بازسازی خانه های قدیمی کوچک

0
51
بازسازی خانه های قدیمی کوچک
بازسازی خانه های قدیمی کوچک

همیشه آثار قدیمی حس خیلی خوبی را به ما می دهد، شاید حس خانه ی مادربزرگ یا حس بودن در کنار گذشتگانی که آنها را دوست داشتیم و یا شاید خاطراتی که گاهی برایمان ناخوشایند بود. اما گاهی مدرن بودن بر همه چیز غلبه می کند و به راحتی بر روی این خاطرات می نشیند، و البته بدم نیست اگر این سبک ها به زیبایی نقاب نو، بگذارند بر چهره ی کهنه ی تاریخ.

بازسازی خانه های قدیمی کوچک

زندگی در خانه ی دلخواه همیشه از آرزوها و اهداف انسان بوده است. اما با توجه به کمبود زمین با متراژ و قواره مناسب در کلان شهرها و بالا بودن هزینه ساخت و ساز، شاید بازسازی خانه های موجود و قدیمی راه حل بهتری برای دستیابی به این هدف باشد. از آنجا که پروسه بازسازی بسیار حساس و شامل نکات بسیار زیادی است، بهتر است طی گامهایی با ترتیب خاص و بسیار برنامه ریزی شده پیش برود.

ابتدا باید نیازها و خواسته های کارفرما لیست شوند و با موقعیت موجود تطبیق داد شوند. سپس با برداشت نقشه فعلی خانه، نقشه های کلی مطابق با خواسته های کارفرما و وضع موجود تهیه شوند. پس از این مرحله باید برآورد مالی مطابق با نقشه ها و میزان کارهای مورد نیاز و نوع وسایل مورد نظر تهیه شود و بودجه لازم محاسبه و پیش بینی شود.

پس از تهیه چک لیست خواسته های کارفرما، تهیه نقشه ها و برآورد بودجه، باید لیست اقدامات لازم قبل از بازسازی با ترتیب موردنیاز فراهم شود. به عنوان مثال برای بازسازی برخی خانه های قدیمی ممکن است پیش از هر اقدامی مقاوم سازی نیاز باشد. و پس از مرحله مقدماتی، پروسه اصلی بازسازی شروع می شود.

تعیین لیست خواسته های کارفرما : درمرحله اول باید دید کارفرما خواهان بازسازی به سبک سنتی و قدیمی است یا سبک مدرن را ترجیح می دهد. و چقدر میتواند و توانایی دارد کخ بازسازی خانه های قدیمی کوچک را انجام بدهد. همه این مسئله روی اقدامات بعدی به شدت تاثیر گذار است. اقداماتی از قبیل نوع پلان، رنگ بندی، انتخاب متریال مورد استفاده برای دیوارها، نوع مبلمان و پرده ها، برداشتن دیوارها و طاقچه ها یا باقی گذاشتن آنها و … تاثیر پذیر از نوع سبک انتخابی هستند. حتی ممکن است کارفرما ترجیح دهد با نگه داشتن بخشهایی از خانه به سبک قدیمی و تغییر سایر بخشها به سبک مدرن، سبک تلفیقی در کوراسیون را برای بازسازی انتخاب کند.

تعیین راهکارها برای تامین نیازها :  پیش از برآورد بودجه باید تعیین شود که چه اقدامات و تغییراتی قرار است انجام شود. برای دستیابی  به نیازها ممکن است لازم باشد قسمتهای قدیمی مانند طاقچه ها، شومینه های قدیمی، گوشه های بدون استفاده و … حفظ شوند و با اندک تغییراتی نظیر اضافه کردن شلف ها و … کاربرد بهینه ای مثل یک کتابخانه کوچک یا مکانی برای قرار دادن وسایل تزیینی و دکوری برای آن تعیین شود. ممکن ترجیح دهید پنجره های متعدد خانه های قدیمی را به هم وصل کرده و یک یا دو بازشو بزرگ و مدرن ایجاد کنید. این بازشو می تواند با یک پرده سرتاسری روی آن دیوار، تبدیل به یک عنصر دکوراتیو شود. شاید کارفرما خواهان حفظ پنجره های قدیمی با شیشه های رنگی شود با اینکه هدف بازسازی خانه های قدیمی کوچک است، اما گاهی چندین تیکه از سنت و قدیمی بودن یک عنصر می تواند به عنوان نقطه قوت یک دکوراسیون داخلی استفاده کرد.

رنگ بندی : اگر خانه ای قدیمی را بازسازی می کنید و قرار نیست هزینه یا زمان زیادی را برای حذف و تغییر جزییات صرف کنید، برای پوشاندن و یک دست کردن جزییات زیاد و پرکار خانه های قدیمی مثل طاقچه ها، گچبری ها و … بهتر است از رنگ سفید به صورت وسیع روی تمام این جزییات استفاده کنید. حتی می توانید از رنگی بسیار روشن به جای سفید استفاده کنید به خصوص اگر بازسازی خانه قدیمی کوچک باشد، این کار باعث یکدست دیده شدن دیوارهای پر جزییات و بزرگتر نشان دادن آن می شود.

بازسازی خانه های قدیمی کوچک
بازسازی خانه های قدیمی کوچک

تعویض وسایل : وسایلی که لازم است تعویض شوند را مشخص کنید. مثلا اگر در حال بازسازی خانه ای سنتی و قدیمی به سبک مدرن هستید باید مبلهای سلطنتی و استیل را با مبلهای مدرن راحتی و ساده تر به رنگهای خنثی و ملایم تغییر دهید. توجه داشته باشید در مورد قفسه ها، چراغ های ایستاده، وسایل دکوری، پرده ها و سایر وسایل نیز به همین شکل عمل کنید اما در مورد فرشها اوضاع کمی متفاوت است. در تمام دنیا حتی در دکوراسیون مدرن نیز ممکن است از طرح فرش سنتی و اصیل استفاده شود و این به دلیل ارزش و اهمیت مادی و هنری فرش و قالی است. بنابراین نیازی نیست حتما طرح فرش مدرن را جایگزین کنید و این باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها می شود. حتی در دکوراسیون مدرن به تعداد کمتری فرش احتیاج دارید و قرار نیست مثل خانه های قدیمی کل فضا را با قالی بپوشانید. کفپوش ها را حتما عوض کنید. در بیشتر خانه های قدیمی از موکت یا نهایتا سرامیکهای قدیمی برای کف استفاده شده است. بهتر است کفپوش جایگزین مناسبی از جنس چوب یا سرامیک انتخاب شود.

برآورد بودجه : پس از تهیه نقشه های مورد نظر و نوع مبلمان و وسایل … بر اساس نیازها، باید بودجه بندی انجام شده و هزینه ها برآورد شود. علاوه بر هزینه خرید ها و تعویض وسایل، دستمزد کارگران و استادکاران نیز باید در محاسبه هزینه ها لحاظ شود. همیشه درصدی هم به عنوان هزینه ی کارهای غیر قابل پیش بینی در نظر بگیرید.

در صورتی طرح کلی باسازی خانه های قدیمی کوچک با خواسته های کارفرما مطابقت داشته باشد، یا اینکه خواهان نگه داشتن قسمتهایی به همان سبک قدیمی باشد، و یا در صورت سالم بودن و به روز بودن برخی وسایل، می توان در هزینه ها صرفه جویی کرد و این موارد را از لیست بودجه حذف کرد.

اقدامات پیش از بازسازی : پیش از اقدام به بازسازی، برای جلوگیری از مسایل پیش بینی نشده و نیز مدیریت بودجه، باید یک سری از کارهای مقدماتی انجام شود. به عنوان مثال چک کردن لوله کشی ها، شیرآلات، سیستم برقی ساختمان ( بخصوص در بازسازی خانه های قدیمی کوچک‌ )  و عایق های بام اولین گام بررسی است. اگر امکان تخلیه خانه در هنگام بازسازی وجود ندارد، باید یکی از اتاقها یا یک مکان مناسب در خانه را برای قرار دادن وسایل دسته بندی شده در نظر بگیرید.

بازسازی خانه های قدیمی کوچک به صرفه است

قیمت تمام شده باسازی خانه های قدیمی و کلنگی نسبت به قیمت تمام شده زمین و ساخت خانه در آن یا خرید خانه ای نو و انجام دکوراسیون آن، پایین تر است. مضاف بر این امکان صرفه جویی در هزینه های بازسازی هم وجود دارد. با انتخاب سبک تلفیقی که این روزها طرفدارهای زیادی در تمام دنیا دارد می توان المان های دوست داشتنی و زیبای خانه های قدیمی مثل پنجره هایی با شیشه های رنگی، دستگیره های خاص، چراغ های محوطه قدیمی و … را که عمدتا طرح هایی کلاسیک و اصیل و زیبا دارند را نگه داشت و از این طریق هزینه های بازسازی را مدیریت کرد.

اقدامات دیگر باسازی خانه های قدیمی کوچک

▪ زدودن سیاهی ها و تمیزکاری :  علی رغم تلاش زیاد برای حفظ پاکیزگی خانه، نمی توان جلوی تجمع جرم و کثیفی طی سالیان دراز که بر ظاهر داخلی خانه تاثیر می گذارد را گرفت. شاید آشپزخانه شما به قدری دوده و جرم گرفته باشد که رنگ دیوارها و کاشی ها طی سال هایی که خانه را خریداری کرده اید تغییر کرده باشد، بنابراین حال زمان آن رسیده است که قبل از اجرای هرگونه ایده های پیچیده طراحی، با استفاده از شوینده های قوی به پاک کردن آشپزخانه بپردازید و کاشی ها و دیوارها را برق بیندازید. گذر زمان باعث به جا ماندن کثیفی در فضای بیرونی نیز می شود. بنابراین لازم است که با استفاده از آب و مواد شوینده، لکه ها و کثیفی های به جا مانده طی این سالیان را از بین ببرید.

▪ تجدید رنگ آمیزی :  رنگ، بهترین وسیله برای مخفی کردن و رفع توجه از معایب می باشد. در این شرایط بهتر است با رنگ قبلی خداحافظی کرده و از طیف روشن تر و درخشان تری از همان رنگ برای تجدید رنگ سقف ها و دیوارها استفاده نمایید. بعضی ایده های تزئینی بسیار مقرون به صرفه می باشد. تغییرات جزئی و کنتراست هایی چشم گیر می توانند مورد استقبال قرار گیرند.

بازسازی خانه های قدیمی کوچک
بازسازی خانه های قدیمی کوچک

▪ تعویض کاغذ دیواری ها :  استفاده از انواع کاغذ دیواری برای دیوار اصلی می تواند ایده خوبی باشد، اما پوشاندن تمام دیوارها با یک کاغذ دیواری از ایده های طراحی های قدیمی می باشد. حذف کاغذ دیواری های قدیمی باعث ایجاد تازگی و تغییر در حس و حال فضای اتاق می شود و به شما کمک می کند که تنها با یک تغییر ساده خانه خود را به سبک مدرن تغییر دهید. انجام این کار متحمل هزینه زیادی نیست و راهی ارزان قیمت در جهت تغییر دکوراسیون خانه می باشد.

▪ استفاده از شیشه های رنگی : استفاده از پنجره هایی با شیشه های رنگی از ایده های لذت بخش طراحی خانه ها می باشد، به این خاطر اگر شانس برخورداری از این پنجره ها را دارید، آن را در معرض دید همگان قرار دهید. برای برجسته سازی این گونه پنجره ها، از رنگ سفید برای دیوارهای اطراف آن ها استفاده نمایید یا ازکاغذ دیواری با طرح هندسی مخالف طرح پنجره، برای ایجاد چشم اندازی زیبا استفاده کنید.

▪ نوسازی سطوح چوبی : اگر قصد دارید کمی بیش تر از بودجه کنار گذاشته شده صرف بازسازی خانه خود کنید، کفپوش ها را از قلم نیاندازید. بدون شک کفپوش ها بیشتر از سایر قسمت ها مورد استفاده قرار می گیرند و به همین خاطر بیش تر آسیب می بینند و ظاهر داخلی خانه را تحت تاثیر قرار می دهند. به همین خاطر تعویض آن ها با کفپوش چوبی مدرن بسیار مهم می باشد. این کار می تواند توسط شخص شما انجام پذیرد و یا اگر به دنبال صرفه جویی در وقت هستید این کار را به یک متخصص بسپارید. اگر میزان بودجه شما اجازه می دهد تنها به استفاده از وکس و سیلر اکتفا نکنید و کل کفپوش را تعویض نمایید.

خرید لوازم خانگی جدید :  آشپزخانه های مدرن به لوازم جدید و مناسب تری نیاز دارند. خرید لوازم خانگی جدید تنها در ظاهر اثر گذار نمی باشد. این گونه وسایل قرار نیست تا همیشه برای شما کار کنند، به علاوه با گذشت زمان کارایی آن ها کم می شود. البته تعویض این گونه وسایل متحمل هزینه زیادی می باشد و یکی از گران ترین ایده های تغییر دکوراسیون محسوب می شود، اما در نهایت با انجام این کار این گارانتی برای شما وجود دارد که تا مدت ها می توانید از این گونه وسایل استفاده نمایید.

بیان پایانی

بازسازی خانه های قدیمی کوچک باعث افزایش عمر مفید آنها می شود، بنابراین گاهی با کمتر هزینه کردن می توان خانه ی جدید با امکانات به روز فراهم کرد.

مجموع نظرات
امتیا شما به این مطلب
[امتیاز کل: 1 میانگین امتیاز ها: 5]

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید