و خاموت.

میلگرد خرک چیست؟

از میلگرد خرک برای قرار دادن دو شبکه متوالی افقی با فاصله معین در داخل قالب می باشد.

میلگرد ادکا چیست؟

لنگرهای منفی در تکیه گاه های تیر و برای تحمل نیروی برشی

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید