بازسازی لابی ساختمان

0
795
بازسازی لابی ساختمان
بازسازی لابی ساختمان

بازسازی لابی ساختمان : سالن ورودی یا همان لابی ساختمان فضایی است که هر روز صبح همراه ماست و شب هنگام در هنگام برگشت به خانه اولین مکانی است که به آن وارد می شوید. به همین دلیل است که این مکان باید مکانی به روز، کارآمد و به سبک کلی آپارتمان یا برجی که در آن ساکن هستید باشد.

ضرورت بازسازی لابی ساختمان به موارد مختلفی وابسته است. در برخی موارد فرسوده‌شدن مصالح ساختمانی موجب انجام اقداماتی در بازسازی لابی می‌شود. در موارد دیگر مثل طراحی و اجرای نامناسب صاحب‌خانه‌ها را به فکر بازسازی لابی میندازد. گاهی هم برای افزایش زیبایی ساختمان و متنوع سازی آن اهالی ساختمان تصمیم بر تغییر سبک طراحی و اجرای لابی ساختمان می‌گیرند. این‌ها مواردی بودند که بر ضرورت بازسازی لابی ساختمان دلالت می‌کنند.

در طراحی لابی ساختمان باید از تکنیک های طراحی مدرن استفاده کرد تا بتوان بیشترین استفاده از فضاها را داشت.

بازسازی لابی ساختمان
بازسازی لابی ساختمان

طراحی دکوراسیون داخلی لابی

طراحی دکوراسیون داخلی از اصلی‌ترین و تأثیرگذارترین عوامل در زیبایی و کاربردی بودن لابی است. یک معمار با در نظر گرفتن فضاهای مختلف با کاربری‌های متفاوت سعی می‌کند که فضای لابی را منعطف و پرکاربرد جلوه دهد. استفاده از مبلمان مختلف و وسایل تزیینی در لابی ساختمان و ایجاد جداره‌های نیمه شفاف ازجمله مواردی هستند که معماران از آن‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی لابی هنگام بازسازی لابی ساختمان استفاده می‌کنند.

 

بزرگ‌نمایی لابی

طراحان سعی دارند با استفاده از عوامل مختلف لابی ساختمان را بزرگ‌تر مجلل‌تر و باشکوه‌تر طراحی و اجرا کنند.
افرادی که وارد ساختمان می شوند در طی ۱۰ ثانیه اول به محض ورود به خانه قضاوت می کنند. از این رو بسیار مهم است طرح ورودی لابی برج و آپارتمان زیبا باشد. طراحی ورودی لابی باید نمایشی کامل از کل ساختمان باشد. می توان از لوازم جانبی مناسب مانند یک لوستر درخشان، گیاهان و گل ها و آینه در نزدیکی درب استفاده کرد.

ازآنجایی‌که لابی ساختمان محل عبور افراد به داخل و خارج ساختمان است، باید در طول روز و شب روشن باشد. به‌منظور تأمین این روشنایی، در طراحی لابی می‌توان از نور طبیعی خورشید طی روز، از طریق دیوارهای شیشه‌ای و در طی شب از روشنایی الکتریکی استفاده کرد. لابی‌های ساختمانی اغلب به‌عنوان چهره عمومی ساختمان‌های داخلی به کار می‌روند. نکات مهمی که باید در طراحی این فضاها در نظر گرفت، شامل تعادل زیبایی‌شناختی، ملاحظات امنیتی و کاربردی است.

روشن کردن لابی

روشن کردن لابی به معنای استفاده بیشتر از لامپ‌های روشنایی نیست. استفاده از مصالح بارنگ روشن، افزایش تعداد پنجره‌ها و بازشوها، جایگزینی دیوارهای کدر با جداره‌های نیمه شفاف از مواردی هستند که باعث روشن‌تر شدن لابی ساختمان به‌حساب می‌آیند.

 

بازسازی لابی ساختمان
بازسازی لابی ساختمان
پنجره های لابی

پنجره‌های بیشتر در فضای لابی مخصوصاً با دید و منظر به فضای سبز آپارتمان، شادابی و تازگی فضا را تأمین می‌کند. پنجره‌های بیشتر موجب دریافت نور بیشتر می‌شود و به تهویه هوای لابی نیز کمک می‌کند.

هرچه نور دریافتی بیشتر باشد، فضای لابی بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

بازسازی دیوارهای لابی

ترک‌های روی دیوار، نم کشیدن احتمالی دیوارها و یا کثیف بودن آن‌ها ازجمله مواردی هستند که نشان‌دهنده فرسودگی ساختمان و قدیمی شدن آن است. در صورت بروز چنین مواردی، استفاده از پوشش‌دهنده‌ها مثل انواع مختلف کاغذدیواری و بسیاری از متریال های دیگر پیشنهاد می‌شود.

بازسازی لابی ساختمان
بازسازی لابی ساختمان

بازسازی کف لابی

مشکلات تأسیساتی باعث شکست در کف سازی ساختمان می‌شود. بروز ترک و بی‌نظمی در کف سازی یکی از مواردی است که ضرورت بازسازی لابی ساختمان را نشان می‌دهد

ازنظر زیبایی‌شناختی، باید به نکاتی مانند استفاده درستی از پوشش‌های مناسب، مبلمان، علامت‌ها و عناصر هنری، توجه داشت که همچنین منعکس‌کننده ماهیت عمومی فضا باشد. ورودی لابی باید با تعداد افرادی که در طی روز از آن تردد می­کنند، متناسب باشد. تجهیزات نصب شده در لابی نیز باید حجم کمی را در آن اشغال کنند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید