باسازی خانه قدیمی

0
1001
باسازی خانه قدیمی
باسازی خانه قدیمی
باسازی خانه قدیمی

باسازی خانه قدیمی : بازسازی خانه قدیمی و تبدیل آن به یک خانه شیک و زیبای امروزی شاید کار هر کسی نباشد و به حضور یک مهندس یا طراح دکوراسیون در این زمینه نیاز پیدا کنید اما قبل از هر چیز لازم است خودتان بدانید که چه چیزی از خانه رویایی و ایده آل خود میخواهید ، از قسمت های سنتی یک خانه قدیمی کدام قسمت ها را دوست دارید و میخواهید حفظ کنید و کدام قسمت ها را دوست ندارید و دوست دارید با ترفند های تغییر دکوراسیون بپوشانید یا تغییر دهید دهید.

۵ نکته مهم برای بازسازی خانه قدیمی

 ۱- دکوراسیون سنتی را ترجیح میدهید یا مدرن ؟

قبلا از هر چیز تکلیفتان را با خودتان روشن کنید این که قرار است شما یک خانه قدیمی و طبعا دارای عناصری منطبق بر دکوراسیون سنتی را زیر و رو کنید و کی منزل کاملا مدرن با ظاهری اروپایی و امروزی بسازید یا نه فقط میخواهید قسمت هایی که دوست ندارید کمی تغییر دهید اما سر آخر منزل رویایی شما یک خانه راحت و نوستالژیک سنتی است . این تصمیم در کار شما تاثیر خیلی زیادی خواهد داشت و روی تک تک تصمیم های شما مثل رنگ بندی ، برداشتن یا باقی گذاشتن طاقچه ها ، انتخاب متریال مورد استفاده در محیط موثر است.

اما بهتر است بدانید لازم نیست انتخاب شما کاملا مطلق و بدون انعطاف باشد ، سبک جدید و جذاب و پر طرفداری در طراحی دکوراسیون وجود دارد که به آن سبک تلفیقی میگویند ، که طبق آنچه از آن برمیاید ترکیبی از دکوراسیون مدرن است ، با تماشای عکس ها و نمونه هایی از آن متوجه میشوید که میتوانید به راحتی با کمی سلیقه خانه ای شیک ، امروزی و زیبا داشته باشید که تکه هایی از دکوراسیون سنتی مثل یک قالچه طرح گلیم ف یک طاقچه با وسایل آنتیک یا یک مبل قدیمی خاص به آن درخششی متفاوت داده باشند.

۲- بعضی عناصر را در محیط برجسته کنید و باقی را حذف کنید.

معمولا خانه های قدیمی پر از طاقچه بیرون آمدگی و تو رفتگی ، شومینه و سکو و غیره هستند ، حفظ بعضی آنها و حتی تاکید روی آنها با کمی تعمیر و تغییرات دکوراسیون شما از باقی آپارتمان های بساز بفروشی که همه مثل هم هستند متمایز خواهد کرد. اما با حفظ همه آنها خانه شما شلوغ پلوغ و به هم ریخته خواد شد پس یک طاقچه که محل آن را دوست دارید یا چیزی شبیه آن را حفظ کنید و بقیه را از بین ببرید.

برای مثال میتوانید تاقچه های قدیمی را با کمک یک نجار یا طراح دکوراسیون تبدیل به یک کتابخانه مدرن و شیک کنید که بجز کتاب هایتان از وسایل تزیینی شیک و مدرن ، سبد های حصیری و چند قابل عکس خانوادگی پذیرایی کند .یا تو رفتگی گوشه اتاق را با چند وسیله سنتی آنتیک و پارچه ترمه به نقطه جذاب و خاص دکوراسیون اتاق تبدیل کنید اما گچبری ها و آینه کاری های اضافه احتمالا قسمت هایی هستند که باید به سادگی با کمک یک بنا آنها را حذف کنید.

۳- از رنگ بخصوص رنگ های روشن کمک بگیرید

باسازی خانه قدیمی
باسازی خانه قدیمی

خانه های قدیم اغلب پر از جزئیات هستند ، طاقچه ها ، گچبری ها و آینه کاری های روی دیوار یا روی سقف ، ستون ها با گچ بری های روی آن ، سکو و تو رفتگی و بیرون زدگی هایی که در گذشته با یک رو طاقچه ای یک گلدان و قاب های عکس پر میشد و حالا دیگر هیچ کدام از آنها مثل گذشته مد نیست ، اگر برای هر کدام از این موراد برنامه ای دارید مثلا میخواهید روی یکی از طاقچه ها را پر از قاب عکس های زیبای دو نفره کنید که هیچ اما اگر دوستشان ندارید باید فکری برای آن کنید.

اگر این جزئیات را نمیخواهید ، با وسایل خانه که مدرن هستند تطابق ندارند از طرف از بین بردن آنها هم برای شما هزینه بردار یا غیر ممکن است بهترین راه کمک گرفتن از رنگ ها وبخصوص رنگ های روشن است . بهتر است همه ریزه کاری ها را با رنگی مثل سفید ، طوسی روشن ، استخوانی یا چیزی شبیه آن رنگ کنید با یک دست شدن رنگ ها به جای چند رنگ بودن ، از تاکید روی آنها جلوگیری کرده اید طوری که دیگر چندان به چشم نخواهند آمد.

۴- تغییرات در و پنجره ها در بازسازی خانه های قدیمی

در خانه های قدیمی تاکید زیادی روی در و پنجره وجود دارد اما حالا ممکن است برای شما چندان دلپذیر نباشد که در پذیرایی تعداد زیادی پنجره با ابعاد کوچک وجود داشته باشد بهترین کار کمک گرفتن از یک معمار خبره برای اتصال همه این پنجره ها به هم و تشکیل یک پنجره بزرگ و مدرن است در غیر این صورت میتوانید از یک پرده بزرگ سرتاسری برای کی ضلع دیوار کمک بگیرید ، پرده های پانچ شیک و ساده مدرن بهترین انتخاب هستند . همینطور پرده های زبرا یا پرده کرکره های چوبی که امروزه در دکوراسیون مدرن جایگاه ویژه ای دارند.

البته این قانون استثنایی هم دارد اگر در خانه قدیمی شما پنجره های چوبی با شیشه های رنگی وجود دارد شما خیلی خوش شانس هستید پس به آنها دست نزنید . بلکه با کمی تعمیر و بازسازی آن را به نقطه قوت و تمایز دکوراسیون خود تبدیل کنید .

نکته دیگر این است که خانه های قدیمی گاهی پنجره های کوچکی بین اتاق ها یا بین آشپزخانه اتاق دارند پنجره های کوچکی که گاهی بیشتر شبیه یک دریچه ارتباط و انتقال وسایل پذیرایی عمل میکرده اند و حالا هیچ کاربردی ندارند اگر خیلی کوچک هستند میتوانید برای پوشاندن آنها از یک تابلو مدرن با قاب چوبی ساده کمک بگیرید اما اگر بزرگ هستند ناچارید باز هم دست به کار یک معمار یا بنا شوید تا برای شما پرش کنند مگر این که ایده خاص و منحصر به فردیی برای خانه خود داشته باشید.

۵- تغییر وسایل مهم مثل مبلمان ، فرش.

درست است که همه ما دنبال راه های کم هزینه برای یک تغییر دکوراسیون اساسی هستیم اما اغلب تغییر و بازسازی خانه قدیمی به تغییر وسایل قدیم آن نیاز دارد . برای مثال تغییر مبلامان چوبی سلطنتی کلاسیک و اصطلاحا مبلمان استیل به یک دسل مبل ساده با رنگ های یک دست راحتی تغییر شگرفی از یک خانه سنتی به مدرن ایجاد خواهد کرد. دکوراسیون مردن بر پایه سادگی استوار است پس مبل ها بهتر است از طرح ها و رنگ ها ساده و ترجیحا از رنگ های خنثی انتخاب شود.

فرش ها در واقع استثنا هستند برای داشتن یک خانه مدرن لازم نیست حتما و لزوما سراغ فرش های مدرن بروید چون حتی درکوراسیون مدرن هم شیفته فرش سنتی و دست باف است اما بهتر است فکری برای کف پوش خانه کنید ، پارکت یا سرامیک را جاگزین موکت کنید و به جای این که سرتاسر خانه را با قالی های رنگارنگ فرش کنید تنها تکه هایی از زمین مثل وسط پذیرایی ، زیر میز نهار خوری ، جلو میز کنسول و … را با قالیچه های سنتی یا گلیم یا فرش های پشمی بپوشانید تا جلوه آن هزار برابر شود.

باسازی خانه قدیمی
باسازی خانه قدیمی

مراحل و هزینه های بازسازی یک خانه فرسوده

۱- خواسته های خودتان از خانه ی جدیدتان را لیست کنید.

هر چیزی که دوست دارید خانه ی جدیدتان داشته باد ، حتی کوچکترین و ریزترین جزییات مثلا دستگیره های درب کابینت و یا قرنیزها ی دیوارها و… را روی کاغذ برای خودتان بنویسید تا یک نمای کلی از کارهایی که میخواهید روی خانه اعمال شود به دست بیاورید. این لیست آرزوهای خانه تان است و میتوانید آن را روی یخچال بچسبانید تا دیگر اعضای خانواده آن را ببینند و تغییر دلخواهشان را زیرش بنویسند ، خانه تان به شما میگوید که چه چیزی در آن باید تغییر کند، به آن گوش بدهید.

۲- تحقیق کنید و عکس ببینید

لیست آرزوهای خانه تان را بردارید و مواردی که مهم هستند را در اینترنت جستجو کنید ، نمونه ببینید و مورد دلخواهتان را که مناسب خانه است انتخاب کنید.

۳- مشاوره با یک دفتر معماری

اگر از آن دسته هستید که دوست دارید خودتان خانه تان را با دست خودتان بسازید ( و البته راه کارش را هم بلد هستید) قبل از شروع هر چقدر دلتان میخواهد بخوابید ،به اندازه زیاد از کارتان مرخصی بگیرید و آستین ها را بالا بزنید و شروع به کار کنید چون که این پروسه ی زمان بر و بسیار پر کاری است و یا میتوانید به یک متخصص مراجعه کنید ، با یک دفتر معماری مشورت کنید ( مانند دفتر معماری داخلی آرانو ) و لیست آرزوهای خانه و عکس های منتخب و خانه خودتان را به آنها نشان بدهید.آنها طرح های پیشنهادی خود را به شما نشان میدهند و اگر دوست داشتید بین شما و دفتر معماری قراردادی بسته میشود. از اینجا به بعد کار سنگین با آنهاست. راحت بنشینید و لیوانی چایی بنوشید ، با آنها تماس بگیرید و از مراحل کار با خبرشوید.

۴- تخریب مهندسی و اصولی ( اگر تخریب لازم باشد)

بعد از عقد قرارداد و محاسبات مالی و زمانی آن ( بسته به مقدار نوسازی یا دکوراسیون و لوازم و تجهیزات دارد) خانه از شما تحویل گرفته میشود و عملیات بازسازی شروع میشود. در دفتر معماری ابتدا مهندسان بنا را از لحاظ سازه ای بررسی کرده و از بهترین راه های تخریب و ایمن سازی استفاده میکنند. نخاله های ساختمانی و لوازم پوسیده به بیرون ساختمان برده میشوند.

باسازی خانه قدیمی
باسازی خانه قدیمی

 

۵- مرحله ساخت

پس از تخریب اگر بنا دارای پوسیدگی و یا کهنگی و ضعف باشد آنها را برطرف میکنیم و اگرتغییر ساختاری نیاز باشد مثلا اگر نیاز است دیوار ، ستون یا کفپوش ، کناف ، دکور دیواری ساخته شود یا به کف خانه پرداخته شود و یا سیستم های گرمایش و سرمایش و .. و پنجره ها تعویض شوند همه را در این مرحله انجام میدهیم.

برآورد هززینه ها : تخریب و تعویض سیستم های آب و فاضلاب و … بسته به مقدار کار و قیمت روز متغیر است.

۶- مرحله تکمیلی

تعویض سیم کشی ، لوله های آب ، فاضلاب ، گاز ، رنگ دیوار و کناف و نصب دکور و درب های سفارشی و نورپردازی و …

▪ برق کشی

پیش زمینه برقکشی همه چراغ ها، پریزها، لوازم برقی و کلیدهای برق در این مرحله انجام می شود. سیم کشی های جدید از دیوارها و سقف عبور می کنند، جعبه تقسیم هایی برای چراغ های جدید نصب می شود، تابلو برق ها هم به روز می شوند تا از پس حجم برق سنگین بربیایند (این کار در ساخت و سازهایی انجام می شود که لوازم برقی جدید اضافه می شود). در این مرحله برقکارها کاری می کنند که همه وسایل برقی شما به این تابلوها دسترسی داشته باشند و با استانداردهای ساخت و ساز شهرسازی منطقه هماهنگی داشته باشد.

▪ لوله کشی

همانند برق کشی، در مرحله لوله کشی همه لوازم جانبی، اسباب خانه و دیگر لوازم متصل به آب به لوله کشی آب و گاز وصل می شوند. احتمالا لوله ها جابجا شده یا لوله های جدید نصب می شوند، کف حمام نصب و بازرسی می شود، شاید لوله کشی های گاز هم جابجا، بلندتر یا حتی اضافه شوند.

▪ گرمایشی، دودکش و تهویه هوا

برعکس ۲ مورد قبلی، این تنها کاری است که تقریبا همه مراحل آن در این بخش بازسازی خانه های قدیمی انجام می شود. راه های جدید دودکش (هواکش حمام یا هود آشپزخانه) مشخص و هواکش های جدید نصب می شوند. شاید دستگاه های تهویه هوا تعویض شوند. دریچه های ورود و خروج هوا به داخل خانه در نقاط مناسب نصب می شوند.

▪ تاسیسات ساختمان

انجام کلیه امور عایق کاری و قیرگونی ساختمان سرویس های بهداستی و ایزوگام بام ساختمان ، تعمیر و تعویض لوله کشی سرد و گرم ساختمان، اجرای سیستم گرمایش از کف، اجرای لوله کشی پکیج و موتورخانه، اصلاح سیستم برق رسانی و برق کشی آپارتمان، طراجی و اجرای نورپردازی داخلی خانه، تهیه و نصب آیفون تصویری، دوربین مداربسته و آنتن مرکزی ، دزدگیر و درب ریموت پارکینگ.

▪ تزیینات ساختمان

طراحی سه بعدی دکوراسیون داخلی-تهیه و نصب انواع پارکت، کفپوش، دیوار کوب، پنل های دکوراتیو، کاغذ دیواری، سنگ آنتیک و آجر-طراحی و اجرای انواع سقف های پیش ساخته، کشسان، کناف، تایل های گچی و پی وی سی، گچ بری و لندنی کاری-طراحی و اجرای کابینت آشپزخانه لترون، تمام ام دی اف، های گلس و ممبران-خدمات نقاشی ساختمان شامل رنگ پلاستیک، اکریلیک، رنگ روغن، بلکا مولتی کالر و کنیتکس ، تهیه و نصب کاشی و سرامیک ، شیرآلات چینی و بهداشتی.

برآورد هزینه ها : حدود قیمت بر حسب متر کناف ۴۰ ،سرامیک کف (با اجرت و چسب ۹۰، رنگ آکرولیک دیوار۱۵ ، درب اتاق ها ۵۰۰، کابینت ها ۷۰۰ و برای خانه با مساحت ۱۰۰متر مربع حدودا ۶۰۰هزار تومان هزینه محاسبه میشود.

۷- مرتب سازی و چیدمان

در این مرحله ی پایانی تمام فضاها به دقت تمیز و از غبار و آلودگی پاک میشوند و اگر چیدمانی لازم باشد انجام میشوند.

برآورد هزیه ها : متوسط قیمت یک دست مبلمان ۵ میلیون تومان میباشد.

بیان آخر

بازسازی خانه یکی از راه های تغییر کردن است . بازسازی خانه، در تغییر روحیه ی  اعضای خانواده نقش مهمی دارد. قبل  از اینکه بازسازی خانه ی خود را شروع کنید، به آنچه که دوست دارید به آن برسید و تغییراتی که قرار است در دکوراسیون خانه شما اجرا شود به خوبی فکر کنید.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید