طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ

0
543
طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ
طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ

طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ

خوشبختی نمیتونه مسافرت کردن باشه، داشتن باشه، بدست آوردن باشه یا حتی پوشیدن ! خوشبختی یک تجربه معنوی از زندگی کردن هر دقیقه از زندگیتان با عشق، لذت و قدردانی است.

طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ : آیا به یاد می آورید آخرین باری که از خانه شخصی بازدید کرده اید ، چگونه از زیبایی شناسی یک اتاق بیدار شده اید؟  به طور معمول ، کسی فکر می کند که عناصر موجود در اتاق ، مانند کاغذ دیواری ، پرده ها ، درب کمد یا قفسه عتیقه ها چیزی است که چشم شما را به خود جلب می کند. این اعتقاد شماست. اما طبق مطالعات انجام شده، آنچه در واقع شما را جلب کرده است  به رنگها ارتباط دارد. مطابق تحقیقات روانشناسی انسان ، رنگ تأثیر عمده ای در ذهن فرد دارد و در نحوه هدایت فرآیند اندیشه فرد نقش مهمی دارد.  بنابراین ، دفعه بعد که رنگ دکوراسیون داخلی خود را انتخاب می کنید ، علم پیام های رنگی را در نظر داشته باشید. رنگ تأثیر اساسی در مغز انسان دارد ، از این رو ، فضای داخلی شما با داشتن ترکیب رنگی مناسب می تواند حس قوی از شخصیت ، سلیقه و زیبایی شناسی کلی شما را به نمایش میگذارد.  نکته ای که باید در نظر داشته باشید نحوه رفتار هر رنگ خاص و همچنین تأثیر آن بر روحیه ما است.. تاثیرات رنگ بر انسان و همینطور محیط زندگی او امروزه بیش از پیش بر همگان آشکار گشته و پژوهش های کاربردی بسیاری در این باره انجام شده است. رنگ ها علاوه بر تاثیر بر احساسات انسانی و تغییر روحیه افراد، فضا را به زیبایی آراسته و در زندگی خاکستری امروزی می تواند تاثیرات عمیقی را در جامعه ایجاد کند.

طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ
طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ

اهمیت انتخاب رنگ: انتخاب پالت رنگ مناسب برای فضا امری حیاتی است.  انتخاب نامناسب رنگ می تواند فضایی را ایجاد کند که از زیبایی ظاهری برخوردار باشد تا به یک چشم انداز مطلق تبدیل شود.  به طور گسترده ای می توان رنگ را به دو دسته تقسیم کرد. گرم و رنگ های سرد. رنگ های گرم مانند قرمز ، نارنجی و زرد باعث ایجاد فضایی گرم و دوستانه و شلوغ  می شوند. تن های خنک مانند سبز ، آبی و بنفش هوای آرام و بی نظیری به فضا می بخشد.

نکات مهم و اساسی در انتخاب رنگ برای طراحی  داخلی

*در طراحی کلی فقط یک رنگ را انتخاب کنید، در انتخاب یک رنگ  انتخاب سایه مناسب بسیار مهم و حیاتی است. وقتی جنبه های مختلفی مانند رنگ ، سبکی و سنگینی سایه تغییر می کند رنگ متفاوت رفتار می کند. رنگهای سبک تر و روشن تر فضا را بزرگتر نشان می هند. رنگها با تن های تیره جلوه ای پیچیده تر و صمیمی تر به یک اتاق می بخشد.

*رنگی که به فضا طراحی زده می شود، بستگی به سلیقه و شخصیت فردی دارد ، بنابراین در حالی که رنگ های دیواری و کفپوش را انتخاب میکنید ، هدف فضا را در ذهنتان در نظر داشته باشید اگر می خواهید فضایی پرشور و پر انرژی داشته باشید ، به دنبال رنگ های گرم و پر جنب و جوش باشید. رنگها با تن های خنک کننده  و آرام  فضایی با احساس راحتی و آرامش بخش ترسیم میکند.

طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ
طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ

*عناصر اساسی در هر خانه ای یکسان است، مثلا چهار دیواری ، یک کف و یک سقف.  آنچه یک  خانه را از خانه های دیگر متمایز می کند. پالت رنگی  است که در طراحی آن استفاده می شود. ضعیف بودن رنگ ها یا تضادهای رنگی یکنواخت منجر به یک محیط کم تحرک شده می شود که درواقعه یک عیب محسوب می شود. از طرف دیگر ، رنگهای بسیار اشباع ، تضادهای شدید و برخورد زیاد ، الگوهای بصری باعث احساس بیش از حد به خانه خواهند شد. از این رو مهمترین نکته ای باید در انتخاب پالت رنگ برای طراحی رعایت کنید تناسب بین رنگهای انتخابیتان است. تناسب بسیار در طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ مهم است.

*پالت رنگی که برای یک  خانه انتخاب  می کنید باید از رنگ هایی تشکیل شود که هماهنگ یا متضاد باشند. بسته به الگوهای رفتاری آنها ، رنگها را می توان به عنوان فعال ، غیرفعال یا خنثی طبقه بندی کرد.  از خنثی هایی مانند سفید ، سیاه ، قهوه ای و خاکستری برای ایجاد تعادل در دکور استفاده می شود که شامل رنگ های قوی ، فعال یا غیرفعال است.  انتخاب ترکیب رنگ در نهایت به این بستگی دارد که آیا شما می خواهید دکوراسیون هماهنگ و آرام بخش باشد یا جالب و پویا باشد.

طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ
طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ

*رنگ های گرم روشی مخصوص برای ایجاد محیطی دوستانه و صمیمی و پر جنب و جوش است.  رنگ هایی مانند نارنجی ، زرد و برخی از رنگ های قهوه ای نوعی جو را در خانه ایجاد می کند که گرم ، دوستانه و شاد باشد.  با این حال ، تصمیم گیری در مورد رنگ تنها اولین قدم است.

بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه از رنگهای مختلف گرم برای ایجاد دکوراسیونی متناسب و در عین حال زیبا استفاده کنید که خانه شما را به عنوان موضوع مکالمه در مهمانی بعدی که میزبان آن است ، تبدیل کند.

رنگ زرد:  این رنگ زیبا از کیفیت روشنایی فوری دارد، در هر فضایی قرار گیرد مانند خورشید می درخشد. این رنگ شاد را می توان با رنگ سفید  ارائه داد این ترکیب باعث بزرگتر شدن فضای مورد نظر می شود. سایه های خاموش از رنگ زرد را با رنگ های پاستلی ترکیب کنید تا الگوهای جالب و احساس آرامش بیشتری داشته باشید. اگر می خواهید رنگ زرد را در یک اتاق متمایز کنید ، ترکیبی از رنگ های تیره به دلیل تضاد حاصل می شود.

طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ
طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ

رنگ نارنجی: اگر می خواهید مقداری ادویه به اتاقتان اضافه کنید، رنگ نارنجی بهترین است، این یک انتخاب عالی برای اتاق ها و مهد کودک های بچه گانه است ، زیرا فضای گرم و سرزندگی را ایجاد می کند.  یک دیوار منفرد را می توان با سایه ها یا الگوهای نارنجی رنگ آمیزی کرد.  در اتاقی با رنگهای مخصوصاً کسل کننده مانند بژ یا برنزه روی دیوارها می توان از رنگ نارنجی در پرده ها استفاده کرد ، بالش ، فرش یا روتختی را پرتاب کرد تا یک لکه از شور و نشاط به اتاق اضافه شود و آن را روشن تر کند.

رنگ قرمز: قرمز رنگی است که برای استفاده از آن در یک اتاق به اندیشه و برنامه ریزی نیاز دارد.  نقاشی هر چهار دیوار به رنگ قرمز بدون شک منجر به یک اتاق مستقیم از یک فیلم ترسناک خواهد شد.  سایه های قرمز ، به جای اینکه به عنوان لحن غالب پالت عمل کند ، باید به عنوان یک محور تنال ، به اصطلاح که در اطراف آن میتوان تمام دکوراسیون را پایه گذاری کرد،  استفاده شود. ترکیبی از سایه های مختلف قرمز را می توان در یک اتاق ایجاد کرد ، و سپس با رنگ های خنثی تعادل برقرار کرد.

رنگ قهوه ای:  از قهوه ای می توان برای اضافه کردن ظاهری بسیار پیشرفته و غنی به اتاق استفاده کرد.  این در حالی است که البته می تواند یک عنصر درام و دلپذیری را به طور همزمان اضافه کند و می توانید آن را به عنوان یکی از رایج ترین رنگ ها برای نمایش در فضای داخلی خانه ها تبدیل می کند. رنگهای قهوهای جفت شده با کرم ها و زنبورها زیبایی به اتاق می بخشد.  قهوه ای تیره گزینه مناسبی برای فضاهای کوچک مانند حمام است.

طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ
طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ

ایجاد یک دکوراسیون گرم به این معنا نیست که باید خود را فقط به رنگهای گرم محدود کنید.  ایده خوبی است که با قهوه ای  از تن های خنک و همچنین ایجاد تعادل در اتاق استفاده کنید.  ترکیب های خاصی وجود دارد که به رنگ قهوه ای  ترکیب خاص می بخشد مثل سبز، زرد  و خاکستری.

رنگ بنفش:  این رنگی است که شاید به بهترین وجه یک فضای بسیار غنی ، ظریف و سلطنتی را برای یک اتاق فراهم کند.  این یک صدای چشمگیر است که می تواند در یک اتاق ناهارخوری یا اتاق نشیمن برای ایجاد فضایی باشکوه و رسمی استفاده شود.

طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ
طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ

رنگ سبز:  سبز نکات زیبایی طبیعی را به یک خانه می بخشد ، و در طراحی داخلی و اهمیت انتخاب رنگ این یکی از بهترین ها است. از این رو فضای بی نظیر برای استراحت و آرامش بخش است. در اتاق خواب  رنگ سبز اضافه کنید و ببینید که چطور تازه تر و زنده تر می شود. همچنین رنگ سبز یکی از رنگهای بسیار خوب در آشپزخانه نیز است.

*** هر یک از این رنگ ها  اگر به طور صحیح و دلپذیر با سایه های پاستلی و خنثی ترکیب شوند، واقعاً میتوانند فضایی را به وجود آورند. که زندگی بخش باشد. لحنهای خاکی مانند مایل به قرمز اغلب منسوخ در نظر گرفته می شوند.  با این حال ، آنها یک انتخاب عالی برای جفت کردن با رنگ هایی هستند که می خواهید آنها را متناسب و هماهنگ کنید. رنگ هایی که در طراحی داخلی خانه خود ایجاد میکنید باید شخصیت شما را منعکس کند و از این رو با انتخاب پالت مناسب می توانید در ساخت فضایی که برای شما راحت باشد و برای مهمانانتان فراموش نشدنی قدم بردارید.***

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید