بیل

0
1816
بیل
بیل

 

بیل

بیل و ابزار حفاری دستی، در روند ساخت وساز نقش مهمی را ایفا می کند. بیل یکی ازقدیمی ترین ابزارها برای جابجا کردن خاک است که قدمت آن به 12 هزار سال پیش باز میگردد. بیل از جنس های مختلف تولید و در بازار عرضه می گردد. واژه بیل، یکی از لغات کهن زبان فارسی است که در زبان پهلوی نیز به همین شکل متداول بوده است. شرکت باس به ساخت نوع ارگونومیک بیل مبادرت ورزیده؛ تا با استفاده از این نوع بیل، آسیب کمتری در هنگام حفاری به بدن انسان وارد گردد.

امروزه بیل ها از متریال های مختلف مانند فلز، فایبرگلاس، فولاد وغیره تولید وعرضه می گردند. بیل کوچک یا بیلچه جهت مصارف باغبانی مورد استفاده قرار می گیرد. بیل های با تیغه های تیتانیومی سبک تر و مقاوم تر از انواع دیگر به حساب می آیند. ساخت بیل هایی با دسته های فلزی، مقاوم ترین نوع بیل نسبت به انواع چوبی و پلاستیکی به حساب می آیند.

طول دسته از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ هرچه دسته کوتاهتر باشد مناسب انجام کارهای ظریف و هر چه دسته بلندتر باشد مناسب جابجایی بارهای سنگین می باشد.

انواع این ابزار بر اساس شکل تیغه و شکل دسته تقسیم بندی می شوند.

سایز دو مناسب انجام کارهای کشاورزی و باغبانی می باشد؛ این سایز مناسب خاک های نرم می باشند.

سایز سه مناسب انجام کارهای ساختمانی و جابجایی مصالح است.

از قرن نوزدهم با نام قرن تحول در طراحی و ساخت ابزار یاد می شود.

بیل چیست؟

بیل ابزاری جهت بلند و جابجا کردن مواد یا مصالحی ( مانند خاک، برف،شن و ماسه، زغالسنگ و…)  که به صورت توده انباشته شده است، می باشد. این وسیله از یک تیغه بلند که عموما از جنس فولاد، فایبرگلاس و تیتانیوم می باشد و دسته ای از جنس چوب، فلز یا فایبر گلاس تشکیل شده است.

جنس دسته این ابزار از * فایبرگلاس، * چوب یا * فلز است. و به ترتیب دسته های چوبی، فایبرگلاس و فلزی از ضعیف به مقاوم می باشند.

جنس تیغه آن نیز از یکی از متریال های * فولاد، * پلاستیک سخت، * تیتانیوم می باشد. نوع تیتانیومی نسبت به دو نوع دیگر سبک تر و مقاوم تر می باشد.

بیل ارگونومیک چیست؟

سخن از فن آوری که در میان می آید، فکربیل و تجهیزاتی از این دست اصلا به ذهن خطور نمی کند. جالب است بدانید که شرکت باس، به دلیل آسیب رسیدن به بدن انسان در هنگام حفر با بیل، به تولید بیل

ارگونومیک مباددرت ورزیده است.

سعی شده که این ابزارها به گونه ای طراحی شود که فعالیت کمرشکن حفاری و کندن با این ابزار قابل تحمل تر شود. سه مدل ارائه شده از سوی “باس” برای اهداف مختلف کندن ارائه شده اند؛ اعضای خانواده بیل باس عبارتند از گرد، تخت و یک پارو.

هر یک از ارگونومیک، بدنه ای از جنس فایبرگلاس و دسته ای پلاستیکی دارند که در انتهای دسته شان سر فولادی دارند.

وجه تمایز باس با انواع دیگر وجود یک دسته آلومینیومی قابل تنظیم است که قابلیت گردش 360 درجه را داشته و در 16 موقعیت قفل می گردد.

انواع

نقطه عطف بسط در بازار بیل را می توان به قرن 19 میلادی نسبت داد. در آن دوره انواع این ابزار با اشکال و اندازه های مختلف و عملکردهایی متنوع به بازار ارائه گردید. در این بخش متداول ترین انواع آن را با یکدیگر بررسی می کنیم.

بیل ترانشه

این نوع  برای کندن ترانشه و گودال طراحی شده است. نوک تیز و لبه های کناری صاف در پُرسه کندن گودال بسیار کمک کننده خواهند بود. این نوع از شکل بیل به راحتی در خاک فرو می رود و در عین حال لبه های گودال حفر شده صاف خواهند بود. از این نوع برای کندن کانال آبیاری، جهت کود دهی، حذف ریشه های عمیق گیاهان و زیباسازی محوطه استفاده می شود.

بیل
بیل

بیل باغبانی

نوع متداول این ابزار که برای کندن زمین و برداشتن خاک از آن بهره برده می شود. بیل باغبانی با تیغه های متنوعی طراحی و تولید می شود. به عنوان مثال تیغه های نوک تیز برای حفر گودال وبرداشتن خاک های سفت و پر از سنگ مناسب می باشد. نوع از تیغه با فشار بیشتری به داخل خاک فرو رفته و بهتر خاک را حفر می نماید.

چنانچه تیغه و دسته در یک راستا نباشند و اندکی انحراف مابین این دو وجود داشته باشد، مناسب خارج کردن خاک از داخل گودال می باشد؛ در صورت عدم وجود انحنا فرد ناچار به خم کردن بدن و زانوی خود در هنگام حفاری خواهد بود.

بیل های نوگرد برای جابجایی خاک های نرم و انواعی با نوک صاف تنها مناسب جابجا کردن خاک می باشند.

بیل پارویی

نوک صاف آن ها پارویی اصلا مناسب کندن زمین نیست، در عوض با آن می توان به راحتی توده های انباشته شده موادی نظیر سنگ، برف و گندم را جابه جا نمود.

بیل زهکشی

تیغه کشیده و نوک گرد این نوع مناسب حفر زهکش و کانال های آبیاری در زمین می باشد. از این نوع ابزار برای کاشت گیاه و یا جابجایی آن استفاده می شود.

بیل لبه

این نوع  با طراحی نیمه هلالیمناسب پرداخت لبه های خاک و جدا نمودن قسمت های مختلف زمین از یکدیگرمی باشد. عدم داشتن عمق تیغه و سطح صاف آن، مناسب ایجاد برش های دقیق و کم ضخامت است نه کندن و حمل خاک. این تیغه برای قطع کردن ریشه های کم عمق بوته ها و درختان نیز مناسب می باشد.

بیل
بیل

بیل چاله کنی یا حفر سوراخ

برای ایجاد یک چاله ستونی در دل خاک یا چاله های کم عرض طراحی شده است. شکل آن از دو بیل موازی که با یک لوله به یکدیگر متصل شده اند، تشکیل شده. مناسب نفوذ به خاک های نرم است و مناسب برای کارهای کشت و کار. حواستان باشد که موقع کار با این نوع ابزار به بدنتان آسیب نرسانید.

بیلچه

همانطور که از نامش پیداست، بیل در ابعاد کوچک است. نوکی تیز یا گرد دارد و مناسب کندن ، جابجا کردن بوته ها و گیاهان، حذف علف های هرز و کار با خاک در گلدان استفاده می شود.

بیل حفاری

این نوع  که مختص حفاری هستند. شکل آنها که خمیده و گود با لبه های برگشته هستند و نوکشان نیز صاف یا تیز است. سر تیز این بیل ها به حفاری و کاشت کمک می کند، نوک تیزشان خاک را می شکافد. انواع سرمربعی این نوع  مناسب حفر خاک های سفت است که نیاز به اعمال فشار برایشان وجود دارد.

بیل
بیل

بیل های سرمربعی جایگزین خوبی برای بیلچه ها نیز هستند؛ کاشت نهال و درختان کوچک، برش گیاهان و ریشه های کوچک، شل کردن خاک و حفر گودال و… قابل امجام با نوع سرمربعی است.

این نوع با دسته هایی از جنس کامپوزیت و فلز مقاومتر از انواع فولادی و آلومینیومی می باشند.

بیل حفر گودال

این نوع به منظور حفر گودال و پاکسازی سطحی زمین طراحی شده اند. این تیغه ای با نوک تیز و گوشه های مربعی دارند که در هنگام حفرگودال هایی با لبه های مرتب و بدون نشست را ایجاد می کنند.این نوع مناسب برای جایگذاری لوله های آبیاری، حفر گودال های کمپوست و حذف گیاهان پیر و ریشه دار می باشند.

بیل تخلیه قلمه

این نوع باریک بوده، کمی خمیده با نوکی گرد هستند که مناسب کارهای ظریف و دقیق گل کاری، پیوند درختان و کندن گودال های کوچک می باشند.

کج بیل

کج بیل ها سرهای پهن با نوکی مسطح دارند، مناسب حفاری نیستند اما برای جابه جا کردن توده های سست و انباشته شده زغال سنگ، برف، انواع دانه ها ایده آل هستند. انواع فولادی کج بیل ها نسبت به انواع آلومینیومی سنگین تر هستند اما دارای مزایای بسیاری هستند از جمله اینکه لبه های آن ها پیچ و تاب نخورده و حالت نمی گیرد.

بیل
بیل

بیل زداینده

این ابزار چند منظوره؛ مناسب انتقال یخ  از روی سقف یا سطح جاده، سیمان کاری، تخته کوبی با م ها، از بین بردن علف های هرز، تمیزکاری چمن ها و… .

بیل شکافنده

از انواع ابزارآلات تخصصی است که شباهت اندکی به نسل پیشین خود دارد. ابزاری مناسب ایجاد شکاف و تکه تکه کردن زمین یا مواد. بیلی مناسب تمیزکاری مرزها، راه ها و شکاف ها می باشد.

بیل خاک انداز

داشتن یک عدد از این نوع  برای انجام کارهای باغبانی کافیست. تعویض خاک گلدان ها، کاشت دانه، جابجایی خاک و… بسیاری کارهای دیگر قابل انجام با این نوع است. این نوع فاقد دسته بلند یا تیغه بزرگ است و برای کار حفاری جزیی و یا کاشت نهال گزینه ای مناسب است.

تیغه هایی از جنس فولاد یا پلاستیک سخت و دسته هایی از جنس فلز، چوبی یا فایبر گلاس دارند. اگر به دنبال جنس مقاوم و وزن سبک این نوع است به سراغ انواع تیتانیومی آن ها بروید.

ابزاری همه کاره

بیل نیز از تاثیرات روند صعودی تکنولوژی بی نصیب نمانده است. در عصر حاضر شاید بتوان گفت که این ابزار همه کاره به حساب می آید که به هر صورت در روند انجام هر کاری که با خاک در ارتباط باشد، یک گوشه کار را می گیرد. امید که مطالب ارائه شده مفید واقع گردیده باشد. سپاس از همراهی نگاه مهربانتان.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید